Za vadné modely implantovaných defibrilátorů zaplatí americká firma zřejmě pokutu 296 milionů dolarů (přes 5,5 miliardy korun). Společnost Guidant ze skupiny Boston Scientific u soudu přiznala problémy s implantáty a s právními zástupci obětí se dohodla, že pokutu dobrovolně zaplatí. Pokud ji soud schválí, bude to největší pokuta, jakou kdy výrobce lékařských přístrojů v USA dostal.
Návrh dohody zveřejnilo americké ministerstvo spravedlnosti. Případ se týká problémů, které Guidant řešil v letech 2002 až 2005 u třech svých modelů implantovaných kardioverter-defibrilátorů. Firma tvrdí, že se v zásadě nedopustila ničeho špatného, úřady jsou ale jiného názoru - firma podle nich o zjištěných problémech a následných konstrukčních úpravách defibrilátorů neinformovala tak, jak jí ukládá zákon.
"Lhali a tajili závady"
Boston Scientific se o problémech zmínil už loni v listopadu, tehdy byla také navržena dohoda o pokutě. Podle ministerstva spravedlnosti se Guidant přiznal, že zatajoval informace před Úřadem pro kontrolu potravin. Selhání defibrilátorů ministerstvo označilo za katastrofální.
Implantované kardioverter-defibrilátory se používají k léčbě srdečních arytmií a prevenci náhlé srdeční smrti, která je v USA jednou z nejčastějších příčin úmrtí. Když se defibrilátory implantují, nepřetržitě monitorují elektrickou aktivitu pacientova srdce a mají odhalit nebezpečnou arytmii. Přístroj pak do srdce vyšle elektrický šok, aby se srdeční rytmus normalizoval.
20 tisíc vadných přístrojů
Defibrilátory, kvůli nimž bude Guidant platit pokutu, nefungovaly správně. V roce 2002 společnost zjistila, že jeden model je náchylný ke zkratování - není schopen vyslat elektrický šok, když to pacientovo srdce potřebuje. Chybu Guidant odstranil, ale úřadům oznámil, že změna neovlivňuje bezpečnost a efektivitu přístroje.
"Guidant celou dobu tvrdil, že nic špatného neudělal. Celou to dubu ale věděl, že lže," řekl soudu právní zástupce obětí Charles Zimmerman. Celkem jde o více než 20 tisíc defibrilátorů.
Foto: Profimedia