Zastavme pokusy. Hrozí nám scénář z Planety opic, volají vědci

Zdraví
22. 7. 2011 11:06
Pokud se nic nezmění, může se vyplnit scénář z filmu Planeta opic, varují vědci.
Pokud se nic nezmění, může se vyplnit scénář z filmu Planeta opic, varují vědci.

Pokud budou lékařské pokusy na zvířatech pokračovat jako doposud, stvoří člověk napůl lidské a napůl zvířecí monstrum, varují britští vědci. Podle nich by měla být ustanovena nová pravidla pro vědecký výzkum. Přestože mnohé pokusy vedou k vyvinutí nových léků, některé z nich by se prý měly raději úplně zastavit.

"Lidé se smějí mluvícím kočkám a po dvou chodícím psům, ale kdybychom je skutečně v laboratořích vyvinuli, nadšení by rozhodně nebyli," tvrdí na serveru BBC Robin Lowell-Badge z National Institute for Medical Research. Tato společnost se spolu s národním panelem expertů Academy of Medical Sciences postavila za potřebu nového definování pravidel pro genetické pokusy na zvířatech.

Mluvící opice

Problémy vidí akademici zejména v používání lidských kmenových buněk a embryí u zvířat geneticky blízkých člověku. Thomas Baldwin z Academy of Medical Sciences připodobňuje budoucnost ke scénáři z filmu Planeta opic, kdy vládu nad planetou Zemí převzali primáti se schopnostmi člověka. "Mám obavu, že kdy začneme dávat do mozku šimpanzů lidské buňky, můžeme je transformovat k obrazu svému. Opice budou mluvit a myslet stejně jako my," tvrdí Baldwin v listu The Telegraph.

Vědce k nové výzvě vedly americké pokusy, při kterých byly lidské kmenové buňky implantovány do myších embryí. Podle Baldwina je nutno s genetickým materiálem zacházet opatrněji. Se svými kolegy proto navrhuje rozdělit laboratorní bádání do tří kategorií: pokusy v první skupině by byly bez omezení, třetí skupina by byla naopak svázána přísnými pravidly.

A co nové léky?

Někteří odborníci však s návrhem nesouhlasí. Podle nich by se lidstvo připravilo o možnost vyvinutí mnoha léků a pochopení řady souvislostí týkajících se nemocí. Na myších s lidskými buňkami se například testují léky proti rakovině, zkoumá se, jak se dá "opravit" mozek po mrtvici či odhalit vznik Downova syndromu. "Podobné pokusy jsou důležité. To máme najednou se vším skončit, výsledky zahodit? Jedině takto jsme na cestě k nové léčbě chorob," tvrdí odborník Christopher Shaw z King´s College London.

Britská vláda i další panely odborníků se však nechaly slyšet, že se návrhem budou zabývat. Zda se skutečně objeví nová pravidla, leží především v jejich rukou.

Další čtení

ilustrační foto

Lidé se bojí jehel i vlastní krve. Nechodí tak na vyšetření, zanedbávají prevenci

Zdraví
2. 5. 2025
ilustrační foto

WHO chce zakázat všem zdravotníkům na planetě provádění ženské obřízky

Zdraví
28. 4. 2025
Klíště - ilustrační foto

S aplikací proti klíšťatům. „Klíšťapka“ vás varuje a můžete je i prásknout

Zdraví
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ