Výrobce léků Johnson & Johnson dostal pokutu přes 40 miliard

Zdraví
5. 11. 2013 11:00
Ne vše, co nám předepisují nebo doporučují lékaři či lékárníci, opravdu potřebujeme (ilustrační foto).
Ne vše, co nám předepisují nebo doporučují lékaři či lékárníci, opravdu potřebujeme (ilustrační foto).

Americká farmaceutická společnost Johnson & Johnson zaplatí přes 2,2 miliardy dolarů, tedy zhruba 42 miliard korun, za urovnání obvinění týkajících se jejích nekalých marketingových praktik, při kterých uplácela lékaře a další, aby šířili její léky. Oznámilo to dnes americké ministerstvo spravedlnosti.

Firma podle obvinění platila lékařům a lékárnám, aby propagovali její antipsychotické přípravky Risperdal a Invega a lék na srdce Natrecor. Společnost prý rovněž propagovala neschválené používání těchto léků u dětí a seniorů.

Dohoda je třetím největším urovnáním zahrnujícím farmaceutickou firmu ve Spojených státech. Je rovněž dalším z řady právních kroků namířených proti výrobcům léků, kteří údajně dávají přednost svým ziskům před zdravím pacientů, napsala agentura AP.

Americká vláda v posledních letech bojuje proti agresivním marketingovým praktikám farmaceutického sektoru. "Podobné chování farmaceutických firem vždy kazí lékařská rozhodnutí poskytovatelů zdravotní péče, ohrožuje zdraví veřejnosti a bere peníze z kapes daňových poplatníků," prohlásil americký ministr spravedlnosti Eric Holder. Britský výrobce léků GlaxoSmithKline loni v USA zaplatil rekordní pokutu tři miliardy dolarů za urovnání obvinění týkajících se marketingových praktik u deseti léků.

Další čtení

ilustrační obrázek

Extrémní horka útočí: Na co si dát o víkendu pozor a jak neohrozit své zdraví

Zdraví
26. 6. 2026

Kvalifikovaná logopedická péče není jen doménou zdravotnictví

Zdraví
Aktualizováno: 26. 6. 2026 10:15
ilustrační obrázek

Počet Čechů s psychiatrickou diagnózou roste. Vláda reaguje miliardovým plánem

Zdraví
22. 6. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ