Policejní důstojník Jan Kubice promluvil. Na veřejnost se dostaly materiály jeho útvaru popisující spojení podsvětí a politiky. Šéf ČSSD Paroubek zahájil protiútok ve velkém stylu, zkoumání dokumentů přesto poskytuje zajímavý obraz.
Člen ČSSD Václav Kočka starší minulé úterý před televizními kamerami plakal: podle informací v policejních materiálech měla snad mít jeho rodina něco společného s vraždou miliardáře Františka Mrázka. A přitom ho přece ani neznal...
Šlouf a Paroubek
Dokumenty zmiňující Kočkovo jméno předložil těsně před volbami poslancům branně-bezpečnostního výboru šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice. Důstojníka podle jeho vlastního vyjádření rozzlobily politické tlaky na vyšetřování delikátních případů (viz Dříve, než to bouchlo). Paroubek hřímal, že policistovo vystoupení je „spiknutí“ a „politický gangsterismus“ konkurenční ODS, že Kubice je „lhář, křivopřísežník a hnusný člověk“, že Kočkovi mají na starosti kolotoče na pražské matějské pouti. A bagatelizoval spojení známého kolotočáře se špičkami sociální demokracie, prý jde prostě o člena strany.
Jenže Kočka zná docela dost nikoli nevýznamných straníků. Kořeny jeho budoucích vazeb na socialisty sahají až do osmdesátých let. Tehdy mu totiž na dnešním Výstavišti v Praze-Holešovicích šéfoval dnešní místopředseda pražské ČSSD Karel Klíma. „Z Ruska, kam jezdil na turné po matějské, vozil velké peníze. Výstaviště z nich žilo,“ vzpomíná Klíma. „Když jsem vydělal, tak holt byly odměny pro všechny,“ chlubí se Kočka.
Klíma zpočátku světskému nevěřil. „Byl jsem tak ovlivněn pověstmi o jeho nepoctivosti, že jsem ho nechal hlídat,“ říká Klíma. „Na střeše Bruselského pavilonu leželi čtyři lidé a dělali si čárky, kolik lidí jede na horské dráze. Chtěl jsem dokázat, že podvádí.“ Pak Klíma vyjel s ansámblem na inspekční cestu do Ruska a Kočku si oblíbil. Přestala mu vadit tuzexová konta a domy, které rodina vlastnila. Kočku udělal asistentem ředitele (tím je stále). Klíma vypráví, jak se světský seznámil s nynějším šéfem ČSSD: „S Jiřím Paroubkem se Vašek sblížil, když chodili na střelnici v areálu Výstaviště.“
Z předlistopadové éry se Kočka zná také s Miroslavem Šloufem, jenž proslul svými dlouhými prsty zejména v dobách vládnutí Miloše Zemana. Šlouf byl tehdy předsedou Obvodního národního výboru Prahy 7, kde se Výstaviště nachází. Před osmi lety Šlouf podle MF Dnes pomáhal zarazit aktivity BIS, když zkoumala kontakty Kočkovy rodiny s ruskojazyčným podsvětím.
Nic jsme neřekli
Další člověk z Kubicovy zprávy, Robert Hrabý, popisovaný jako osoba z příbramského podsvětí, se zlobí. „Oni tam napíší, že mě vytěžili,“ říká. Policistům měl sdělit, že za Mrázkovou vraždou jsou lidé z okolí Jiřího Paroubka a že to slyšel z více stran. „Já vím, že tím mysleli výslech, ale mezi mými známými má tohle slovo jiný význam. Udělali ze mě policejního informátora.“ Dnes je prý středem posměchu, několik lidí mu přestalo brát telefon. Jeden známý mu volal: Hele, nezajdeme na matějskou? „Scházím se s vámi jen proto, abyste napsala, že jsem policii nic podstatného neřekl,“ říká Hrabý. Kdysi měl diskotéku společně s Jaroslavem Starkou, prezidentem fotbalového klubu Marila Příbram, kterého policie vyšetřovala kvůli korupci a únosu. Později mu dělal ochranku.
V policejních materiálech je i další informace, pochází z věcí zabavených při prohlídce kanceláře Mrázkova obchodního partnera Tomáše Pitra; jde o archiv mrtvého miliardáře: Kočkové prý na schůzce v restauraci v centru Prahy mluvili o zabití Mrázka tři týdny dopředu. Sám Mrázek se to dověděl o pár dní později a informaci mu potvrdil jeho známý jménem Spěvák -„velmi dobře orientovaný v pražském podsvětí“.
Viceprezident příbramské Marily Vlastimil Spěvák se od této informace distancuje. „Je to blábol. Jak bych mohl Mrázkovi něco potvrdit, když jsme se přestali vídat - i toho tradičního vánočního krocana mi loni poslal po Starkovi, místo aby mi ho přivezl osobně,“ říká člověk, který byl vyšetřován v souvislosti s prostitucí bulharských dívek v domě na pražském Uhelném trhu; soud však přesvědčil, že jen provozoval automaty.
Zmínka o tom, že Mrázka varoval před Kočkovými, je pro něho nepříjemná. Dobře se s nimi zná (Václav Kočka starší se pro změnu zná se Starkou, vazby k Příbrami má z dob, kdy tu dělal v uranových dolech).
„Člověk pak vypadá, že donáší nebo že se tváří jako přítel, a ve skutečnosti jím není,“ říká Spěvák. Žije v nebezpečném světě. „Je to cílová rovinka - v devadesátých letech se nakradly obrovské peníze a jen někdo s nimi doběhne do cíle,“ přemítá. „Když večer v televizi říkají, že někoho zastřelili nebo unesli, vždycky si oddychnu, když ho náhodou neznám.“
Dříve, než to bouchlo
Časová osa: Co předcházelo vystoupení policejního důstojníka Kubice
Říjen 2005
Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu vedeného Janem Kubicem začínají odposlouchávat lobbistu a člena ČSSD Františka Vybírala. Podezírají ho ze zločinného spolčení a pokusu o podvod.
Prosinec 2005
Policisté zjišťují, že lobbista Vybíral napojený na sociální demokracii inkasoval patnáct milionů od společnosti Bioferm-lihovary Kolín: u státu měl lobbovat ve prospěch firmy ucházející se o licenci na výrobu biolihu. Část úplatku měl dát Vybíral dalším dvěma členům ČSSD, vysoce postaveným úředníkům ministerstva dopravy.
Leden 2006
Je zavražděn podnikatel a miliardář s pozoruhodnou minulostí František Mrázek.
Březen 2006
Lobbista a sociální demokrat Vybíral organizuje schůzku, na níž se jeho známý policista setkává s pražským realitním magnátem Milošem Červenkou. Vybíral slibuje sehnat za peníze informace o policejním vyšetřování, které prý směřuje proti Červenkovi. Policista však schůzku oznámí a při předstíraném předání peněz jsou Vybíral a Červenka zatčeni.
Souběžně jsou zatčeni tři lidé kolem Biofermu a zmínění dva úředníci ministerstva dopravy, později se v policejní pasti ocitá i další funkcionář ČSSD a spolupracovník místo-předsedy vlády Zdeňka Škromacha Jan Hanáček: podle policie měl Vybíralovi pomáhat ovlivňovat výběrová řízení a shánět informace o chodu státních podniků. Premiér Paroubek vykazuje podezřelé sociální demokraty ze strany.
Duben 2006
Kubicův policejní útvar propojuje případ Vybíral s Mrázkovou vraždou: magnát Červenka měl totiž dříve získávat informace o svém policejním vyšetřování od miliardáře Mrázka (částka sedm set tisíc, kterou měl zastřelený Mrázek u sebe, měla být právě od Červenky). Mluvčí Blanka Kosinová oznámí spojitost obou případů, tedy vraždy a aféry, v níž jsou zapleteni členově ČSSD. Policejní prezident Vladislav Husák, kterého prosadil sociálnědemokratický premiér Paroubek, vzkazuje: Kosinová má zakázáno se dále k čemukoli vyjadřovat.
Květen 2006
Předlistopadový policista, bývalý šéf kanceláře ministra vnitra Grosse a chvíli také šéf úřadu jeho vlády Pavel Přibyl čile komunikuje s vedoucím odboru Inspekce ministra vnitra Jaroslavem Hlaváčem (oba kdysi sloužili na Správě Středočeského kraje). Schází se také s policejním prezidentem Vladislavem Husákem.
Inspekce ministra vnitra zasahuje proti klíčovému vyšetřovateli aféry Vybíral-biolíh a Mrázkova případu. Inspektoři oznamují, že policista je podezřelý z falšování dokladů o služebních cestách (denně by si tak mohl přijít nejvýše na několik desítek korun); zabavují mu počítač a pracovní materiály. Později, po vypuknutí skandálu, se bude inspekce hájit tím, že případ začala vyšetřovat už na podzim roku 2005 a její zásah nemá souvislost s vyšetřováním kauzy Biolíh a Mrázkovy smrti.
Kubicův Útvar pro odhalování organizovaného zločinu má další problémy. Jiný policejní útvar - pro odhalování korupce a finanční kriminality (vede ho Miloslav Brych, který se zná s Přibylem a Hlaváčem také ze Správy Středočeského kraje) - nechce předat spisy, které mohou mít vztah k Mrázkově vraždě. Také Inspekce ministra vnitra je proti. Kubicův útvar nakonec materiály dostane. Po čtrnácti dnech.
Odvolán je pražský městský státní zástupce Radek Klvaňa, jenž vydal pokyn, že Kubice má požadovaně materiály dostat. Nadřízení to oficiálně vysvětlují organizačními důvody.
Nový státní zástupce Martin Omelka odmítá dát souhlas k policejní prohlídce kanceláří Mrázka a jeho souputníka, muže Setu-zy Tomáše Pitra. Kubice se proto obrací na jiné, vrchní státní zastupitelství: povolení k prohlídce žádá v souvislosti s jinou kauzou, která se týká podvodů v podniku Čepro. Svolení obratem dostává.
Při prohlídce Kubicovi policisté zabavují řadu materiálů, které si Mrázek shromažďoval. Obsahují například tvrzení, že Kočkové (provozovatel atrakcí matějské pouti Václav Kočka starší je známý premiéra Jiřího Paroubka) mluvili o Mrázkově vraždě už dva týdny před jejím spácháním.
Na Kubicův útvar nastupuje hloubková kontrola Inspekce ministerstva a ČTK vydává zprávu, že vyšetřovatelé jsou podezřelí nejen z falšování cestovních příkazů, ale i z daleko závažnějších deliktů. Ještě týž den se Kubice svých podřízených zastává a prohlašuje: Vyšetřování kauzy Biolíh je politiky ovlivňováno, čelíme snaze zahrát případ do autu.
Kubice píše zprávu pro poslance o prorůstání podsvětí do státní správy a politiky a 29. května si o svých obavách jde promluvit s poslanci branně-bezpečnost-ního výboru sněmovny. Skandál propuká naplno.
Foto: Jan Schejbal, Robert Zlatohlávek