Loni spáchalo sebevraždu nejméně lidí za posledních 130 let. Jejich počet nepřesáhl čtrnáct set. Psychiatři se ale obávají, že s rozšiřováním finanční krize jich zase může přibývat. Každým rokem navíc přibývá lidí, kteří trpí depresemi. Ty jsou spolu s rodinnými vztahy nejčastější příčinou sebevražd v Česku.
Ve střední a východní Evropě se Česko společně s Bulharskem a Slovenskem řadí k zemím, ve kterých si bere život nejméně lidí. Nejrizikovější skupinou ale pořád zůstávají zejména staří a opuštění lidé ve věku osmdesáti let a více, ale také lidé ve středním věku, kteří mívají strach ze ztráty životních jistot, jako je rodina nebo zaměstnání. U mladších lidí jsou příčinou sebevražd spíše duševní onemocnění.
Finační krize: důvod k sebevraždě?
Právě zaměstnanost má na počty sebevražd velký vliv. Statistiky, které se vedou od roku 1875, ukazují, že sebevražd začalo přibývat právě po krachu na newyorské burze v říjnu roku 1929.
Žádný společný prokazatelný faktor však sebevraždy nemají. "V každém kraji nebo státě jsou důvody k sebevraždám jiné. Někde je to bída, například ve Skandinávii nedostatek světla. Nejčastější příčiny sebevražd jsou proto diskutabilní," upozorňuje psychiatr a prezident Evropské psychiatrické asociace Cyril Höschl.
Že krizi nelze podceňovat dokládá příklad ze Spojených států: pět členů své rodiny i sám sebe zabil pětačtyřicetiletý muž z Los Angeles. Zabil proto svou manželku, tři syny i tchýni, a pak obrátil zbraň proti sobě.
Muž, který dříve pracoval jako zaměstnanec velké účetní firmy a nyní měl problémy sehnat nové zaměstnání, nechal v domě tři dopisy, v nichž podrobně líčí své těžkosti týkající se peněz. "Předpokládáme, že začal být v poslední době zoufalý kvůli finanční situaci své domácnosti a že z toho vyplynula tato několikanásobná vražda a sebevražda," řekl novinářům mluvčí policie Michael Moore.
Ženy jsou depresivnější
Sebevražda je celosvětově desátou nejčastější příčinou smrti, častěji se zabíjejí muži. V České republice dokonce čtyřikrát. Oproti tomu ženy trpí dvakrát častěji depresí. "Muži většinou své psychické problémy příliš nepitvají, v podstatě je rovnou vyřeší tím, že si vezmou život," vysvětluje Cyril Höschl.
Nejvíc sebevražd se odehrává v dubnu, nejméně v prosinci. Nejčastějším způsobem, jak si lidé berou život je oběšení, hned po něm zastřelení a otrava léky.
Foto: profimedia.cz