Bývalý britský důstojník speciálních sil Simon Mann byl dnes v Rovníkové Guineji odsouzen na 34 let a čtyři měsíce za podíl na neúspěšném pokusu o státní převrat v této západoafrické zemi. Při své obhajobě tvrdil, že prý byl jen loutkou v rukou mezinárodních byznysmenů, včetně syna bývalé britské premiérky Marka Thatchera, který však tato obvinění popřel.
Mann podle dnešního rozsudku ohrozil v roce 2004 život guinejského prezidenta Teodora Obianga Nguemy, pokusil se svrhnout vládu a ohrozil svrchovanost Rovníkové Guineje. Kromě přísného trestu odnětí svobody, který pro Manna může prakticky znamenat doživotí, musí britský žoldák zaplatit ještě mnohamilionovou pokutu.
Mann u soudu podle agentury Reuters popsal sám sebe jako pouhého "zaměstnance" skutečných strůjců převratu, kterými podle něj byli bossové mezinárodního obchodu Eli Calil, libanonský milionář žijící v Londýně, a Mark Thatcher, jediný syn bývalé britské premiérky Margaret Thatcherové. Ti prý chtěli nahradit prezidenta Nguemu opozičním lídrem Severem Motem.
Calil a Thatcher jakoukoli účast na spiknutí proti guinejskému prezidentovi popřeli. Guinejský prokurátor ale prý bude usilovat o jejich vydání a odsouzení v Rovníkové Guineji.
Mann byl zadržen v roce 2004 v Zimbabwe společně se šesti desítkami žoldáků na cestě letadlem do Rovníkové Guineje. V Zimbabwe si už odseděl čtyři roky vězení za nelegální držení zbraní. Letos ho Zimbabwe vydalo do Rovníkové Guineje.
Marka Thatchera odsoudili už dříve v Jihoafrické republice za podíl převratu v Rovníkové Guineji k pokutě 450 tisíc dolarů. Soud ho uznal vinným z financování nákupu helikoptéry určené pro pučisty. Thatcher si ale podle své výpovědi myslel, že kupuje vrtulník pro zdravotnické účely.
V průběhu svého procesu minulý měsíc Mann také řekl, že Španělsko a Jihoafrická republika daly spiknutí proti guinejskému prezidentovi "zelenou". Španělská a jihoafrická vláda však popřely, že by s pučem měly cokoli společného.
Foto: AP