Z programu, který si v roce 2003 stáhly první stovky nadšenců, se stal globální fenomén s miliony uživatelů a synonymem pro internetové hovory. Skype však nedokázal včas zareagovat na nástup chytrých telefonů a agresivní konkurenci, a tak po více než dvaceti letech končí. Microsoft službu 5. května 2025 vypíná a zve své uživatele do Teams – čím vším si Skype za tu dobu prošel?
První verze Skypu byla vydána v srpnu 2003. Původně Skype umožňoval pouze hlasové hovory. Později své služby rozšířil o videohovory a také o možnost zasílat rychlé textové zprávy či sdílet soubory. Podle údajů serveru Techjury měl Skype v roce 2024 zhruba 300 milionů aktivních měsíčních uživatelů a 40 milionů aktivních uživatelů denně, dostupný je ve 108 jazycích. Nejvíce uživatelů, přes 13,4 procenta, má ve Spojených státech.
Úspěch Skypu přišel rychle. Už půl roku po uvedení první betaverze hlásila společnost Skype bezmála tři miliony uživatelů a uváděla, že každou minutu se u ní zaregistruje 15 nových zákazníků. Skype si získal takovou oblibu, že se jeho název stal prakticky synonymem pro internetovou telefonii jako takovou.
Důvodem obliby Skypu se stala zejména jeho jednoduchost. Stačí si program stáhnout z internetu, nainstalovat do počítače, jednoduše se přes web zaregistrovat a pak už jen volat. Program umožňuje telefonovat mezi jeho uživateli po internetu zdarma, za poplatek lze telefonovat do tradičních telefonních sítí (služba SkypeOut), případně přijímat hovory z pevných a mobilních sítí se službou SkypeIn.
Kořeny programu Skype vedou do Pobaltí. Původními tvůrci Skypu byla trojice estonských programátorů Ahti Heinla, Priit Kasesalu a Jaan Tallinn. O rozjezd firmy se pak zasloužili podnikatelé Niklas Zennström ze Švédska a Dán Janus Friis. Mimochodem, oba už předtím dopomohli k úspěchu programu pro sdílení souborů KaZaA, který také vyvinuli estonští autoři a jenž byl ve své době dosti populární.
Zakladatelé Skypu vlastnili společnost do podzimu 2005, kdy ji za zhruba 2,6 miliardy dolarů prodali provozovateli internetového aukčního portálu eBay. Pod křídly nového majitele Skype mimo jiné otevřel v Praze jedno ze svých vývojových center. Český tým se významně podílel například na tvorbě nové verze Skypu pro operační systém Windows 8. V roce 2009 prodal eBay většinový podíl ve Skypu skupině soukromých investorů vedených společnostmi Silver Lake a Andreessen Horowitz.
V roce 2011 Skype koupil americký softwarový gigant Microsoft za 8,5 miliardy dolarů (zhruba 143 miliard Kč). Byl to v té době největší obchod, jaký Microsoft udělal.
Skypu se v posledních letech jen s obtížemi dařilo držet krok s jednoduššími a spolehlivějšími konkurenty, jako je Zoom nebo Slack od firmy Salesforce. Úpadek Skypu částečně způsobil fakt, že základní technologie Skypu nebyla vhodná pro éru chytrých telefonů, uvedla agentura Reuters. Upadající zájem o komunikaci přes Skype, který začaly vytlačovat jiné komunikační platformy, výrazně zvýšila pandemie koronaviru.
Společnost Microsoft letos koncem února oznámila, že 5. května ukončí svoji službu videohovorů Skype. Firma se místo toho chce soustředit na další rozvoj programu Microsoft Teams. Služba Teams byla do Office 365 přidána v roce 2017 zdarma. Microsoft nabídne uživatelům Skypu přesun na Teams zdarma. Jeho uživatelé se budou moct do Teams přihlásit na jakémkoli podporovaném zařízení pomocí stávajících přihlašovacích údajů. Konverzace a kontakty se tam zkopírují automaticky.