Američtí výzkumníci ve středu oznámili zahájení nové mise, která by měla najít ztracený stroj slavné letkyně Amelie Earhartové. Nové stopy naznačují, že mohla ztroskotat na odlehlém ostrově v jižním Pacifiku.
Podle šéfa neziskové organizace Institut archeologického dědictví v Oregonu Richarda Pettigrewa satelitní snímek možná ukazuje části letounu Earhartové Lockheed Electra 10E, které vyčnívají z písku na izolovaném ostrově Nikumaroro ve státě Kiribati, asi 1600 kilometrů od Fidži.
"Máme možná největší příležitost konečně uzavřít tento případ," uvedl v tiskovém prohlášení Pettigrew. "S tak velkým množstvím velmi pádných důkazů cítíme, že nemáme jinou možnost než pokračovat. Snad dobře pořídíme," dodal.
Záhadné zmizení. Nouzové přistání osádka asi přežila
Earhartová spolu se svým navigátorem Fredem Noonanem zmizeli 2. července před 88 lety při pokusu obletět svět a zanechali tak za sebou jednu z největších záhad v dějinách letectví.
Purdueova univerzita v Indianě, kde Earhartová kdysi učila a která přispěla k financování jejího letu, dává dohromady tým, který odcestuje na ostrov Nikumaroro v listopadu. Skupina doufá, že objeví a vyzvedne trosky letounu.
"Myslíme si, že Amelii a jejímu odkazu na Purdue dlužíme splnění jejího přání přivézt Electru zpět, pokud to bude možné," řekl televizi NBC News hlavní poradce univerzity Steve Schultz.
Je to její letadlo nebo není?
Pettigrew se domnívá, že objekt zjištěný na satelitním snímku odpovídá velikostí a materiálem letounu Earhartové. Připomněl také jeho umístění nedaleko plánované trasy letkyně a blízkost místu, odkud pravděpodobně vyšla čtyři její nouzová volání. Snímek byl pořízen v roce 2015 rok poté, co zřejmě silný cyklon odhrnul písek z místa nálezu, řekl Pettigrew, který svá zjištění pak přednesl univerzitě. Další náznaky přítomnosti Earhartové na ostrově zahrnují nástroje vyrobené v Americe a malá lahvička s léky, dodal Pettigrew.
Ostrov Nikumaroro prozkoumali už v roce 2017 archeologové a čtyři speciálně vycvičení psi z Mezinárodní skupiny pro záchranu historických letadel (Tighar). Její šéf Ric Gillespie vedl předchozích 12 expedic na ostrov a věří, že tam Earhartová pravděpodobně přistála a zemřela. Nicméně pochybuje, že satelitní snímek ukazuje letadlo. Místo toho by podle něj mohlo jít o kokosovou palmu a kořenový bal vyplavené na pobřeží při bouři, řekl NBC.
Schultz uvedl, že Earhartová chtěla letoun po cestě univerzitě vrátit, aby se na něm mohli učit budoucí studenti letectví. Výzkumná nadace univerzity schválila pro první fázi cesty na ostrov Nikumaroro dotaci 500 000 dolarů (asi 10,5 milionu korun). Týmu bude cesta na odlehlé místo trvat lodí šest dní. Pět dní pak bude mít na to, aby nalezl objekt ze satelitního snímku a pokusil se ho identifikovat.