V Saúdské Arábii popravili v roce 2024 rekordních 345 lidí, z nichž 135 bylo odsouzeno za nenásilné drogové delikty, uvádí se v nově zveřejněné zprávě lidskoprávní organizace Amnesty International. Od ledna do června letošního roku úřady popravily již 180 lidí, což podle organizace naznačuje, že rekord z minulého roku bude letos překonán.
Trest smrti za drogové delikty je v rozporu s mezinárodním právem, připomíná Amnesty International, která zároveň poukazuje na vysoké zastoupení cizinců mezi popravenými právě za tyto delikty.
Od ledna 2014 do června 2025 bylo v zemi popraveno 1816 osob, z nichž 597 bylo odsouzeno za drogové delikty. Téměř 75 procent popravených za tyto delikty představovali cizí státní příslušníci. Nejvíce z nich bylo z Pákistánu (166), Sýrie (66) a Jordánska (39). Letos v červnu bylo v zemi popraveno 46 lidí, včetně 37 za drogové delikty, 34 z nich byli cizinci. Amnesty International ve zprávě tvrdí, že nedostatečné konzulární zastoupení a možnosti přístupu k právním a tlumočnickým službám představují systémové selhání při zajištění práva na spravedlivý proces.
Organizace také upozorňuje na nadměrné zastoupení příslušníků saúdskoarabské šíitské menšiny mezi popravenými, kteří byli odsouzeni za činy spojované s terorismem. Přestože šíité tvoří 10 až 12 procent populace země, v období mezi lednem 2014 a červnem 2025 představovali asi 42 procent z celkového počtu 286 popravených za tyto činy. Podle Amnesty International saúdské úřady stíhají nenásilnou opozici často právě za terorismus.
V počtu popravených překonávají Saúdskou Arábii podle agentury AP pouze Čína a Írán. V regionu Blízkého východu je trest smrti za drogové delikty používán i v dalších zemích včetně Spojených arabských emirátů, Kuvajtu a Íránu.