Evropský akt o umělé inteligenci (AI), který nastavuje pravidla jejího fungování, vyhrál v letošním ročníku ankety Zákon roku. ČTK o tom dnes informovala advokátní kancelář Deloitte Legal, která soutěž pořádá. Norma podle pořadatelů ankety představuje dobrý způsob, jak zodpovědně a transparentně využívat stále se vyvíjející nástroje umělé inteligence.
EU přijala akt o AI v první polovině loňského roku. Nařízení zavádí klasifikaci technologií podle způsobu využití a nastavuje různé úrovně omezení podle míry souvisejících rizik. Některé systémy chce EU zcela zakázat, další nástroje jako algoritmy na rozpoznávání obličejů budou podléhat silné regulaci. Nová pravidla mají zajistit, aby umělá inteligence byla důvěryhodná a bezpečná, aby respektovala základní práva EU a aby podporovala inovace.
"Jde o první komplexní regulaci týkající se umělé inteligence na světě, která reaguje na základní etické otázky jejího využití a poskytuje firmám možnost, jak vyvíjet, trénovat a testovat vlastní AI systémy bez obav z možného porušení regulace. S ohledem na to, jak se současný svět vyvíjí a jak dramaticky rychle se schopnosti AI rozšiřují, je chytrá a dobře napsaná regulace správnou cestou," uvedl k vítězné právní normě vedoucí partner Deloitte Legal Martin Bohuslav.
Na druhém místě v anketě skončila novela zákoníku práce, která zavádí valorizační mechanismus pro minimální mzdu, navazuje ji na průměrnou hrubou mzdu a ruší institut zaručených mezd. Na třetím místě bylo evropské nařízení, které nastavuje rámec pro digitální identitu.
Anketu Zákon roku pořádá společnost Deloitte Legal od roku 2010. Podnikatelé i zástupci veřejnosti v ní vybírají nejlepší právní předpis schválený v uplynulém roce. Loni se zákonem roku stala novela energetického zákona, která přinesla možnost fungování komunitní energetiky.