Anonymní alkoholici pomáhají závislým bojovat s pitím už 90 let

Zahraničí
9. 6. 2025 10:59

Rok a půl po konci prohibice v USA založili 10. června 1935 dva Američané Bill Wilson a lékař Bob Smith sdružení Anonymní alkoholici (AA). Na základě vlastních zkušeností rozjeli projekt, který jako jeden z prvních začal k léčbě závislosti používat skupinové terapie. Podle filozofie Anonymních alkoholiků je alkoholismus nemoc, kterou člověk dokáže zvládnout jen s pomocí spirituální síly a zkušeností ostatních. Sdružení nyní působí asi ve 180 zemích světa.

"Pomocí modlitby a meditace jsme zdokonalovali svůj vědomý styk s Bohem, jak jsme Ho chápali my, a modlili se pouze za to, aby se nám dostalo poznání jeho vůle a síly ji uskutečnit," zní jeden z tuctu Kroků AA. Dalším základním textem AA je Dvanáct tradic, které třeba říkají, že každá skupina má jediný účel: "předávat poselství skupiny alkoholikovi, který ještě trpí". AA pořádají mítinky otevřené, kam smějí i nealkoholici, a uzavřené, jež jsou určeny členům lidem s "touhou přestat pít".

Sdružení AA, jež funguje na bázi samostatných skupin, působí i v ČR. První uzavřené mítinky, tehdy ještě tajné, se na českém území konaly na jaře 1988 v Praze. První otevřený mítink AA uspořádala v květnu 1988 protialkoholická léčebna U Apolináře v Praze a účastnili se ho bývalí a současní pacienti léčebny. V prosinci 1989 byla v Praze oficiálně založena první česká skupina AA, kterou následovaly další po celé zemi. Nyní mají Anonymní alkoholici skupiny v téměř padesátce českých měst.

Autor: ČTKFoto: Pexels

Další čtení

Peruánci budou v neděli volit prezidenta, vybírají z rekordních 35 kandidátů

Zahraničí
11. 4. 2026

Posádka Artemis II se po desetidenní misi vrátila bezpečně na Zemi

Zahraničí
11. 4. 2026

Trump prý Írán podcenil, tvrdí bývalí američtí diplomaté

Zahraničí
10. 4. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ