Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025 07:49

Počet případů likvidace vosích, sršních hnízd a rojů divokých včel v českých domácnostech v posledních letech výrazně roste. Asistenční společnosti jich v roce 2024 řešily asi 1500, což je téměř dvojnásobný nárůst proti roku 2023, vyplývá ze statistik České asociace asistenčních společností. Za rostoucím počtem zásahů stojí podle odborníků nejen teplé počasí, ale také šíření invazivních druhů, například sršně asijské.

Zásahy proti bodavému hmyzu patří mezi jedny z nejnáročnějších v rámci domácích asistenčních služeb. Hnízda si hmyz často staví na těžko přístupných a nebezpečných místech, tedy vysoko ve štítech rodinných domů, v podbití střech a na půdách. Nebezpečné jsou výskyty hnízd přímo u oken či dveří do domu. V mnoha případech je hnízdo ukryté uvnitř konstrukce, a tedy pouhým okem neviditelné. Zvlášť komplikované případy vyžádují využití vysokozdvižné plošiny.

"Pokud lidé objeví v blízkosti svého obydlí nebo chalupy vosí či sršní hnízdo, neměli by se k němu přibližovat ani se ho pokoušet odstranit sami. Hasiči přijíždějí pouze v případě, že je ohroženo zdraví nebo životy osob, či pokud se hnízdo nachází na veřejném prostranství. Ve všech ostatních případech doporučujeme obrátit se na specializovaného dezinsektora, a to ideálně prostřednictvím asistenční služby své pojišťovny,“ uvedl mluvčí asociace Aleš Povr.

Asistenční společnosti mají napříč republikou nasmlouvané zhruba tři desítky specializovaných firem, čímž garantují dostupnost techniků ve všech krajích. "Jde o vyškolené odborníky s potřebným vybavením, kteří se postarají o bezpečné a rychlé odstranění hnízda,“ upozornil Povr. Průměrné náklady na zásah se pohybují mezi 5000 až 10.000 Kč, ale u řady novějších pojistek bývá tato služba kryta. V případě sjednaných nižších pojistných limitů pojištění aspoň výrazně sníží doplatek za poskytnuté služby. Informaci, zda pojištění domácnosti zahrnuje i zásah proti hmyzu, poskytne klientovi operátor na asistenční lince.

U alergického člověka může jed způsobit až život ohrožující reakci. Alergická reakce se projevuje kopřivkou, otokem kůže nebo sliznic, eventuálně průjmem, zvracením, rýmou i dušností. Lidé by měli věnovat zvýšenou pozornost bodnutím do krku či hlavy, jde zejména o rty a dutinu ústní, kde může rychle se rozvíjející otok způsobit vážné dýchací obtíže. Problémy pak mohou vyvrcholit anafylaktickým šokem, který přímo ohrožuje život. V těchto případech je nutné okamžitě přivolat lékařskou pomoc na čísle 155.

Autor: ČTKfoto: ČTK / Chaloupka Miroslav

Další čtení

ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025
ilustrační foto

S montéry se zlomilo rameno plošiny. Jeden zemřel, druhý je těžce zraněný

Domácí
11. 7. 2025

Muž v Praze osahával ženy. Už ho mají, činů lituje, svádí to na klukovinu

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ