Australský řetězec rychlého občerstvení Hungry Jack's dostal pokutu 150.240 australských dolarů (přes 2,1 milionu Kč) za to, že loni k menu přidával dětské hračky bez upozornění na knoflíkové baterie. Ty přitom omezují zákony z roku 2023, napsal web ABC. Před 12 lety po požití baterie zemřela čtyřletá dívka.
Pátý největší řetězec v zemi, franšíza amerického Burger Kingu, loni v květnu během deseti dnů rozdal zdarma k jídlu 27.850 plastových postaviček kocoura Garfielda. Neupozornil však na to, že hračky obsahují malé knoflíkové baterie, ani na riziko, které dětem hrozí.
V roce 2013 po požití lithiové knoflíkové baterie zemřela čtyřletá Summer, jejíž matka Andrea Shoesmithová od té doby vede kampaň proti jejich používání. Úspěchu dosáhla o deset let později, kdy parlament přijal příslušné zákony.
Australský úřad pro hospodářskou soutěž a ochranu spotřebitelů (ACCC) proto kvůli "porušení spotřebního zákona týkajícího se informací o knoflíkových bateriích" rozhodl o 150tisícové pokutě, kterou řetězec již zaplatil.
ACCC má pravomoc udělit pokutu až deset milionů dolarů nebo postih představující deset procent z ročního obratu. Hungry Jack's loni vydělal téměř dvě miliardy australských dolarů (více než 28,4 miliardy Kč).
"Tak nízká pokuta je v poměru k (jeho) tržbám nechutná. Pokud rozdal tolik hraček, neříkejte mi, že se to nedotkne ani jednoho dítěte, protože opak je pravdou. Je to jako nabitá zbraň. Jdete do Hungry Jack's, dáte si jídlo a dostanete nabitou zbraň," řekla Shoesmithová.
Hungry Jack's uvedl, že hračky již nerozdává a stáhl je z nabídky.
Baterie může po spolknutí propálit díru do jícnu, orgánů nebo páteře. U člověka, který si neuvědomí, že ji požil, se příznaky mohou projevit až po nějaké době.
"To, že má výrobek šroubovací přihrádku na baterie, ještě neznamená, že je bezpečný. Pokud máte doma děti nebo psy, všem věcem s knoflíkovými bateriemi bych se vyhýbala," dodala Susan Teerdsová z organizace Kidsafe.