Několik ozbrojenců v úterý zaútočilo na rychlík v provincii Balúčistán na jihozápadě Pákistánu, zajalo desítky cestujících a střetlo se s bezpečnostními složkami, které na místě zahájily záchrannou operaci, jež dosud trvá. K útoku se přihlásila Balúčistánská osvobozenecká armáda (BLA), která usiluje o nezávislost oblasti, informovala agentura Reuters.
Informace o počtu rukojmích se během dne rozcházely. Útočníci podle původních informací agentury AFP zajali všech asi 450 cestujících, později podle Reuters oznámili, že stále zadržují 214 lidí, a vyhrožovali, že je začnou popravovat, bude-li záchranná akce pokračovat. Zástupce místní policie během dne Reuters řekl, že útočníci odvedli 35 rukojmí do hor a přes 300 cestujících propustili. Představitelé bezpečnostních složek však oznámili, že se dosud podařilo zachránit pouze 104 osob a záchranná operace pokračuje.
Pákistánský deník Dawn uvedl, že ozbrojenci vlak násilím zastavili v jednom z tunelů na cestě z Kvéty v provincii Balúčistán do Péšávaru v provincii Chajbar Pachtunchvá. Zranění podle serveru listu The Express Tribune utrpělo několik cestujících. Strojvůdce vážným zraněním podlehl, uvedl Reuters s odvoláním na místní úřady.
"Civilní cestující, zejména ženy, děti, starší lidé a občané Balúčistánu, byli bezpečně propuštěni (...). BLA dále varuje, že pokud bude vojenský zásah pokračovat, budou všichni rukojmí popraveni," uvedla ozbrojená skupina na telegramu.
Útočníci také tvrdí, že zabili 20 vojáků a sestřelili bezpilotní letoun, pákistánské úřady to ale zatím nepotvrdily, dodal Reuters.
Pákistánský ministr vnitra Muhsín Nakví útok odsoudil a řekl, že vláda nebude dělat žádné ústupky "bestiím, které střílejí na nevinné cestující". Balúčistánská vláda bez dalších podrobností zavedla mimořádná opatření, informoval Reuters.
Balúčistán, bohatý na ropu a nerostné suroviny, je největší, ale také nejméně obydlenou pákistánskou provincií. Už přes 20 let v ní proti bezpečnostním složkám bojují především zakázané skupiny BLA či pákistánská odnož hnutí Tálibán (TTP).
Separatisté požadují samostatnost pro Balúčistán a opakovaně také varují před jakoukoliv čínskou aktivitou v této provincii. Chtějí totiž získat větší podíl na regionálních zdrojích a zaměřují se na občany Číny, která v Balúčistánu provozuje strategický námořní přístav a zlatý a měděný důl.