Británie uvalila sankce na více než 20 příslušníků a hackerů ruské vojenské rozvědky GRU a také na několik jejích jednotek. Na sankční seznam je zařadila kvůli obvinění ze škodlivé kybernetické činnosti. Rozhodnutí Londýna podpořila Evropská unie i NATO, česká diplomacie vyjádřila solidaritu.
Britské ministerstvo zahraničí oznámilo, že uvalilo sankce na tři jednotky a 18 příslušníků GRU. Mezi nimi jsou osoby zapojené do útoku na divadlo v Mariupolu v roce 2022 a také lidé, kteří před útokem na bývalého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru v roce 2018 sledovali jeho rodinu. Podle ministerstva jsou lidé spojovaní s GRU zodpovědní také za vlnu kybernetických útoků proti Evropě a jejím demokratickým institucím.
"Příslušníci GRU vedou kampaň s cílem destabilizovat Evropu, podkopat suverenitu Ukrajiny a ohrozit bezpečnost britských občanů," uvedl v prohlášení britský ministr zahraničí David Lammy. Rusko podle něj cílí na britská média, poskytovatele telekomunikačních služeb, politické instituce nebo energetickou infrastrukturu.
Víme o vás, vzkázali Britové vrahům dětí v Mariupolu
Na sankční seznamy zařadila Británie mimo jiné jednotku číslo 26165, která v březnu 2022 provedla online průzkum civilních protileteckých krytů v Mariupolu na jihu a v Charkově na východě Ukrajiny, uvedlo britské ministerstvo zahraničí. Jedním z cílů bylo mariupolské divadlo, ve kterém den po průzkumu zahynulo při bombardování na 600 lidí včetně dětí. Stejná jednotka už v roce 2013 sledovala Skripalovu dceru.
Podle britských úřadů stojí všechny sankcionované zpravodajské jednotky také za řadou útoků napříč Evropou. Británie je obvinila například z hackerského útoku na estonskou vládu v roce 2020, kybernetického útoku na Německý spolkový sněm v roce 2015 nebo na loňské olympijské hry v Paříži. V roce 2016 podle ní zaútočily také na orgány demokratické strany ve Spojených státech.
Britské úřady už dříve opakovaně obvinily Moskvu z organizování škodlivé činnosti od tradiční špionáže přes akce podkopávající demokracii až po sabotáže i atentáty. Moskva tato obvinění odmítá s tím, že jsou politicky motivovaná a že Rusko pro Británii nepředstavuje hrozbu.
Češi s Brity souhlasí, podpořili je
Na oznámení o britských sankcích reagovaly i Evropská unie a NATO, které také odsoudily ruské škodlivé kybernetické aktivity a hybridní útoky. "Evropská unie plně podporuje Británii a nadále odsuzuje hrozbu, kterou Rusko představuje pro její bezpečnost," uvedla Rada EU, která sdružuje členské země bloku.
K britským sankcím se vyjádřilo i české ministerstvo zahraničí, které sabotáže a kybernetické operace ruské vojenské rozvědky GRU v demokratické Evropě označilo za zbabělé a odsouzeníhodné. “Jsme solidární se Spojeným královstvím a jednotní s členskými zeměmi EU a spojenci v NATO," reagovala česká diplomacie. Už v roce 2021 uvedl tehdejší premiér Andrej Babiš, že příslušníci GRU jsou podle českých bezpečnostních složek odpovědní za výbuchy v muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014.
Na sankční seznam zařadilo britské ministerstvo zahraničí kromě příslušníků GRU také tři vedoucí představitele agentury African Initiative, která podle nich jako Ruskem podporovaný tvůrce obsahu provádí zpravodajské operace na západě Afriky.