Bývalý kancléř Schröder je odhodlán vypovídat k plynovodu Nord Stream 2

Zahraničí
16. 7. 2025 21:15

Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder je přece jen odhodlán vypovídat před vyšetřovacím výborem zemského sněmu spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko, který se zabývá stavbou kontroverzního plynovodu Nord Stream 2. Dosud to odmítal s odkazem na svůj zdravotní stav, informovala agentura DPA. Schröder chce ovšem k členům výboru hovořit pouze na dálku po internetu a navíc bez přítomnosti veřejnosti.

Schröder, kterému je 81 let, měl už v polovině ledna vypovídat před vyšetřovacím výborem v zemském sněmu ve Schwerinu. Poslanci se v něm zabývají případným ruským vlivem na regionální politiky, kteří schvalovali výstavbu ropovodu Nord Stream 2 spojujícího Německo a Rusko přes Baltské moře.

Výpověď před výborem ale Schröder odřekl s odkazem na své špatné zdraví. Podle tehdejšího vyjádření trpí typickými příznaky syndromu vyhoření včetně hlubokého vyčerpání, nedostatku energie a poruchami spánku. Pozornost médií proto v květnu vyvolala Schröderova účast na volbě nového premiéra spolkové země Dolní Sasko. Než se stal spolkovým kancléřem, byl Schröder osm let sám dolnosaským premiérem.

Výbor zemského parlamentu Schröderovu omluvu odmítl a požaduje do 31. srpna oficiální lékařskou zprávu. Bývalý kancléř v reakci uvedl, že je ochoten navzdory svému zdravotnímu stavu před výborem vypovídat. Vystoupit chce na dálku 17. října. Kromě toho si stanovil i další podmínku: "Přenos se odehraje bez veřejnosti."

Plynovod Nord Stream 2 byl dokončen v roce 2021, jeho potrubím ale nikdy žádný plyn neproudil. Kvůli ruské invazi na Ukrajinu nebyl uveden do komerčního provozu. Spolu s plynovodem Nord Stream 1, který byl uveden do provozu v roce 2011, byly trubky Nord Streamu 2 při sérii explozí v září 2022 poškozeny.

Schröder je v Německu vnímán značně kontroverzně. Po odchodu z vrcholné politiky působil mimo jiné ve společnostech Nord Stream 2 a Rosněfť a ucházel se také o členství v dozorčí radě Gazpromu. Po invazi ruských vojsk na Ukrajinu neodsoudil Moskvu za vojenskou agresi, kritizoval protiruské sankce a odmítal odejít z funkcí v ruských státních podnicích. Schröder se rovněž netají přátelstvím s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Pokus sociální demokracie svého bývalého předsedu kvůli proruským názorům vyloučit ale ztroskotal.

Autor: ČTKFoto: ČTK, DPA / Julian Stratenschulte

Další čtení

Oblast u pobřeží Aljašky zasáhlo zemětřesení o síle 7,3 stupně

Zahraničí
17. 7. 2025

Netanjahuovu vládní koalici opustila další strana

Zahraničí
16. 7. 2025

Osmnáctý balík sankcí proti Rusku nebyl schválen, slovenská blokace trvá

Zahraničí
16. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ