Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder je přece jen odhodlán vypovídat před vyšetřovacím výborem zemského sněmu spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko, který se zabývá stavbou kontroverzního plynovodu Nord Stream 2. Dosud to odmítal s odkazem na svůj zdravotní stav, informovala agentura DPA. Schröder chce ovšem k členům výboru hovořit pouze na dálku po internetu a navíc bez přítomnosti veřejnosti.
Schröder, kterému je 81 let, měl už v polovině ledna vypovídat před vyšetřovacím výborem v zemském sněmu ve Schwerinu. Poslanci se v něm zabývají případným ruským vlivem na regionální politiky, kteří schvalovali výstavbu ropovodu Nord Stream 2 spojujícího Německo a Rusko přes Baltské moře.
Výpověď před výborem ale Schröder odřekl s odkazem na své špatné zdraví. Podle tehdejšího vyjádření trpí typickými příznaky syndromu vyhoření včetně hlubokého vyčerpání, nedostatku energie a poruchami spánku. Pozornost médií proto v květnu vyvolala Schröderova účast na volbě nového premiéra spolkové země Dolní Sasko. Než se stal spolkovým kancléřem, byl Schröder osm let sám dolnosaským premiérem.
Výbor zemského parlamentu Schröderovu omluvu odmítl a požaduje do 31. srpna oficiální lékařskou zprávu. Bývalý kancléř v reakci uvedl, že je ochoten navzdory svému zdravotnímu stavu před výborem vypovídat. Vystoupit chce na dálku 17. října. Kromě toho si stanovil i další podmínku: "Přenos se odehraje bez veřejnosti."
Plynovod Nord Stream 2 byl dokončen v roce 2021, jeho potrubím ale nikdy žádný plyn neproudil. Kvůli ruské invazi na Ukrajinu nebyl uveden do komerčního provozu. Spolu s plynovodem Nord Stream 1, který byl uveden do provozu v roce 2011, byly trubky Nord Streamu 2 při sérii explozí v září 2022 poškozeny.
Schröder je v Německu vnímán značně kontroverzně. Po odchodu z vrcholné politiky působil mimo jiné ve společnostech Nord Stream 2 a Rosněfť a ucházel se také o členství v dozorčí radě Gazpromu. Po invazi ruských vojsk na Ukrajinu neodsoudil Moskvu za vojenskou agresi, kritizoval protiruské sankce a odmítal odejít z funkcí v ruských státních podnicích. Schröder se rovněž netají přátelstvím s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Pokus sociální demokracie svého bývalého předsedu kvůli proruským názorům vyloučit ale ztroskotal.