Kreml v úterý odmítl závěry Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO), která o den dříve označila Rusko odpovědné za sestřelení malajsijského letadla na lince MH17 nad okupovanou částí Ukrajiny. Tehdy, v létě 2014, zemřelo 298 lidí.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov zjištění organizace označil za zaujaté. "Naše pozice je dobře známa. Rusko se vyšetřování této nehody nezúčastnilo. Proto žádné angažované závěry nepřijímáme," prohlásil na pravidelné tiskové konferenci Peskov. Moskva odpovědnost za sestřelení letu MH17 vždy popírala.
Mezinárodní vyšetřování je jasné – letadlo sestřelili Rusové
Let MH17 společnosti Malaysian Airlines mířil 17. července 2014 z Amsterdamu do Kuala Lumpuru a byl sestřelen nad východní Ukrajinou v době bojů mezi Moskvou podporovanými proruskými separatisty a ukrajinskými silami. Mezinárodní vyšetřování vedené Nizozemskem před lety dospělo k závěru, že letadlo bylo sestřeleno ze separatisty ovládaného území střelou ze systému Buk dodaného Ruskem. Moskva účast popřela.
V listopadu 2022 nizozemský soud v nepřítomnosti odsoudil na doživotí dva Rusy a jednoho Ukrajince za vraždu všech 298 cestujících a členů posádky letu MH17. Moskva rozsudek označila za "skandální" a uvedla, že své občany nevydá.
Nizozemci chtějí spravedlnost
Organizace ICAO, která spadá pod OSN a sídlí v kanadském Montrealu, se případem začala zabývat v roce 2022 na žádost Nizozemska a Austrálie. Mezi oběťmi sestřeleného letounu bylo mimo jiné 196 Nizozemců a 38 obyvatel Austrálie. O závěrech organizace v pondělí informoval Reuters s odvoláním na vlády Nizozemska a Austrálie.
"Rozhodnutí je důležitým krokem ke zjištění pravdy a dosažení spravedlnosti a odpovědnosti pro všechny oběti letu MH17 a jejich rodiny a blízké," uvedl v prohlášení nizozemský ministr zahraničí Caspar Veldkamp.
ICAO nemá regulatorní pravomoci, stanovuje ale celosvětové letecké standardy, které v drtivé většině přijímá 193 členských států OSN. Podle deníku Ukrajinska pravda Rusko v létě 2024 z organizace vystoupilo.