Chat s osobností: Monika Kopřivová - Jak uchovat rodinné vzpomínky (chat ukončen)

Relax
2. 1. 2025 07:55

Jaké jsou nové trendy v dárcích pro babičky a dědečky? Jak jim vybrat ten nejideálnější dárek? Jak mohou otevřené knihy vzpomínek spojovat příbuzné napříč generacemi?  Co obnáší vydání knižního titulu pro babičky a dědečky? 

Monika Kopřivová

máma tří dětí, je vystudovaná doktorka farmacie. Už více než deset let pomáhá uchovávat rodinné vzpomínky. A zároveň podporuje babičky a dědečky, aby zábavnou a smysluplnou formou trávili svůj volný čas. V roce 2013 vytvořila dvě knížky Babičko, vyprávěj a Dědečku, vyprávěj. Knihy se staly nejen v ČR, ale také v zahraničí knižními bestsellery. Souběžně s knížkami založila vydavatelství Babičkářství, které od svého vzniku přináší zajímavé a hezké dárkové knihy pro prarodiče, a také Familium, které nabízí smysluplné tituly pro celou rodinu. Mimo to také provozuje babickarstvi.cz, což je takové "hračkářství" pro babičky a dědečky. Na přelomu roku 2024/2025 přišla s novinkou ve formě aplikace eVyprávěj.cz, která se může stát krásným a originálním dárkem pro babičky i dědečky.

Chat byl uzavřen. Děkujeme za Vaše otázky.

Eva

Moc se mi líbí možnost sepsání knihy Dědečku vyprávěj na počítači. Ale sepsaní zabere nějaký čas, jak dlouho mohou prarodiče tuto knihu psát?

Host chatu

Děkuji moc za vaši otázku. Na vyplnění a sepsání knihy eVyprávěj má dědeček nebo babička spoustu času, celých dvanáct měsíců. A pokud by se náhodou stalo, že by to dědeček nestihl, lze to i prodloužit.

Vlasta

Krásný den, paní Moniko, prosím, jak jste se dostala k této práci? Co vás k tomu přivedlo?

Host chatu

Krásný den, děkuji za otázku! K této práci mě přivedla kombinace osobního zájmu a mé vlastní rodinné zkušenosti. Vždycky jsem si cenila rodinných příběhů a vzpomínek, které jsem i hodně poslouchala. Uvědomila jsem si, jak důležité je tyto vzpomínky uchovávat, a zároveň mě inspiroval můj vlastní dědeček, který se do psaní sám pustil. Prvním impulsem bylo vytvoření knihy Babičko, vyprávěj a Dědečku vyprávěj – chtěla jsem dát prarodičům možnost jednoduše sdílet své životní příběhy nejen ústně, ale i písemně, aby se neztratily pro budoucí generace. Postupně se z tohoto nápadu stal můj projekt, který se rozrostl o další tituly, hry a nyní i o elektronickou verzi. Dnes mě těší, že mohu pomáhat rodinám uchovávat jedinečné příběhy a popisy minulých dob.

Ucitelka Maruska

Prosim, spolupracujete s nějakou organizací pro seniory? Děkuji

Host chatu

Dlouhodobě podporujeme domovy pro seniory, které využívají naše knížky k zapisování vzpomínek a pro reminiscenční terapie. Aktuálně eVyprávěj využívají například v domově pro seniory v Netolicích a jejich pracovnice společně se seniory zapisují jejich vzpomínky nově elektronickou formou, což nám dělá velikou radost. Právě spolupráce s těmito zařízeními nás velmi těší.

Alena K.

Dobrý den paní Moniko, vaši knížku jsme babičce věnovali k osmdesátým narozeninám. Měla z ní ohromnou radost a poctivě a pečlivě ji vyplnila a doplnila fotografiemi. Dnes už bohužel babička není mezi námi, ale její knížka pamětí nám zůstala jako odkaz, který pro nás pro všechny moc znamená. Moc vám děkuji za to, co děláte. Alena

Host chatu

Milá paní Aleno, vaše slova mě opravdu dojala. Moc vám děkuji, že jste se podělila o Vaši zkušenost. Právě takové okamžiky jsou důvodem, proč jsem se rozhodla věnovat uchovávání rodinných vzpomínek. Vaše babička musela být opravdu výjimečný člověk, když své vzpomínky tak pečlivě a s láskou sepsala. Jsem vděčná, že babiččina kniha zůstala ve vaší rodině jako vzácný odkaz, ke kterému se můžete vracet.

Denis

co maji vase knihy spolecneho s tim, ze mohou propojovat generace. asi tomu nerozumim. dekuji

Host chatu

Dobrý den, přiznám se, že mě samotnou mile překvapilo, když lidé začali našim knížkám připisovat tento podtext. Myslím, že to celé stojí především na vazbách uvnitř jedné rodiny, spíše než mezi generacemi obecně. Osobně věřím, že poznání sebe sama zahrnuje i poznání našich předků. Každý člověk má svůj příběh, který je nejzajímavější právě pro jeho nejbližší. Naše knížky umožňují zaznamenávat rodinné vzpomínky, sdílet osobní zkušenosti a vytvářet hlubší porozumění mezi generacemi – například v linii dědeček-vnuk. Při zapisování vzpomínek si lidé připomínají své životní příběhy veselé i dramatické, které mohou sdílet se svou rodinou. Tyto vzpomínky pak nejen upevňují rodinné vztahy, ale také dávají dětem a vnoučatům možnost lépe pochopit své kořeny, poznat, odkud pocházejí, a co je spojuje. Zapsané příběhy se tak stávají pokladem pro současnou rodinu a cenným odkazem pro generace budoucí.

Zita

milá paní Moniko, je možné se s Vámi potkat i osobně na nějaké akci? Přednášce? Jezdíte někam např. i do domovů pro seniory? Děkuji za vaši odpověď.

Host chatu

Dříve jsem několikrát navštívila domovy pro seniory, hlavně proto, abych se seznámila s jejich prostředím, klienty a mohla debatovat s pečovateli. Zajímalo mě, co babičky a dědečky těší, jaká jsou jejich přání a co jim pomáhá rozvzpomínat se na jejich minulost a příběhy. Bylo velmi inspirativní slyšet jejich vyprávění a zjistit, co je motivuje k tomu, aby se o své vzpomínky dělili. Měla jsem také možnost vystoupit na mezinárodní konferenci o Alzheimerově nemoci, kde jsem uspořádala workshop pro ergoterapeuty a pečovatele. V rámci něj jsme používali naše knihy jako nástroj pro reminiscenční terapii, což bylo velmi obohacující jak pro mě, tak pro účastníky. Momentálně nemám žádné konkrétní plány na podobná setkání, ale vždycky se ráda nechám oslovit zajímavou příležitostí.

Magdaléna

Dobrý den, o jaké dárky byl prosím největší zájem loňské Vánoce, tedy v kategorii pro prarodiče? Jestli to dokážete nějak vyselektovat? Děkuji

Host chatu

Dobrý den, mohu mluvit především o dárcích z našeho webu Babičkářství a Familium. Velký zájem vzbudila naše novinka eVyprávěj, kterou jsme před Vánocemi uvedli na trh. Jde o elektronickou verzi knihy Babičko, vyprávěj, která umožňuje vyplnit vzpomínky na počítači, přidat fotografie, vytvořit si vlastní obálku a nechat si knihu vytisknout třeba i v několika kopiích – například pro všechna vnoučata. Z tradičně oblíbených dárků patřily mezi nejprodávanější naše tištěné knihy Babičko, vyprávěj a Dědečku, vyprávěj, dále hra Jak to tenkrát bylo?, Strom života naší rodiny a různé praktické pomůcky pro seniory. Velký zájem byl letos o dárkové sady výborných likérů z ořechů, višní či malin a o vtipná trička - například ta, která podtrhují záliby a koníčky a nebo jejich majitel je oceněn, jako nejlepší dědeček :-)

Zdeněk a Marie Majerovi

Prosím, plánujete nějaký váš zajímavý knižní projekt i pro letošní rok? Třeba něco pro děti?

Host chatu

V loňském roce jsme na stránky Familium.cz zařadili řadu zajímavých her, především logických a společenských, které si mohou děti zahrát s celou rodinou. V minulosti jsme také vydali vpisovatelnou knížku Můj první atlas zvířat a rostlin, která je stále velmi oblíbená. Nicméně, tak rozsáhlý projekt, jakým byl tento atlas letos neplánujeme. Naše nakladatelství se v současné době více zaměřuje na tituly pro střední a starší generaci. Přesto však chceme i nadále podporovat propojení rodiny, ať už prostřednictvím her, nebo knih.

Marie z Přerova

Milá paní Moniko, před několika lety jsem si koupila u vás k ihu Babičko, vyprávěj. Ano, koupila jsem si ji sama a začala jsem ji vyplňovat a pak jsem ji dala dceři pro mou provorozenou vnučku. Teď se dceři narodilo další dítě a já si říkám, že bych si koupila vaši elektronickou verzi knihy. Myslíte, že to zvládnu vyplnit? Klidně bych šla znovu do té tištěné, ale říkám si, že když bych to tady jednou vyplnila, tak bych to mohla mít pak i pro dalšî vnoučata, což u té tištěné nejde. Děkuji a přeji pěkný den.

Host chatu

Milá paní Marie, moc děkuji za váš dotaz. Velmi si vážím toho, že jste si naši knihu oblíbila a že ji využíváte jako dárek pro svou rodinu. Co se týče elektronické verze knihy eVyprávěj, připravovali jsme ji ve spolupráci se seniory, abychom zajistili, že ji zvládne vyplnit opravdu každý – i ti, kteří nemají velké zkušenosti s moderními technologiemi. Prostředí aplikace je velmi jednoduché a přehledné, není třeba nic instalovat. Stačí mít počítač a přístup k internetu. Velkou výhodou eVyprávěj je možnost přidat fotografie, vytvořit vlastní obálku a knihu kdykoli vytisknout – třeba právě v několika kopiích, takže ji můžete darovat všem vnoučatům. A pokud se vám nebude chtít psát, aplikace umožňuje odpovědi i nadiktovat. Doufám, že vám tato nová forma uchovávání vzpomínek bude vyhovovat, a přeji vám mnoho radosti při jejím tvoření!

KK

Máte v plánu něco dalšího vydat? Mám od Vás knížku Babičko, vyprávěj :)

Host chatu

Naše první vzpomínací vpisovatelné knížky si našly cestu do desítek tisíc domácností, což nás nesmírně těší. Postupem času jsme si ale uvědomili, že moderní technologie mohou uchovávání vzpomínek ještě více usnadnit. Proto jsme vytvořili elektronický nástroj eVyprávěj, který babičkám a dědečkům umožňuje své vzpomínky zapisovat přímo na počítači. Tato nová forma přináší mnoho výhod – texty lze snadno upravovat, doplňovat fotografie, vytvořit si vlastní obálku a hotovou knihu nechat vytisknout v libovolném počtu kopií. Knihy jsou tištěny v krásné šité vazbě s pevnou obálkou. Pro ty, kteří psaní nepreferují, jsme přidali i možnost diktování odpovědí. Aby bylo psaní ještě příjemnější, mohou si senioři nastavit pravidelné zasílání otázek na email, díky čemuž vznikají vzpomínky postupně a s lehkostí. Velkou výhodou eVyprávěj je také zapojení celé rodiny. Děti a vnoučata mohou přidávat vlastní otázky a pomáhat při tvorbě knihy. Naším cílem bylo, aby se s aplikací snadno pracovalo i seniorům, kteří nejsou zvyklí na moderní technologie. Podle reakcí vidíme, že se nám to povedlo. Do budoucna plánujeme rozšíření elektronických knih i do jiných jazyků, například slovenštiny. Také pracujeme na nových titulech, které věříme, že potěší další rodiny.

Tereza K.

Prosim, v jake zemi se da koupit krome CR vase k iha Babicko, vypravej? Je nejak uzpusobena danym zvyklostem apod? Rada bych koupila tuhle knihu jako darek (v bulharsku). Nebo je nejaka emoznost? A jeste, zda lze ta kniha v cizi mutaci koupit i u nas? Jako ne v te dane zemi?

Host chatu

Dobrý den, ano, knížky Babičko, vyprávěj a Dědečku, vyprávěj mohou vyplňovat i prarodiče v dalších zemích. A protože každá země a kultura je trochu jiná, i tyto knížky přizpůsobujeme konkrétním zemím jak obsahem, tak designem. A konkrétně v Bulharštině máme knížku k dispozici také, jen není běžně dostupná pro odeslání na adresu České republiky.

Jana

Uvažuji o tom, že bych mamince jako dárek koupila pravd Evypravej. Maminka má potíže s jemnou motorikou a psaní na počítači by pro ni bylo jednodušší. Jak ale vypadá výsledná vytištěná kniha? Je tisk kvalitní? Kolik musí maminka popsat stran?

Host chatu

Každý z nás je jiný, někdo se více rozepisuje a někdo je naopak stručný a výhodou eVyprávěj je, že se každému autorovi přizpůsobí. Maminka může přidávat své vlastní kapitoly a otázky nebo naopak některé smazat. Je jen na ní, jak dlouhé budou její odpovědi. Své příběhy může navíc kdykoliv snadno upravit. Maminka si pak může nechat vytisknout libovolný počet výtisků knih – třeba pro všechny členy rodiny. Může si vybrat vlastní obálku a na ní přidat třeba svou fotografii, pokud si bude přát. Kniha, kterou vytvoří, bude celá barevná a svázaná v kvalitní šité vazbě, jak jsem již psala, takže vydrží opravdu léta.

A.K.

Co děláte rada ve svém volném čase?

Host chatu

Mám rodinu se třemi dětmi, takže velkou část mého času věnujeme společně rodinným povinnostem a péči o naši zahradu. Když je ale příležitost, rádi vyrážíme na výlety – v létě na turistiku nebo na vodu a v zimě na běžky, které nás začaly bavit víc než sjezdovky. Dříve jsem hodně četla, dnes už na to bohužel není tolik času, ale po vánočních svátcích, když se věci trochu uklidní, si obvykle ke knížce zase sednu. Nejvíce volného času však trávím s rodinou – ať už s tou úzkou, nebo i širší. Rodinná setkání mají v mém životě velké místo. Každé Velikonoce se scházíme s linií široké rodiny mého dědečka z tatínkovy strany v Chocni, což je vždy krásná tradice. V létě se pak s přibližně sedmi mladými rodinami a všemi prarodiči scházíme na pár dní v nějakém penzionu, kde si společně užíváme čas u vody, bavíme se večer a odpočíváme.

Lucie K

Dobrý den, jaké další knížky plánujete vydat? Bude třeba i Tatínku, vyprávěj? Máme příbuzné i na Slovensku. Bude elektronická verze i ve slovenštině?

Host chatu

Dobrý den, kromě knih pro prarodiče máme také knihu Maminko, vyprávěj. Elektronická verze zatím zahrnuje pouze tituly Babičko, vyprávěj a Dědečku, vyprávěj v češtině, ale do budoucna plánujeme rozšíření i do slovenštiny. Věříme, že tyto verze pak přinesou stejnou radost a užitek rodinám i na Slovensku.

Hana P

Dobry den paní Moniko, jaky je váš osobní návod, jak podpořit vztahy mezi prarodiči a vnoučaty?

Host chatu

Můj osobní návod, jak podpořit vztahy mezi prarodiči a vnoučaty, je trávit spolu čas při nějaké smysluplné aktivitě. Víme, že dnešní děti často tráví hodně času u telefonů nebo počítačů, a to, co je od nich může odvést, je zajímavá a zábavná činnost. Skvělým způsobem, jak je zapojit, je například společný výlet – nemusí být dlouhý, stačí krátký a poznávací. Další možností je vaření, práce v dílně, garáži nebo třeba zahradničení. A samozřejmě i společenské hry mohou být krásným způsobem, jak trávit čas. Komunikace je také klíčová. Povídat si nejen o aktuálních tématech, ale i o životních příbězích obou generací pomáhá budovat vzájemné porozumění a utužuje vztahy. Důležité je také ptát se na to, co děti prožívají, a nesoudit jejich zkušenosti nebo zájmy negativně. Může být například zajímavé zapojit fantazii a položit dětem otázku, co by dělaly, kdyby neměly mobil a musely vyřešit nějakou situaci jinak. Takové debaty nejen otevírají prostor k zamyšlení, ale také podporují kreativitu a vzájemné poznání. Společné aktivity, otevřená komunikace a zájem o svět té druhé generace jsou podle mě tím nejlepším receptem na pěkné vztahy

Markéta

Dobrý den, paní Kopřivová, doporučte prosím nějakou hru nebo knihu, která by se hodila na chatu, kde se potkáváme celá rodina od babičky po vnoučata? Děkuji a ať se Vám daří :)

Host chatu

Dobrý den, děkuji za krásnou otázku i přání! Na rodinné setkání bych určitě doporučila hru Jak to tenkrát bylo. Je to zábavná retro hra pro celou rodinu, při které právě mají všichni prarodiče, rodiče, ale i ostatní členové rodiny možnost připomenout příběhy z dětství a mládí a podělit se o ně s ostatními. Hra totiž obsahuje plno karet s retro fotografiemi a hravou formou vybízí k vyprávění příběhů a baví děti i dospělé. A navíc se možná dozvíte historky, o kterých jste dosud neměli ani tušení. Společně se svými blízkými se tak pobavíte a odkryjete další a další vtipné momenty. S touto hrou se rozhodně nudit nebudete

Autor: - red -Foto: ARCHIV

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ