Bojíte se o své zuby? Jak předcházet zubnímu kazu? Radil odborník Robert Vondruška.

Chat je uzavřený10.10.2016 15:00

MUDr. et MUDr. Robert Vondruška.

Zubní kaz trápí podle odhadů až devadesát procent populace. Dobrá preventivní péče přitom dokáže výskyt kazů i dalších zubních potíží minimalizovat. Jak lze zubnímu kazu předcházet? A jak ho ošetřit? Je lepší bílá plomba, nebo amalgám? Nebo je mnohem důležitější preciznost lékařského ošetření než samotný materiál zubní výplně?  Ptejte se MUDr. et MUDr. Roberta Vondrušky v pondělí 10. října od 15.00.

MUDr. et MUDr. Robert Vondruška vystudoval obory stomatologie a také všeobecného lékařství na Univerzitě Karlově v Praze. Po studiu působil nejprve tři roky ve státním stomatologickém zařízení v Praze 7 a tři roky v soukromé zubní ordinaci v Praze 10. V roce 2001 založil Zubní centrum Ořechovka v Praze 6, kde s kolegy poskytuje komplexní zubní péči pacientům z celé republiky. Tedy prevenci, diagnostiku, léčbu, estetiku a dentální hygienu. 

Chat

 • Radek

  Dobrý den. Jak čistit zuby už snad ví každý. Ale jaké zubní pasty používat? Co by měla správná zubní pasta obsahovat? A co ústní vody " zabíjejíci 100%" baktérií( v reklamě jde všechno)?
  Děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den, není důležité, jaký druh pasty používáte, ale důležité je mechanické očištění zubního plaku z povrchu zubů. Zubní pasta by měla obsahovat fluoridy. Pokud není nějaký speciální důvod, není nutné používat ústní vody. Tyto vody doporučujeme např. po některých chirurgických zákrocích v ústech, při léčbě fixními rovnátky a při akutním zánětu dásní.

 • Ondra

  Dobrý den. Jsou lékaři, kteří tvrdí, že ošetření zubního kazu nemusí vůbec bolet. Jen je asi nutno nêco zaplatit. Jaký je váš názor na řešení bolesti u vrtání? Dík.

 • Host chatu

  Dobrý den. Kazy dnes ošetřujeme po aplikaci lokální anestezie. Ošetření je tedy absolutně bezbolestné. Z těchto důvodů není dnes důvod se obávat návštěvy u zubníhi lékaře.

 • Jana

  Zdravím Vás. Proč je bílá plomba dražší než amalgámová a jaké jsou jejich výhody a nevýhody? Děkuji za odpoveěď.

 • Host chatu

  Dobrý den. Zhotovení bélé (fotokompozitní) výplně je mnohem časově i technologicky náročnější než je tomu u výplně amalgámové. Je nutné zajistit suché pracovní pole a dodržet postupné vrstvení této výplně. Nevýhodou bílé výplně je, že zhotovení je náročnější na čas a pečlivost zubního lékaře a pacient by měl mít perfektní zubní hygienu. Obrovskou výhodou bílé výplně je, že při přípravě zubu nemusí zubní lékař odstranit více zubní tkáně, než je opravdu nutné a také to, že její vlatnosti zubní tkáně spíše spojují a nepůsobí jako klín, jak je tomu u výplní amalgámových.

 • GF

  Jak se zbavit halitózy, chronického zánětu dásní?

 • Host chatu

  Dobrý den. Důležité je zjistit, co je příčinou halitózy (zápachu z úst). Pokud je příčinou chronický zánět dásní, měl by pacient navštívit dentální hygienistku, která mu odstraní zubní kámen a naučí ho čistit zuby tak, aby se tento zánět vyléčil. K odstranění takového zánětu dásní je potřeba rozhodně používat mezizubní kartáčky. Příčinou halitózy může být také neléčená parodontitida, zubní kazy, ale také některá celková onemocnění.

 • LION

  Může mít veganství a vegetariánství negativní vliv na zuby?

 • Host chatu

  Dobrý den. Velká konzumace kyselého ovoce a ovocných šťáv způsobuje u tohoto typu stravy větší výskyt zubních erozí.

 • INC

  Jak odstraňovat nejlépe zubní plak?

 • Host chatu

  Dobrý den. Zubní plak nejlépe odstraníte používáním měkkého kartáčku s malou pracovní částí. Nutné je čistit si zuby správnou technikou a každý den také používat pomůcky mezizubní hygieny, tedy mezizubní kartáčky, event. doplněné zubním vláknem.

 • STOFM

  Naposledy jsem byl u zubní lékařky v roce 2011. Dělám chybu, i když žádné větší potíže se zuby necítím?

 • Host chatu

  Dobrý den. Chybu děláte určitě. Neměl byste chodit k zubaři až, když máte potíže. Prreventivní prohlídky by měly vést k tomu, aby se vzniku jakýchkoliv potíží předešlo. Měl byste chodit na pravidelné zubní prohlídky a také pravidelně navštěvovat ordinaci dentální hygienistky.

 • G.BRUNO

  Mám už 18 let chronický zánět dásní, je to nebezpečné?

 • Host chatu

  Dobrý den.Ano je to nebezpečné. Z chronického zánětu dásní se časem může vyvinout parodontitida, která vede ke ztrátě zubů. Je také prokázáno, že látky uvolňující se ze zánětu dásní do celého těla, působí negativně na celý organismus, např. na srdce.

 • g

  Mám problémy se zuby - jedničkami nahoře - okraje zubů jsou ulomené. Tyto jedničky v dětství byly obě uraženy a mám je doplněné umělými.

 • Host chatu

  ...

 • InnerS

  Mám problém s hodně ostrou stoličkou, dá se s tím něco dělat?

 • Host chatu

  Dobrý den. Je potřeba zjisti, proč je zub ostrý. Pokud se z něj nic neodlomilo, měl by stačit zábrus a zaleštění zubu. Pokud se odlomila větčí část zubu, mělo by být možné zub doplnit bílou (fotokompozitní) výplní.

 • ANTIMON

  Dědí se problémYS

 • Host chatu

  ...

 • ANTIINGE

  Dědí se problémy se zuby a vůbec stav zubů\?

 • Host chatu

  Dobrý den. Dědí se např. tvar čelistí a vady skusu. Dědičné jsou tedy určité dispozice, ale rozhodně se nedědí např. kazivost zubů. Z toho plyne, že můžeme samy ovlivnit vznik zubních kazů, zánětů dásní a parodontitidy pečlivou zubní hygienou a pravidelnými návštěvami zubního lékaře a dentální hygienistky.

 • DIS

  Neustále prý přibývá dospívajích s erozí zubní skloviny, je to tak a proč?

 • Host chatu

  Dobrý den. Ano je to pravda. Je to zvýšenou konzumací nápojů kolového typu, které jsou vůči zubům agresivní, ale také pitím většího množství kyselých nápojů (džusy atd.) a energetických nápojů. Kromě toho může působit používání špatných pomůcek dentální hygieny a používání špatné techniky čištění zubů.

 • Aneli

  Trápí mě léta jeden problém , v kořeni zubu cítím úporné, nesnesitelné svědění a trnutí...až do pocitu...že jediná úleva by byla zub vytrhnout...trvá to max deset min...a čas od času se to opakuje...Zub je v naprostém pořádku, nechala jsem ho i jednou převrtat, a pod plombou( fotokompizitní) nic nebylo. Ani rentgen nic neukázal...Stomatologové si nevěděli rady, až jedna paní doktorka, která má to samé a ptala se též profesorů a odborníků a prý jí taky nikdo nic neřekl...jedná se o 4 vpravo nahoře. Slyšela jsem, že každý zub souvisí s nějakým tělesným orgánem, je možné že by se nesoulad v tonto orgánu mohl projektovat do kožene zubu? setkal jste se s něčím podobným....

 • Host chatu

  Dobrý den. Projekce problému jinde v těle do zubu asi možná je, ale já jsem se s tím nesetkal nebo jsem nedal tyto věci do souvislostí.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 1/2022 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.