Bojíte se osteoartrózy? Ptejte se MUDr. Drbala

Chat je uzavřený21.11.2013 14:00

MUDr. Pavel Drbal.

Většina lidí se domnívá, že osteoartróza, lidově řečeno "revma", postihuje především starší osoby. Není tomu ale tak. Její vznik a vývoj můžeme ovlivnit již v poměrně útlém věku. Příčiny onemocnění mohou být jednoduché. Stačí několik kilo navíc nebo jen nevhodně zvolený sport. Jak se tedy vzniku osteoartrózy vyvarovat a jak onemocnění rozpoznat? Na vaše otázky odpovídal MUDr. Pavel Drbal 21. listopadu od dvou hodin.

MUDr. Pavel Drbal působí v Centru preventivní medicíny Althea Prague a jeho specializací je fyzikální a rehabilitační lékařství a tradiční čínská medicína. Od roku 2011 je také lékařem pro zahraniční zájezdy České Filharmonie.

Chat

  • Marťa

    Dobrý den, četla jsem, že se nemoc častěji vyskytuje u žen mezi 20. až 40. rokem věku. Proč takhle brzy?

  • Host chatu

    Skutečně výskyt artrózy je vyšší u žen. Co se týče věku, nemohu ale souhlasit. Výskyt artrózy s věkem stoupá. U velké části populace lze teoreticky pozorovat osteoartrózu na mikroskopické úrovni již v mladém věku. U lidí starších 65 let se podle některých studií tato nemoc vyskytuje více než v 50% a postihuje až 90% jedinců nad 75 let věku. Možná jste četla statistické závěry o jiném onemocnění, pravděpodobně nějaké autoimunitní chorobě vazivové tkáně…

  • Lidka

    Dobrý den,
    mám 55 let a na kloubech prstů obou rukou se mně dělají výrůstky, které, např. po práci na zahrádce, bolí. Jedná se osteoartrózu? Jak se mohu bránit? Děkuji za odpověď

  • Host chatu

    Jedná se pravděpodobně o tzv. Heberdenovy, nebo Bouchardovy uzly. Jedná se o artrózu drobných meziprstních kloubů. Prsty Vás pravděpodobně bolí kvůli mechanickému zatížení. Dalším faktorem bývá i prochladnutí, kterému by bylo dobré se vyvarovat. Zkuste navštívit rehabilitačního lékaře či jinou odbornost, aby Vám ruce vyšetřil RTG a stanovil diagnózu. Lze zkusit fyzikální léčbu na rehabilitačním oddělení - teplé zábaly, moxování, solux, vířivku, magnetoterapii apod.

  • Golem

    Jaký znáte případ nejmladšího, kdo onemocněl osteoartrózou?

  • Host chatu

    Měl jsem ve své ordinaci devatenáctiletého muže po polytraumatu při nehodě na motocyklu s komplikovanou tříštivou zlomeninou zasahující do kolenního kloubu. Velice brzy se u něj rozvinula posttraumatická gonartróza (artróza kolenního kloubu vzniklá po úrazu). V rámci pooperační rehabilitace na lůžkovém oddělení jsem pečoval o několik pacientů třicátníků po náhradě kyčelního kloubu totální endoprotézou. Tito pacienti bez výjimky před operací trpěli postdysplastickou koxartrózu (artrózu kyčle v důsledku vrozeného vykloubení kloubu). Artroza se vyskytuje i u dětí. Samozřejmě v daleko menší míře, než u dospělých.

  • Dotaz

    Jaká je nejlepší prevence osteoartrózy a jaká nejlepší léčba?

  • Host chatu

    Prevence spočívá ve vhodné pohybové aktivitě bez nadměrného přetěžování kloubů. Důležité je omezit traumata a mikrotraumat kloubů, zvláště při sportu – plavání či jízda na kole samozřejmě zatěžuje chrupavku daleko méně než například běhání zvláště na tvrdém povrchu. Důležitá – nejen pro prevenci artrózy – je přiměřená tělesná hmotnost a vyvážená dieta. Řádné léčení vrozených vad, úrazů a jiných chorob pohybového ústrojí je pro prevenci zásadní. Pokud jde o druhou část Vaší otázky, jaká je nejlepší léčba, lze stručně a jasně jen stěží odpovědět. Pro někoho je jediným reálným řešením pokročilé artrózy kloubní náhrada totální endoprotézou, jiný si po léta vystačí s pravidelnou rehabilitací, obstřiky, analgetiky. Ještě jiný profituje z léčby alternativní - například prostředky tradiční čínské medicíny.

  • Dan Kostka

    Kolik procent české populace v souč. době trpí osteoartrózou?

  • Host chatu

    Pokud vím, neexistuje v ČR žádná oficiální plošná statistika tohoto druhu. V USA a jiných západních zemích je artrózou postiženo cca 10-15% populace. V ČR to zřejmě bude podobné procento.

  • Moratorium

    Které sporty nejvíc přispívají k osteoartóze?

  • Host chatu

    Jednoznačně sporty spojené s běháním a to s akceleračně decelerační povahou a rizikem častých úrazů nosných kloubů – například squash, fotbal apod.

  • Valkýra

    Dá se s něčím splést osteroartróza - nějaká podobná nemoc?

  • Host chatu

    Akutní dekompenzace artrózy, kdy je kloub zarudlý, horký, výrazně bolestivý (i klidově), je někdy obtížně rozeznatelný od infekčního zánětu kloubu. Stejně tak dnavé onemocnění kloubu může v jistých případech mít stejné projevy jako osteoartróza. Je obrovské množství autoimunitních postižení kloubu jako například revmatoidní artritida, jejíž příznaky se mohou s příznaky osteoartrózy překrývat. Mohou to ale být i jiná onemocnění kůže či zažívacího traktu, jejichž druhotné projevy se často vyskytují v kloubech – např. lupénka, Crohnova nemoc a jiné. Existuje i velká skupina reaktivních artritid, což je neinfekční zánět kloubu, při infekci přítomné na jiném místě v těle.

  • Pavel

    Dobrý den,
    je přípravek condrosulf prezentovaný jako léčivo vhodný pro "udržování" stavu kolenního kloubu u začínající osteoartrózy?
    Děkuji.

  • Host chatu

    Podobné preparáty – ať už to jsou registrovaná léčiva či potravinové doplňky – jsou jistě vhodné. Problémem je poctivost výrobců a obsah účinných chondroprotektivních látek, zejména kolagenních peptidů, které se dle jistých studií ukázaly jako zásadní při ochraně chrupavek a obecně pojivových tkání. Co se týče „poměru cena/výkon“ mám nejlepší zkušenost s výrobky sady Geladrink. Úspěšně se používají při udržování kondice dostihových koní. Ruští olympionici tuto kolagenní výživu užívají oficiálně.

  • Vítek ( 47 let )

    Dobrý den, trpím občasným bolestivým zatuhnutím kloubů, zpravidla kotníku, bolest se stěhuje různě přes celé chodidlo, někdy i přejde do kolena. Je to pravděpodobně dna. Existuje - kromě diety - nějaký účinný prostředek ( lék ), kterým se dá těmto záchvatům předcházet a v případě akutního ataku potlačit bolestivé projevy ?

  • Host chatu

    Základním lékem volby pro akutní dnavý záchvat jsou nesteroidní protizánětlivé látky – například diclofenac či ibuprofen. Léky, které snižují hladinu kyseliny močové v krvi, jako je například allopurinol, nejsou pro léčbu akutního dnavého záchvatu vhodná, protože naopak podporují vysrážení krystalů kyseliny močové na synoviální výstelce kloubů a zhoršují tak zánět. Bylo by ve Vašem případě vhodné navštívit lékaře a vyšetřit fyzikálně, laboratorně a RTG, zda se opravdu jedná o dnu.

  • michal

    Hezký den, co si myslíte o léčbě artrozy aplikací krevní plazmy?

  • Host chatu

    S aplikací krevní plazmy, resp. použitím separátu bílých krvinek (metoda ACP – autologous conditioned plasma) nemám přímou zkušenost. Ale u některých pacientů, kteří májí velké bolesti z důvodů akcentovaného zánětu v artroticky postiženém kloubu, může až na několik měsíců přinést úlevu, přestože tato metoda nemá žádný vliv na progresi osteoartrózy a její prognozu. Ale i to je účinek, který není zanedbatelný.

  • majka

    Dobry den, co rikate na pripravky jako je Konska mast (hřejivá), které obsahují řadu bylinek a přírodních surovin, jako je kostival, konske kastany atd. Pomahaji na artrozu skutečně nebo jen snižují bolest?

  • Host chatu

    Osobně mám tuto přírodní léčbu velice rád, obávám se však, že na artrózu samotnou významnější efekt nemají. Velice dobře ale mohou ovlivnit tonus okolních svalů. Osteoartrózu totiž často provází stažení svalů okolo kloubu. Někdy tyto hypertonické, bolestivě stažené svaly produkují srovnatelné bolesti, jako jsou bolesti samotného artrotického kloubu. Při léčebné rehabilitaci pokročilých artróz se snažíme ovlivnit všechny funkční součásti kloubu, mezi které patří i svaly.

  • Kytschell

    Před cca rokem jsem absolvoval léčbu kmenovými buňkami - kyčel OA III. st.
    K mé lítosti mohu dnes potvrdit, že nemalá (nemravná) částka, kterou jsem, a dnes to již vím, neprozřetelně investoval do této \"léčby\" jsem měl raději zaslat do nějakého chudobince, kde by měla větší smysl než na kontě aplikujícího propagátora. Efekt to nepřineslo vůbec žádný, naopak je stav ještě horší než před samotnou aplikací. Chtěl bych pouze varovat před přílišným entuziasmem případných zájemců o tuto léčbu a zárověň šetřit jejich peněženku. Protože se necítim být odborníkem a ani jím nejsem, uvedený názor prezentuje pouze moji vlastní, nedobrou zkušenost !
    Prosím pana doktora o osobní názor na oblast aplikace kmenových buňěk při léčbě OA kyčelních/kolenních kloubů. Děkuji.

  • Host chatu

    Částky se tuším pohybují kolem 30 tisíc korun za kloub. Svého tatínka s pokročilou gonartrosou obou kolen jsem před několika lety poslal na totální endoprotézu. Není to ideální řešení těžké artrózy, ale je to dle mého názoru jediné reálné řešení pro takového pacienta, který se chce bezbolestně pohybovat. Kmenové buňky mají ve všech oborech medicíny jistě velkou budoucnost. Výzkum je ale zatím v plenkách. Proto jsem svému otci tuto proceduru nedoporučil. Osobně, kdybych měl sám těžkou artrózu kyčlí či kolen, pokusil bych se vše možně oddálit implantaci totální endoprotézy, ke které bych pravděpodobně dříve či později dospěl. Na kmenové buňky bych ale určitě v tomto stádiu onemocnění nešel. Dokáži si představit, že by směs kmenových buněk , vstříknutá do kloubu, mohla pomoci při počátečních stádiích artrózy. Zde však existují jiné prostředky jak onemocnění ovlivnit. Zase zde vyvstává otázka tak ožehavá pro současnou medicínu - „cost/benefit ratio.

  • Valérie

    Dobrý den,

    jak častější je výskyt osteoartrózy u lidí, kteří vykonávají poměrně zátěžový sport? Je nějaká možnost prevence?

  • Host chatu

    Nesetkávám se v ordinaci tolik s vrcholovými sportovci, takže Vám přesná statistická data neposkytnu. Lze však obecně říci, že výskyt osteoartrozy u jedinců provozující zátěžové sporty je jistě vyšší. Velkým problémem jsou nedoléčená zranění. Tento měsíc jsem měl v ordinaci hráče amerického fotbalu s bolestivým ramenem a pak florbalistu po podvrtnutém kotníku. Oba již za sebou měli množství různých úrazů, lehčích i těžších, které řešili analgetiky a rozhýbávili „za pochodu“ při dalších sportovních zápasech. Rehabilitoval jsem také vrcholovou sjezdovou lyžařku po úrazu a následné operaci kolene. Její hlavní starostí bylo, zda ještě stihne sezónu. V tomto případě můžete dělat pouze, „co se dá“. Takzvaná chondroprotektiva (či přesnějším názvem látky SYSADOA) jsou možností. Nejdůležitější je vybrat si správného výrobce s dostatečným zastoupením kolagenních peptidů, vyrobených z hydrolyzátu přírodního kolagenu.

  • Katka

    Dobrý den, otec trpí cukrovkou druhého typu. Již dva roky jej bolí záda. Při vyšetření mu byla diagnostikována začínající artróza. Jaká je nejlepší možná forma léčby. Existují vůbec nějaké přípravky nebo léky, které by mu od bolesti ulevily? Děkuji za odpověď.

  • Host chatu

    Nejlepší by bylo navštívit rehabilitačního lékaře či fyzioterapeuta, který by Vašemu otci ukázal vhodná cvičení a pokusil se mu opravit jeho nevhodné pohybové návyky. Jak jsem již zmínil, na trhu existuje množství léků či potravinových doplňků s obsahem kalegenních peptidů, chondroitinsulfátu, glukosaminosulfátu, hyaluronátu, diacereinu a jiných látek, které podle některých studií mohou rozvoj degenerativních změn chlupavky pozastavit a pozitivně ovlivnit i současný zánět v kloubu přes cytokiny, což jsou látky které zánět zprostředkovávají. Tyto látky samozřejmě nepůsobí selektivně na klouby, ale ovlivňují vazivovou tkáň povšechně. V této sortě léků mám dobrou zkušenost s výrobky Geladrink.

  • Niki

    Jaky je rozdil mezi osteoporozou a osteoartrozou,prosim?

  • Host chatu

    Osteoporoza je metabolické onemocnění, které se projevuje řídnutím kostní tkáně. Dochází k úbytku kostní tkáně, minerálů (zejména vápníku) a vytváření pórů. Osteoartróza je degenerativní onemocnění kloubů, dochází k degenerativním změnám a úbytku hyalinní chrupavky kloubu a zároveň k degenerativnímu postižení kosti, která přiléhá ke chrupavce.

  • Pavel

    Zdravím. Je mi 24 let a posledním rokem trpím bolestí kolenních kloubů. Při delším sezení mám pocit, že už nevstanu. Kolena mě pálí a těžko se rozhýbávají. Mohla by to být artróza? Děkuju za odpověď.

  • Host chatu

    Teoreticky ano. Váš mladý věk by ovšem nasvědčoval, že máte jiné onemocnění. Doporučoval bych návštěvu ortopeda či revmatologa.

  • Eva

    Dobrý den, hodně sportuji a poslední dobou mě bolí v kolenou? Myslíte, že dělám něco špatně? Kamarádka říkala, že to může být osteoartroza. Existuje nějaká prevence nebo doplňky stravy, aby mě to přešlo?

  • Host chatu

    Vaše otázka je příliš obecná, než abych Vám mohl přesněji odpovědět. O prevenci jsem již hovořil v předchozích dotazech, stejně jako o doplňcích stravy.

  • Naďa V.

    Co může dělat, abych se artroze vyhnula, nebo ji alespon oddálila, pane doktore?

  • Host chatu

    Rovněž se opakuji. Kromě vrozených predispozic, chybného postavení kloubů- ať už je vrozené či získané- kterým vyvarovat se nelze vyvarovat, je v rámci prevence důležité vypustit extrémní zátěž, sportovní a jinou. Chybná je ale i žádná zátěž. Zásadní je dieta. Nadváha je jasným faktorem přispívajícím ke vzniku artrozy.

  • Miki

    Z kolika procent je artróza dědičná?

  • Host chatu

    Tak to nelze kvantifikovat.

  • XX

    Dobry den, pane doktore, muze se tato nemoc vyvinout treba v rakovinu kosti nebo neco podobneho?co hrozi? dekuji

  • Host chatu

    V tomto smyslu se nemusíte bát. V rakovinu kosti či jiné fatální onemocnění se artróza nevyvíjí.

Foto: archiv




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov