Chlór z bazénů i tabákový kouř. Co vše ovlivňuje vznik a průběh astmatu? Odpovídala MUDr. Václava Bártů, Ph. D.

Chat je uzavřený09.10.2017 14:00

MUDr. Václava Bártů, Ph. D.

Astma patří mezi nejčastější chronická onemocnění dýchacích cest. V české populaci jím trpí 10 % dětí a 8 % dospělých. Přestože výrazný podíl na rozvoji astmatu v dětském věku má jeho výskyt v rodině, propuknutí a průběh nemoci ovlivňují i vnější faktory. Jde mimo jiné o alergeny, tabákový kouř nebo sloučeniny chloru z krytých bazénů, které se využívají např. v kurzech plavání kojenců a batolat. Co všechno může ovlivnit vznik astmatu nebo jeho průběh? Odpovídala  MUDr. Václava Bártů, Ph. D.

MUDr. Václava Bártů, Ph. D. vystudovala medicínu na 1. lékařské fakultě UK s pozdějším zaměřením na plicní choroby. Dřívější přednostka Pneumologické kliniky 1. LF UK a fakultní Thomayerovy nemocnice působí od roku 2009 ve společnosti Medicon, kde je vedoucí lékařkou Plicního oddělení. Členka České pneumoftizeologické společnosti a České lékařské společnosti JEP se zabývá onemocněními dýchacích cest téměř 40 let, během nichž sepsala přes 70 odborných článků o této problematice, kterou vyučuje na Univerzitě Karlově.

Chat

 • Neutil

  Dobrý den,
  Chodím se svým 1,5 ročním synem 1x týdně na kurz plavání. Může mít na jeho vývoj vliv chlór ve vodě bazénu?

  Předem děkuji za odpověď.

  S pozdravem Neutil

 • Host chatu

  Dobrý den, domnívám se, že toto je i z hygienických stránek tak ošetřeno, že chlor v bazénu nemůže mít vliv na vývoj dítěte či rozvoj astmatu.

 • Barbora Váicová

  Dobrý den, paní doktorko,

  Chtěla jsem se zeptat, jaký způsob dopravy je pro astmatika nejlepší? Mám na mysli cestu na dovolenou. Nabízí se letadlové doprava nebo auto. Může klimatizace zhoršit dýchání?
  Popř. Může mít vliv i změna tlaku v letadle?

  Předem děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  Ano, teoreticky tento vliv letadlo může mít. Jedná se o případy velmi nestabilního astmatu. Vzhledem k tomu, že běžně letadlem cestuje mnoho astmatiků, je zřejmé, že dopad na astma bronchiale není veliký.

 • SK

  Jsou sklony k astmatu dědičné?

 • Host chatu

  Ano,dědičnost hraje u astmatu svoji roli. Pokud mají astma oba rodiče, je velká šance, že i dítě onemocní.

 • GF

  Jaké jsou nejčastější příčiny astmatu?

 • Host chatu

  Jedná se o poměrně složitý komplex příčin. Svoji roli hraje dědičnost, vliv alergie a imunitní systém jedince, pobyt v znečištěném prostředí, kouření, časté respirační infekty. Jednoduše řečeno, astma je přemrštěná reakce průdušek na podněty zevního prostředí.

 • DAYD

  Jaké jsou nejhorší důsledky astmatu?

 • Host chatu

  Astma lze dnes úspěšně léčit. V malém procentu se vyskytuje tzv. obtížně léčitelné astma. Pacienti se pak dostávají do dechové tísně, jsou klidově dušní, neklidní. Jde o velmi závažnou situaci, kterou je v krajním případě nutno řešit až umělou plicní ventilací.

 • DENMARK

  Co takové svinstvo jako jsou ilegální drogy a bohužel legální alkohol - mají nějaký vliv na astma?

 • Host chatu

  Ano, jak drogy, tak i alkohol u "vnímavých" jedinců mohou vyvolat a nebo zhoršit stávající astma bronchiale.

 • Jiří

  Dobrý den, v rodině astma nemáme, synovi teď bude brzy 5 let a chci ho vzít na kurz plavání - jaké je riziko vzniku astmatu? Děkuji

 • Host chatu

  Myslím, že na plavání můžete klidně chodit. Riziko astmatu je minimální a plavání může jen pomoci k dobrému růstu.

 • Lída

  Dobrý den paní doktorko,

  může astma zapříčinit nebo zhoršit dětská kosmetika, pokud není přírodní? Mnohá je různě parfémovaná a zajímalo by mě, jestli tyto parfemace mohou dráždit dýchací cesty děťátka. Nebo se jedná o zbytečné obavy a kosmetika na to nemá vliv? Může být problematická i například aplikace parfému na mě, pokud se pak mazlím s miminkem?

 • Host chatu

  Pokud dítě nereaguje podrážděně jak na kosmetiku, tak na parfém, není se třeba ničeho obávat. Kosmetické přípravky pro děti jsou testované, šetrné a pokud má dítě v pořádku imunitní systém, obava není na místě.

 • Monika P.

  Dobrý den, paní doktorko,
  uvádí se, že mezi rizikové faktory rozvoje astmatu u dítěte patří kouření rodičů před a po jeho narození. Je jasné, že kouření matky přímo ovlivňuje plod a riziko vzniku astmatu u jejího nenarozeného dítěte stoupá. Jak je tomu u otce dítěte, který je kuřák? Jak velký vliv má kouření otce na plod dítěte v případě, že matka kuřačka není a v její bezprostřední blízkosti muž nekouří?

  Děkuji za odpověď.

  Hezký den

 • Host chatu

  Pokud se nekouří v přítomnosti budoucí maminky či po narození v přítomnosti dítěte, je riziko vzniku astmatu prakticky nulové. Nejhorší situace je, pokud v domácnosti kouří oba rodiče a dítě se v tomto prostředí pohybuje.

 • Tereza

  Dobry den,
  chtela bych se Vas zeptat, jestli maji leky na astma u tehotne zeny vliv na dite? Je potom vetsi pravdepodobnost, ze astma bude mit i dite?
  Dekuji za odpoved.

 • Host chatu

  Jsou léky, které může užívat těhotná maminka a pro dítě jsou bez rizika. Je určitě lepší, aby maminka dobře dýchala než aby měla dechové potíže. Jestli se u dítěte později rozvine astma, má základ v genetické informaci.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 1/2022 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.