Co čeká na návštěvníky velkolepé show s Original Vintage Orchestra v Lucerně? Na dotazy odpovídal jazzman Petr Kroutil

Chat je uzavřený15.09.2020 11:00

Hudebník Petr Kroutil.

Na co se mohou návštěvníci koncertu těšit? S jakými zajímavými hosty kapela vystoupí? Jaká překvapení si muzikanti pro diváky připravili?  Jaká hudba na ně vlastně čeká? A jak vzpomíná na své učinkování v seriálu Prima sezona, kde ztvárnil Dannyho Smiřického?  Zeptejte se hudebníka Petra Kroutila v úterý 15. září od 11,00hodin.

Petr Kroutil je jeden z nejvýraznějších a nejvíce charismatických hudebníků u nás. Na prestižní Berklee College Of Music v Bostonu studoval Jazz Composition a Performance. Saxofon a klarinet vystudoval na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze. Na Kathmandu University v Nepálu studoval bambusovou flétnu. Zatím největším a nejúspěšnějším projektem Petra Kroutila je big band Original Vintage Orchestra, kde působí jako kapelník, sólista (sax., klar., indická flétna), zpěvák a aranžér. Zároveň má za sebou několik seriálových rolí, z nichž nejznámější je postava Dannyho Smiřického v pětidílném povídkovém cyklu režiséra Karla Kachyni Prima sezona (1994).

Chat

 • DIS

  Nemáte příbuzného jménem Kroutil ve Smiřicích?

 • Host chatu

  Zatím o něm nevím. moje rodina Kroutilů je z Moravy. Z Brna a okolí.

 • DIS

  Co velkolepá show Original Vintage Orchestra v Lucerně a COVID?

 • Host chatu

  bohužel jsme byli nuceni koncert z dubna přesunout na červen. Pak zase na září. Nikoho z nás nenapadlo, že budeme muset být i v září zahaleni rouškama. Jinak samozřejmě pořadatel dodržuje všechny nutné předpisy. budou roušky i dezinfekce. Vzhledem k tomu, že záznam pořizuje Česká televize, budeme mít všichni zajímavou vzpomínku na zvláštní období života. Snad všechno dobře dopadne.

 • SK

  Máte rád ACID JAZZ?

 • Host chatu

  Abych byl upřímný, moc Acid jazz neznám, tedy ho neposlouchám. jako dítě jsem poslouchal Marsalise a Coreu (třeba v 11 letech) taky Armstronga a Ellu Fitzgerald. Ten starší styl jazzu mě ale okouzlil úplně nejvíc. Kapelník Pavel Klikar mě od 16 let připravoval pro svůj big band Originální Pražský synkopicky orchestr s Ondrou Havelkou. Dával mi metr kazet měsíčně a já je poctivě poslouchal. I v noci ve spánku. Dnes mám rád smooth jazz (např Michael Franks, James Taylor, Dave Sanborn...) a samozřejmě swingové bigbandy!

 • SK

  Co si myslíte o jazzrocku?

 • Host chatu

  Jen to nejlepší :) Pokud myslíte u nás třeba Michala Pavlíčka- Stromboli, Marsyas atd. tak to je obrovsky kvalitní hudba, kterou si dodneška moc rád poslechnu. Koneckonců jsem Kocábovo Pražákům je hej zaranžoval pro můj bigband. Protože je to moje srdcovka.

 • Martin

  Komu fandíte v ledním hokeji a komu v klasic. fotbale?

 • Host chatu

  Přiznám se, že nesjsem zrovna velký fanoušek. Jako kluk jsem ovšem hrál chvíli hokej za Slavii. Takže jsem asi spíš Slávista. Jenže bydlím na vesnici, která je celá Spartanská :) Tak kamarády radši nerozčiluju. Navíc tu máme v obci i dva trenery Sparty. Takže asi fandim i jim :)

 • SOD

  Setkal jste se osobně s J. Škvoreckým a jeho ženou Zdenou?

 • Host chatu

  Setkla a to asi 4x. Byla to nádherná setkání. Josef většinou seděl a vše kolem zařizovala paní Zdenka. To jejich manželství se mi taky moc líbilo. Jezdili se podívat na filmování a jak se seriál vyvíjí. Myslím, že s námi byli oba vesměs spokojeni. Jen Josef řikal, že na ten saxofon hraju o dost líp než on zamlada. Pak mi prozradil, že vlastně na něj skoro vůbec neuměl, ale že zkoušl sbalit holky. Koneckoncu o tom je i Prima sezona. Teprve o deset let později jsem ale pochopil, jak obrovský spisovatel pan Škvorecký je. Strašně si vážím téhle životní příležitosti

 • SK

  Co si myslíte o jazzgymnastice?

 • Host chatu

  Tak to vůbec neznám, ale z toho co si představuji na to musí být skvělý pohled:) Každopádně proč si nezacvičit, utužit tělo a ještě při tom poslouchat skvělou hudbu. Tedy pokud jazzgymnastiku chápu správně

 • ANTI

  Vycestoval byste osobně do KLDR?

 • Host chatu

  Je mi lidí z KLDR moc líto. Jsou chudáci obětí jen těžko uvěřitelné propagandy. Pozorně sleduji zprávy o KLDR a dokonce existuje pár dokumentů(které ovšem byly cenzurovány už v KLDR) ty vypovídají o všem. Jenže jakoby pod čarou. Obrázky hladomoru nikde neuvidíte. Moc jim držím palce. Radši nějakou veselejší otazku:)

 • SK

  Váš hudební vzor, Vaše hudební vzory?

 • Host chatu

  Tech je samozřejmě hodně a ještě se v čase mění. Luis Armstrong je vzorem jak přinášet lidem radost od první noty. John Coltrane je vzorem většiny saxofonistů. Prostě hudební genius, který se asi nikdy nesmál. Teda neznám ani jednu veselou fotku.jeho hraní je ovšem za hranicí pochopení. Na Berklee College v Bostonu mě učil Fred Lipsius, držitel Grammy. Ten je zase(kromě skvělé hry) vzorem veliké lidskosti a kamarádství. Můj nejoblíbenější saxofonista je Bob Berg, Takový divoký, nespoutaný Django. Nejkrásnější ton v historii tohoto nástroje. Nebo můj nejdůležitější učitel na LŠU Bretšneider, který mě kromě hraní učil i společenskému chování a tak dál. Myslím, že vzorů mám asi desítky.

 • SK

  Váš herecký vzor, Vaše herecké vzory?

 • Host chatu

  No v první řadě musím říct, že nejsem herec. Byl jsem chvíli a to jen ´´z leknutí´ Takže, když jsem hrál v minulosti v jiných seriálech než Prima sezona, nebo naposledy v Baladě pro pilota, tak si rozhodně jako herec nepřipadám. Myslím, že této kariéře se v životě věnovat tedy nehodlám a nechám to lepším. Já jsem zase lepší na tu muziku. Tzn že vzory nemám, jen herce které mám moc rád. U nás např. Ondra Vetchý, Tanička Dyková, Aňa a jinak třeba Jean Reno, Nicolson, DeNiro, Streisand atd . je jich moc. Přiznám se, že Jsem velky filmový fanoušek

 • DENMARK

  Jak a proč jste se stal hudebníkem?

 • Host chatu

  K hudbě mě vedla máma (docentka na DAMU). Začal jsem pianem v . třídě. Po půl roce mě vyhodili pro netalent a maminka to opět nevzdala a dala mě na zobcovku. Tam už mě to dost šlo a našel jsem se. Tedy jako hráč na dechové nástroje, spíš než strunne. Ve. třídě už mě zase máma přihlásila na klarinet k mému celoživotnímu vzoru prof. Bretšnaiderovi a já začal postupně klarinet milovat. Tedy začal jsem ještě předtím milovat sousedku, která na klarinet hrála a já se prostě nejdřív opičil:) ve . letech už jsem chtěl hrát ale saxofon a docela mi to šlo. V . jsem už vystupoval s jazzovým tělesem Cotton Gang a .můj první koncert byl přesně 17.11.1989 ve Slanem. potom se mě už ujal Pavel Klikar a řekl mi, že až odmaturuji na gymplu, že mě vezme k sobě do orchestru. v 18. po matuře už jsem seděl a hrál s Ondrou Havelkou. Splnil se mi klukovský sen.

 • SK

  Jak pečujete o hlas kvůli zpěvu?

 • Host chatu

  tak zaprvé cvičím. tím hlasivky zesílí a nejsou tak náchylné. Také se snažím pred vystouoením moc nemluvit, nekřičet, udržovat hlasový klid. JENŽE.. jsem kapelník big bandu, což znamená, že bubeník musí pořáb do něčeho cinkat a rachotit i když mluvím, kytarista s trumpetakem si neco zkouší a vysvetlujou, prostě jako v úlu! No prostě když už mě hlas opouští a začíná být nejhůř pomáhá mi PIVO. Jsem prostě typický Čech asi :)

 • SK

  Máte rád LP desku Jazzman Cimrman?

 • Host chatu

  Tak tu bohužel vůbec neznám a moc bych stál o to ji mít, nebo alespon ji nekde na netu najít. Znám Cimrman v Říši hudby a to je bezva. Cimrman je vubec muj salek kavy. Od detstvi jsme je poslouchali. Inteligentni humor a nadsazka. Super. Pokud ovšem nemáte na mysli toho druhého již zapomenutého Jara Da Cimrman, kterého založili Šebánek, Pacovský a jazzman Velebný. Zmíněný Jarda Pacovský byl můj strýc. Takže je možné že tam tahle hra vznikla. Buhužel nahrávky tohoto tělesa vůbec naznám

 • SK

  Jste podobný herci Lukáši Hejlíkovi!

 • Host chatu

  To je myslím kompliment, dekuji. Je to rozhodně hezky mládenec. Já jsem tedy o kousek starší :)

 • SK

  Čím je pro Vás Karel Velebný?

 • Host chatu

  Pana Velebného jsem viděl jen dvakrát za svůj život. Bhužel brzo zemřel. Je to každopádně jeden z nejdůležitějších osobností Českého jazzu. Kromě věhlasného humoru, byl skvělý teoretik a praktit. Jeho kniha Jazzová praktika jsou NUTNOSTI k každe knihovně jazzmana. Skoda, že jsem ho nezazil

 • SK

  Jaké to bylo studovat v Nepálu?

 • Host chatu

  Legrační. Muj profesor neumel anglicky a ja zase neumel Nepalsky. Tak jsme se opravdu dorozumivali jen tou hudbou. A ono to jde! Proste mi daný kus Rágy (indická klasická hudba) předehrál a já ji zopakoval, pak mi ji napsal do not a ja se to doma memoroval. Všechno bylo porad zpameti. Třeba pul hodinova Raga. V teto casti planety se vubec hodne vsechno memorovalo. Rozhodne ale nejsem dobry na Indickou hudbu. Studoval jsem dva roky a tak jeste deset bych potreboval. Hraju na fletnu jazz. Ma totiz prekrasny ton

 • SK

  Jste věřící?

 • Host chatu

  Ano. Jsem dva roky katolík a loni jsme měli svatbu v kostele. Má cesta ale rozhodně tak jednoduchá. Od 16 let jsem se věnoval ovládání podvědomí a poté jogovým praktikám. Považoval jsem se za záka Eduarda Tomáše a do Nepálu jsem odjel ,kromě flítny studovat budhismus. Nicméně jsem se vrátil do Čech a našel jsem věřící dívku (mojí ženu) se kterou jsem začal chodit do kostela a oslovilo mě to. Říkám si, že jsem možná hledal poklad na zahradě u Sultána a přitom ho mam na vlastní.

 • SK

  Máte nějakou přezdívku?

 • Host chatu

  Krouťa:)

 • Linda

  Dobrý den,
  jak se Vám podařilo získat hlavní roli v seriálu Prima sezona? Máte také herecké vzdělání?

 • Host chatu

  Mám hudební vzdělání. Konzervatoř JJ a Berklee College. Moje maminka herečkou byla, ale já jsem touto cestou jít nechtěl. Našli mě jako hudebníka v jazz klubu. Původně na menší roli Lexy. Jenže panu Kachynovi jsem se evidentne zalíbil a protože byl puntičkář, tak se mu líbilo, že na ten saxofon opravdu umim. Takže nasledovaly zkoušky a ve finale jsem vyhral. Dodnes jsem za tu zkusenost moc vdecny

 • Linda

  Jak se Vám podařilo dostat na prestižní Berklee College? To se asi nepoštěstí každému?

 • Host chatu

  Myslim, že to neni vubec snadne, paklize jste muzikant a rodice vam nemohou platit stipendium. Ja mel stesti (jako už tolikrat:) že jsem udelal přijimacky a dostal vysoke stipendium primo od Berklee. Pak mi vlastne zase pomohla Prima sezona. Diky honorari, tantiemum a vsemu, co jsem doma prodal jsem vyrazil do sveta. V Americe jsem se ale take musel ohanet. Takze jsem delal i stehovaka, setril jsem tak, že jsem jedl spageti se zmzlou okurkou abych vysel z penezma. Pak se to ale prekulilo a ja zacal hrat s mistnima kapela, pracovat v knihovne na Berklee a bylo veselo:)

 • Jakub

  Jaký program máte připravený pro nedělní koncert v Lucerna Music Baru?

 • Host chatu

  Program vzdycky se Jirka Vejdelek a vcera ho finalizoval. Bude tam vedle tradicnich pisnicek od Prazskeho vyberu a Visaciho zamku, Amy, We Are The Champions... ktere maji vetsinou u posluchacu uspech, uplne nove skladby, které jsem v době čínské chřipky doma zaranžoval. Pro Michala Malatneho třeba Zu Asche Zu Staub, Nebo pro Dadu Gondika Olympiky. Proste je na co se těšit

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 9/2021 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.