Co je největším problémem realitního trhu v Praze a na co se při prodeji nemovitosti zaměřit? Odpovídal Ing. Milan Šámal

Chat je uzavřený24.02.2020 13:00

Ing. Milan Šámal.

Co je největším problémem realitního trhu v Praze? Je v dnešní době složitý prodej nemovitosti? Na co se zaměřit? Co je signálem, že bude těžké nemovitost prodat? Nabízejí realitní kanceláře i právní servis? Nejen na tyto otázky bude odpovídat Ing. Milan Šámal v pondělí 24. února od 13.00.

Ing. Milan Šámal se po letité kariéře v automobilovém průmyslu, kde se úspěšně podílel na řízení prodeje osobních, nákladních vozidel a autobusů, rozhodl z tohoto sektoru odejít a splnit si svůj sen. Opustil pohodlné, do jisté míry anonymní korporátní prostředí a vyšel pod vlastním jménem na realitní trh. Pomáhá klientům s efektivním prodejem nemovitostí, pracuje s nimi na bázi otevřenosti, vzájemné důvěry a profesionálních služeb. Věří, že i reality se dají dělat férově. Působí v Praze a ve středních Čechách.

Chat

 • Marta z Ostravy

  Proc je bydleni ted tak drahe? Ja teda nejsu zadna intelektualka, to priznavam, ale nebylo jeste nedavno o moc levnejsi?

 • Host chatu

  Důvodů pro růst cen je více, z těch hlavních bych jmenoval příznivou ekonomickou situací, nízké úrokové sazby, nedostatek nemovitostí a zdlouhavé schvalovací procesy při výstavbě nových nemovitostí

 • Honza

  Pro jaké značky aut jste pracoval? Proč jste z automobilového průmyslu odešel zrovna do realit?

 • Host chatu

  V minulosti jsem pracoval pro značky Scania, Kia a Iveco a svou profesní kariéru jsem končil jako obchodní ředitel pro ČR pro posledně uváděnou značku. Možná to zní zvláštně, ale náklaďáková branže a reality toho mají hodně co společného. Reality mě vždy lákaly a poté, co jsem přestal pracovat pro posledního zaměstnavatele, byly pro mě reality jasná volba. Navíc po více jak 20 letech v korporátním prostředí jsem chtěl pracovat sám na sebe a tento obor mi to umožňuje.

 • Jana B.

  Dobrý den, na jaké nemovitosti se konkrétně zaměřujete?

 • Host chatu

  Zaměřuji se především na zprostředkování prodeje bytů, domů a pozemků v Praze a středních Čechách cca do 40 km od Prahy. Rád prodávám nemovitosti, kde jejich majitel ocení přidanou hodnotu v podobě služeb, které svým klientům zajišťuji.

 • PK

  Zdravím, dokážete říct, v čem jste jiný než ostatní realiťáci?

 • Host chatu

  Myslím si, že v rozsahu nabízených služeb a v jejich kvalitě. Tím, že pracuji sám na sebe, jsem daleko flexibilnější a osobně vnímám daleko větší odpovědnost vůči klientovi, který mi svěřil danou nemovitost. Navíc si velmi pečlivě hlídám svoji osobní značku. Svou práci stavím na třech pilířích: pečlivá příprava nemovitosti, tj. ke každé nemovitosti dělám home staging / foto staging, videoprohlídku, 2D/3D půdorys, , vlastní webovou stránku nemovitosti, případně natáčím nemovitost dronem, aby nemovitost zájemce zaujala. Následně investuji do reklamy, kde kromě klasických inzertních serverů inzeruji nemovitost na webu s využitím PPC reklamy, využívám placenou inzerci na sociálních sítích a pokud je možnost, využívám i ne zcela běžné způsoby prodeje, jako např. aukce, abych prodal rychle a za co nejvyšší cenu Třetím pilířem jsou služby. Spolupracuji s profesionály, od právníka, hypo makléře, specialistu na daně, člověka, který udělá kontrolu radonu na pozemku, přes spolupráci se stavebními firmami až po například truhláře. Vše jsou osobně prověřené společnosti, které dlouhodobě znám a mohu se za jejich práci zaručit. Natáčím podcasty, kde se vyjadřuji k realitnímu trhu a se snažím kultivovat realitní prostředí. Více o mě a mé práci naleznete na www.milansamal.cz

 • Petra Praha

  Proč bych si měla vybrat právě vás?

 • Host chatu

  Odpověď je částečně uvedena v předchozím bodě. Ve svém logu mám uvedena dvě slova, která dle mého názoru nejvíce vystihuji mě a moji práci a to jsou Důvěra a Profesionalita. Vždy hájím zájmy prodávajícího, držím slovo a hraju férově. Zvu Vás na kávu a rád Vám sdělím více informací 😊

 • XXX

  Kde bydlíte vy? Pomohla vám taky realitka?

 • Host chatu

  Bydlím na Praze 5 a nemovitost, kterou jsme si vyhlédli, jsme kupovali přes realitní kancelář. S kvalitou poskytovaných služeb jsme nebyly příliš spokojeni, ale zato s bydlením ano 😊. Byl to také jeden z důvodů, proč jsem nechtěl být spojován s žádnou realitní kanceláří a pracuji sám na sebe.

 • Karel Z.

  Jak je to s právním servisem? Nabízíte ho také a je součástí?

 • Host chatu

  Ano samozřejmě právní servis, včetně zajištění úschovy finančních prostředků po dobu převodu nemovitosti, je součástí služeb (pokud si majitel tuto záležitost nechce řešit sám). Osobně na celém prodeji nemovitosti považuji právě kvalitní právní servis za nejdůležitější článek v celém procesu. Právní servis zajišťuje paní advokátka s mnohaletou praxi, která je zárukou toho, že vše proběhne v pořádku.

 • Jiri S.

  Dobrý den, dokážete říct, co se v dnešní době hodně cení při prodeji bytu?Myšleno na co kupci nejvíce slyší a co vyžadují? Děkuji za odpověď a ať se daří.

 • Host chatu

  Dobrý den, Jiný pohled má ten, který si kupuje nemovitost pro sebe a jiný, kdo kupuje nemovitost jako investici. Obecně lze říci, že klíčovými aspekty jsou lokalita, cena, technický a právní stav nemovitosti a otázka provozních nákladů. Zájemci chtějí byt, který je světlý, prostorný, kde je zajištěno parkování a má lodžii a sklep. Nechtějí přízemí, orientaci na sever, byt s právními vadami. Liší se vnímání lidí ohledně družstevních bytů, kdy je spousta zájemců, kteří nechtějí takový byt (obtížnější financování, nejsou majiteli nemovitosti, možné obtíže při pronajímání nemovitosti) a na druhou stranu je skupina lidí, kteří díky nižší ceně a skutečnosti, že neplatí daň z nabytí tento druh bytů preferují. Děkuji

 • Kateřina Nová

  Dobrý den, zajímalo by mne co je největším problémem realitního trhu v Praze? Díky za odpověď..

 • Host chatu

  Z mého pohledu je to nedostatek nemovitostí, zdlouhavé schvalovací procesy, v jejichž důsledku se staví málo nových bytů a výsledkem jsou rostoucí ceny nemovitostí. Spousta lidí díky zpřísněným podmínkám pro získání hypotéky již nedosáhne na hypoteční úvěr. Nízké úrokové sazby umožňují lidem si pořizovat investiční byty, které následně pronajímají a díky krátkodobým pronájmům došlo i k markantnímu zvýšení nájmů. V tuto chvíli není zájem ze strany developerů stavět nájemní bydlení s ohledem na vysokou ochranu práv nájemníků dle NOZ a navíc se jedná o nevyzkoušený obchodní model.

 • SK

  Jaké jsou největší problémy realitního trhu v Praze?

 • Host chatu

  Dobrý den, odpověď na Vaši otázku jsem shrnul v předchozí odpovědi

 • DIS

  Jak se podle Vás v blízké budoucnosti bude vyvíjet situace v oblasti realitního trhu v Praze?

 • Host chatu

  Osobně očekávám, že dojde k větší diferenciaci cen nemovitostí v závislosti na jejich lokalitě a atraktivitě. Pokud bude fungovat ekonomika, dá se očekávat další růst cen nemovitosti, i když ne tak prudký, jako v předchozích letech. Pravděpodobně se nadále bude prohlubovat rozdíl mezi počtem bytů uváděných na trh a reálnou poptávkou by bytech. Díky pomalým schvalovacím procesům se obávám, že v blízké době nedojde ke změně. Otázkou bude, zda a jak budou moc regulovány krátkodobé pronájmy. Líbí se mi plánované projekty družstevních bytů za účasti příslušných městských částí, kdy poskytnou pozemky a je tak možné nabídnout byty za dostupnější cenu. Věřím, že se tyto projekty budou postupně rozvíjet.

 • DENMARK

  Jaký je vlastně současný realitní trh v Praze?

 • Host chatu

  Pestrý 😊. Ta otázka je velmi široká. Ceny nemovitostí rostou a stále, dle mého názoru, nedosáhly vrcholu, klienti jsou náročnější při výběru nemovitosti. S ohledem na problémy parkování došlo k markantnímu nárůstu cen za garáže či garážová stání a garáže se staly výnosným typem nemovitostí. Obecně jsou klienti, díky dostupnosti informací, vzdělanější a požadují kvalitní servis.

 • JS

  Co se na realitách dá dělat jinak? Bytů a domů je tolik, že se prodají vždycky...

 • Host chatu

  Každá nemovitost má svoji cenu, nicméně pokud se dobře připraví a odprezentuje, je šance ji prodat rychleji a za více peněz. Díky tomu se kolikrát stane, že majitel má mé služby "zdarma" a ještě něco navíc vydělá, protože prodám jeho nemovitost za vyšší cenu, než jaká byla původně jeho představa a vyšší cena pokryje i moji provizi, kterou mi platí za mé služby. Dovolím si nesouhlasit s Vaší větou, kde píšete, že bytů a domů je tolik, že se vždy prodají. S ohledem na dnešní situaci je nemovitostí na trhu naopak nedostatek a tomu odpovídají i jejich ceny.

 • Standa H.

  Dokážete říct, co je signálem, že byt bude těžké prodat? Budu to brzy řešit, tak abych věděl...Díky za odpověď.

 • Host chatu

  Zjednodušeně řečeno, zhoršující se ekonomická situace, která se následně projeví rostoucím počtem nabídek nemovitostí na inzertních serverech, prodlužující se délka prodeje a narůstají počet inzerátů, kde je uvedena nová cena, či sleva možná. Nicméně si nemyslím si, že letošní rok se bude nějak zásadně lišit od toho loňského z hlediska prodejů nemovitostí. Až budete řešit prodej Vaší nemovitosti, ozvěte se mi. Rád Vám s prodejem pomohu :-) .

 • Jenda

  Pěkný den, myslíte si, že podnikání na volné noze je lepší nebo horší než být zaměstnaný ve firmě?

 • Host chatu

  Je to jiné. Asi někdy složitější, ale je zde úžasný pocit svobody a navíc se člověk setkává se zajímavými lidmi. Z mého pohledu podnikání na volné noze je o větší odpovědnosti, pro mě o větších emocích. Člověk se musí více otáčet, ale je sám sobě pánem. Je to cesta, kterou jsem si vybral a nelituji. Osobně doporučuji vyzkoušet :-)

 • Dagmar

  Jak ovlivňuje práci makléřů novela zákona o realitním zprostředkování, kterou v lednu podepsal prezident?

 • Host chatu

  Zákon o realitním zprostředkování je účinný od 3.3.2020 a hlavní novinky jsou: - Povinné pojištění odpovědnosti makléře, kde je min. pojistná částka 1 750 000 Kč, resp. 3 500 000 Kč při souběhu více pojistných událostí. - Změna živnosti z volné na vázanou. S tím se váží zkoušky u makléřů, kteří nesplňují zákonem stanovené požadavky do 6 měsíců od účinnosti zákona - Problematika úschovy peněz u realitních kanceláří. Hlavním cílem nového zákona je zvýšení bezpečnosti při zprostředkování prodeje nemovitostí. Osobně jsem rád, že po 30 letech existuje zákon, který za stávajících podmínek nastavuje základní pravidla pro podnikání v oblasti realit, nicméně vnímám zákon jako výchozí platformu, která umožní jeho případnou novelizaci.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 14/2020 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.