Co je raw strava a jaký je potenciál investic do ní? Odpovídala Tereza Havrlandová

Chat je uzavřený16.08.2019 14:00

Tereza Havrlandová.

Co je to raw strava? Jak prospívá našemu zdraví? Je vhodná pro každého? Podle čeho se v nabídce na trhu orientovat a najít opravdu kvalitní produkty? Jaké je to založit ve 24 letech svou vlastní firmu zaměřenou na raw stravu a během několika let vybudovat rychle se rozvíjející a úspěšnou firmu s mezinárodním přesahem? Kde na to bere sílu a čerpá energii a nápady? Je možné stát se součástí této dynamické firmy s mezinárodním přesahem? Jakým způsobem se můžete stát investory a získat podíl na základním kapitálu společnosti? Kolik musíte investovat a co z toho získáte? Jsou tyto investice bezpečné? Můžete se díky investici zapojit svými nápady a prací do dynamického rozvoje společnosti? Ptejte se Terezy Havrlandové. Host odpovídá v pátek 16. srpna od 14.00.

Tereza Havrlandová založila svou společnost v roce 2006, kdy se vrátila po studiích v cizině zpět do Prahy. V té době byla nadšeným konzumentem raw stravy, ale bohužel zjistila, že v ČR jsou tyto produkty absolutně neexistující. Založila tedy vlastní firmu Lifefood a začala produkty raw stravy dovážet. Brzy zjistila, že vyrábět vlastní produkty dle vlastních receptur je zajímavější cesta a pustila se do výroby. Aktuálně se firma díky své široké nabídce produktů, výrobní ploše a počtu zaměstnanců řadí mezi největší světové výrobce rawfood a prodává své výrobky nejen ve všech státech EU, ale má zastoupení například i ve Švýcarsku, Spojených arabských emirátech, Kuvajtu či Hongkongu. Její tržní potenciál nadále roste a momentálně se chystá na americký a čínský trh. V současné době běží na platformě Fundlift crowd-investiční kampaň a v ní je možné získat podíl na základním kapitálu společnosti prostřednictvím investičních podílů.

Chat

 • SOD

  Jaká je současná situace raw stravy v ČR?

 • Host chatu

  Dobrý den, současná situace raw stravy v trhu je nadprůměrně rozvinutá v rámci Evropy. Jak míra zájmu o raw stravu obecně, tak situace na trhu plného raw produktů je skutečně pozoruhodná. Nutno však podoknout, že s postupem času se trh zaplnil i značkami výrobců, kteří pojem raw pojímají po svém. Z hlediska principů raw stravy lze říci, že se jedná o potraviny tepelně neupravené, případně upravené do teploty 45 stupňů, s tím že hlavním cílem je zachování co nejvyšší výživné hodnoty - tedy obsah vitamínů, minerálů a enzymů nezničených tepelným zpracováním a zároveň minimum toxických látek, z nichž část vzniká právě při tepelné úpravě. V dnešní době potkáte v obchodech mnoho produktů, které na sobě mají napsano RAW, ale ve skutečnosti byly jen za studena vyrobeny ale ze surovin, které již tepelnou úpravou prošly. Což už popírá ten základní princip. Vzhledem k absenci zákonné úpravy si ovšem může bohužel každý slovo RAW vykládat po svém. Proto výrobky pod značkou LIfefood označujeme pojmem REALLY RAW - neboli opravdu raw.

 • Tomáš

  Dobrý den, kde mohu získat více informací o investicích do vaší firmy? Díky, T.

 • Host chatu

  Dobrý den Tomáši, více informací k naší investiční kampani lze získat přímo na stránkách organizátora kampaně Fundlift https://www.fundlift.cz/#/projekt/1... Zde po vytvoření registrace získáte přístup k veškeré dokumentaci ke stažení, kde se dočtete vše podstatné. My jsme na našem webu to základní shrnuli zde https://www.lifefood.cz/cz_cs/ukous... a dále přidali nejběžnější otázky a odpovědi zde https://www.lifefood.cz/cz_cs/lifef... Další dotazy můžete klást na našem facebooku https://www.facebook.com/lifefood.c... nebo poslat emailem.

 • Katka

  Dobrý den, Terezo, myslíte, že je tato investice bezpečnější než do akcií?

  Děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  Dobrý den, z principu věci má investice do obchodního podílu stejnou míru rizika jako do akcií. Obecně to znamená, že investujete do základního kapitálu společnosti a výnosnost či rizikovost této investice je dána tím jak se společnosti bude nadále dařit. V případě investic do akciových společností kotovaných na burze je zde teoreticky riziko o něco menší, protože pro vstup na burzu musí splňovat jisté parametry. Na druhou stranu bylo i v našem případě nutné nechat firmu ohodnotit a ocenit než byl náš projekt přijat pro kampaň na portále Fundlift. Toto ohodnocení prováděli odborníci ze společnosti Roklen, která je licencovaným obchodníkem s cennými papíry a kampaně provozuje pod dohledem a pravidly České národní banky.

 • Lukáš

  Dobrý den, jaké jsou podmínky investic? L.

 • Host chatu

  Dobrý den Lukáši, veškeré detaily se můžete dočíst v ekonomických dokumentech, které jsou ke stažení na https://www.fundlift.cz (projekt Lifefood). Ve zkratce: investovat může kdokoli starší 18ti let s bankovním účtem v EU, při minimální částce investice 5000Kč. Maximální investice je až do výše 25mil. Kč (max výše kampaně v případě jejího navýšení). 13mil Kč odpovídá 17,33% podílů na základním kapitálu společnosti, neboli dle výše investice získáte odpovídající procento obchodního podílu společnosti Lifefood. S ním je spojeno právo na podíl na rozdělovaném zisku, právo účasti na valných hromadách, právo podíl prodat bez souhlasu valné hromady, další práva náležejícím společníkům obchodních korporací, a specificky pak drag along/tag along. Výši rozdělovaného zisku v budoucnu vám nyní nemůže nikdo slíbit ale dle projekcí uvedených v dokumentaci by mohla výnosnost dosahovat cca 7% za 2-3 roky. Při nuceném odprodeji (ke kterému může dojít jen za specificky určených podmínek) je zde garantovaný minimální výnos 8% ročně.

 • Johana

  Dobrý den, není raw strava jen trend? Je to doopravdy vhodný způsob stravování? A proč?

 • Host chatu

  Dobrý den Johano, díky za Vaši otázku. Z pohledu přirozenosti a podstaty lidského organismu se jedná o nejzákladnější a nejpřirozenější způsob stravování. Nikdo z nás se nenarodil se sporákem na zádech, neboli příroda v základu nutně nepočítala s tím, že budeme stravu vařit či grilovat. Z tohoto úhlu pohledu to tedy není jen trend ale návrat k větší prirozenosti. Trend je jistě to, že dnes najdete produkty s nápisem raw na každém rohu. Bohužel ne všechny raw jsou a proto my vyrábíme produkty, které nazýváme really raw - skutečně raw. Vhodný způsob stravování to jistě je, zejména vezmeme-li v úvahu, že už jen vyšší podíl raw stravy má mnohé zdravotní benefity. Základním principem je konzumovat stravu živou, tedy takovou, která obsahuje dostatek látek důležitých pro náš organismus v nezměněné podobě, tedy tak jak je naše tělo dokáže vstřebat, ať už se jedná o vitamíny, minerály, stopové prvky, enzymy a antioxidanty. Zároveň je v rámci raw stravy snadnější se vyhýbat potravinám toxickým a zejména škodlivým látkám vznikajícím při tepelné úpravě. To lze docílit konzumací čerstvého ovoce, zeleniny, oříšků a semínek, sušeného ovoce, bylinek a koření, a potravin z nich vyrobených. Je potřeba pohlídat to, aby zejména oříšky a sušené ovoce skutečně raw byly, ideálně tedy skutečně raw a bio, protože jen tak získáte ony zmíněné benefity. Zvýšení podílu takové stravy je obecně vhodné pro každého, stejně tak jako náhrada za nezdravé pochutiny a tzv junk-food.

 • Jonáš

  Dobrý den, co nabízíte svým investorům? Proč si pro svou investici mám vybrat zrovna Lifefood? Raw strava může být jen trend, jakou mám jistotu?

  Díky, Jonáš

 • Host chatu

  Dobrý den Jonáši, my nabízíme podíl ve stabilní zavedené firmě, která má 13 let historie ve výrobě zdravých biopotravin, s důrazem na trvalou udržitelnost a slušné etické podnikání. Raw strava jako produkt, tedy nikoli jako stravovací styl, ale jako pojem označující komerční výrobní aktivitu může teoreticky být jen trend, ale v našem případě jsou naše produkty nejen raw, ale zároveň bio, vegan, bez lepku, bez cukru, non-gmo, ale zejména spadají do kategorie clean-snacks. To znamená produkty bez jakýchkoli přidaných aditiv, vyrobené jen z celistvých nejkvalitnějších surovin, narozdíl od běžně používaných izolátů a derivátů a éček. A všechny tyto aspekty spolu s raw dohromady představují aktuálně a již několik let masivní trend s obrovským růstovým potenciálem, u něhož nikdo neočekává že by v dohledné budoucnosti měl opadat. Ve světě investují velké korporace ve velkém do vegan společností, a vegan burger od Beyond Meat před pár měsíci prolétl stropem na americké burze. Narozdíl od všemožných startupů, které se chytají nejnovějších trendů a často slibují zcela nerealistické projekce, my máme stabilní ekonomiku a uváděné finanční projekce jsou konzervativní a založené na reálných předpokladech a mnohaletých zkušenostech z trhu. Navíc etické a environmentální rozměry našeho stylu podnikání dodávají přidanou hodnotu, která je v dnešní době čím dál tím více ceněna. Jistotu výnosu vám v tento moment nedáme žádnou, tu vám nedá žádný typ investice (s výjímkou snad státních dluhopisů, zatím), ale můžeme vás ujistit že vložíte prostředky do slušné firmy, která vnímá podnikání jako možnost jak měnit svět k lepšímu.

 • Lucie

  Dobrý den, Terezko,

  jak jste zvládla sama vybudovat tak velkou společnost? Kde berete inspiraci a jak to celé zvládáte?

  Děkuji Vám za odpověď,

  Lucie

 • Host chatu

  Zdravím Lucko, to je taková otázka na tělo že :) Zvládla jsem to za 13 let existence, což není krátká doba, a zejména i díky skvělým kolegům a partnerům, kteří na tom dělají se mnou. Inspirací je mnoho ve světě i doma a hlavním motorem je stále ta prvotní mise, která se mnou byla na začátku - a to je ukázat lidem, že se lze zdravě stravovat tak, aby to bylo i chutné, zábavné a naplňující. Díky produktům Lifefood se to daří, lidé mají tak možnost si zdravé snacky brát sebou na cesty, do kanceláří či na trenink a neomezovat se tím, že na přípravu zdravých jídel nemají čas. V posledních letech se k mému hnacímu motoru přidala i vize šířit mezi lidi myšlenku slušného podnikání - tedy komerční činnosti, která nepáchá zlo na planetě, na společnosti, na svých záměstnancích či lokálních komunitách, a prodává udržitelné a hlavně poctivé produkty.

 • Katka

  Zdravím Terezo,

  jste opravdu šikovná, kde berete energii? Jaké to je řídit tak velkou firmu? Máte vůbec čas na sebe?

  Děkuji, Katka

 • Host chatu

  Hezký den Katko, energii mi dodává zejména spousta ovoce a kvalitní dlouhý spánek. Zejména tedy ten spánek považuji při řízení tak velké firmy za zcela klíčový. A samozřejmě to není jednoduché, mít v týmu téměř stovku zaměstnanců není žádná legrace. Ale vlastně ano, částo je jí naopak spousty :D. Čas na sebe je samozřejmě velké téma, člověk v tom musí být důsledný a disciplinovaný, ten čas je si potřeba urvat a uhlídat. V rámci něho je to pro mě pak sport a zahrada.

 • Iveta Pawlas

  Zajímalo by mě zda připravujete např. i nějaký kurz jak si podobné produkty dle vlastních receptur vyrobit. Dále by mě zajímalo jak nejlépe tuto formu stravy nejlépe přiblížit svému zákazníkovi, který ještě není tak daleko?
  Děkuji!!!

 • Host chatu

  Dobrý den Iveto, v Lifefoodu se specializujeme zeména na výrobu potravin. Historicky jsme uspořádali i několik festivalů rawfest, kde probíhaly i workshopy a demo-prezentace ukazující přípravu jídel. Není to ale naše hlavní náplň práce. V současnosti lze najít na internetu spoustu videí ale i kurzů, které toto nabízejí, včetně koučingu. Za sebe můžu doporučit například Vařit či nevařit rodiny Třešňákových. Produkty, které my vyrábíme a dodáváme do prodejen jsou právě ale určeny k tomu tuto stravu usnadnit všem co "ještě nejsou tak daleko". V kurzech vás často učí dělat si právě různé raw krekry, chleby, sladkosti a další podobné laskominy, a my tyto věci vyrábíme tak, že si je můžete rovnou zakoupit. Navíc jsou z nejkvalitnějších raw a bio ingrediencí, které často v běžných prodejnách vůbecn neseženete, často ingredience, které jsou skutečně raw vůbec nejsou dostupné (u nás na eshopu www.lifefood.cz ano). S našimi produkty máte snacky a svačiny bez práce, a můžete se soustředit na to, co je důležité a co by mělo v kurzech zaznít - to jsou pak hlavní jídla s dostatečným podílem čerstvé zeleniny a ovoce, dostatečný pohyb, správné dýchání, kvalitní spánek a případné sebe-vzdělávání v tématu zdravé stravy. Ale je možné, že jednoho dne začnu pořádat i kurzy :)

 • Iveta Pawlas

  Zajímalo by mě zda připravujete např. i nějaký kurz jak si podobné produkty dle vlastních receptur vyrobit. Dále by mě zajímalo jak nejlépe tuto formu stravy nejlépe přiblížit svému zákazníkovi, který ještě není tak daleko?
  Děkuji!!!

 • Host chatu

  Dobrý den Iveto, v Lifefoodu se specializujeme zeména na výrobu potravin. Historicky jsme uspořádali i několik festivalů rawfest, kde probíhaly i workshopy a demo-prezentace ukazující přípravu jídel. Není to ale naše hlavní náplň práce. V současnosti lze najít na internetu spoustu videí ale i kurzů, které toto nabízejí, včetně koučingu. Za sebe můžu doporučit například Vařit či nevařit rodiny Třešňákových. Produkty, které my vyrábíme a dodáváme do prodejen jsou právě ale určeny k tomu tuto stravu usnadnit všem co "ještě nejsou tak daleko". V kurzech vás často učí dělat si právě různé raw krekry, chleby, sladkosti a další podobné laskominy, a my tyto věci vyrábíme tak, že si je můžete rovnou zakoupit. Navíc jsou z nejkvalitnějších raw a bio ingrediencí, které často v běžných prodejnách vůbecn neseženete, často ingredience, které jsou skutečně raw vůbec nejsou dostupné (u nás na eshopu www.lifefood.cz ano). S našimi produkty máte snacky a svačiny bez práce, a můžete se soustředit na to, co je důležité a co by mělo v kurzech zaznít - to jsou pak hlavní jídla s dostatečným podílem čerstvé zeleniny a ovoce, dostatečný pohyb, správné dýchání, kvalitní spánek a případné sebe-vzdělávání v tématu zdravé stravy. Ale je možné, že jednoho dne začnu pořádat i kurzy :)

 • Romana

  V upoutávce na Funlift.cz říkáte, že chcete získat další nadšence do týmu. To myslíte v závislosti na investicích? I když třeba investuji menší částku, mohu se zapojit svými nápady? To je zajímavé...

 • Host chatu

  Zdravím Romano, ano určitě. Více hlav více ví, a při investici v jakkoli malé částce (minimální investice 5000 Kč) se stáváte společníkem firmy a získáváte právo na účast na valné hromadě. Ta je jedinečnou příležitostí se pravidelně setkávat a probírat různé nápady směřující k dalšímu rozvoji společnosti. Každý se tak může zapojit.

 • RoMa

  Dobrý den,

  zajímalo by mě několik věcí:

  1) jaký je vývoj vašich produktů (např. počet připravovaných druhů, trendy vlny, sezonní hity, dlouhodobé držáky atd) a jaké jsou plány do budoucna

  2) čím v raw stravě nahrazujete maso

  3) setkala jste se někdy např. se zákazníkem, který by byl "polo-raw" (tj. že by si zachoval výhody z více jídelníčků)

  Děkuji za odpovědi

 • Host chatu

  Zdravíčko, tak tedy pěkně strukturovaně :) 1) náš sortiment se neustále zvětšuje. postupně přidáváme nové produktové řady a rozšiřujeme stávající. naší vlajkovou lodí jsou tyčinky Lifebar https://www.lifefood.cz/cz_cs/eshop/energy-tycinky - -lifebar-a-lifebar-plus,které tvoří něco přes polovinu našeho obratu, zákazníci jim nejvíce rozumí. proto často přidáváme nové příchutě, nebo nové sub-kategorie, jako třeba nedávno Lifebar Protein a Lifebar Superfoods. Nejsme ovšem čistě jen tyčinkářská firma a náš sortiment je výrazně pestřejší. Od začátku vyrábíme raw krekry a chleby, nyní pod brandem Life Crackers a i zde jsme nedávno přidali proteinové Chlebánky. Nutno říci, že protein je aktuálně velkým trendem, ale nic netrvá věčně. Lze předpokládat, že proteinové šílenství odezní, dašlími hity pravděpodobně budou vláknina, probiotika a omega 3. My máme tu výhodu, že naše produkty obvykle obsahují všechny tyto výživové "hity" přirozeně a tudíž nemusíme hned chystat nové řady jen proto, že například vláknina bude příštím trendem (ale kdo ví, třeba vznikne LIfebar Fiber :)), protože prostě všechny naše produkty obsahují vysoké množství vlákniny díky celistvým surovinám, z kterých jsou vyrobeny. My naopak raději přicházíme s inovacemi typu rawsage https://www.lifefood.cz/cz_cs/rawsage/slany-snack- - raw-bio-vegan-rawsage-original,tedy první raw vegan klobáska - slaný snack ze zeleniny, oříšků a bylinek, který je jedinečný na trhu a brzy budeme uvádět nové příchutě. 2) maso nenahrazuji, protože nahrazovat maso není potřeba. člověk nebyl ke konzumaci masa stvořen, a to že se na jeho konzumaci adaptoval neznamená, že ho potřebuje. I světová zdravotnícká organizace označila veganskou stravu za plnohodnotnou a zdraví i planetě prospěšnou. je samozřejmě zapotřebí si ohlídat dostatečný přísun bílkovin, minerálů a vitamínu B12, ale to konzumace masa jako takového bez dalšího nezajistí rovněž. 3) určitě setkala, ba naopak je to daleko častější případ než osoby stravující se plně 100% raw. za nejrozumější a "nejvýhodnější" verzi takového jídelníčku by šlo považovat cca 70-80% raw stravy (syrová zelenina, ovoce, oříšky a semínka, fermentované potraviny), doplněna o fazole a další luštěniny, brambory či batáty, hnědou rýži apod. Pevně doufám, že jsem zodpověděla dostatečně vše podstatné.

 • Julča

  Kde všude se dají vaše produkty zakoupit? Co vše nabízíte?

 • Host chatu

  Zdravím Julčo, naše nabídka sestává z raw tyčinek Lifebar, krekrů a chlebů pod značkou Life Crackers, dále obsahuje slané snacky Rawsage, raw čokolády pod značkou Life Chocolate, snídaňové směsi pod značkou Life Breakfast, a pak sladkosti a snacky pod značkami Life Sweets, Life Snacks a Life Chips. Zakoupit je lze obecně v prodejnách zdravé výživy a bioobchodech, jako například Countrylife a Rozmarýna, dále v omezenějším výběru v sítích Sklizeno, Globus, Makro, Sodexo, Teta, Shell a Benzina. Veškerý sortiment lze také zakoupit online na našem eshopu www.lifefood.cz, nebo částečně na Košíku, Rohlíku čii Alze.

 • Jindra

  Dobrý den, Terezo,

  je raw stravování vhodné i v zimě? Nedovedu si moc představit, že když mrzne, jím studené jídlo.

  Děkuji za odpověď.

  Jindra

 • Host chatu

  Dobrý den Jindro, rozumím, v zimě může být člověku opravdu zima. Ovšem na každé raw jídlo musí být studené. Perfektní záchranou jsou raw polévky. Raw jídlo lze připravovat do teploty 45 stupnů, a pokud jste někdy takovou venkovní teplotu zažil na vlastní kůži tak víte, že to není nic studeného. U polévek je to nejsnazší - prostě ji opatrně ohřejete tak že bude teplá, ale pořád ne horká, stačí když v ní udržíte prst. Taková polévka již dokáže zahřát, a pořád je super výživná. Skvělé jsou v zimě i čaje, zejména horké nálevy z bylinek nebo ze zázvoru. Nikdo ovšem netvrdí, že musíte jíst stoprocentně raw, v zimě to může být skutečně náročné. Stále platí, že základem je pohlídat si přísun potravy s vysokým obsahem výživných látek ideálně tedy ze syrové zeleniny a ovoce, a vyhýbat se látkám toxickým jako jsou například uzeniny, smažená jídla a průmyslově zpracované potraviny. Pokud si k tomu dáte během dne zeleninovou neraw polévku, nebo restovanou zeleninu, či vařené fazole, tak vám to nikterak neublíží a zima vám po tom nebude.

 • Dáda

  Dobrý den, do čeho plánujete těch 13 000 000 investovat?

 • Host chatu

  Zdravím Dádo, obecně platí, že půjde o investice do strategického rozvoje firmy. Celkově počítáme s částkou v navýšení až 25mil Kč, a v dokumentech ke stažení, které najdete na https://www.fundlift.cz/#/projekt/1... je přesně rozepsáno kam a na co má jaká částka jít. Kromě vyřešení podílové zástavy máme v plánu nákup několika technologií, které by nám jednak umožnily vyrábět nové produktové řady, jednak umožnily zvýšit výrobní kapacitu, částečně pak investice do osvěty a marketingu.

 • Kristýna

  Zdravím Terezo,

  co je důležité dodržovat v raw stravování, aby byla strava vyvážená? Mám hodně těžké tréninky několikrát týdně ve fitku a zatím si moc nevím rady, jak vyřadit maso ze svého jídelníčku, potažmo jím úplně cestou živé stravy?

  Děkuji moc za odpověď,
  Kristýna

 • Host chatu

  Zdravím Kristýno, v podstatě je důležité pohlídat si to samé co při jakékoli jiné stravě - dostatečný přísun vitamínů, minerálů, enzymů a kvalitních bílkovin. Bílkoviny i minerály jsou v rámci raw stravy dostupné v listové zelenině, akorát je ji potřeba konzumovat ve zvýšeném množství. Lze je pak doplňovat či částečně nahrazovat proteinovými prášky, u nich je pak třeba ohlídat jejich kvalitu, tedy z čeho jsou vyrobeny a za jaké teploty. My nabízíme tyto raw proteiny, doplněné o superfoods https://www.lifefood.cz/cz_cs/eshop/vegan-proteiny - -proteinove-smesi-se-superfoods,z ingrediencí v nejvyšší kvalitě. V rámci veganské stravy jsou skvělým zdrojem proteinu luštěniny, zejména fazole a hrách. Ohledně sportu a raw doporučuji stránky dr. Grahama https://foodnsport.com/about/. Je tam vše skvěle vysvětleno a dává to smysl. Dr. Grahama znám dnes již osobně a jeho rady mi kdysi zcela změnily život a otevřely oči.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 9/2021 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.