Co je to infekce močových cest a jak vzniká? Odpovídala MUDr. Helena Charbuláková

Chat je uzavřený04.12.2019 13:00

MUDr. Helena Charbuláková.

Infekce močových cest (cystitida) je zánětlivé onemocnění, které postihne v průběhu života téměř každého. Příčinou zánětu bývají přemnožené bakterie v močových cestách (např. Escherichia coli) a ty při těžším průběhu mohou doputovat přes močovody až do ledvin (pyelonefritida). Jedná se o druhé nejčastější onemocnění, kdy lékař předepisuje antibiotickou léčbu. Koho nejčastěji ohrožují infekce močových cest? Proč k ní dochází? Existují nějaká účinná preventivní opatření, jak se infekci vyhnout? Na tyto a další otázky se můžete ptát MUDr. Heleny Charbulákové, lékařky Infekčního oddělení Nemocnice Mělník, ve středu 4. prosince od 13.00.

MUDr. Helena Charbuláková vystudovala Lékařskou fakultu v Hradci Králové. Svou profesní dráhu započala v r. 2009 na Infekčním oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. Zpočátku pracovala jako sekundární lékařka na standardním oddělení a na infekční ambulanci a cca od r. 2013 převážně na JIP infekčního oddělení, kde pečovala převážně o pacienty s multirezistentními infekcemi. Dále pak působila v ATB centru. V r. 2014 získala specializovanou způsobilost v oboru infekční lékařství. Dále se podílela na výzkumné studii klostridiových infekcí. Během své lékařské praxe absolvovala desítky kurzů zabývající se antibiotickou terapií. Od září roku 2018 nastoupila jako lékařka na Infekční oddělení Nemocnice Mělník, kde pečuje o pacientky na standardním oddělení, na infekční ambulanci a v ATB centru.

Chat

 • Kateřina Nováková

  Milá paní doktorko,
  zajímalo by mě, jestli je pravda, že v prevenci i léčbě zánětu močových cest pomáhají brusinky. Případně v jaké podobě by se měly konzumovat.
  Děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den, k léčbě zánětu určitě samotné brusinky nestačí. V akutní fázi je možné zkusit přípravky, které obsahují d-manozu, např. Blokurimu, která však pomáhá jen na určité bakterie, tuto léčbu doplnit pitím urologického čaje. Užívání samotných brusinek jako prevence je sporná, spíše lze zase zkusit přípravky obsahující manozu. Pěkný den

 • DENMARK

  Je cystitida dědičná?

 • Host chatu

  Dobrý den, dědičná není

 • ANTI

  Jaké můžou být nejhorší důsledky cystitidy?

 • Host chatu

  Dobrý den, neléčený zánět močového měchýře by mohl skončit až otravou krve bakterií, která infekci způsobila. Otrava krve - tzv. sepse je život ohrožující stav.

 • GF

  Jaké je nejlepší prevence cystitidy?

 • Host chatu

  Dobrý den, vzhledem k tomu, že převážná většina cystitid vzniká zanesením bakterií z oblasti konečníku /kde jsou bakterie normálně přítomny/, tak největší prevencí je dostatečná a správná hygiena oblasti genitálu, omývání genitálu od vyústění močové trubice směrem ke konečníku/ a dále dostatečný přísun tekutin, aby se močové cesty proplachovaly a případné putující bakterie se v močových cestách nestačily uchytit.

 • Klaudie

  moje maminka 78 let měla dle slov lékaře zánět močových cest: hodně ale přitom krvácela . je možné, že na vině jsou i léky na ředění krve (anopirin)? a stává se toto při zánětu močových cest? přitom ji ale žádnou bakterii týden předtím než to začalo v moči nenašli. je pravda, že okamžitě po podání antibiotik potíže i nucené chození na záchod přestaly. je tento průběh obvyklý? děkuji za názor

 • Host chatu

  Dobrý den, krev v moči při akutním zánětu močového měchýře je často přítomna a anopyrin mohl toto krvácení zvýraznit. / ale díky anopyrinu by jistě do močového měchýře nevykrvácela/. Často se původce zánětu močových cest nezjistí - tj. že kultivace moči vyjde negativně, i když má pacient jasné známky zánětu. Příznaky, které měla Vaše maminka, signalizovaly určitě zánět a léčba antibiotiky byla správná. Tento průběh je obvyklý.

 • Lucie P.

  Dobrý den paní doktorko,

  chtěla bych se vás zeptat, jestli je vždy nutné podávat atb léčbu při zánětu močových cest? Co když se i přes atb po čase infekce stále vrací? Doporučila byste mi, prosím, co v případě stále se opakujících zánětech dělat?

  Moc děkuji

 • Host chatu

  Dobrý den, pokud by pacient přišel s krátce trvajícími potížemi a potíže by byly mírné, pacient by neměl žádné rizikové faktory /tj nebyl by to starý člověk, hodně nemocný/, tak by bylo možné s ATB terapií vyčkat. Zkusit léčbu tekutinami, urologickým čajem, přípravky s manozou. Je ale třeba odebrat moč ke kultivaci a k vyšetření močového sedimentu. A pokud by potíže neustaly, tak ATB nasadit už cíleně, na vykultivovanou bakterii. Při opak. močových infekcí je vhodné nechat se vyšetřit na urologické klinice, kde by se vyloučilo onemoc. močových cest,které by vedly k opakovaným zánětům, popř. k vyšetření gynekologickému. Může se stát, že může být mírný zánět v pochvě a při pohlavním styku se bakterie může do močových cest zanést.

 • Karla S.

  Dobrý den, paní doktorko,

  jsou nějaké skupiny lidí více ohroženy těmito infekcemi? O jaké se jedná a proč se s nimi více potýkají?

  Děkuji.

 • Host chatu

  Více ohroženi jsou staří lidé, které už nemají tak dobře funkční imunitní systém, pacienti se zavedenými močovými katetry, pacienti ležící, u kterých je někdy obtížné udržet dostatečnou hygienu. Močové katetry se velmi rychle bakteriemi osídlí a po nich pak snadno vcestují do močového měchýře. Dále jsou ohroženi diabetici, protože bakteriím chutná sladká moč. Častější infekce močových cest se vyskytují i u lidí, kteří méně pijí a nedostatečně močové cesty proplachují.

 • Jiřina Sladká

  Dobrý den,
  je nějaké období v roce, kdy jsme více náchylní na tyto infekce? Například na podzim?
  Děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den, infekce močových cest nejsou sezonní záležitost a vyskytují se celoročně.

 • Pavel P.

  Jak se záněty močových cest léčí? Proč se u někoho opakují?

 • Host chatu

  Dobrý den, nejčastěji se léčí antibiotiky. Většinou se nejvíce opakují u pacientů, kteří jsou ještě jinak nemocní a jejich obranné mechanismy nefungují tak, jak by měly.

 • Lída Bezděková

  Dobrý den, v poslední době mám problémy s častými infekcemi močových cest. Je možné, že jsem nějakou bakterii, která je způsobuje, přenesla na přítele a proto se mi infekce opakují? Děkuji

 • Host chatu

  Dobrý den, jsou i bakterie, které se přenáší pohlavním stykem, záleží na tom, zda Váš partner má nebo nemá potíže. Nevím, zda se Vám odebírala moč ke kultivaci a pokud ano, tak jaká bakterie byla v moči zachycena. Dále zda dokážete identifikovat časovou souvislost - infekce močových cest s pohlavním stykem.

 • Lovacoop

  Dobry den, je pravda ze proti infekci aktivne funguji okurky, rajcata a podobne ovoce?

 • Host chatu

  Dobrý den, teoreticky by okurky mohly, protože jsou kyselé, ale že by Vás trvale ochránily, to si nemyslím.

 • Jarmila

  Dobrý den, paní doktorko,

  naše malá dcera měla 4x zánět ledvin, existuje nějaká účinná prevence jak se dalšímu zánětu vyhnout, prosím?

  Děkuji

 • Host chatu

  Dobrý den, věřím, že Vaše dcera byla podrobně vyšetřena nefrologem a urologem, zda nemá nějakou vrozenou vadu močových cest. Důležitá je hlavně dohled nad hygienou a nad dostatečným přísunem tekutin. S touto otázkou se ale budete muset obrátit spíše na pediatra.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 16/2020 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.