Co je to robotická chirurgie a při jakých výkonech se používá? Odpovídal MUDr. Jaroslav Tvarůžek

Chat je uzavřený15.03.2016 11:00

MUDr. Jaroslav Tvarůžek.

Robotická chirurgie je nejmodernější způsob chirurgické léčby nádorových onemocnění. Využívá se hlavně k chirurgickým zákrokům v místech, která jsou pro ruce operatérů jen velmi těžko dostupná. Pro jaké výkony se robotická chirurgie hodí a jaká je její budoucnost v České republice? Ptejte se MUDr. Jaroslava Tvarůžka v úterý 15. února od 11.00.

MUDr. Jaroslav Tvarůžek je primář chirurgického oddělení Nemocnice sv. Zdislavy v Mostištích. Je členem americké asociace chirurgů da Vinci Surgery
a specialista na odstraňování nádorů pomocí robotického systému da Vinci. Od roku 2007 se věnuje rozvoji robotické chirurgie v ČR a patří mezi zakladatele této metody v ČR. Sestavil tým lékařů a sester, kteří již od roku 2008 operují každoročně nejvíce výkonů pomocí robotického systému da Vinci v České republice.

Chat

  • GF

    Dá se robotická chirurgie použít na lymfosarkom?

  • Host chatu

    Dobrý den, v současné době operační odstranění lymfosarkomu není indikováno k robotické chirurgii.

  • DIS

    Nevýhody robotické chirurgie?

  • Host chatu

    Nevýhody - spíše technicko organizační. Především vysoké pořizovací náklady . Dále pak déle trvající budování schopného, sehraného a dobře fungujícího týmu, věnujícího se robotické chirurgii. V neposlední řadě také zatím omezený rozsah typů výkonů, které je možno provádět pomocí robotického systému.

  • SP

    Největší přednosti robotické chirurgie?

  • Host chatu

    Největší předností robotické chirurgie je především posun od dnes již klasické laparoscopie - s jistým omezením rozsahu pohybu laparoscopických nástrojů a tedy i limitaci rozsahu a místa prováděných operací, k robotickým nástrojům, které jsou především schopny imitovat pohyb lidského zápěstí - mají tedy velmi široký rozsah pohybu ve velmi malém prostoru a umožňují provádět delikátní operační výkony v místech, která jsou pro klasické laparoscopické nástroje obtížně dostupná, či nedostupná. To vše při využití 3D optiky, která umožňuje operatérovi vnímat hloubku přenášeného obrazu, čímž výrazně vylepšuje jeho možnost orientace v prostoru. Díky robotice, jsme tedy dnes schopni provádět miniinvazivní technikou rozsáhlé operační výkony, které by v nedávných dobách byly prakticky nemyslitelné. To vše samozřejmě s patřičným benefitem pro pacienty.

  • SK

    Kdo robotickou chirurgii vynalezl a jak dlouho se používá a kde ve světě se používá?

  • Host chatu

    Pokud je mi známo , tak robotický systém byl původně vyvíjen ve spolupráci s americkou NASA, s myšlenkou na využití tohoto systému při chirurgických operacích v kosmu. Systém totiž umožňuje vedení operace takzvaně " na dálku" - pacient se nachází na jiném místě než operatér. Tato myšlenka je však zatím otázkou budoucnosti. Svého hlavního využití dosáhl robotický systém především v již zmíněné miniinvazivní operativě zde na Zemi. První zemí, kde se robotický systém začal využívat bylo USA, odkud se potom dostal i do Evropy. Naše nemocnice započala s robotickou operativnou v roce 2007, kdy u nás bylo založeno robotické centrum Vysočina.

  • Pavel Maslák

    Dobrý den, rád bych se zeptal, kolik operací ročně provedete a zda tyto zákroky platí pojišťovna. Díky. PM

  • Host chatu

    V posledních několika letech provádíme ročně kolem 300 - 350 robotických operací. Jde především o urologickou problematiku - tedy operace pro zhoubný nádor prostaty, případně ledvin. Dále provádíme operace nádorového postižení tlustého střeva - především konečníku. Pokud je zde pacient pojištěn a naplňuje příslušná indikační kriteria k operaci, pak je výkon plně hrazen zdravotní pojišťovnou.

  • np np

    Kde se u nás uplatňuje tento nejmodernější způsob chirurgické léčby? Jinými slovy, které naše nemocnice jsou pro robotickou chirurgii náležitě vybaveny a mají s ní už i potřebné zkušenosti?

  • Host chatu

    Uplatnění robotického systému je doménou především větších pracovišť, tedy klinik , případně velkých krajských nemocnic. Naše nemocnice představuje v jistém smyslu unikátní příklad, kde se v relativně malém nemocničním zařízení podařilo vybudovat jedno z největších robotických pracovišť u nás, disponující týmem špičkových odborníků, kteří se robotickou chirurgií zabývají již 10 let. Za tuto dobu jsme provedli okolo 3000 robotických operací a dovolujeme si - možná trošku neskromně tvrdit, že námi získané zkušenosti patří mezi jedny z největších.

  • Petr

    Dobrý den pane primaři, kdo rozhodne zda např. rakovinu prostaty operovat klasicky, či roboticky? Jak je to s uzdravováním a další léčbou? Rozhoduje věk i to zda pacient je např. obezní? Myslím tím následné srůsty po operaci na stěně břišní. Je nutné nosit i břišní pás? Spolupracujete s klinikami v ČR, myslím tím dávat zkušenosti mladým lékařům. Děkuji jsem lajk a možná moje otázky jsou úsměvné.

  • Host chatu

    Vaše otázky nejsou úsměvné, řekl bych, že jsou přímo zásadní. Tím, kdo rozhodne o vhodnosti, či nevhodnosti robotické operace je v tomto případě především urolog, a to po zhodnocení veškerých výsledků vyšetření. Samozřejmě je s výhodou, pokud má daný lékař s robotickou chirurgií nějakou osobní zkušenost. Naše zkušenosti jsou takové, že se na naši urologickou poradnu, kam je možno se telefonicky objednat, obrací jak urologové z různých částí naší republiky, tak samotní pacienti, kteří hledají lepší alternativu jak klasické operační metody, tak neoperační onkologické léčby. Náš urolog, který je zároveň robotickým operatérem potom nálezy i individuální dotazy o kterých jste se zmínil výše s pacienty prodiskutuje, a pokud je pacient indikován k robotické operaci, pak společně stanoví termín operace.

  • Milena

    Dobré dopoledne, manželovi diagnostikovali rakovinu prostaty. Vzhledem k vaší aprobaci, je možné se objednat na vyšetření přímo u Vás?

  • Host chatu

    Ano jistě. Je možno obrátit se přímo na mou osobu prostřednictvým e-mailu: jaroslav.tvaruzek@mediterra.cz, případně se objednat telefonicky do naší urologické poradny na čísle: 566 512 320.

  • Ivan

    Dobrý den, jaký je prosím Váš pohled na protonovou léčbu, která se tváří jako bezpečnější varianta klasické chirurgie? Jaké jsou Vaše zkušenosti v tomto směru?

  • Host chatu

    Máte pravdu, protonová léčba je neoperační variantou léčby. Je to však opět otázka velmi individuálního posouzení každého pacienta. Často velmi drobné niance mohou rozhodovat o vhodnosti, či nevhodnosti toho, či jiného typu léčby. Dopručuji se opět obrátit na odborníka v dané specializaci.

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov