Co je to Škola chůze a jak pomáhá lidem po amputaci končetin? Odpovídala Hana Kohoutová

Chat je uzavřený21.03.2019 13:00

Hana Kohoutová.

Ročně projdou programem Školy chůze pro "amputáře" desítky pacientů, které tento ucelený cvičební program dokáže navrátit zpět do aktivního života. Její průběh je zcela individuální. Odvíjí se od osobnosti pacienta, jeho fyzického, psychického i zdravotního stavu. Podstatnou roli hrají i osobní cíle. Z čeho se skládá? Jak může vypadat její průběh? Kdy je možné s ní začít? A co všechno může pacienta naučit? Na tyto a další otázky se můžete ptát Hany Kohoutové, DiS., fyzioterapeutky a lektorky Školy chůze na Rehabilitační klinice Malvazinky, kterou provozuje skupina VAMED MEDITERRA. Host odpovídá ve čtvrtek 21. března. od 13.00.

Hana Kohoutová, DiS., absolvovala obor fyzioterapie na Vyšší odborné škole zdravotnické v Praze. Je spoluzakladatelkou občanského sdružení No foot, No stress, No problem a jednou z lektorek Školy chůze po amputaci končetin. Absolvovala řadu kurzů a školení v oblasti fyzioterapie a práce s protetickými pomůckami. Od roku 2005 působí na Rehabilitační klinice Malvazinky v Praze jako fyzioterapeutka a lektorka Školy chůze pro "amputáře".

Chat

 • Marie S.

  Dobrý den,

  mám babičku, která musela podstoupit amputaci dolní končetiny v důsledku ischemické choroby srdeční. Je jí 80 let, zatím jí bylo přislíbeno, že dostane protézu. Ráda bych se zeptala, jestli i takový řekněme starší pacient se může stát klientem vašeho programu a může ho absolvovat?

  Děkuji.

 • Host chatu

  Děkuji za dotaz, Marie, program Škola chůze pro amputované pacienty není limitován věkem. Rozhodující faktor pro přijetí do programu je fyzický a psychický stav klienta. Pakliže vaše babička získá protézu a její ošetřující lékař dovolí rehabilitační zátěž, rádi jí do programu zařadíme.

 • Jitka Novotná

  Chci se zeptat, přeci jen se jedná o velmi citlivé téma, člověk se nejprve musí srovnat s novou životní situací. Ale kdy by se měl přihlásit k vám na kliniku? Platí i zde čím dříve, tím lépe?

 • Host chatu

  Dobrý den, Jitko, na naší kliniku do programu Škola chůze se může zařadit amputovaný klient, který má zhojenou operační jizvu a je indikován od svého ošetřujícího lékaře k rehabilitaci. Amtupace vždy ovlivní fyzickou i duševní stránku klienta, proto dřívější zařazení do programu je vždy přínosem.

 • Pavel

  Dobrý den,

  v poslední době na mě vyskakují obrázky lidí s až neuvěřitelnými protézami. Častokrát to vypadá jako z filmů z budoucnosti. V čem jsou jiné oproti běžným protézám a dokáže na ně normální smrtelník vůbec „dosáhnout“?

 • Host chatu

  Ano, máte pravdu, Pavle, v protetickém světě jde vše rychle kupředu a jsou zde veliké možnosti. V České republice schvaluje pojišťovna i tzv. Bionické protézy, které je možno nastavit pomocí počítače nebo aplikací v mobilu.

 • Lenka Křížová

  Krásné ráno,

  člověk, který nepřišel o končetinu, si asi neumí dost dobře představit, co je vlastně nutné se vše znova naučit. Mohla byste mi toto přiblížit?

  Děkuji.

 • Host chatu

  Krásný den, Lenko, samotná amputace je nevratný zásah do celého obrazu těla. Tímto zákrokem přijde klient nevratně o část svého těla. Změní se mu těžiště těla, musí se naučit manipulaci s novou pomůckou, začít pomůcce plně důvěřovat a v neposlední řadě si obhájit své místo ve společnosti. Je to tedy cesta plná rehabilitace a trpělivosti.

 • Jirka

  Chtěl bych se zeptat, jak je možné se k vám přihlásit? Jsou nějaké čekací doby? A jak je to s platbou od zdravotních pojišťoven?

 • Host chatu

  Dobrý den, Jirko, program Škola chůze probíhá buď ambulantní či lůžkovou formou. Veškeré informace najdete na www.klinika-malvazinky.cz/pro-pacienty/skola-chuze - -pro-amputare/

 • Lucie T.

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, jestli jsou nějaké novinky v rehabilitaci po amputaci? Nějaké nové a inovativní přístupy? Například ve světě? A jak si v tomto ohledu stojí ČR?
  Děkuji.

 • Host chatu

  Milá Lucie, Česká republika je v ohledu na péči o klienty na vysoké úrovni. Každoročně se uskutečňují vzdělávací akce, workshopy i mezinárodní kongresy plné novinek a inovativních přístupu.

 • Libuše Malá

  Dobrý den,
  dá se říci, jací pacienti k vám nejčastěji dochází? S jakými diagnózami? Jistě bude jiný přístup ke staršímu pacientovi, který je bez nohy kvůli cukrovce, a k mladému člověku, který přišel o končetinu například při nehodě.
  Děkuji.

 • Host chatu

  Přeji hezké odpoledne, Libuše, k pacientovi vždy přistupujeme zcela individuálně v ohledu na jeho tělesnou kondici, motivovanost a také příčinu amputace.

 • Lubor

  Zajímalo by mě, v jakém stavu (fyzický, psychický atd.) by měl v ideálním případě být pacient, když u vás chce začít se školou chůze?

 • Host chatu

  Žádný ideální pacient neexistujeme. Snažíme se pomoci každému klientovi, který se chce naučit chodit s protézou.

 • Klara

  Chtěla bych se zeptat, pracujete v rámci Školy chůze také nějak s blízkými osobami klienta? Dokážu si představit, že podstatnou složkou je i motivace klienta, která se může vytratit.
  Děkuji.

 • Host chatu

  Děkuji za dotaz , Kláro. Ano, máte pravdu, motivace je nedílnou součástí úspěšné rehabilitace. Proto je rodina klienta srdečně vítána a často zařazována do celého programu.

 • Ignát

  Paní doktorko, zdravím Vás.

  Zajímalo by mě, za jak dlouho po amputaci může člověk nastoupit do školy chůze a jak dlouho trvá, než se u Vás chodit naučí.

  Děkuji moc

 • Host chatu

  Přeji hezký den, klient po amputaci je do školy chůze u nás na klinice zapojen po indikaci kompenzační pomůckou - protézou a schválením rehabilitačního pobytu revizním lékařem. Délka pobytu je zcela individuální.

 • MORTAR

  Co všechno Škola chůze pro "amputáře" nabízí?

 • Host chatu

  Dobrý den, program školy chůze nabízí každodenní individuální cvičení s fyzioterapeutkou, skupinové cvičení, vodoléčebné a elektroléčebné procedury, individuální psychologii, skupinovou terapii - svépomoc, konzultace s protetikem, lékařskou a ošetřující péči. Více o programu naleznete na http://www.klinika-malvazinky.cz/pr...

 • dayd

  Pomáhá Škola chůze pro "amputáře" i v psychické oblasti?

 • Host chatu

  Ano, psychologie tvoří jednu z položek v multidisciplinárním týmu péče o amputované klienty. Nabízíme klientovi jak individuální tak skupinovou terapii.

 • InnerS

  Co byste řekla o VAMED MEDITERRA?

 • Host chatu

  Je to právě 10 let, kdy rakouská skupina VAMED vstoupila na český trh a spojila své zkušenosti ve zdravotnictví a lázeňství s českou společností MEDITERRA. K dnešnímu dni provozuje již 9 zdravotnických zařízení. Já jsem velice ráda, že program škola chůze probíhá v jednom z nich a to právě na Rehabilitační klinice Malvazinky.

 • Zuzana W.

  Dobrý den,

  mám tatínka, který je už rok po amputaci a nechce se vyrovnat s nohou životní situací. Předtím byl aktivní, sportoval, zahradničil na chatě a nyní jen sedí nebo leží v posteli. jakým argumentem ho přesvědčit, aby se zase zapojil do života? Jsou na vaší klinice psychologové, je možné třeba využít jejich ambulantních služeb? Chtěla bych tatínka dostat k vám do Školy chůze, což touto oklikou?

  Děkuji za odpověď

 • Host chatu

  Milá Zuzano, rádi tatínka do programu zařadíme. Veškeré informace pro přijetí najdete na - www.klinika-malvazinky.cz/pro-pacienty/skola-chuze - -pro-amputare/ Mnoho informací a motivaci nalezne také na stránkách sdružení amputovaných klientů - www.nofoot.cz a na stránkách www.mojeproteza.cz.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 9/2021 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.