Co jsou P2P půjčky a jak fungují? Ptali jste se internetového podnikatele Pavla Matouška

Chat je uzavřený15.09.2015 14:00

Pavel Matoušek.

Půjčky P2P (peer-to-peer) už dorazily i do Česka. Tento sytém funguje bez účasti bank. Lidé si tak mohou peníze půjčovat přímo mezi sebou. Portály, které tyto služby nabízejí, přímo spojují zájemce o půjčku s investory, kteří na druhé straně hledají zhodnocení svých financí. Jak celý systém funguje? Jaké jsou jeho výhody? Ptejte se internetového podnikatele Pavla Matouška v úterý 15. září od 14.00.

Pavel Matoušek je podnikatel, díky jehož vedení vzniklo několik fungujících projektů, jako například portál AAAPoptavka.cz zabývající se zprostředkováním obchodních příležitostí. Později se Pavel Matoušek stal spoluzakladatelem internetového portálu Hyperzboží.cz a slevového portálu Hyperslevy.cz.

Chat

 • Radek

  Dobrý den. Jak je ošetřená bezpečnost a ochrana před podvodníky? Díky za odpověď.

 • Host chatu

  Dobrý den, používáme několik způsobů identifikace uživatele. Jako např. nahrání platného občanského průkazu, dokladu o adrese apod. Ale největším ověřením je zaslání 1 Kč na náš bankovní účet z bankovního účtu žadatele o půjčku. Na tento účet pak zasíláme i peníze, ne na jiný.

 • Ota Nik

  Jak je zajišťováno splacení úvěru?

 • Host chatu

  Dlužník hradí všechny pravidelné splátky na účet u naší společnosti Benefi.cz a my pak celou splátku přeposíláme na uživatelské účty jednotlivých investorů. Dlužníkovi samozřejmě každou splátku připomínáme, aby nezapomněl. Pokud dlužník splátku neuhradí včas, je ihned kontaktován naším oddělením vymáhání pohledávek. Pokud zapomněl a ihned uhradí nic se neděje. Případně čeká na výplatu. Pokud však se ocitl v situaci, kdy nemá peníze, snažíme se mu pomoci, aby se vzchopil a mohl opět splácet.

 • SK

  Jak velký je v ČR zájem nyní o půjčky P2P?

 • Host chatu

  Řekl bych, že ten opravdový "boom" nás teprve čeká. Jak z pohledu lidí co mají peníze a chtějí je výhodně zhodnotit, tak i z pohledu žadatelů o půjčku. Průměrné úrokové sazby budou na P2P půjčky stále klesat a to až pod úroveň bankovních sazeb.

 • ANTI

  Kolik je druhů půjčky P2P?

 • Host chatu

  V ČR existuje několik modelů. Z pohledu dlužníka jsou dvě možnosti. 1) jeden investor¨půjčí celou částku dlužníkovi, to je model který tady funguje několik let a je pro investory nevýhodný, že není dostatečně rozložené riziko. 2) Dlužníkovi se na půjčku 100 tis. složí až 100 investorů, v praxi cca 80 investorů, ne každý investuje pouze 1000 Kč. Tento model jsme v ČR zavedli my jako první a jako první jsme jej spustili. Je výhodný v tom, že diverzifikuje riziko nesplácení. Pokud máte zainvestováno do sto půjček a jeden dlužník přestane platit, nic se neděje, pokud máte investováno pouze do jedné, můžete přijít o všechno. Z pohledu investora jsou také dva: 1) P2P server funguje jako zprostředkovatel, tedy stará se o uzavření smlouvy, o splácení, vymáhání apod. Pro investory to je výhodně, že i kdyby došlo ke krachu dané platformy apod. tak ten dluh je pořád jejich a mohou ho po dlužníkovi požadovat. 2) P2P server funguje jako věřitel a investoři mají podíl na zisku a ztrátě. Zde záleží jak jsou nastavené smlouvy. Co jsem vidět konkurenci v ČR, tak to není pro investory výhodné, protože např. daná platforma se nemusí tak snažit vymáhat, když si do smlouvy napíše, že to je na nich. Dále když zkrachuje, může to být problém. Ale jak říkám, záleží na smlouvách mezí investorem a platformou. My na benefi.cz používáme ten první způsob.

 • ISELF

  Kde vznikly P2P půjčky? A odkdy jsou v ČR?

 • Host chatu

  Model kde lidé půjčují lidem tu bude už několik staletí, možná déle... Model kdy lidé půjčují lidem přes internet vznikl ve Velké Británii kolem roku 2005, firmou Zopa, následně pak rok na to vznikl americký Lendingclub, který je nyní největší. V ČR jsou tyto půjčky několik let, ale ne ve formě jakou jsme přinesli my na Benefi. A to, že riziko je rozložené do několika desítek až stovek půjček. Tedy syndikované půjčky. V tom jsme průkopníci.

 • karel storm

  Dobrý den, jaká je průměrná výše úroků, jakou formou se půjčka a úroky splácí, na jakou dobu se půjčka dá pořídit?
  Děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  Úroky se pohybují cca od 6 do 35 procent. Vždy záleží na bonitě dlužníka a jak je schopen splácet úvěr. Úroky odráží profil žadatelů a zároveň míru rizikovosti. Splácí se měsíčně a to 1-5 let. My nabízíme max. půjčku 250 tis. Kč.

 • Otakar Čejka

  Dobrý den, kolik se dá vydělat investováním do půjček?

 • Host chatu

  Průměrný výnos na úrocích z půjček se pohybuje kolem 20 procent. Pak se musí odečíst ještě poměr nesplácených půjček, který je tak kolem 5-8 procent dle rizikovosti dlužníků. Takže reálný výnos je kolem 12 % ročně.

 • Martin Novotný

  V čem je vaše společnost lepší? Na trhu už jsou nějaké podobné weby.

 • Host chatu

  Jako první jsme přinesli finanční inovaci pro investory a to, že u nás můžete peníze rozložit do několika půjček po malých částkách. Díky tomu, máte lépe ošetřené vaše portfolio investic. Pokud se stane, že někdo nesplácí, tak není potřeba panikařit, protože v konečném důsledku vyděláte. A jako další inovace je, že máme vše kompletně řešené online, není tedy potřeba si složíte podepisovat a přeposílat smlouvy poštou. U nás jedním klikem podepíšete např. 50 smluv o půjčce. Celý je to o algoritmu, tak aby vycházelo, že investoři budou v zisku = ten zisk, který by si jinak nechala banka. ten se rozdělí mezi dlužníka, investora a Benefi.cz

 • František

  Dobrý den,

  chtěl bych investovat do P2P půjček, ale nejdřív bych si chtěl vyzkoušet, jak to funguje. Je to možné? Je tam nějaká minimální částka, od které se můžu zaregistrovat? Díky.

 • Host chatu

  Dobrý den, např. u nás na Benefi.cz stačí vložit na účet 1000 Kč a můžete začít investovat. Vyzkoušíte si tak celý proces a uvidíte, že to není nic složitého a pak můžete postupně investovat více. Např. měsíčně vkládat a tím si defakto spořit.

 • Roumen

  Dobrý den, když už máte za sebou investici v AAAPoptavce, můžete říct, kolik jste investoval do Benefi? A proč jste se vrhl zrovna na půjčky? Mám pocit, že spousta lidí nebude tomu systému věřit. Přecijen to není banka...

 • Host chatu

  Dobrý den, do Benefi jsem na začátek vložil několik jednotek mil. korun. Rád vylepšuji nákupní chování uživatelů. Např. v AAA poptávce jsem se snažil změnit to, ať lidé když shánějí řemeslníka, tak nehledají v katalozích firem ale zadají si poptávku a vyberou si z nabídek. Půjčky jsem si vybral proto, protože na trhu chybělo něco co je jednoduché na zhodnocení finančních prostředků. A jako druhý ten hlavní důvod je, že lidé za půjčky platí moc. Dnes si můžete půjčit třeba 10 tis. korun za RPSN stovky procent, u nás klidně za 10 procent. Díky technologii a že je vše online, dlužník ušetří protože neplatí provoz velké korporace a především tunu obchodních zástupců.

 • Onin

  Zdravím, rád bych věděl, kde jste se inspiroval. Nebo jste ten systém vymýšlel sám? Jak dlouho jste nad tím strávil? Za jak dlouho postaví člověk podobný portál? D9ky a mějte se fajn

 • Host chatu

  Vymýšlel jsem jej s kolegou a trvalo nám to na denní bázi cca 8 měsíců, než jsme vše dotáhli k dokonalosti do posledního detailu. Postavený a spuštění byl po tři čtvrtě roce včetně programování. Inspirace byla z části v zahraničí a z části v ČR u firem, které půjčují za nesmyslný úrok. Tak jsme chtěli nabídnout na trhu levnější úvěry.

 • Milan

  P2P půjčky mi připadají jako skvělý nápad. Vidíte produkty a principy P2P jako budoucnost i v jiných oborech?

 • Host chatu

  Momentálně co i sám hodně používám je sdílená ekonomika v taxi službě - Uber a v ubytování Airbnb.com. do budoucna si myslím, že toho bude ještě více. Dnes defakto sdílená ekonomika funguje všude, kde si lidé pomáhají. Od hlídání dětí, před dopravu, půjčky až po sdílení věcí a ubytování. Zatím to ale nikdo tak dobře a ve velkém neuchopil jako např. je sdílení ubytování a dopravy.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 10/2020 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.