Co jsou to adaptogeny? Jak fungují a jak je správně začlenit do každodenního života? Odpovídal David Herold ve středu 25. 1. 2023 od 10.00.

Chat je uzavřený25.01.2023 10:00

David Herold, zakladatel a majitel české firmy Herbs Energy zaměřující se na výrobu doplňků stravy z adaptogenních bylin.

Co je to Ashwagandha, Chaga, Reishi anebo Cordyceps? Jak může užívání adaptogenů ovlivnit a zlepšit kvalitu života? Kolik adaptogenů je moc a jak je užívat? Lze s jejich pomocí vyhrát boj se stresem a nespavostí? Nejen na tyto otázky odpovídal David Herold ze společnosti Herbs Energy www.herbsenergy.cz ve středu 25. 1. 2023 od 10.00.

David Herold je majitelem české firmy Herbs Energy zaměřující se na výrobu doplňků stravy z adaptogenních bylin. Díky bohatým zkušenostem v podnikání a obrovské vášni k adaptogenům vznikla jeho společnost Herbs Energy, která má za cíl ukázat lidem v České republice a v celé Evropě úžasné účinky adaptogenů a jaké mohou mít zásadní vlivy na lidské zdraví. Tyto bylinky dokáží pomoci s nespavostí, stresem ale i zlepšením nálady či podpořením imunity. Více informací na www.herbsenergy.cz

Chat

  • Petr

    Dobrý den, co jsou to ty adaptogeny? Doporučil byste mi nějaký na nespavost?

  • Host chatu

    Dobrý den, adaptogeny jsou bylinky a medicínské houby, které pocházejí primárně z Číny a Indie. Vyznačují se tím, že dokážou přežít v nehostinném prostředí, tj. velké sucho, horko, nebo naopak zima, apod. Společnou vlastností adaptogenů je, že pomáhají snižovat stres a optimalizovat procesy v těle. Každá bylinka je trochu jiná a má trochu jiné účinky. Některé adaptogeny fungují hlavně proti snížení stresu, jiné zase zlepšují paměť, další napomáhají zažívacímu traktu, apod.

    Na nespavost bych určitě doporučil Ashwagandhu, což je asi nejznámější adaptogen. V tradiční medicíně se používá už tisíce let a má spoustu účinků. Mezi ty nezásadnější patří právě zlepšení spánku.

    Adaptogeny ale neúčinkují ihned. Nefunguje to tak, že si před spaním vezmeme pilulku ashwagandhy a ihned usneme. Není to prášek na spaní. Ten sice funguje okamžitě, ale dlouhodobě nám tělo ničí. U všech adaptogenů se doporučuje brát je v kuse 3 měsíce a pak si dát pauzu.

    Během pár týdnů až měsíců tak začnete pociťovat, že vám tělo lépe funguje. Výsledkem bude lepší spánek, více energie přes den a spoustu dalších pozitivních účinků.

  • Zdeněk

    K čemu je vhodný cordyceps? Jak se má užívat? Děkuji

  • Host chatu

    Dobrý den, cordyceps je neuvěřitelná houba, která parazituje na housenkách a dalších členovcích. Houba doslova proroste svého hostitele. Postupně se přišlo na to, že cordyceps se dá pěstovat i bez housenek v ekologickém zemědělství hluboko v čínských horách.

    Popsaných účinků cordycepsu jsou spousty. V Evropě se na tento adaptogen ale udělalo minimum studií a nejsou schválena žádná zdravotní tvrzení. Proto se o účincích nemůže moc mluvit.

    V tradičním lékařství se používal pro podporu vitality, fyzické výkonnosti a zlepšení imunity. Občas se mu říká „dobíječ energie“. Pomáhá snižovat stres a zlepšuje i sexuální výkonnost.

    Co se týče užívání, záleží na kvalitě doplňku stravy. Dříve se z hub dělaly nálevy a čaje, protože rozemletou houbu lidské tělo obtížně zpracuje. Dnes se nejčastěji používá extrakt, který bych doporučil. Užívání může být pak zhruba 300-700 mg denně, většinou 2 kapsle. Záleží ale na kvalitě extraktu, je potřeba to probrat s výrobcem nebo prodejcem.

  • Eva

    Jaký adaptogen je nejvhodnější na stres a jak dlouho se musí užívat?

  • Host chatu

    Dobrý den, máte štěstí, na stres jsou všechny adaptogeny :-).

    Je to základní vlastnost všech adaptogenů. Zdá se, že největší efekt na snížení stresu má ale ashwagandha. Na tuto bylinku bylo vytvořeno spoustu vědeckých studií a účinek ve snížení stresu (a zlepšení nálady) je tak mnohokrát prokázán nejen dlouhodobou tradicí, ale i moderní medicínou.

    Nejen tradiční medicína, ale také nejnovější vědecké studie doporučují užívat ashwagandhu 3 měsíce. Poté je dobré dát si pár týdnů pauzu a poté ashwagandhu znovu užívat nebo – a to bych já doporučil – vyměnit za jiný adaptogen.

    Každý organismus funguje jinak a každému bude vyhovovat jiný adaptogen. Doporučil bych vždy po 3 měsících adaptogen změnit a vnímat, jak bude působit na vaše tělo a jak se po něm budete cítit.

  • DENMARK

    Můžou adaptogeny pomoci i psychiatricky nemocným?

  • Host chatu

    Dobrý den, toto bych určitě konzultovat s lékařem. Vždy záleží na rozsahu onemocnění a i na lécích, které pacient bere. Adaptogeny představují pro tělo malou zátěž a spolu s dalšími léky může tělo reagovat jinak, než bychom chtěli. Stejně tak třeba u autoimunitních nemocech bych byl s adaptogeny velmi opatrný - organismus může být na adaptogen přehnanou reakci.

    Pokud se jedná ale spíše o úzkosti a občasné deprese, ashwagandha může být super pomocník, který nastartujete pozitivní uvažování a potlačí úzkosti. Dále zlepší spánek a to má za následek více energie přes den.

  • GF

    Jaké jsou nevýhody adaptogenů?

  • Host chatu

    Dobrý den, dá se říct, že adaptogeny nemají žádné nevýhody. Jedná se o čistý produkt přírody, stejně jako třeba jablko.

    Nadruhou stranu nemusí být adaptogeny pro každého. Stejně jako někdo může mít na jablko alergii, i adaptogeny můžou u někoho působit špatně.

    Pokud máte nějakou vážnou nemoc, například autoimunitní onemocnění, nebo vážný problém se žaludkem nebo zažíváním, s adaptogeny bych byl velmi opatrný a poradil se s lékařem.

    Adaptogeny totiž fungují na tom principu, že působí na organismus mírně toxicky a jakoby „vyprovokují“ tělo k tomu, aby zlepšilo svoje vnitřní procesy. Ve výjimečných případech na tuto malou toxicitu může organismus zareagovat přehnaně a ve výsledku se člověk cítí hůře. Stejně tak může mít někdo na adaptogeny alergie nebo intoleranci.

    Pokud si nejste jistí a bojíte se negativního efektu, začněte určitě s nižší denní dávkou a postupně můžete přidávat. U adaptogenů neplatí "čím více tím lépe". Je potřeba najít správnou denní dávku, která vám bude dělat dobře.

  • SK

    Které jiné léky nelze užívat, pokud člověk užívá adaptogeny?

  • Host chatu

    Dobrý den, víc než léky bych v první řadě řešil samotnou nemoc. Pokud máte nějakou vážnou nemoc, například autoimunitní onemocnění, nebo vážný problém se žaludkem nebo zažíváním, s adaptogeny bych byl opatrný a poradil se s lékařem.

    Pokud ale berete například prášky proti bolesti, adaptogeny bych určitě začal testovat a vyzkoušel jich klidně více (postupně, ne zároveň). Je mnoho příběhů, kdy adaptogeny vyléčily dlouholeté bolesti a zásadně zlepšily životy lidí.

  • Ladislav R.

    Dobrý den, v popisu u produktu Ashwagandha je napsáno, že se používá v ajurvédě a v tradiční čínské medicině. V informacích o ajurvédě je uvedeno, že vývoj ajurvédy nejvíce podpořil buddhismus. Zajímá mě, jestli vyznáváte buddhismus nebo nějaké jiné náboženství? Ptám se proto, že jsem velmi obezřetný, když jsou nabízeny preparáty, které jsou nějak spojeny s náboženskou vírou. Děkuji za odpověď.

  • Host chatu

    Adaptogeny jsou určitě spjaty s duchovní tradicí. Ayurvéda není jen medicínský systém, ale je propojený s východními náboženstvími. To ovšem rozhodně nesnižuje význam adaptogenů. Naopak, tyto bylinky a houby se používají už tisíce let jednoduše proto, že fungují.

    Za poslední roky vzniklo na západě spoustu vědeckých studií a účinky, které se o adaptogenech tradovaly, se nyní potvrzují. Například o ashwagandě je těch studií spoustu a prokázaly snížení stresu, zlepšení spánku, ale také třeba zvýšení plodnosti.

    Já osobně se nezařadím do žádného náboženství. Východní nauky jsou mi blízké a baví mě je studovat, ale adaptogeny beru čistě racionálně jako přírodní produkt, který může zásadně zlepšit život a vyřešit spoustu zdravotních problémů :-).

  • Marta z Ostravy

    Nemáš na skladě i něco pro tu našu střední generacu? Já na ty novoty moc nejsu.

  • Host chatu

    Dobrý den, adaptogeny se používají už tisíce let, takže bych je "novotou" určitě nenazýval :-). Moje nejoblibenější adaptogeny jsou ashwagandha, cordyceps a brahmi.

  • Radek

    Dobrý den. Dochází k nežádoucím interakcím mezi adaptogeny a klasickými léky?
    Děkuji.

  • Host chatu

    Dobrý den, adaptogeny (stejně jako léky) představují pro tělo menší zátěž. Pokud berete hodně léků a bojujete s nějakou nemocí, konzultoval bych to určitě nejdříve s lékařem.

    Adaptogeny totiž nepůsobí na organismus na přímo, ale aktivují v těle procesy, aby se organismus léčil sám. Proto je potřeba promyslet, jestli by to na tělo už nebyla moc velká zátěž, pokud už nyní bojuje s nemocí a ještě k tomu musí odbourávat každý léky.

  • Ondra

    Zdravím vás!
    Jaké přípravky byste doporučil člověku s šedesátkou na krku?
    Děkuji za odpověď.

  • Host chatu

    Dobrý den, vycházel bych z toho, jestli vás trápí nějaké zdravotní problémy nebo s čím máte občas problém. To můžou být bolesti, málo energie, špatný spánek, apod. Na základě toho bych vybral ten správný adaptogen. Tělo nám totiž většinou přes bolest říká, že něco je špatně a čemu bychom měli věnovat pozornost.

    Doporučil bych adaptogenů zkoušet více. Každý jsme individuální a na každého působí každá bylinka jinak. Najděte si ty adaptogeny, které pro vás budou mít nejpozitivnější účinek. Za mě bych vyzkoušel reishi, korálovec ježatý, ashwagandha nebo maca.

  • Saša

    Co je nejlepší na stres před zkouškovým? Existuje něco na zlepšení paměti?

  • Host chatu

    Dobrý den, co se týče stresu, doporučil bych určitě ashwagandhu. Důležitá informace ale je, že adaptogeny neúčinkují okamžitě. Pokud tedy začnete brát extrakt ashwagandhy na začátku zkouškového, pravděpodobně to na vás nebude mít žádoucí efekt. Aby se projevil maximálně účinek, je potřeba brát ashwagandhu 3 měsíce. Určitě začněte bylinku brát tedy dříve, než zkouškové začne.

    Na paměť bych doporučil brahmu, což je super bylinka s mnohokrát prokázanými pozitivními účinky na paměť. U tohoto adaptogenu je také důležité brát ho dlouhodobě.

    Pokud byste chtěla rychlejší nástup efektu pro lepší pamět, vyzkoušel bych macunu pruriens spolu s lions mane (korálovec ježatý). Zatímco macuna zvyšuje dopamin a tím zvyšuje chuť do učení, lions mane zvyšuje neuroplasticitu, což pomůže rychlejšímu a důkladnějšímu zapamatování učiva.

  • Jana

    Dobrý den.
    Mohou adaptogeny snižovat krevní tlak? Na jaké choroby majī adaptogeny prokazatelně největší vliv?
    Děkuji za odpověď.

  • Host chatu

    U spousty adaptogenů se traduje, že krevní tlak snižují, ale kvůli nařízení EU se tyto informace nemůžou moc používat. Každopádně všechny adaptogeny optimalizují procesy v organismu a pomáhají i s krevním tlakem.

    Je potřeba se na zdraví dívat komplexně. To, že má člověk jeden zdravotní problém, to není odděleno od ostatních procesů v těle. Například pokus máte stresující zaměstnání, máte vysoký kortizol, vyplavuje se často adrenalin, tělo je dlouhodobě připravené k boji a to může mít za následek spoustu různých důsledků od bolestí hlavy, přes vyrážky až k velmi vážným nemocem. Stejné to je se špatnou stravou, málo pohybem, apod.

    Adaptogeny tak můžou pomoci ve správném životním nasměrování a pomáhají tělu, aby se samo začalo účinně léčit. Pokud tedy už nebojujete se závažnou nemocí, rozhodně bych zkusil začlenit adaptogeny do každodenního života.

  • Iva

    Mohou nějaké adaptogeny podpořit plodnost?

  • Host chatu

    Dobrý den, určitě ano. Zatímco v tradiční medicíně se to říká o cordycepsu a dalších adaptogenech, nejvíce studií v Evropě a Americe je na ashwagandhu a tam je prokázané zvýšení počtu spermií a kvality spermatu.

    Adaptogeny aktivují tělo, aby zlepšovalo procesy v těle. To může mít za následek zvýšení imunity, zlepšení nálady, ale také právě třeba zvýšení plodnosti. Už jen to zlepšení nálady může často pomoci více, než cokoliv jiného :-).

  • Karel

    Za jak dlouho se začínají projevovat účinky adaptogenů a jak dlouho se musí užívat?

  • Host chatu

    Dobrý den, účinky u adaptogenů nejsou okamžité. Zatímco třeba kofein funguje hned a jde rovnou na receptory, adaptogeny fungují úplně jinak. Tyto bylinky a houby aktivují procesy v těle a pokud bereme adaptogen každý den, krůček po krůčku zlepšují fungování celého organismu.

    Tradiční medicína doporučuje užívat adaptogeny buď vždy 5 dní a pak 2 dny pauzu a nebo 3 měsíce v kuse a pak pár týdnů pauzu. Většina vědeckých studií v moderní době byla dělána při užívání adaptogenů právě 3 měsíce a účinek byl prokázán.

  • Radek Mikula

    Je působení adaptogenů spojeno i s psychoaktivními účinky?

    Počítá se mezi adaptogeny také kanabidiol, u něhož se tvrzení o jeho psychoaktivním působení rozcházejí? A pokud ne, tak jak se od něj adaptogeny liší?

  • Host chatu

    Dobrý den, adaptogeny psychoaktivní účinky nemají. I když mezi adaptogeny patří spousta hub, žádná takové účinky nemá :).

    Adaptogeny "provokují" organismus, aby začalo zlepšovat svoje procesy a začalo se samo léčit. Nefunguje to tedy tak, že si vezmu adaptogen a začnu něco cítit. První týdny užívání pravděpodobně neucítíte žádnou změnu. Pak si ale postupně začnete všímat, že se vám některé funkce těla zlepšují. Budete mít lepší náladu, začne se vám lépe usínat, zjistíte, že si informace lépe pamatujete, apod.




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov