Co jsou to podzimní deprese a jak se jich zbavit? Odpovídala MUDr. Andrea Chromcová

Chat je uzavřený30.10.2017 13:00

MUDr. Andrea Chromcová.

Pro podzimní splíny spojené s úbytkem slunečního svitu se vžil pojem "podzimní deprese". Jsou vám povědomé pocity úzkosti, smutku a nervozity právě v tomto období? Přetrvávají u vás tyto problémy dlouhodoběji? Proč tyto nepříjemné pocity přichází právě v tuto roční dobu? Na tyto a další otázky se ptejte MUDr. Andrey Chromcové v pondělí 30. října od 13.00.

MUDr. Andrea Chromcová je všeobecná praktická lékařka působící v soukromé ordinaci ve městě Sedlčany. Lékařskou fakultu vystudovala na Karlově Univerzitě v Hradci Králové. Osud ji dovedl do Sedlčan, kde začala svou praxi jako lékařka na interním oddělení, během níž ze zájmu absolvovala 2 letý dálkový seminář osobního rozvoje  a poté  3  leté dálkové studium antroposofické medicíny. Ve své praxi využívá lékařka jak poznatků z klasické medicíny, tak i z medicíny antroposofické. 

Chat

 • Radek

  Deprese je teď moc moderní. Po hezkých dnech přichazí dny deštivé, studené a lidé mají víc času rozjímat nad sebou. A když se sebou nejsou spokojeni, tak se to nazve depresí...Nejlepší je se zabývat tím co mám rád a nestresovat se z”chmur”. Je to komplikované, ale dá se to zvládnout! Je to tak? Co jiného dělají lidé špatně? Děkuji.

 • Host chatu

  Neřekla bych, že deprese je moderní. Deprese je nemoc, která způsobuje, že se člověku zdá všechno černé, bezútěšné, bez šance na zlepšení, obviňuje se, že za všechno špatné může on, nemá sílu to změnit, kolikrát nemá sílu ani zvednout se z lůžka, chodit do práce, cítit radost ... adt, je to tak černé, že jsou přítomny úvahy život raději ukončit, než ho žít dál. Spíše je moderní nazývat „depresí“ jakoukoliv chmuru, která člověka přepadne a za pár dní zase zmizí. To není opravdová deprese :) Nicméně rozumím tomu, co píšete. To co nazýváme podzimní depresí je dle mého názoru přirozené podobenství člověka na to, co se dějě v přírodě. Všiměme si toho, jak se rostiny vtahují jakoby samy do sebe a do země. Květiny uvadají, klátí se k zemi, přežívají semena, cibule, hlízy. Stromy opadají a jejich život se přesouvá dovnitř ke kořenům k zemi. I zvířata se stahují k sobě, některá se (stejně jako rostliny) stahují do země (klasický příklad medvěda, který se ukryje do jeskyně a tam pak přes zimu spí) . I lidé se na podzim stahují více sami do sebe, jsou raději doma, než venku a více spí, jsou unavenější. Pokud to nijak nezasahuje do jejich rodinných vztahů, nebo schopnosti vykonávat své pracovní povinnosti, tak není co řešit. Pak si můžou vypít nějaký bylinkový čaj - například Pickwick Energie - a vyrazit za plného světla na procházku na čerstvý vzduch, nebo si zasportovat. Ráno je potřeba se na sebe do zrcadla usmát :)

 • DENMARK

  Je pojem "podzimní deprese" správný ?

 • Host chatu

  „Podzimní deprese“ je pojem spíše vžitý, medicínsky není správný. Správný název by byl spíše "podzimní splín". V medicíně známe „sezónní poruchu nálady“, pro kterou je typické, že souvisí se slunečním svitem. Rozvíjí se proto na podzim, přetrvává přes zimu a na jaře zmizí - není tedy vázaná pouze na podzim. Deprese je naopak medicínská diagnosa, která má svá diagnosticá kritéria a musí se odborně léčit.

 • SK

  A co deprese spojené s ostatními roč. obdobími - tedy jarem, létem a zimou?

 • Host chatu

  Deprese může být vážná nemoc výrazně ovlivňující výkonnost člověka, může vézt i k pracovní neschopnosti. Dá se ale dobře léčit. Pokud máte alespoň dva z hlavních a dva z vedlejších příznaků, které trvají minimálně dva týdny a jsou přítomny většinu času, poraďte se se svým praktickým lékařem, nebo vyhledejte jinou odbornou pomoc (psychiatr). Hlavní příznaky: 1. přetrvávající smutek nebo pokleslá nálada 2. výrazné (zřetelné) snížení zájmu či schopnosti prožívat potěšení v aktivitách, které dříve člověka těšily 3. pokles energie ústící do zvýšené únavnosti a snížené aktivity, výrazná únavnost i po pouze malém úsilí, Vedlejší příznaky: • snížená schopnost soustředění a pozornosti, • snížené sebehodnocení a sebedůvěra, • pocity neopodstatněné viny a nehodnosti, • smutné a pesimistické výhledy do budoucnosti, • myšlenky nebo pokusy o sebepoškození nebo sebevraždu, • porucha spánku (snížení nebo zvýšení v porovnání k předchozímu stavu/normě), • snížená chuť k jídlu. Tato deprese nemusí souviset s ročními obdobími a nemá jasný vyvolávající moment.

 • enterusa

  Co deprese nesouvisející s žádnou roční dobou?

 • Host chatu

  Viz odpověď kterou jsem dala SK, celkem podrobně jsem to tam rozvedla. Pokud máte na mysli smutek, který má jasný vyvolávající moment, nebo občasnou skleslost, která se občas objeví a zase do pár dní zmizí, pak to není deprese.

 • Barbora

  Dobrý den, paní doktorko, je to již měsíc, co jsem si nahmatala na hlavě lysé kolečko a vytvořilo se mi ještě další na jiné části hlavy. Byla jsem s tím u kožní a jsem objednaná na další specializovaná vyšetření. Mám za sebou krevní texty na imunologii a krevní testy na mužské hormony u gynekologa. Pouze tam mi vyšly lehce vyšší hodnoty dvou hormonů, ale jinak mi nic není. Paní doktorka na kožní mi řekla, že to může být ze stresu a to samé mi řekla i moje obvoďačka... Já si ale nějakého většího stresu nejsem vědoma. Mohly by tyto problémy nějak souviset s "podzimními depresemi"? Myslíte si, že by bylo vhodné i přesto, že si myslím, že jsem v pořádku, navštívit psychologa? Děkuji

 • Host chatu

  Ano, tyto obtíže mohou být způsobeny dlouhodobým stresem (neomezovala bych se na „podzimní depresi“ ). Pokud vyjdou všechny testy u specialistů negativní, je na místě domluvit se se svým praktickým lékařem a hledat účinné řešení. Buďto Vás pošle za psychologem, nebo psychiatrem. Je to celkem jedno, ale je potřeba , aby to byl odborník, který se vyzná v psychoterapii a stress managementu. Počítejte s tím, že se od Vás bude vyžadovat aktivní spolupráce a pak to zvládnete. Je celkem typické, že u lidí, kterí si myslí, že jsou úplně v pořádku (často si stres ani neuvědomují), se dlouhodobý stres projeví somaticky - tedy na tělesné úrovni.

 • Lenka

  Dobrý den, paní doktorko! Každoročně na mě díky málu sluníčka, brzkému stmívání i posunu času doléhá smutná nálada. Ne ani tak deprese, ale spíše že nemám energii a sílu vůbec nic dělat. Jsou to také "podzimní deprese"? A máte nějaký tip jak na ně? Zkouším hodně svítit, chodit do sauny, ale moc to nepomáhá ... Děkuji.

 • Host chatu

  Ano, to o čem mluvíte je to, čemu se hovorově říká „podzimní deprese“, nebo-li podzimní splín. Zkuste bylinkový čaj Pickwick energie. Vyražte každý den ven na čerstvý vzduch do přírody i když se Vám nechce, vhodné je i nějaké aerobní cvičení. Doma i v práci si sviťte, to je zcela v pořádku (dokonce se komerčně prodávají lampy speciálně k tomuto účelu). Choďte včas spát a ráno si přivstaňte. Z diety se doporučije vitamín B9, B12 a nenasycené mastné kyseliny (zkrátka jezte zdravě malé porce 5xdenně). Vaše pocity jsou na podzim zcela normální a souvisejí s přírodou.

 • Martina

  Dobrý den,
  každý rok trpím s příchodem podzimu špatnou náladou, kdy jsem navíc i pořád unavená. Víc mě ale asi trápí ta pochmurná nálada. Můžete mi prosím poradit nějaký přírodní doplněk, co by mi mohl pomoci? Děkuji.

 • Host chatu

  Jedná se o zcela přirozené podzimní pocity. Platí vše, co jsem psala Lence o přízpěvek výše. Z přírodních doplňků zkuste bylinný čaj Pickwick Energie, ráno se pořádně protáhněte, nebo si zacvičte a dejte si teplou snídani (ovesnou kaši, nebo vývar), vykročte do dne s úsměvem, který patří jenom Vám.

 • Karel

  Mohou vést tyto podzimní slíny i k sebevraždám?

 • Host chatu

  Ne, běžné pozdimní splíny k sebevraždám nevedou. Opravdová deprese (která splňuje diagnostická kritéria tak, jak jsem je popsala výše) ale ano! Udává se, že 5-15% pacientů trpících opravdovou depresí spáchá sebevraždu.

 • Ema

  Dobrý den, doporučujete pro dodání energie třeba kafe či energetické drinky?

 • Host chatu

  Ano káva je vhodná, pokud jich nevypijete 5 za den :) Energetické drinky bych zařazovala do jídelníčku jen zcela výjimečně (třeba když jste unavená za volantem, tak si můžete dát na benzince krátkou procházku a energy drink), denně bych ho ale určitě nedoporučovala. Dále můžu opět zmínit bylinkový čaj Pickwick Energie, ten je možné pít i denně a je zcela přírodní.

 • Gábina

  Dobrý den,

  proč je právě podzim zdrojem spínů a depresí?

 • Host chatu

  Je to přirozený proces, který se v našich zeměpisných délkách na pozdim děje. Příroda se stahuje sama do sebe a dolů. Stejně tak to obrazně dělají i lidi - fyzicky (jsou víc doma) i psychicky (pokleslá nálada, úbytek energie). Mají víc času přemýšlet, vzpomínat. Není náhoda, že svátek mrtvých (Dušičky) je právě na podzim. Dále je zmiňován úbytek slunečního svitu a tepla, které nám v létě dodávají energii.

 • Hana

  Dobrý den,

  může mít "podzimní deprese" vliv i na fyzický stav člověka? Měl by člověk vyhledat lékařskou pomoc nebo si může pomoci přírodní cestou sám?

 • Host chatu

  Na fyzický stav člověka má vliv jakékoliv psychické rozpoložení. U běžného podzimního splínu bych lékařskou pomoc nehledala. Člověk si může pomoci sám. Jak jsem již psala: Ranní rozcvička, teplá snídaně, dostatek světla (i umělého), zdravá strava v malých porcích 5xdenně, aerobní cvičení, procházky v přírodě za denního světla. Až pokud by obtíže neustávaly a byly by velmi obtěžující, vyhledala bych lékaře.

 • Eva

  Dobrý den, čím se zabývá antroposofická medicína? A má ona nějaké doporučení pro deprese?

 • Host chatu

  Antroposofická medicína se zabývá celostním přístupem k člověku. Doporučila bych režimová opatření, jak jsem již popsala výše. Pokud se jedná o přípravky proti depresi, ty jsou vybírány na míru pacienovi, často v úvodu v kombinaci s běžnými u nás registrovanými antidepresivy a s psychoterapií. Chcete-li se o antroposofické medicíně dozvědět více, ráda Vás odkážu na oficiální stránky http://antroposofickamedicina.cz/

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 1/2022 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.