Co může ovlivnit správná výživa v těhotenství? Odpovídala MUDr. Radka Gregorová

Chat je uzavřený19.10.2018 10:00

MUDr. Radka Gregorová.

Co potřebuje naše tělo v těhotenství? Co všechno může pozitivně, ale i negativně ovlivnit správná výživa v těhotenství a po porodu? Lze v období laktace podpořit kvalitu mléka? Na to a další otázky ohledně správné výživy v těhotenství a po porodu vám odpoví MUDr. Radka Gregorová. Host odpovídá v pátek 19. října od 10.00.

MUDr. Radka Gregorová, vystudovala 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 2005 působila na gynekologicko - porodnických odděleních. Jako lékařka se podílí se na bioekvivalenčních studiích. O roku 2012 pracuje na gynekologické ambulanci Lékařského domu v Praze.

Chat

 • Klára

  Dobrý den, v jaké fázi by měla žena začít brát doplňky stravy? Jakmile se rozhodne otěhotnět nebo až zjistí že je těhotná? A jaké vlastně vitamíny jsou nejdůležitější?

 • Host chatu

  V případě, že se žena rozhodne začít pracovat na miminku, měla by začít užívat kyselinu listovou minimálně jeden měsíc před otěhotnění. U žen, které mají nepravidelný cyklus nebo u nich lékař zjistil syndrom polycystických vaječníku, je na místě volit kombinovaný preparát obsahující kromě kyseliny listové látku inositol. Inositol pomáhá zpravidelňovat menstruační cyklus, podporuje ovulaci a současně zlepšuje kvalitu vajíček a spermií. Na trhu dostupný přípravek Natifem obsahuje kromě dvou zmíněných složek ještě další základní vitamíny a stopové prvky, takže žena může v jeho užívání pokračovat i v těhotenství.

 • Ella

  Opravdu je nutné brát nějaké vitamíny v těhotenství?

 • Host chatu

  Vzhledem k tomu, že velká část žen má v těhotenství zažívací potíže, tak často nejsou schopny dodržovat základy vyváženého stravování a užívání vitamínových doplňků je na místě. Zejména v prvním trimestru je nutné užívat doplňky obsahující kyselinu listovou, která snižuje riziko vrozených vývojových vad nervové trubice.

 • Janina

  Které vitamíny jsou v těhotenství a po porodu ty nejdůležitější? Jak mám vybrat ty správné?

 • Host chatu

  V těhotenství je nejdůležitější užívání kyseliny listové a ostatních vitamínů ze skupiny B, železa, vitamínu D, popřípadě jódu. Ženy, u kterých se v rodině vyskytuje atopický ekzém, by měly volit preparát obsahující probiotikum Lactobacillus rhamnosus HN001 ( přípravek VIP MAMI), jehož užívání v těhotenství a období kojení snižuje riziko rozvoje atopického ekzému u dítěte. V prvním trimestru je vhodné užívat přípravek obsahující naštěpenou kyseliny listovou, aby byl zaručen její dostatečný příjem i ženám, které mají enzymatickou poruchu ve štěpení kyseliny listové.

 • Peta

  Všude se píše o kyselině listové, v jakém poměru ji užívat? A jak dlouho?

 • Host chatu

  Těhotným ženám je doporučeno užívat 800 mikrogramů kyseliny listové. Její užívání by mělo být zahájeno nejméně měsíc před otěhotněním a pokračovat by ženy měly minimálně do ukončeného prvního trimestru těhotenství.

 • Světlana

  Kterým složkám potravy bychom se měli vyvarovat v období těhotenství a laktace?

 • Host chatu

  V prvním trimestru těhotenství by žena neměla pít alkohol. Poté si ženy může dát občas malé pivo nebo sklenku vína. Dovoleno je pití maximálně 2 šálků kávy denně, nevhodné jsou kofeinové a energetické nápoje. Maso by mělo být dostatečně tepelně upraveno a nevhodné jsou plísňové sýry. V období kojení musí ženy dávat pozor na potraviny, které nadýmají.

 • Veronika

  Má užívání laktobacilů během kojení vliv na kvalitu mléka?

 • Host chatu

  Užívání některých typů laktobacilů v období laktace příznivě ovlivňuje tvorbu mléka a zároveň preventivně působí proti rozvoji zánětu.

 • Radka

  Co nejlépe pomáhá na ranní nevolnosti v těhotenství?

 • Host chatu

  Ovlivnění těhotenských nevolností je svízelné. Je doporučován zázvor, pravidelný stravovací režim po 2-3 hodinách a menší porce jídla.

 • Daniela

  Jak bychom se měli správně stravovat v těhotenství a během laktace? Jsou mezi tím rozdíly?

 • Host chatu

  V základech jídelníčku těhotných a kojících žen nejsou velké rozdíly. Jídelníček by měl být racionální, ženy by měly jíst pravidelně a po menších porcích. Vyvarovat by se měly nadýmavým a dráždivým potravinám. Obzvláště v období kojení by žena měl dbát na dostatečný pitný režim

 • DENMARK

  Která jídla můžou nejvíce negativně působit na těhotenství?

 • Host chatu

  Naprosto nevhodná jsou nedostatečně tepelně upravená masa, ve kterých mohou být bakterie a paraziti. Těhotné ženy by se měly také vyhýbat plísňovým sýrů s důvodu možné nákazy listeriózou.

 • GF

  Která jídla můžou nejvíc pozitivně působit na těhotenství?

 • Host chatu

  V těhotenství je s výhodou jíst dostatek ovoce, zeleniny a kvalitního masa ( hovězí, drůbež). Optimálně by měly být do jídelníčku zařazeny 2 x týdně ryby jako zdroj omega 3 mastných kyselin. Ty jsou velmi důležité pro správný vývoj mozku a jeho funkcí. V případě, že žena nejí dostatečné množství omega 3 mastných kyselin, je na místě je doplňovat těhotenským multivitaminem.

 • GF

  Která nealco pití můžou působit negativně na těhotenství a která pozitivně?

 • Host chatu

  Zcela nevhodné jsou v těhotenství kofeinové a energetické nápoje. Naopak pitný režim je vhodné zpestřit čerstvou ovocnou šťávou či ovocným čajem. Pozor by si ženy měly dát na některé směsi bylinných čajů, který by neměly pít bez předchozí porady s lékařem či lékárníkem.

 • Karolína

  Dobrý den, jsem v 10. týdnu těhotenství, ležím doma se zánětem průdušek. Teploty nemám. Nemůže nemoc ovlivnit průběh těhotenství? Jak v těhotenství podpořit imunitu, když pracuji s dětmi?

 • Host chatu

  Vždy záleží na tom, co zánět v těle způsobilo, konkrétně jaká bakterie či virus. Dobré znamení je, že nemáte teploty. Vysoké teploty mohou na plod působit negativně. Imunitu můžete podpořit zvýšeným příjmem vitamínu C, popřípadě imunoglukany. Pokud pracujete v dětském kolektivu, je lepší se domluvit se svým ošetřujícím lékařem, zda v práci setrvat či ne. V dětským kolektivu se totiž kromě běžných infekcí vyskytují i takové, které mohou mít na plod škodlivý vliv.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 10/2021 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.