Co nabídne letošní ročník Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově? Odpovídal jeho spoluzakladatel Jaromír Boháč

Chat je uzavřený05.06.2018 16:00

Jaromír Boháč.

Letos proběhne již 27. ročník Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově. Tento multižánrový hudební festival přinese mnoho českých i zahraničních hudebních interpretů. Na koho se můžeme těšit? Jaké hudební žánry zde uslyšíme? Jaké novinky MHF Český Krumlov letos nabídne? Co připravuje, aby se přiblížil ještě více k lidu a jak plánují oživit veřejný prostor Českého Krumlova? Na jaké hvězdy české i zahraniční scéna se můžeme těšit? Ptejte se spoluzakladatele MHF v Českém Krumlově Jaromíra Boháče. Host odpovídá v úterý 5. června od 16.00.

Jaromír BoháčSkladatel, flétnista, prezident Asociace hudebních festivalů České republiky a spoluzakladatel MHF Český Krumlov. Vyrůstal v rodině hudebního skladatele a operní pěvkyně, kde klasická hudba zněla denně, bylo tedy přirozené, že i on se vydá touto cestou. Vystudoval obor flétna na pražské konzervatoři, působil jako hudební dramaturg v České televizi v redakci pro děti a mládež a v hudební redakci. Začal se věnovat i populární hudbě, je autorem několika hitů. Po revoluci spoluzaložil multižánrový Mezinárodní hudební festival v Českém Krumlově. Ve volném čase se věnuje chovu ryb.

Chat

  • SK

    Vy sám budete umělecky vystupovat na MHF v Č.K.?

  • Host chatu

    Dobrý den, určitě už ne. Uplynulo již hodně let od mého posledního koncertního vystoupení.

  • SK

    V čem bude letošní MHF ČK nový?

  • Host chatu

    V letošním roce bude nově pojaté zahájení festivalu. Projekt "Ouvertura festiva" je na letošní rok připraven na zahajovací den a jeho nedílnou součástí bude i slavnostní zahájení festivalu. V hudebně- obrazové férii se postupně představí někteří interpreti, kteří na festivalu postupně vystoupí. Druhý den se pak uskuteční úvodní galakoncert se světově proslulými pěvci tenoristou Piotrem Beszalou a Sondrou Radvadowski za doprovodu PKF s dirigentem L.Svárovským. Na jednotlivých koncertem postupně oslavíme výročí L.Janáčka, L.Bersteina, Emila Friedmanna Kossutha a 100. výročí založení Československa v rámci závěrečného dne festivalu. Nově jsme také zařadili swingový večer pod názvem " Keep Swinging" ve stylu Las Vegas. Určitě zaujmou koncerty v zámecké jízdárně, kde vystoupí světový pianista Javier Perianes nebo Tanja Becker Bender.

  • GF

    Jaké hudební žánry budou zastoupeny na 27. ročníků MHF v ČK?

  • Host chatu

    Vedle koncertů klasické hudby zazní swing,muzikál,lidová hudba.

  • ANTI

    Jste trochu podobný Davidu Vávrovi, že?

  • Host chatu

    Myslíte architekte Davida Vávru? Tak možná podle některých fotek

  • Klára

    Dobrý den, jaké hudební žánry můžeme na festivalu očekávat?

    Děkuji,

    Klára

  • Host chatu

    Dobrý den, na festivalu vedle koncertů klasické hudby jsou na programu koncerty swingové hudby, skladby ze světových muzikálů a lidová hudba.

  • Kristtýna

    Zdravím,

    jaké je prosím vstupné. Dá se koupit na celý festival i jednotně?

    Díky,

    Kristýna

  • Host chatu

    Dobrý den Kristýno, Zakoupit vstupenky lze v současné době na všechny festivalové koncerty. Bohužel u řady koncertů jsou již některé sektory vyprodané. Pokud se ptáte na rozpětí výše vstupného, tak nejdražší vstupenky stojí 5.000.-Kč. Nejlevnější vstupenky jsou za 200.-Kč.

  • Marie

    Dobrý den,

    pokud festival navštívíme během dne i s dětmi, je pro ně připravené nějaké vyžití?

    Děkuji,

    marie

  • Host chatu

    Můžete využít přes den Pivovarskou zahradu s dětským hřištěm a kavárnou. Podle stáří Vašich dětí můžete navštívit i koncerty v kostele Kláštera Křížovníků, které se konají v dopoledních hodinách. Více najdete na našich www stránkách festivalkrumlov.cz

  • Zuzana

    Které koncerty byste doporučil navštívit? Na koho se nejvíc těšíte vy?

    Díky za odpověď,

    K.

  • Host chatu

    Pokud máte ráda klasickou hudbu, tak bych určitě doporučil galakoncert 21.7. s P.Beszalou a S.Radvanowsky, koncerty v zámecké jízdárně nebo komorní řadu koncertů v Maškarním sále. Máte-li ráda i jiné žánry, tak 28.7. zazní díla L.Bersteina k jeho 100. výročí a další světově proslulé árie z muzikálů v provedení sólistů broadwayských divadel, nebo swingový večer či Jiří Pavlica s Hradišťanem. Budete-li chtít společně s námi oslavit 100. výročí založení Československa, tak na závěrečném večeru vystoupí skupina Čechomor, slovenská Lúčnica a vojenská hudba Olomouc. Během celého večera bude pro návštěvníky připravena i gastronomie obou národů.

  • Gabriela

    Dobrý den,

    výše čtu, že plánujete oživit veřejný prostor u nás v Krumlově. Na co se můžeme těšit?

    Díky,

    Gábi

  • Host chatu

    Dobrý den Gábino, vedle koncertů připravujeme pro letošní rok letní kino v Pivovarské zahradě a vstup bude díky přispění našeho generálního partnera pojišťovny Kooperativy zdarma. Během třech pátečních večerů budeme promítat slavné hudební filmy. Na 11.8. jsme připravili koncert Vojenské hudby Olomouc na Náměstí Svornosti.

  • Tomáš

    Co vás přitáhlo k hudbě a k založení festivalu?

    T.

  • Host chatu

    Vyrůstal jsem v hudební rodině. Otec byl hudební skladatel , matka sólistka opery Národního divadla a starší sestra byla profesorkou na Pražské konzervatoři v oboru klavír. Založení festivalu byla dílem náhoda. V roce 1991 mě požádal J.Krček abychom pomohli zachránit festival komorní hudby v Českém Krumlově. Během 4 měsíců se nám podařilo festival připravit a následně i zrealizovat. Prostředí a jeho spojení s hudbou mě natolik zaujalo, že jsem si řekl, že město a zámek Český Krumlov si zaslouží, aby se zde konal velký mezinárodní hudební festival, který by využíval nejen překrásné interiérové prostory, ale i půvabné exteriéry. V roce následujícím (1992) se konal 1. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov.

  • Katka

    Jak to vidíte do budoucna? Kolik ročníků byste si ještě představoval?

    Děkuji, Katka

  • Host chatu

    Věřím, že bude stále dostatek příznivců hudebního interpretačního umění, kteří budou chtít přijet do Českého Krumlova a užít si toto historií prodchnuté prostředí ve spojení s vynikajícími hudebními zážitky, a že potřebné finanční mecenášství a příspěvky v Čechách zůstanou. Představuji si, že festival bude úspěšně pokračovat, i když už nebude pod mým vedením. Určitě chápete, že bych se nerad vyjadřoval kdy to nastane. :)

  • Michal

    Které hity pochází z vaší dílny?

    Michal

  • Host chatu

    Má svůj den, Víš jak se mi líbíš, Nemám co prohrát, Chvíle lásky, Malý princ atd.....

  • Jitka

    Jaká byla práce dramaturga v Ceské televizi?

    Jitka

  • Host chatu

    Pokud vynechám občasné ideologické tlaky, tak se během mého působení v 80. letech minulého století v České televizi se nejen klasické hudbě dařilo. Zažil jsem krásné televizní přenosy z koncertů Pražského Jara, kterých jsme z každého ročníku festivalu přenášeli 10. Vybojovat tenkrát pořad Písničky z obrazovky, který jsem vymyslel, bylo velmi náročné, zvláště když jsem chtěl, aby v každém díle zazněla jedna zahraniční písnička a pořad se vysílal každý týden. Poznal jsem při své práci mnoho vynikajících umělců a práce s nimi byla velmi inspirativní. Dodnes jsem s nimi, ale i tvůrců televizních pořadů v kontaktu. Bohužel už někteří nejsou mezi námi, jako třeba pan režisér Jan Bonaventura.

  • Zuzka

    Dobrý den,

    jste velmi hudebně nadaný. Jak vnímáte vztah našeho národa k hudbě?

    Děkuji,

    Z.

  • Host chatu

    Množství koncertů, festivalů a dalších akcí mě ubezpečuje, že náš národ má k hudbě velmi kladný vztah a lidé rádi hudební produkce hojně navštěvují. Bohužel dlouhodobě je nejen hudba, ale celé kultura nedostatečně financovaná, a tak moje hlavní obava je, aby díky současnému odměňování a společenskému postavení této oblasti, chtěli mladí lidé studovat hudební obory a i po studiích v nich dále působit. Jestli si myslím, že stále platí "co Čech to muzikant", tak to už bohužel ne. Svět se mění, lidé se více uzavírají, či schovávají ve virtuálním světě. Navíc cítím, že společnost je nastavena hodně na spotřebu. Myslím si, že i díky nedostatku času mizí rodinné muzicírování, setkávání lidí a společné hraní či zpívání. Dříve patřilo k dobrému vychování hrát na nějaký hudební nástroj. Dnes už to tak asi není. Je nejen na nás pořadatelích, abychom lidem přinášeli krásné hudební zážitky a pěstovali v nich vztah nejen k hudbě, ale i k ostatním uměleckým oborům.

  • Pavla

    Dobrý den,

    co vás vedlo k založení festivalu a proč zrovna Krumlov?

    Děkuji,

    P.

  • Host chatu

    K založení festivalu mě vedla především zkušenost s pořádáním jednoho ročníku Festivalu komorní hudby v Českém Krumlově v roce 1991 a míra poznání, že město a zámek Český Krumlov je natolik výjimečný, že si zaslouží, aby zde byl velký mezinárodní hudební festival. Ohlasy nejen z ČR, ale i ze světa mě neustále přesvědčují, že to byl dobrý nápad.

  • Radek

    Pocházíte z hudební rodiny? Co vás vedlo k hudbě. Naše malá by chtěla být klavíristka. CO byste doporučil jako hudební vzdělání?

    Děkuji za odpověd

    Radek

  • Host chatu

    Pocházím z hudební rodiny. Můj otec byl hudební skladatel, matka sólistkou opery Národního divadla a starší sestra hrála na klavír. V tomto prostředí bylo zcela normální, že jsem se od 5 let též věnoval hudbě. Pokud Vaše dcera chce, tak jí vytvořte podmínky, aby se mohla studiu věnovat. Pokud je jí více než 4 roky, tak může začít. Hra na klavír je velmi náročná na čas. Aby mohla po základní škole pokračovat ve studiu měla by prakticky denně cvičit podle věku 2 -5 hodin. Po absolvování ZUŠ, hudební konzervatoř a následně i vysokoškolské vzdělání. I když během jejího vývoje se nakonec dá po základní škole na jinou profesní dráhu, láska k hudbě jí zůstane. Klavír je harmonický nástroj a tak si bude hrát skladby jaké chce a lehce najde spřízněné duše na muzicírování. Začněte tedy tím, že jí vezměte do ZUŠ a ať jí udělají jednoduchou talentovou zkoušku.

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov