Co obsahují a jak fungují ekologicky šetrné produkty? Odpovídala Jana Osičková

Chat je uzavřený18.09.2019 13:00

Jana Osičková.

Zajímá-li vás ekologie a udržitelný životní styl, připravte si otázky. Tentokrát se zaměříme na péči o domácnost. Můžete se například dozvědět, co přesně znamená ekologická drogerie, jak účinná může skutečně být nebo jaký je rozdíl mezi běžnými a ekologicky šetrnými čisticími prostředky. Ptejte se ve středu 18. 9. 2019 od 13.00 odbornice Jany Osičkové.

Ing. Jana Osičková vystudovala Aplikovanou chemii na Univerzitě Palackého v Olomouci a následně obor Potravinářská chemie a biotechnologie na Vysokém učení technickém v Brně. Momentálně žije v Praze a pracuje jako Local Deploy pro oddělení Výzkum a vývoj ve společnosti Unilever.

Chat

 • Denisa

  Dobrý den,

  V čem je tedy rozdíl mezi ekologickou drogerii a tou normální? Eko výrobky jsou většinou mnohem dražší, tak bych ráda věděla jestli se to fakt vyplatí.

  Děkuju. Denisa.

 • Host chatu

  Dobrý den Deniso, Liší se především složením – ingredience v běžných přípravcích jsou převážně syntetického původu. Obecně můžeme říct, že ekologicky šetrné výrobky jsou vyráběné z přírodních ingrediencí a mají minimální obsah syntetických složek. Složky přírodního původu jsou ve srovnání se syntetickými složkami dražší, proto se to odráží na ceně mnoha produktů. Stejný vliv na cenu může být i obal produktu. Pokud je obal vyrobený z recyklovaného plastu, jeho cena je vyšší než když se použije nově vyrobený plast.

 • Sára

  Dobrý den, ekologie a udržitelnost je v současnosti velké téma. Já ráda používám při úklidu domácnosti ocet nebo citrón a vodu. Ne vždy je tento postup ale ok. Existují na našem trhu kvalitní přípravky, které jsou ekologické? Pár už jsem jich zahlédla, ale nevyznám se v nich.

 • Host chatu

  Dobrý den Sáro. Pro lepší orientaci v produktech je dobré řídit se například certifikací EU Ecolabel – neboli Ekoznačkou. Můžu Vám například doporučit značku Seventh Generation. Produkty Seventh Generation jsou kvalitní, certifikované EU Ecolabel, nejsou testované na zvířatech a neobsahují žádné živočišné složky.

 • Lily

  Zdravím vás,
  proč jsou ekologické čističe a obecně výrobky o tolik dražší než ty normální s chemií?

 • Host chatu

  Dobrý den Lily. Ekologické čističe se od obecných výrobků liší především složením – ingredience v běžných přípravcích jsou převážně syntetického původu. Obecně můžeme říct, že ekologicky šetrné výrobky jsou vyráběné z přírodních ingrediencí a mají minimální obsah syntetických složek. Složky přírodního původu jsou ve srovnání se syntetickými složkami dražší, proto se to odráží na ceně mnoha produktů. Stejný vliv na cenu může být i obal produktu. Pokud je obal vyrobený z recyklovaného plastu, jeho cena je vyšší než když se použije nově vyrobený plast.

 • Ilona

  Dobrý den, co ekologické výrobky obsahují na rozdíl od běžných čistících prostředků za látky, když jsou eko? Jak vůbec můžou docílit stejné nebo ještě větší účinnosti při úklidu, když neobsahují chemikálie?

 • Host chatu

  Dobrý den Ilono. Ekologické čisticí prostředky převážně obsahují látky přírodního původu, tedy pochází z obnovitelného a udržitelného zdroje, z rostlin. Oproti běžným čisticím produktům nepoužívají látky, které jsou syntetické a případě ropného původu, tedy využívají neobnovitelných zdrojů. Nelze nezmínit i obal produktů, které jsou také součástí cyklu využití produktu. U eko výrobků můžou být obaly vyrobené z recyklovaného plastu, případně jsou po spotřebě obaly recyklovatelné. Účinnost ekologické drogerie se výrazně liší podle složení výrobku, proto doporučuji se zaměřit při nákupu na složení jednotlivých produktů. Mnoho z nich však dosahuje stejné účinnosti jako konvenční čisticí produkty.

 • Anna

  Dobrý den,podle čeho mám vybírat ekologickou drogerii? Výrobků je čim dál víc a já s tím nemám zkušenost. Můžete třeba nějaké doporučit?

 • Host chatu

  Dobrý den Anno. Pro lepší orientaci v eko produktech je dobré řídit se například certifikací EU Ecolabel – neboli Ekoznačkou. Můžu Vám například doporučit značku Seventh Generation. Produkty Seventh Generation jsou kvalitní, certifikované EU Ecolabel, nejsou testované na zvířatech a neobsahují žádné živočišné složky.

 • Pavla

  Zdravím, zajímá mě, jestli je ekologičtější mýt nádobí v myčce nebo v ruce? Existují vůbec nějaké ekologické prostředky do myčky? Děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  Dobrý den Pavlo. Oba způsoby mají svá pro a proti, stejně tak lze praktikovat obojí s dobrým záměrem, ale špatným způsobem. Při mytí nádobí často necháváme téct vodu bez zastavení, tudíž je mnohem větší spotřeba než při mytí v myčce. Dobu mytí můžeme také prodloužit tím, že nádobí má zaschlou špínu na povrchu, takže se při mytí zvýší spotřeba vody. Programy při mytí nádobí v myčce šetří vodu, pokud ale nemáte naplněnou kapacitu myčky a na nádobí máte zaschlou špínu, výsledek může být vlastně stejný, ne-li horší než při mytí v ruce. Ekologické prostředky do myčky samozřejmě existují, můžu Vám doporučit kapsle do myčky od Seventh Generation.

 • Inka

  Dobrý den, jsou všechny ekologicky šetrné prostředky např. na praní, na umývání nádobí nebo do toalety opravdu odbrouratelné? A jak dlouho to trvá? Případně by mě zajímalo srovnání s těma běžnýma prostředkama na úklid.

 • Host chatu

  ...

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 6/2020 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.