Co si myslí nejen o Babišovi? Ptali jste se Miroslava Kalouska

Chat je uzavřený14.05.2015 10:00

Miroslav Kalousek.

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek svého nástupce ve funkci Andreje Babiše rozhodně nešetří. Co se mu na současném strážci pokladny nelíbí? Přečtěte si jeho odpovědi na otázky, které mu poslali čtenáři on-line deníku TÝDEN.CZ.

Anketa:

Je Andrej Babiš lepším ministrem financí, než byl Miroslav Kalousek.

Miroslav Kalousek (54, TOP 09) Vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze. Od roku 1984 do roku 1990 pracoval jako technolog a vedoucí investičního útvaru ve výrobním podniku Mitas Praha, národní podnik. V současnosti je prvním místopředsedou TOP 09. V letech 1998-2010 byl poslancem Parlamentu České republiky za KDU-ČSL, od roku 2010 za TOP 09, od listopadu 2013 je předsedou poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové. V letech 2007-2009 byl Kalousek ministrem financí druhé Topolánkovy vlády, v letech 2010-2013 zastával tuto pozici také v Nečasově kabinetu.

Chat

 • Lovacoop

  Pane Kalousku chtěl by pan Babiš návrat socialismu? Šli by s ním do koalice komunisti? Kdyby nedejbože vyhráli volby komunisti znárodnili by Agrofert? Jak to,že se americký prezident Carter objímal s Brežněvem ve Vídni když se nám SSSR neomluvil za okupaci v roce 1968?

 • Host chatu

  Zdravím všechny čtenáře Týdne.cz a těším se na Vaše otázky.Nemyslím, že pan Babiš chce návrat socialismu. Chtěl by ale zavést systém autokratické oligarchie, kde politickým rozhodnutím se přihrávají výhody velkým oligarchům jeho typu, stát je řízen jako firma a občan není svobodná tvořivá bytost, ale poslušný zaměstnanec.

 • Martin

  Kdy už konečně v politice skončíte?

 • Host chatu

  Až si to budou přát mí voliči, tzn. až mě nebudou volit. Pak nebudu mít svou práci pro koho dělat a logicky půjdu dělat něco jiného. Zatím si moji práci přejí a já jim děkuji za jejich důvěru.

 • Roman

  Proboha, kdy už konečně z té politiky odejdete? Nikdy nic ta vaše topka pro obyčejný lidi neudělala a neudělá, to je dnes již každému jasné, tedy to musí být jasné i vám. A to vaše věčné a trapné výstupy ve sněmovně s tím, jak je flagrantně a nehorázně ohrožena ta naše demokracie? Fakt úžasný !
  Vypadněte už konečně z politiky, vy škůdče !

 • Host chatu

  Milý Romane, před chvilkou jsem odpověděl, ne všichni mají takový názor jako vy. Hezký den.

 • pn pn

  Pane ministre, nebylo by vhodne pri nejblizsi prilezitosti obdarovat Hradniho krale obrovskou indianskou celenkou a jmenovat ho oficialne poslednim kulturne-evropskym mohykanem (=bolsevickym rudochem) ve smyslu podpory putinovskeho Ruska?

 • Host chatu

  Nemyslím, že by takový happening k něčemu pomohl. Spís bych si přál, aby si pan prezident uvědomil, že za zahraniční politiku je odpovědná vláda a on jako hlava státu z Ústavy neodpovědná by měl při zastupování státu navenek zahraniční politiku vlády respektovat. Tím, že to nedělá znejišťuje všechny naše partnery.

 • David Pokorný

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, v čem je strana TOP09 pravicová. Dovedl by jste si v ČR představit, že by stát od občanů vybíral na všech daních pouze 10% jako to bylo ve středověku?

 • Host chatu

  TOP 09 je konzervativní strana, která má ve středu svého úsilí svobodného občana a úctu k jeho majetku, tvořivosti a práci. Deset procent bych si představit dovedl, pokud by společnost souhlasila s tím, že nebude existovat sociální a zdravotní pojištění, veřejná doprava a celá řada dalších veřejných služeb, které jsme zvyklí konzumovat zdarma. Ve funkci ministra financí jsem učinil několik zkušeností, kdy elektorát, který se sám sebe chápal jako elektorát pravicový (voliči ODS) odmítali zvýšit svoji individuelní spoluúčast při konzumaci veřejných služeb. Např. si neuměli představit, že by neměli zdarma amalgánové plomby. Dovoluji si varovat před populismem, ať už levicovým či pravicovým. Levicový populismus slibuje dávky a dotace, na které nemáme. Pravicový populismus slibuje prudké snížení daní, aniž by současně prosazoval snížení úrovně veřejných služeb, placených z veřejných rozpočtů. Nemůžeme mít rumunské daně a švédské veřejné služby. Mnozí "pravicový populisté" to však svým voličům slibují a jsou proto stejně veřohodní jako Andrej Babiš, když sliboval, že ušetří stovky miliard a na daních vybere o stovky miliard více.

 • Gisela Paumchen

  Podporujete samozvaný sluníčkový stát Liberland ? Prezident státu Liberland vyzval, aby češi neplatili daně v ČR a přešli do Liberlandu. Nevstávají Vám vlasy na hlavě ?

 • Host chatu

  Beru to jako zajímavou recesi. Panu Jedličkovi fandím, jenom si myslím, že se upřímně děsí představy, že jeho recesistická vize by byla opravdu realizována.To s koneckonců týká řady programových priorit strany Svobodných občanů. Politika znamená schopnost uspořádání přiměřeně soudržné a přiměřeně stabilní společnosti v reálném prostředí, ve kterém se snažíte realizovat maximum svých ideí. Zdůrazňuji ale, že se pohybujete v reálném prostředí, nikoliv na pustém ostrově, kde začínáte od nuly.

 • Jiří Altior

  Dobrý den,
  rád bych se Vás zeptal na tři věci:

  1) Jaké morální a etické principy jsou pro Vás naprosto zásadní a proč?

  2) Co je Vaší motivací a dodává Vám síly, že se nezdáváte a dál prosazujete své přesvědčení a postoje ač Vám tolik lidí nepřeje úspěch?

  3) Japonský spisovatel Eidži Jošikawa v knize Taiko napsal: "V období změn je minulost a budoucnost oddělená katastrofou. A při ní zahynou především ti, kdo se slepě drží minulosti a neuvědomují si, že svět je jiný než dřív." Jak byste tento citát zasadil do kontextu naší doby?

  Děkuji za Vaši odpověď a nám všem přeji důstojnější prostředí, neboť jaké si ho uděláme, v takovém budeme žít.

 • Host chatu

  Milý Jiří, poctivá odpověď by měla rozsah dlouhé eseje a nedostalo by se na další otázky. Odpusťte mi prosím, že Vám napíšu mimo tento chat na adresu, kterou mi zašlete do PS.

 • Jiří Kocourek

  Hezký den pane místopředsedo. Jako zakladatele TOP 09 je pro Vaše kolegy zřejmě nemožné Vás nějak tzv.odstavit. Na druhou stranu je pravda, že jste a nyní myslím Vás M.K: pro mnoho lidí nevolitelný a tím trpí celá TOP 09. Víte to ?

 • Host chatu

  Nevidím jediný důvod, proč by to mělo být nemožné. Na podzim máme volební sjezd, volby jsou tajné a všichni volí za plentou. Pokud si to mí spolustraníci budou přát, tak mě prostě nezvolí, je to velmi jednoduché. K Vaší poznámce o nevolitelnosti si dovolím poznamenat, že ve Středočeském kraji,. kde jsem kandidoval, jsem měl nejvíc preferenčních hlasů ze všech kandidátů. I tady je to v rukám mých voličů, když si mě přát nebudou, nebudou mě volit a bude naplněno Vaše zbožné přání, abych přestal dělat politiku.

 • Karlos

  Vážený pane poslanče,

  měl bych otázku. V čem byste viděl největší rozdíl mezi TOP 09 a KDU-ČSL? Podle čeho by se měl konzervativní volič rozhodovat při volbě mezi těmito dvěma stranami? (když při rozhodování vyloučí sympatie k jednotlivým představitelům)...

  Víte, já chápu, že v Evropě jsou "křesťanské" strany brány za pravicové, nebo minimálně středopravé, a tak se i profilují svojí politikou, ale nebylo vlastně křesťanství levicové? Znáte to s těmi košilemi :)

  Děkuji za názor a vše dobré

 • Host chatu

  S KDU-ČSL sdílíme celou řadu konzervativních ideí. Zcela se ale rozcházíme v otázce přerozdělování, kdy my jsme přesvědčeni, že systém má být nastaven tak, aby motivoval k tvořivosti a úspěchu, KDU - ČSL prosazuje socialistické rovnostářství. Snad mi bývalí spolustraníci prominou, když teď zopakuji větu, kterou jsem jako jejich předseda marně prosazoval: "Vy nechcete dělat křesťanskou sociální politiku, vy chcete dělat socialismus." Jsou tam sice podobná slova, nicméně mezi křesťanskou soclání politikou a socialismem je asi takový rozdíl jako mezi aktem a pietním aktem".

 • Tomáš

  Pane Kalousku, myslíte, že se někdy zjistí od koho má Babiš startovní kapitál (komu patří Babiš)?

 • Host chatu

  Obávám se, že to nezjistíme nikdy.Na to byly ony zdroje velmi dobře zakryté. Jistým vodítkem k tomu, co si máme myslet, může posloužit fakt, že podobné Babiše najdeme ve všech bývalých zemích sovětského bloku a skutečnost, že prostředky zpravodajských služeb, které měly země tohoto bloku v zahraničí, nebyly nikdy dohledány a zúčtovány.

 • Deadman´s Hand

  Dobrý den, pane Kalousku. Proč jste v roce 1994 uzavřel smlouvu s firmou Anex-Cirus Jiřího Andrlíka na dodávku 2310 kusů padáků pro českou armádu, když firma nebyla v době uzavření smlouvy ještě ani zapsána v obchodním rejstříku? Máte dobré spaní?

 • Host chatu

  Mám dobré spaní. Protože mohu s čistým svědomím již nejméně po desetitisíckrát říct, že jsem nikdy takovou smlouvu neuzavřel. Bylo to stokrát prověřeno vnitřní inspekcí ministerstva obrany, orgány činnými v trestním řízení a pomluva, která je obsažena ve Vaší otázce přesto žije dál svým intenzivním životem.

 • chladic

  Byl jste členem Národní fronty? Pokud ano, proč nyní brojíte proti komunistům, když jste s nimi stál "na jedný straně barikády".

 • Host chatu

  Ano, byl jsem členem Národní fronty, protože vedle toho, že jsem byl členem ČSL jsem jako aktivní závodní tenista byl také členem ČSTV. Zrovna tak byl členem Národní fronty každý, kdo byl zahrádkář, numismatik, či se realizoval v jakémkoli jiném spolku. Vedoucí úlohu však měla jen jedna strana, jejím členem jsem nikdy nebyl a ujišťuji Vás, že v práci to řadoví lidovci měli podstatně složitější než nestraníci.Ne že bych si stěžoval, stálo mi za to demonstrovat, že nemám marxistický světový názor.

 • Petr Janda

  Jak to podle vás funguje ve vládní koalici? Přijde mi divné, že by Babiš jako podnikatel ve svém podniku podporoval tak rozhazovačnou politiku kterou dělá čssd. Nebo se domluvili?

 • Host chatu

  Babišovo podnikání je navázáno na přízeň veřejných rozpočtů. Proto aby se jeho firmám dařilo, potřebuje rozhazovačnou fiskální politiku státu. Na tom se s ČSSD vždycky shodne.

 • Slávek

  Kdy už konečně skončíte na Mírově?

 • Host chatu

  Vzhledem k tomu, že žiji životem bezúhonného občana, zřejmě se Váš sen nevyplní. Ledaže by se vrátila 50. léta.

 • Bureš

  Je podle vás možné zabránit evidenci tržeb? Jako drobný podnikatel na provoz ev. tržeb nemám prostředky

 • Host chatu

  Slibuji, že pro to budeme dělat maximum. Počkáme, až to vláda předloží do Poslanecké sněmovny a pak zvolíme vhodnou strategii, jak tomu zabránit. Budeme v menšině, ale budeme se prát. Druhá část Vaší otázky přesně popisuje důvod, proč to pan ministr financí prosazuje. Živnostníci jako Vy skončí a lidé budou muset chodit do velkých řetězců. Ty jsou pro Agrofert klíčovým odběratelem nestravitelných odpadků, které jsou lidem předkládány jako potraviny. Vydělají velké řetězce, vydělá Agrofert, trpět budou malí živnostníci, státnímu rozpočtu to nepomůže. Pokusíme se to nedovolit.

 • Emil Poláček

  Proč taky nezačnete rozdávat koblihy? Očividně to na voliče funguje. A přitom stačí tak málo

 • Host chatu

  Nevím, jestli fungovaly víc koblihy, nebo nereálné sliby, o kterých dnes Andrej Babiš říká "asi jsem plácal". Nechci vůči voličům používat ani jedno ani druhé. K politice TOP 09 patří odvaha říkat pravdu jakkoliv ta pravda někdy není příjemná.

 • Petr

  Myslíte, že si vládní koalice uvědomuju dalekosáhlé důsledky zavedení EET? Jsou tak neinformovaní, nebo je jim to jedno?

 • Host chatu

  Myslím si, že si to vládní koalice uvědomuje a že se jí to líbí pro ty důsledky, které jsem již popsal v předcházející odpovědi. Politika této vlády nepodporuje svobodné tvořivé lidi, podporuje zaměstnance a občany závislé na dávkách.

 • Karel Trojek

  Slyšel jsem o Vás samá falešná slovíčka, prý máte na svědomí vraždy Lubomíra Kaššáka, Zdeňka Němce a Adama Kaššáka. Další pomluvy tvrdí, že jste korupčník (modernizace tanků T-72, štábní informační systém, padáky,prodej deseti letounů MiG-29, prodej stovky tanků T-72 do Alžírska, prodej kasáren na náměstí Republiky...). Proč o Vás někdo šíří takové nepravdy? Všichni přece víme, že jste čestný člověk, demokrat a bojovník za lidská práva.

 • Host chatu

  Je to stará taktika. Estébáci vždycky používali pomlouvačnou kampaň vůči lidem, které chtěli poškodit. Všechno to, o čem píšete bylo stokrát, prověřeno stokrát vyvráceno jako pomluva, a někteří lidé byli za pomluvu dokonce odsouzeni. Přesto se vždycky najde dost těch, kteří ty pomluvy budou opakovat, protože dobře vědí, že najdou dost těch, kteří těm pomluvám budou chtít věřit.

 • Michael Kubík

  Jaké vidíte šance dnešní "pravice" proti populistickým hnutím typu ANO, Úsvit apod.?

 • Host chatu

  Kdybych ty šance neviděl a nevěřil bych tomu, těžko bych tomu zápasu mohl věnovat svoji veškerou energii a svůj veškerý čas. A dnes a denně se vystavovat lživým a nenávistným útokům. Pevně věřím, že myšlenka konzervativní politiky, odvaha říkat pravdu a odmítání populismu má ve společnosti své podporovatele. Možná to nikdy nebude většina, ale i ta menšina si zaslouží, aby ji někdo hájil.

 • Delvia

  Dobrý den pane Kalousku,

  máte také pocit,že základní hodnoty jako je rodina, zodpovědnost, morálka, jsou čím dál častěji jen prázdným slovem?

  Děkuji za odpověď a přeji všechno dobré.

 • Host chatu

  To nikdy nebudou prázdná slova. Jenom jsou v současném světě často relativizována a jsou k nim hledány neexistující alternativy. Úkolem konzervativní strany je obhajovat skutečnost, že tyto pojmy alternativu nemají.

 • Jan Novak

  Jakou máte dnes hladinku?

 • Host chatu

  Ptáte-li se na hladinku mé nálady, je to fajn. Ráno jsem si zahrál tenis a večer se těším na hokej ČR - Finsko. Mám lístek. Rád bych Vás ujistil, že jsem si ho zaplatil.

 • Jijana

  Dobrý den,
  jak je možné, že Babišovy firmy dostávají přednostně zakázky a bez výběroého řízení?
  Děkuji za odpověď

 • Host chatu

  Možná je to proto, že ho mnoho lidí volilo, a tak mu dali politickou sílu, která mu dovoluje obohacovat se na úkor druhých. Těžko to vyčítat Babišovi. Lidé jako on takovou příležitost nikdy nemohou nechat ležet ladem. To je odpovědnost jeho voličů.

 • su z Brna

  Myslíte, že aparát Hradu najde článek Ferdinanda Peroutky, nebo nás bude trápit až do hořkého konce - tzn. všichni ti, které to zajímá, vymřou? Díky za odpověď.

 • Host chatu

  Myslím si, že míra trapnosti v této "kauze" byla Hradem překročena mnohonásobně. Dovoluji si navrhnout, aby si toho slušní lidé přestali všímat. Děkuji za všechny otázky a se čtenáři Týdne se těším zase někdy na shledanou.

Foto: Karel Šanda

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 16/2020 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.