Co v nejbližší době od politiků čekat? Odpovídal politolog Ladislav Mrklas

Chat je uzavřený07.06.2016 13:00

Mgr. Ladislav Mrklas, Ph.D.

Překvapuje vás dění na dnešní politické scéně? Těžko se orientujete a nevíte, co v nejbližší době od politiků čekat? Na veškeré otázky se ptejte politologa Ladislava Mrklase v úterý 7. června od 13.00.

Mgr. Ladislav Mrklas, Ph.D. je politolog, prorektor pro studium ve VŠ CEVRO Institutu. Jeho odbornou specializací je komparativní politologie se zaměřením na český politický systém, evropské politické strany, volební a stranické systémy, místní a regionální politiku a politický marketing. 

Chat

 • SK

  Kdo podle Vás vyhraje volby do třetiny Senátu 2016?

 • Host chatu

  Díky za první otázku:-) Volby nebudou mít velmi pravděpodobně žádného jasného vítěze. Pohodlnou většinu si však udrží vládní koalice.

 • IGR

  Kdo vyhraje volby do krajů 2016 a kdo obsadí nejvíc rad v krajích po těchto volbách?

 • Host chatu

  Vítězů bude jistě více - kraj od kraje. Očekávám, že několik vítězství si připíše ANO, ČSSD, v některých krajích obhájí KSČM, v moravských krajích možná KDU-ČSL. Vyloučit se nedá ani vítězství některé regionální kandidátky- ať už spojené se STAN, nebo nikoli. V radách většiny krajů se objeví především strany současné vládní koalice.

 • GF

  Vydrží do konce roku vládní koalice ČSSD - ANO - KDU?

 • Host chatu

  Pravděpodobně ano, byť se ANO bude hodně snažit koalici naoko i skutečně rozložit.

 • InnerS

  Nejvyšší představitelé členských i partnerských států Severoatlantické aliance se po dvou letech setkají na summitu, který se tentokrát uskuteční 8. a 9. července 2016 v polském hlavním městě. Jaké bude mít toto setkání dopad na ČR?

 • Host chatu

  Na programu summitu budou přinejmenším dvě geopolitické záležitosti, které se nás týkají. Za prvé členství Černé Hory, které přinese faktické uzavření severního středomořského pobřeží. Za druhé, posílení vojenské přítomnosti NATO na území států jeho východního křídla, zejména Polska a Pobaltí. To bude aspoň částečná, byť jistě ně dostačující, odpověď na stupňující se ambice Moskvy.

 • TERMIN

  Lze předpokládat konec SPOZ(SPO) v krajských vládách a vůbec v krajských zastupiltelstvech - pardubickém a zlínském?

 • Host chatu

  SPO bude mít velké problémy překročit kdekoli pětiprocentní hranici, takže velice pravděpodobně opravdu vypadne z krajských rad.

 • DISM

  Ubyde vliv KSČM v krajích po kraj. volbách?

 • Host chatu

  Očekávat se dají ještě více roztříštěná krajská zastupitelstva s více možnostmi povolebních koalic. A to komunistům nikdy moc nesvědčí...

 • BRAINKB

  O jakých tématech budou letošní krajské volby v ČR a do Senátu PČR?

 • Host chatu

  Spíše by se dalo říci, o čem nebudou. Takřka jistě nebudou „referendem“ o vládě. A takřka jistě se neponesou v příliš věcném duchu, v duchu velkých témat. Rozhodovat budou zřejmě osobnosti, jako už ostatně několik let, kdy jsou české strany v hluboké krizi. A také populismu všech možných odstínů. Krajské volby budou navíc premiérou ANO i některých dalších ambiciózních uskupení. U nich mohou rozhodovat i o bytí či nebytí.

 • Petr Pavel

  Dobrý den, proč pan ministr Babiš nemá rád pana ministra Němečka? Je to osobní, nebo odborné? Peter

 • Host chatu

  To je otázka spíše pro p. Babiše a pro p. Němečka. V každém případě je zdravotnictví resort, který je vždy ošemetný a vždy se na něm dají nahánět body – a to spíše v negativním smyslu

 • Jan Jirůšek

  Dobrý den, omlouvám se za dotaz mimo témata, ale zajímá mě k CEVRO: existuje u vás možnost studovat i dálkově (kombinovaně)? Denní studium bych nestihl. Děkuji moc! Jan

 • Host chatu

  Nebudu chatu zneužívat pro reklamu. Vše však najdete na www.cevroinstitut.cz. Díky za pochopení.

 • Sebastian

  Dobrý den, jak si vede vláda z vašeho pohledu? Kritičtí novináři píší, že vláda příliš neprosadila, že aby se nehádala, raději odkládají klíčové věci na neurčito. Jaký dojem máte vy? Seb-

 • Host chatu

  Vláda Bohuslava Sobotky je typickou koaliční vládou, vládou středu, která propojila strany různé orientace i uskupení, které de facto žádnou orientaci nemá. A to v situaci, kdy ekonomika významně roste a nezaměstnanost naopak hezky klesá. Vláda nemusí dělat skoro nic a všechno zdánlivě funguje. Zdá se tedy, že velká příležitost k ozdravění veřejných financí daná právě touto situací zůstane opět nevyužita, což je jistě škoda. Zároveň platí, že vláda dokázala prosadit řadu novel zákonů, které v tom či onom ohledu ukously díly a dílky prostoru pro svobodné rozhodování osob, firem, institucí.

 • Eli

  Do jaké míry je nyní ohrožena demokracie v České republice?

 • Host chatu

  Rizika jsou podle mého názoru přinejmenším dvě. První je spíše vnější a je přítomno v celé Evropě v důsledku imigraci a z nich vyplývajícího posilování populismu a útoků na liberální demokracii jako viníka stavu. Druhé riziko má domácí původ, je jím dosud nebývalé propojování ekonomické, mediální a politické moci.

 • Kristýna

  Co říkáte na spory v koalici? Nepřehání ministr Babiš s výroky o spiknutí? Děkuji.

 • Host chatu

  V každé koalici budou vždycky spory. Už jen proto, že platí okřídlené - v koalici za neúspěchy nikdo nemůže, zatímco úspěchy si přisvojují všichni. Andrej Babiš obecně rád přehání, ale totéž občas platí pro další vládní - a nejen vládní - politiky.

 • Jiřický

  Hlasovani o protikurackém zakonu - proc myslite, ze pan poslanec Benda navrhl "kurarny" ?

 • Host chatu

  V tomto případě je možné vnímat dvě roviny. První je samotné změkčení dopadů novely. Druhým pak taktika vnášení nesouladu do vládních řad ze strany opozice. To je mimochodem stará známá parlamentní taktika.

 • Tom

  Jak vnímáte kauzy kolem Andreje Babiše. Mohou se výrazně podepsat pod výsledek voleb? Čím si vysvětlujete, že „pár“ milionů Stanislavu Grossovi v politice zlomilo vaz, ale ministrovi financí i přes některé zveřejněné kauzy neustále rostou preference?

 • Host chatu

  Andreji Babišovi nahrávají tři skutečnosti: a) ekonomický růst, b) dosavadní politická stabilita v kontrastu s nestabilitou období 2006-2013, c) pocit ohrožení ze zahraničí. Předseda ANO je v nich vnímán jako klíčový politický pilíř. Proti tomu jsou kauzy typu Čapí hnízdo zatím velmi slabé. Na druhou stranu tyto kauzy znamenají, že již nemůže tolik poukazovat na chyby ostatních. A je jen otázkou času, kdy se eroze podpory objeví v rozsáhlejší podobě. Ale pozor na to, ten čas může být ještě dosti dlouhý!

 • Vojtěch Novák

  Svobodní se již delší dobu snaží marně dostat přes pět procent. Co byste jim v delším časovém horizontu poradil k tomu, aby tuto magickou hranici prolomili? Mohou vůbec oslovit více než 5% obyvatelstva? Děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  Svobodní pro drtivou většinu české veřejnosti zůstávají monotematickou euroskeptickou stranou, která nepřináší odpovědi na klíčové výzvy doby. Takže spíše nemohou...

 • NY

  Bude ČSSD vůbec konkurenčněschopná, když Altnerovi dluží přes čtvrt miliardy?

 • Host chatu

  Dobrá otázka, děkuji. Pokud bude chtít Andrej Babiš sociální demokracii ukampaňovat po vzoru Reaganova uzbrojení SSSR, může se mu to docela dobře povést. Aspoň na krátkou chvíli. Jinak má ale ČSSD i tak dost jiných vlastních problémů. Proto neočekávám, že by v dohledné době významně zvýšila své preference.

 • Ida S.

  Čím si vysvětlujete, že KSČM si neustále udržuje cca stejné preference? Před dvaceti lety každý předpovídal, že jejich voličská základna bude vymírat. V čem tkví kouzlo Okamury, že jakožto vzezřením Japonce dokáže oslovit lidi kulantně řečeno rasově nesnášející?

 • Host chatu

  Prvořadě platí, že komunisté - ať se nám to líbí nebo ne - patří mezi tradiční české strany. Bodovali za první republiky, vyhráli polosvobodné volby v roce 1946 a na rozdíl od většiny jiných komunistických stran v zemích střední a východní Evropy těží zejména z domácích zdrojů. Také se dokázali dobře adaptovat na nové poměry, zůstala jim členská základna, média, finanční zdroje. Po roce 1989 se navíc "nenamočili" do žádné větší kauzy, protože neměli přímý podíl na moci. Jsou tedy i alternativou protestního typu. ... S jiným odstínem barvy toto platí, či možná spíše platilo, pro Tomia Okamuru. Ten je šikovným populistou a dobře zahrál na strunu odporu vůči establishmentu, politickému systému jako celku i drobné strunky dalších populárních témat. Zdá se však, že svůj hlavní potenciál pomalu, ale jistě vyčerpává...

 • Mainstream

  Jak bude podle vás za 4 roky program tradiční pravicové strany? Při pohledu na současnou domácí scénu mi připadá, že jak Top 09, ODS či Svobodní trochu tápou, na koho cílit. Díky.

 • Host chatu

  Obecně platí, že se evropská politika vyprazdňuje a pravo-levé schéma ustupuje do pozadí. Zatím na tom u nás více tratila pravice, protože byla vnímána jako hlavní viník všech problémů, kauz, vládní nestability, finanční a ekonomické krize atd. vzniklých po roce 2006. Je dokonce otázkou, zda značky ODS a TOP09 nejsou již těmito věcmi nenávratně poškozené. Na druhou stranu, bude-li současná vládní koalice dále vládnout v této či drobně pozměněné sestavě, dá se očekávat hledání alternativy. A ta bude velice pravděpodobně ležet napravo.

 • Oldřich Plánek

  Koho v Evropě považujete za silného politika. A proč?

 • Host chatu

  Záleží na smyslu sousloví "silný politik". Jsou to ti politici, kteří svými rozhodnutími opravdu zásadně ovlivňují Evropu? Nebo ti, kdo dokáží opakovaně vyhrávat domácí volby? Anebo jde o politiky, kteří úspěšně provokuji a tím posouvají nálady veřejnosti jiným směrem? Všichni mají v současné Evropě své místo a teprve čas ukáže, kdo z nich byl opravdu silný.

 • ABC

  Nikde se v médiích, ani nikde jinde neobjevilo ani hypotetické řešení migrační krize. Jak nahlížíte na situaci vy? Máte představu o nějakém řešení. Jak si myslíte, že se bude vyvíjet situace v dalším roce? Může se Austrálie stát vzorem?

 • Host chatu

  Austrálii asi nelze v Evropě zásadně napodobovat už jen díky odlišné geografické a geopolitické poloze. Nicméně některé principy, zejména to, že o tom, koho přijmeme, rozhodujeme my, nikoli ti, kdo přicházejí, by se inspirací stát měly. ... Řešení má mnoho vrstev. Obávám se, že na prostoru chatu je postihnout nedokážeme...sorry

 • Linda

  Omlouvám se, že jdu za hranice, ale vážně mě to hodně trápí. Může reálne vyhrát pan Trump volby v USA?

 • Host chatu

  Existuje řada dobrých důvodů domnívat se, že to není vyloučené. Jedním z nich je nálada podstatné části americké veřejnosti, včetně mnoha dělníků. Ty jsou obecně naladěny proti establishmentu. Bude-li tedy za demokraty kandidovat Hillary, tedy zjevná zástupkyně establishmentu, může to pro ně být výzva volit jejího protikandidáta. Výborný text k tomuto tématu nedávno publikoval kolega Petr Sokol v jednom konkurenčním časopisu:-)

 • Yemen

  Co říkáte na Horáčka jako na kandidáta na prezidenta? Má proti Zemanovi šanci? Nebojíte se, že časem se stanou prezidentské volby VIP závody mezi umělci?

 • Host chatu

  Předně připomenu, že přímou volbu považuji spolu s drtivou většinou svých kolegů politologů za katastrofu! Důvodů pro to je mnoho. Mimo jiné sem patří i fakt, že láká a bude lákat mnoho opravdu podivných kandidátů. ... Ale k p. Horáčkovi. Michal Horáček má některé atributy, které by měl soudobý prezidentský kandidát mít. Výřečnost, schopnost zjednodušené argumentace, sebevědomí, vlastní životní příběh plný zvratů a v neposlední řadě nezávislost danou osobním bohatstvím. To poslední je jeho velká deviza oproti stávající hlavě státu...

 • Petr Bezděk

  Při sledování zpráv ze Severní Koreji mám strach, zda-li budou další vánoce. Mohu nakupovat s klidem dárky, nebo se mám raději poohlížet po zásobách na dalších deset let v protiatomovém krytu?

 • Host chatu

  Rozhodně se nepovažuji ze experta na severokorejský jaderný program.

 • Lovacoop

  Jsou na tom pražáci kádrově tak špatně,že si museli zvolit za primátorku novodobou imigrantku Krnáčovou?

 • Host chatu

  Zeptejte se Pražanů:-)

 • Jan Koloubek

  Dobrý den, jste ze soukromé VŠ, takže o to více mě možná zajímá váš názor na návrh financování VŠ. UK se již bouří, protestují i studenti. Je podle vás opravdu špatný a VŠ by měly dostat více peněz? Nebo už je konečně čas i tam začít trochu šetřit? Děkuji, JAN

 • Host chatu

  Cítím zde konflikt zájmů, proto odpovím jednoduše. I ve veřejném sektoru by se mělo platit dle kvality, nikoli striktně podle počtu studentů. To by mělo platit pro všechny stupně vzdělávacího systému, pro stupeň terciární ale zdaleka nejvíce!

 • Petra

  Zdravím vás. Zajímalo by mě, zda je i ve světě významná role mluvčího prezidenta tak jako v Česku, nebo zda je pozice pana Ovčáčka světovým unikátem? Děkuji!

 • Host chatu

  Lidi jsou různé a tiskoví mluvčí též...

 • Regina

  Dobrý den, je pakt ZEMAN - BABIŠ realita, nebo jen hloupá novinářská spekulace? A proč by to pro ně vůbec bylo výhodné?

 • Host chatu

  Náznaky zde nepochybně existují. Oba pánové vévodí žebříčkům důvěryhodnosti, oba mají zájem vyhrát další volby, které je čekají a kde si nekonkurují! V mnoha směrech se překrývá jejich elektorát! Jejich společnými "nepřáteli" jsou standardní politické strany na čele s ČSSD atd. atd.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 09/2019 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.