Co vše by dítě mělo ovládat při zápisu do školy? Odpovídala Lenka Matějková

Chat je uzavřený07.04.2017 13:00

Lenka Matějková.

Chystáte se se svým předškolákem letos k zápisu? Cílem zápisu je posoudit, zda bude zářijový nástup pro dítě krokem dál. V opačném případě, pokud dítě ještě není dostatečně zralé, by zahájení školní docházky znamenalo zbytečný stres. Pokud si nejste jisti, co všechno by vaše ratolest měla ovládat, ptejte se 7. dubna od 13 hodin Lenky Matějkové.

Lenka Matějková je speciální pedagožka působící na Základní a Praktické škole v obci Hustopeče a máma čtyř dětí. Dlouhodobě se věnuje práci s dětskou motorikou. Spolupracuje s e-shopem Duch hraček a snaží se o individuální přístup k dětem i rodičům -  tak, aby děti dosahovaly co nejlepších výsledků.

Chat

  • SK

    Co vše by dítě naopak nemělo ovládat při zápisu do školy?

  • Host chatu

    Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Cokoliv dítě umí nad rámec dovedností, které by měl při zápisu zvládnout, se mu určitě budou dříve či později hodit v průběhu školní docházky. Přirozený vývoj dítěte není potřeba brzdit.

  • SK

    Mělo by mít u zápisu do školy dítě znalosti i z humanitních věd?

  • Host chatu

    ...

  • SK

    Mělo by mít dítě při zápisu do školy nějaké morální a etické znalosti?

  • Host chatu

    Při zápisu je důležitá emoční zralost a orientace v sociálních rolích, aby dítě vydrželo v cizím prostředí bez svých blízkých a zvládalo různé situace a odpovídajícím způsobem reagovalo.

  • Anežka

    Dobrý den, paní Matějková, má vůbec smysl se s dítětem na poslední chvíli nějak speciálně připravovat? Přijde mi, že co má malý umět, umí - nebojí se mluvit, barvičky taky pozná...a psát ho snad naučí ve škole, ne? Jsem zvědavá na Váš názor. Děkuji a krásný den!

  • Host chatu

    Dobrý den, paní Anežko, děkuji za Váš dotaz. Pokud máte pocit, že syn umí vše, co umět má, pak je vše v pořádku a žádná speciální příprava není potřeba. :-) Zápis není jen o tom, zda dítě umí barvy, ale posuzuje se celá škála dovedností: fyzická zralost, orientace v prostoru, koncentrace pozornosti, lateralita, emoční a sociální zralost, komunikační dovednosti a další.

  • Milena Záveská

    Dobrý den, zastávám názor, že děti se nejlépe učí hrou. Proto společně zpíváme, kreslíme, vyrábíme - nejvíce mi pomohla paní učitelka ve školce, která měla spoustu nápadů. Bojím se, že to pro malou bude ve škole hrozný šok, je zvyklá si opravdu vše osvojovat hravou formou. To bylo spíš takové povzdechnutí:-) A ještě dotaz, s čím si hrají Vaše děti za deštivých dní, jak se Vám podaří zabavit čtyři děti naráz? Mám dvě a bohatě mi to stačí. Děkuji za Vaše odpovědi

  • Host chatu

    Dobrý den, paní Mileno, děkuji za Váš dotaz. Vaše dcera má úžasnou maminku. :-) Nemusíte mít obavy, hra tvoří velkou část výuky v první třídě, nikdo po žáčcích nevyžaduje, aby celé dopoledne jen seděli v lavicích. A s čím si doma hrajeme za deštivých dnů? Hrajeme různé společenské hry, pexeso a v poslední době si děti oblíbily tvoření z modelovací hmoty Paulinda. Líbí se jim, že nám po vytvrdnutí zůstane hotový výrobek, takže už mám nejrůznější ozdoby do vlasů, zapichovátka atd., mají radost, když mi mohou něco vyrobit. :-) Paulindu najdete na www.duchhracek.cz .

  • Zdena Lesnáková

    Dobrý den,
    ve školce se dítko asi trochu otrká, ale určitě se učitelky nemohou věnovat každému individuálně. Je možné s přípravou pokračovat i doma? Na co všechno bychom se měli zaměřit? Děkuji, Zdena

  • Host chatu

    Dobrý den, paní Zdeno, děkuji za Váš dotaz. Mateřská škola je vzdělávací instituce, jejíž součástí je příprava na další vzdělávání, tzn. v základní škole. Pokud máte pochybnosti o dovednostech Vašeho dítěte, můžete se objednat do pedagogicko-psychologické poradny na diagnostiku školní zralosti. Domácí příprava není nezbytně nutná, pokud se svému dítěti přirozeně věnujete a dítě nemá potíže v některé z oblastí důležité při nástupu do školy.

  • Veronika

    Dobrý den, paní Matějková,
    tento rok se také chystáme s dcerou k zápisu, ale mám trochu strach z jeji neposednosti a nutkání stále něco dělat, soustředění na jednu věc jí zatím moc nejde, dá se nějak tato vlastnost vycvičit? A jsou ještě nějaké dovednosti, které bychom měly společně procvičovat, abychom zvýšily šanci na přijetí? Moc děkuji za odpověď!

  • Host chatu

    Dobrý den, paní Veroniko, děkuji za Váš dotaz. Koncentrace pozornosti se dá trénovat i doma. Určitě existuje činnost, která baví společně Vás i Vaši dceru, na tom bych stavěla. Většina mateřských škol již zve psychologa z pedagogicko-psychologické poradny, který přímo v mateřské škole provede depistáž k orientačnímu posouzení školní zralosti. Má to své výhody - dítě je v prostředí, které zná a rodiče nemusí s dítětem nikam dojíždět. Pokud je třeba, objednají se rodiče s dítětem na vyšetření do pedagogicko-psychologické poradny na komplexní diagnostiku a rodičům poradí, jak s dítětem pracovat, pokud potřebuje do nástupu do školy ještě něco dopilovat. :-)

  • Helena R.

    Dobrý den,
    mohu se zeptat, jak mám postupovat? Synovi je 6 let, je podle mého názoru velice inteligentní a ovládá vše, co po něm ve školce chtějí. Jen má handicap - občas se zakoktá. Podle doktorky se to může časem srovnat. Máme mu dát odklad, abychom získali čas a vada se třeba ztratila? Nebo by to byla chyba? Co když se mu budou děti ve škole smát a školu mu znechutí?
    Děkuji za odpověď.

  • Host chatu

    Dobrý den, paní Heleno, děkuji za Váš dotaz. Určitě by bylo dobré objednat se do logopedické poradny. Posoudí tam závažnost vady a poradí Vám, jak postupovat. Existují techniky, jak balbuties (koktavost) odstranit či alespoň zmírnit. Je ale důležité vybrat správnou techniku podle individuálních potřeb každého klienta. Pokud tedy ještě logopedii nenavštěvujete, obrátila bych se na kvalitního logopeda.

  • Miluše

    Dobrý den, mám pětiletého syna, kterého nejvíce baví hraní na tabletu. Občas ho přemluvím ke kreslení, ale trošku se bojím, že by to nemuselo stačit. Poradíte mi prosím něco kreativnějšího, co by ho mohlo bavit? Děkuji.

  • Host chatu

    Dobrý den, paní Miluše, děkuji za Váš dotaz. V pěti letech by syn měl na tabletu trávit jen přiměřený čas. Čím je dítě mladší, tím snadněji vzniká závislost na výpočetní technice. Společné povídání, čtení knížek a hraní pro Vašeho syna bude přínosnější, než čas strávený na tabletu. Ne každé dítě ale kreslení baví, zkuste najít činnost, která by ho bavila. Z vlastní zkušenosti Vám mohu doporučit např. modelovací hmotu Paulinda, kterou najdete na www.duchhracek.cz .

  • Milan Tučný

    Dobrý den, mohla byste mi trochu přiblížit, jak se při zápisu testuje motorika - jak dítě drží tužku například? A co mohu udělat pro zlepšení motoriky dítěte já? Přece ho doma nebudu učit psát, to je přece úkol školy. Děkuji

  • Host chatu

    Dobrý den, pane Milane, děkuji za Váš dotaz. Určitě nemusíte předškolní dítě učit psát, to po rodičích nikdo nechce. :-) Důležitý je správný úchop, na němž se podílí celá řada svalů. Proto je pro psaní důležité uvolnění celé ruky od ramenního kloubu, přes loketní a zápěstí. Doma můžete pro zlepšení grafomotoriky malovat na velké plochy, venku křídami, tvořit a modelovat - všechny tyto činnosti jsou pro nácvik grafomotoriky důležité. :-)

  • Karolina

    Dobrý den,
    moje dcera by měla jít letos k zápisu. Je velmi nadaná na matematiku, ale z hlediska řeči a obecně vyjadřování je na tom podle mě o něco hůř než její vrstevníci. Mohu doma udělat něco pro to, aby se v tomto směru zlepšila? Psát ani kreslit nebo vybarvovat ji vůbec nejde a tudíž ani nebaví.

    Moc děkuji za vaši odpověď

  • Host chatu

    Dobrý den, paní Karolino, děkuji za Váš dotaz. Je skvělé, že Vaši dceru baví matematika, máte na čem stavět. :-) Nepíšete, zda chodíte do logopedické poradny, pokud ne - objednejte se, poradí Vám, jak dále postupovat. Doma se pokuste najít činnosti, které by Vaši dceru bavily - povídejte si, vařte spolu, čtěte knihy, modelujte... Je jen na Vás a Vaší dceři, co si vyberete. :-)

  • Dana

    Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat na váš názor ohledně takové podle mě "mánie" rodičů, že malé dítě by při zápisu do školy toho mělo umět co nejvíce, nejlépe už číst, psát, počítat pomalu na úrovni třetí třídy. Není to pak pro to dítě horší a trochu demotivující, když přijde do školy jako prvňáček, ale vše, co ho začne učit paní učitelka už zná a proto se začne nudit. Podle mého skromného názoru, možná se pletu, takové dítě se nenaučí "učit" a v budoucnosti to může mít dopad na jeho/její další studium.
    Děkuji za váš názor

  • Host chatu

    Dobrý den, paní Dano, děkuji za Váš dotaz. Máte pravdu, není potřeba učit školkové dítě znalosti ze školy. Pokud jde o přirozený zájem dítěte, nebránila bych mu v rozletu. :-) Ale nenutila bych učit své dítě písmenka jen proto, že sousedovic Anička nebo Pepíček ve školce už čte. :-)

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 06/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov