Co všechno jste chtěli vědět o dinosaurech a báli jste se zeptat. Odpovídal Vladimír Socha, autor populárně naučných knih

Chat je uzavřený24.06.2020 13:00

Vladimír Socha.

Zajímá vás, jací dinosauři se proháněli místy, kde se rozkládá dnešní Česká republika či okolní státy? "Právě na území starého kontinentu byli tito pravěcí plazi vědecky objeveni, pojmenováni a zhruba po dobu prvních tří desetiletí jejich výzkumu byly identifikované fosilie dinosaurů známé právě jen z Evropy," vysvětluje Vladimír Socha v úvodu své nové knihy Pravěcí vládci Evropy, proč se tentokrát věnoval tomuto regionu. Tím ovšem vůbec nemusejí být ohraničeny vaše dotazy. Host bude odpovídat ve středu 24. června od 13.00.

Mgr. Vladimír Socha je publicista, pedagoga, autora populárně naučné literatury a popularizátora paleontologie i přírodních věd jako takových. Po absolvování přírodovědného gymnázia vystudoval Univerzitu Hradec Králové (2008) a v současnosti působí zejména jako lektor a pedagog. Pravidelně přednáší v různých vzdělávacích institucích, přispívá články do populárně-naučných periodik (například tituly Příroda, 100+1 ZZ, Živá historie ad.) a vystupuje v pořadech Českého rozhlasu. V roce 2009 se účastnil vykopávek pozdně křídových dinosaurů v souvrství Hell Creek pod vedením Museum of the Rockies v americké Montaně. Publikoval zatím čtrnáct knižních titulů a šest brožurek o dinosaurech, pravěku i astronomii pro děti. Knihy také překládá – zejména pak anglicky psané tituly s historickým a přírodovědným zaměřením. Jeho webová stránka Dinosaurusblog.com byla roku 2017 nominována na cenu Magnesia Litera a jedna z jím vydaných knih v roce 2016 na cenu Zlatá Stuha. Jeho hlavními zájmy jsou paleontologie obratlovců, dějiny přírodních věd, astronomie a historie obecně.

Chat

 • Michal Němec

  Dobrý den,
  předně Vám chci jako Váš věrný čtenář poděkovat za Vaše báječné knihy. V mých znalostech o dinosaurech, a nejen těch, mě Vaše knihy posunuly o velký kousek dál.
  Můj dotaz je tak trošku asi obyčejný, přesto se na něj musím zeptat.
  Kdyby dinosauři před 66 miliony lety nevymřeli, vyvinul by se ještě lepší a dokonalejší zabíjak než byl na konci křídy T-Rex? Ať už přímo v rámci T-Rexovi větve, či z jiných dravých dinosaurů.
  Děkuji Vám a těším se na další skvělé knihy od Vás! Ať se daří.

 • Host chatu

  Dobrý den, velmi Vám děkuji za pozitivní hodnocení mých knih, vážím si toho :-) Co se týká odpovědi, ta není jednoznačná - záleží na tom, co myslíte pod pojmem "dokonalejší zabiják". Dinosauři se vyvíjeli tak, aby byli co nejlépe adaptovaní na své přirozené prostředí, u tyranosaura to byly masivní čelisti s mohutnými zuby v obří lebce. Je otázkou, kam by se vývoj těchto fascinujících teropodů ubíral dál. Možná by úplně ztratili své zakrnělé přední končetiny, třeba by se jejich lebka na bázi ještě více rozšiřovala, zlepšovala by se jejich schopnost stereoskopického vidění, snad by se i zvětšoval objem mozku. Ale to jsou už pouhé spekulace...

 • Marta z Ostravy

  Myslíš si, že nějaký dinosaurus se může i vrátit do současné krajiny?

 • Host chatu

  Ano, dinosauři jsou v naší krajině neustále - je jich tu spousta druhů a cvrlikají, švitoří nebo houkají na polích, v sadech, lesích i v městské zástavbě. Obvykle je nazýváme ptáky...

 • Lovacoop

  Jak jste na tom s určováním stáří dinosaurů a jak poznáte nedospělého jedince? Žádný dinosaurus se nevyvinul hned ve 20 metrového jedince.Např.kolik milionů let žil 5 m ,10m,15m až v závěru svého vývoje 20m? Znáte všechny předky brontosaura ? Až po 2 metrové?

 • Host chatu

  Zajímavý dotaz, na který se nedá odpovědět jaksi stručně a uceleně. Obří sauropodní dinosauři rostli velmi rychle, podle histologických výzkumů mohli dorůst do plné velikosti (25 metrů délky, 20 až 30 tun hmotnosti) zhruba za 10 až 15 let. Někteří sauropodi nejspíš přibývali na váze i 60 kilogramů denně! Přitom se líhli z vajíček s délkou do půl metru a hmotností tak do 5 kilogramů. Jejich růst byl tedy doslova bleskový, což platí i o kachnozobých dinosaurech, mnoha dravých teropodech apod. Co se týká předků brontosaura, tak to byli menší triasoví sauropodomorfové, ze kterých se vyvinuli první sauropodi, následně vývojově vyspělejší a větší sauropodi a pak i diplodokidi, mezi které tento pozdně jurský (donedávna domněle neplatný) rod spadal...

 • Radek

  Dobrý den.
  Zajímalo by mně, který největší dinosaurus žil na území našeho státu.
  Díky za odpověď.

 • Host chatu

  Dobrý den, to bohužel nevíme a nikdy to vědět nebudeme. Jeho fosilie totiž prakticky s jistotou nemůžeme objevit, nemáme dostatek vhodných druhohorních terestrických sedimentů. Z dosud objevených exemplářů by vyhrával "moravský" teropod ze Švédských šancí u Brna. Známe ho podle jediného fosilního zubu z období pozdní jury, žil asi před 160 miliony let a mohl měřit na délku nějakých 5 až 6 metrů (velmi hrubý odhad). Známější Burianosaurus augustai od Kutné Hory byl menší - dlouhý zhruba do čtyř metrů.

 • Jana

  Zdravím vás.
  Chtěla bych vědět, jaká nejčastější dezinformace či nepravda se šíří
  o dinosaurech mezi lidmi.
  Díky.

 • Host chatu

  Dobrý den, těch bude víc. Například to, že byli studenokrevnými plazy a omyly evoluce, že mezi ně patřili i ptakoještěři a mosasauři, že savci je postupně vytlačili, že byli všichni velcí až obrovští apod. Asi nejhorší jsou ale nesmyslná tvrzení, že dinosauři nikdy neexistovali... :-)

 • Ondra

  Dobrý den.
  Zajímalo by mně, na kolik procent odhadujete pravdivost o vlastnostech dinosaurů. Jak určíte, zda byli bojácní či naopak moc útoční nebo třeba že lovili ve skupinách. Dle mého názoru nejsou všechny vlastnosti těchto živočichů podloženy vědecky. Nebo jsou?

 • Host chatu

  Dobrý den, máte pravdu - o chování dávno vyhynulých živočichů toho moc nevíme. Něco málo se dá vydedukovat například z patologií (zranění a úrazů na kostech), něco z otisků jejich stop, něco z výzkumu hnízdišť a masových "lůžek kostí". Nakolik ale byli agresivní nebo "bojácní", jak píšete, to skutečně nejspíš nikdy nezjistíme...

 • Magda

  Kterého dinosaura nejvíce obdivujete a proč?
  Děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  Spíš bych řekl, že mám svého oblíbence, to by byl asi proslulý Tyrannosaurus rex. Kromě něho ale také velcí sauropodní dinosauři, ceratopsidi, tyreofoři a vlastně i všichni ostatní :-)

 • Ivo

  Dobrý den. Film Jurský park udělal z dinosaurů velmi populární zvířata.
  Rozsířil však mezi lidi i nepravdivé informace. Nejznámějším případem je velociraptor. Jaké další nepřesnosti můžeme v těchto filmech najít?
  Díky.

 • Host chatu

  Opět je toho více - tyranosaurus neběhal tak rychle jako ve filmu, galimimové a velociraptoři byli ve skutečnosti opeření, dilofosauři neplivali jed a neměli "krční vějíř" (a také byli ve skutečnosti mnohem větší), brachiosauři se nestavěli na zadní, triceratopsové neměli "fosilizované" rohy s prasklinami, velociraptoři také nebyli ve skutečnosti tak rychlí a inteligentní... Přesto jsem si Jurský park (knižní předlohu i film) zamiloval a nedám na něj dopustit :-)

 • Lovacoop

  Kdyby se dalo do pořádné hloubky hrábnout u ústí řeky Colorado to by bylo matrošu pro zkoumání. Víte kolik dinosaurů se šlo napít do řeky Colorado a strhl je proud .

 • Host chatu

  V té době tam řeka Colorado nebyla, zato tam byly ekosystémy souvrství Morrison - a dinosaurů odtamtud známe opravdu velmi mnoho, celé desítky různých rodů, žijících v období pozdní jury (před asi 150 miliony let)...

 • Hana

  V čem byli letající dinosauři horší než ptáci?
  Děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  Dobrý den, asi to myslíte tak, že předkové ptáků přežili vymírání na konci křídy, zatímco "létající" dinosauři nikoliv? Ono je to opět složitější - na konci křídového období už zřejmě mnoho opeřených a letu schopných "neptačích" dinosaurů neexistovalo. V podstatě už tu byly mnohé vývojové linie opeřených "praptáků", z nichž se podařilo přežít jen menším skupinám na zemi hnízdících druhů. Ty se později vývojově diverzifikovaly a daly vzniknout všem současným skupinám moderních ptáků. Větší opeření teropodi i další dinosauři vyhynuli, protože se zřejmě nedokázali přizpůsobit drastickým změnám v ekosystémech.

 • Tomáš

  Dobrý den.
  Je možné, že se u nás ještě objeví néjaké skryté “naleziště” zkamenělých
  dinosaurů?
  Kde v ČR je největší naleziště dinosauřích fosílií?
  Děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  Dobrý den, velké naleziště bohužel asi nikoliv, obvykle se jedná spíše jen o náhodné objevy. Dinosauří fosilie zatím známe od Kutné Hory (Burianosaurus augustai), od Brna (zub dravého teropoda), od Červeného Kostelce (fosilní otisky stop minimálně dvou druhů triasových dinosaurů či dinosauromorfů) a možná z Holubic u Kralup nad Vltavou a Srnojed u Pardubic (fragmenty kůstek objevené již v 19. století)...

 • Karolina

  Máte nějaký profesní sen, který se týká dinosaurů? Čeho byste chtěl ještě dosáhnout?
  Nemyslím tím mnoho titulů před a za jménem...
  Děkuji.

 • Host chatu

  Tak samozřejmě objevit a vykopat kompletní zkamenělou kostru největšího nebo jinak "rekordního" dinosaura....ale bude mi asi stačit, když si o tom přečtu v odborné literatuře :-)

 • SK

  Jak můžou znalosti o dinosaurech pomoci současné České republice nějak konkrétně?

 • Host chatu

  Fosilie dinosaurů i jiných organismů pomáhají například při hledání vhodných sedimentů v rámci pátrání po nerostných surovinách. To ale není případ naší republiky, kde je takových fosilií velmi málo a jsou obvykle objevovány jen náhodně. Přesto jsou fosilie druhohorních živočichů z našeho území velmi významné například pro pochopení vývoje života v dávné minulosti našeho geografického území. Kdo by nechtěl vědět, jak to tu vypadalo před desítkami a stovkami milionů let? :-)

 • SK

  Co říkáte na to, když se pojem dinosaurus používá v politice - třeba dinosauři - komunisté?

 • Host chatu

  To je nesmyslné a dávno neaktuální použití pojmu dinosauři - ve skutečnosti totiž byli evolučně velmi úspěšnou a progresivní skupinou obratlovců, která prakticky dominovala pevninám naší planety po nějakých 135 milionů let (během celé jury a křídy). Pojem "dinosaurus" by se tak měl naopak vyhradit pro velmi úspěšné a "šikovné" osoby, ať už v politice nebo mimo ni :-)

 • DENMARK

  Znáte kreslený seriál Brontosaurus Punťa?

 • Host chatu

  Ano, je to sympatické a milé ztvárnění - i když se tam samozřejmě objevuje spousta klišé o dinosaurech a jejich fyziologii, ekologii a anatomii...

 • ANTI

  Máte rád film Cesta do pravěku?

 • Host chatu

  V každém případě - ten byl jedním z hlavních důvodů, proč jsem se ve svém útlém věku (zhruba 3 až 4 roky) začal zajímat o pravěk...

 • Manospondylus

  Dostáváte i jinde hodně hloupých otázek o dinosaurech podobně jako tady?

 • Host chatu

  :-) Po přednáškách někdy ano...ale žádná otázka není a priori vyloženě hloupá, záleží vždy na kontextu (a případně i záměru tazatele)...

 • SK

  Dino je italské křestní jméno - souvisí to nějak s dinosaury?

 • Host chatu

  Nejsem si jistý - deinos znamená řecky "strašný, hrozivý", ale nevím, zda to spolu úzce souvisí...

 • Andrej

  dobry den
  chystate teraz preklad nejakej zaujimavej knizky?

 • Host chatu

  Dobrý den, překlady by se zatím asi nevyplatily, i když některé své knihy bych v anglické verzi viděl rád...

Foto: Martin Pekárek

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 7/2021 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.