Co způsobuje bolesti zad a jak jim můžeme předejít? Odpovídal Jan Krulík

Chat je uzavřený22.09.2016 14:00

Mgr. Jan Krulík.

Bolest zad patří k nejčastějším problémům pohybového ústrojí nejen v České republice. Jedná se o tzv. civilizační chorobu, se kterou se alespoň jednou za život setká až 80 procent populace. Lze se bolestem zad účinně bránit? Jaké mohou být jejich příčiny? Co dělat, když už se objeví bolest zad? Ptejte se Jana Krulíka ve čtvrtek od 14.00.

Mgr. Jan Krulík absolvoval obor fyzioterapie na II. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Svou kariéru fyzioterapeuta začínal na lůžkové části Rehabilitační kliniky Malvazinky. Později působil několik let jako ambulantní fyzioterapeut v Centru komplexní péče Roseta. Od ledna letošního roku je vedoucím fyzioterapeutem ambulantního provozu Rehabilitační kliniky Malvazinky. Ve své praxi se věnuje zejména dospívajícím a dospělým pacientům. Je členem výboru Společnosti psychosomatické medicíny ČLS JEP.

Chat

 • JEŘICHA

  Dobrý den,problém-bolest pod pravou lopatkou, rozcvičuji, upažení, vzpažení, dřepy s předpažením a podobně, někdy pomůže toto cvičení a za pár dní se bolest opět ozve. Jsem vdovec a přes 8 křížků na krku, tak to už asi ke stáří patří. Nebo je i jiná rada? Předem dík.
  S pozdravem M.Jeřicha- Kolín.

 • Host chatu

  Dobrý den pane Jeřicho, hned v úvodu Vás musím pochválit za to, že se i v poměrně pokročilém věku snažíte udržovat v dobré kondici pravidelným cvičením. Vaše obtíže mohou vznikat z několika možných příčin. Jak jste již uvedl v otázce, jednou z nich mohou být degenerativní změny spojené s věkem. Dále to mohou být svalové dysbalance v dané oblasti, problémy s ramenním pletencem, blokáda hrudní páteře, blokáda žebra, atd… Rozhodně bych doporučil vyšetření u lékaře specialisty, optimálně rehabilitačního lékaře nebo ortopeda, který Vám posléze může doporučit rehabilitaci.

 • Markéta Stará

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, jestli na vaší klinice děláte i kineziotaping a jaké jsou případně odezvy pacientů.
  Děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den, na Rehabilitační klinice Malvazinky kineziotaping s úspěchem využíváme a rovněž jsme školícím pracovištěm Kinesio® Taping metody.

 • Lubor

  Dobrý den, mám sedavé zaměstnání, někdy bývám v práci i 10 až 11 hodin denně. Mohl byste mi poradit nějaké cviky? V poslední době mě dost pobolívají záda.
  Děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den. Bolesti zad jsou v případě sedavého zaměstnání velice častá obtíž. Konkrétní cviky lze takto v rámci chatu doporučit jen velmi obtížně, ale z osobních zkušeností s pacienty lze tvrdit, že již změna ergonomie sedu u psacího stolu, správné nastavení výšky židle, uspořádání klávesnice a občasné protažení (změna pozice, procházka, atd..) dokáží tyto obtíže zmírnit. Každopádně bych Vám doporučil návštěvu fyzioterapeuta, který Vám může doporučit cvičení na míru.

 • Jiří

  Dobrý den,
  je možné, že mě bolí záda, protože jsem \"nastydl od nohou\"?
  Nebo jde prostě o nervy, tj. - dle MUDr. Hnízdila - \"jsem si toho naložil moc\"?
  Má na bolest zad vliv stres / psychická zátěž?
  Děkuji

 • Host chatu

  Dobrý den pane Jiří. Osobně nejsem zastánce určité bagatelizace obtíží, tak jak je nastiňuje Dr. Hnízdil. To, že existuje souvislost mezi distresem a zvýšenou bolestivostí je nepopiratelné. Zvýšená míra stresu a psychického vypětí způsobuje změnu svalového napětí, která ovlivňuje celkové držení těla a tím se může podílet i na bolestech zad, hlavy, atd...

 • BENED

  Může bolest zad znamenat existenci nádoru?

 • Host chatu

  Dobrý den. Odpověď na Vaši otázku zní ano, ale naštěstí se jedná jen o minimální počet pacientů z celkového počtu pacientů, kteří vyhledají specialistu pro bolesti zad. V případě, že máte bolesti zad, doporučuji vyhledat lékaře, který Vám doporučí další postup...

 • IGR

  Je bolest zad dědičná?

 • Host chatu

  Bolest zad jako taková dědičná není.

 • ANTIINGE

  Jak často chodit na preventivní prohlídku kvůli předejití bolestem zad?

 • Host chatu

  Dobrý den, prevence je nejlepším lékem proti bolesti zad. Zajisté doporučuji návštěvu u fyzioterapeuta, který Vám doporučí nejvhodnější cvičení přímo pro Vás

 • STOFM

  Je víc druhů bolesti zad?

 • Host chatu

  Dobrý den. Bolesti zad můžeme dělit na akutní, subakutní, chronické, můžeme je dělit dle lokace na lokální a difuzní, další dělení bolestí zad je možné na bolesti páteřní a nepáteřní etiologie,...nejsem si zcela jistý, kam směřovala Vaše otázka???

 • ANTI

  Bolest zad - jaké jsou příčiny, jaké důsledky a jaká je nejlepší léčba?

 • Host chatu

  Dobrý den, příčin bolestí zad je mnoho. Často jsou způsobeny vadným držením těla, přetěžováním některého úseku páteře, poúrazovým stavem, atd.. Důsledky mohou být různé, počínaje prostou občasnou bolestí zad až po výhřez plotny. Jak jsem již psal výše, nejlepší léčbou je prevence, tj. pravidelné cvičení, optimálně po instruktáži fyzioterapeutem a úprava ergonomie při běžných denních aktivitách.

 • Tomáš H.

  Dobrý den, trápí mě bolsti karpálního tunelu. Pracuji v kanceláři, takže se práci s myší nevyhnu. Máte nějaké doporučení, jak se problémům s karpálním tunelem vyhnout?

 • Host chatu

  Dobrý den Tomáši, bolesti v oblasti zápěstí jsou bohužel civilizačním problémem dnešní doby, která nás nutí sedět dlouhé hodiny u počítače. Co se týká doporučení, tak zkuste uvolňovat horní končetiny, "vyklepat" si ruce a protáhnout si svaly na horní i spodní straně předloktí. Co se týká pomůcek, tak existuje široký výběr ergonomických podložek pod myš, vertikální myši nebo různé typy touch padů, které lze s myší alternativně střídat.

 • Radek

  Dobrý den. Když už záda bolí, tak co má člověk vlastně dělat? Cvičit, změnit práci, nechat se operovat .....Nejlepší by bylo pořádné vyšetření. Ale kdo ho provede a kde? Komu věřit ? Jak najdu spolehlivé pracoviště? Děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den Radku, když už záda bolí je dobré vyhledat odborníka, který Vás vyšetří a doporučí další postup. Takovým odborníkem bývá v českých podmínkách lékař - specialista v oboru rehabilitace (FBLR) a následně fyzioterapeut. Pokud budete mít zájem, obraťte se na Rehabilitační kliniku Malvazinky.

 • jirka

  Dobrý den, hrají squash a tenis.Který sport je na záda horší?

 • Host chatu

  Dobrý den Jirko, squash i tenis jsou jednostranné sporty, u kterých je dobré jejich jednostrannost kompenzovat jiným sportem (např. plaváním) nebo kondičním posilováním. Zda-je na záda horší squash nebo tenis záleží jak tyto sporty hrajete, na jakém povrchu, atd..., ale vždy je nutné se před vlastním výkonem zahřát a řádně protáhnout, protože jinak riskujete zranění.

 • Kamila Hudcová

  Dobrý den, máte nějakou zkušenost s pacienty s roztroušenou sklerózou. Je pro ně fyzioterapie vhodnou alternativou?
  Děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den Kamilo, RS je závažné onemocnění centrálního nervového systému, se kterým samozřejmě zkušenost mám. Fyzioterapie je nedílnou součástí péče o pacienty s tímto onemocněním.

 • Zdeněk Srp

  Dobrý den, mohou bolesti zad předznamenávat nějaké jiné problémy, třeba něco závažnějšího?
  Děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den Zdeňku, ano, bolest zad může být příznakem jiného onemocnění. Pokud máte obavy, navštivte lékaře, který Vás vyšetří a v případě podezření Vás zajisté pošle na specializované dovyšetření.

 • Marta Bořecká

  Dobrý den, která masáž je nejúčinnější na bolest zad. Děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den Marto, která masáž je nejúčinnější na bolest zad, lze říci jen velmi obtížně. Každopádně je velmi důležité si správně vybrat maséra. Osobně doporučuji maséra, který má osvědčení pro práci ve zdravotnickém zařízení, případně má alespoň dobré reference a delší praxi.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 1/2022 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.