Co způsobuje meningokokovou infekci a jak jí předejít? Ptejte se doc. MUDr. Rastislava Maďara ve čtvrtek 22. října od 12.00

Chat je uzavřený22.10.2015 12:00

Doc. MUDr. Rastislav Maďar.

Meningokoková infekce je nebezpečné bakteriální onemocnění, které ohrožuje zejména kojence, malé děti a adolescenty. Bez okamžitého zahájení léčby může dojít k vážným následkům, jako je mentální retardace, ztráta sluchu, slepota, obrna končetin či úmrtí pacienta, a to již do 24 hodin od projevu prvních příznaků. Co způsobuje meningokokovou infekci? Jak se projevuje? Jak se můžeme bránit? Ptejte se doc. MUDr. Rastislava Maďara ve čtvrtek 22. října od 12.00.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS, je vedoucím lékařem centra Očkování a cestovní medicíny v Ostravě-Hrabůvce, kde působí od roku 2008. Absolvoval Jesseniovu lekársku fakultu UK v Martine. Je odborným garantem největší sítě center očkování a cestovní medicíny v ČR Avenier. Specializuje se v oborech epidemiologie, prevence a kontrola infekčních nemocí, cestovní a tropická medicína.

Chat

 • Pavlisová Marie

  Dobrý den pane docente, očkoval by jste již 4leté dítě proti meningokokové infekci? Jestliže ano, jakou vakcínu doporučujete? Pavlisová

 • Host chatu

  Dobrý den, ano, určitě očkoval. Právě ve věkové kategorii 1-4 roky bylo v ČR v loňském roce nejvíce případů meningokokové meningitidy a byla v ní i nejvyšší úmrtnost. Drtivou většinu infekcí v tomto věku způsobil typ B, takže prioritou je vakcína Bexsero. Pokud jde o úmrtí v tomto věku, stejně vysoký počet jako B způsobil vloni typ C, takže následně bych očkoval i 4valentní vakcínu proti typům A,C,Y,W-135 v jedné dávce.

 • Lovacoop

  Dobrý den, je podle vašeho názoru homosexuální orientace rizikovým faktorem meningokokové infekce?

 • Host chatu

  Dobrý den, meningokoky se přenáší slinami - líbáním, pitím ze stejné sklenice či láhve, i bezkontaktně respiračními sekrety. Mohou se tedy přenášet i u homosexuálních párů, ale přímo se způsobem sexuální aktivity to nesouvisí.

 • Radek

  Dobrý den. Kolik typů meningokových infekcí existuje, jak se jim bránit a hlavně co dělat, aby je člověk nechytil?

 • Host chatu

  Dobrý den, hlavní cirkulující séroskupiny meningokoků jsou A,B,C,Y,W-135, ale vloni se u nás objevil i typ X a dokonce způsobil úmrtí dospělé osoby. Prevence vyplývá ze způsobu přenosu, jako je líbání, používání stejného příboru, sklenice i láhve k pití. Přenáší se však i vzdušnou cestou a zejména v chladném období kdy hodně lidí všude kolem nás kašle a kýchá je velmi těžké si to uhlídat. Nejjistější ochranou je proto očkování. Dnes máme naštěstí už vakcíny proti všem hlavním typům meningokoka a některé oblasti resp. země očkují svou populaci již plošně. Díky redukci nosičství meningokoků chrání očkování i osoby v okolí.

 • Karel Nový

  Dobrý den pane docente. Mohl byste prosím uvést, jednoduše a přehledně, jak nejspolehlivěji diagnostikovat v domácích podmínkách meningokokovou infekci.

 • Host chatu

  To je velmi náročné, jelikož tato infekce probíhá první hodiny často nenápadně a když se objeví typické příznaky, jde o hodiny, někdy jen o desítky minut. Je to nemoc velmi zákeřná tím, že i když lékař i rodič resp. pacient postupují správně, může to skončit fatálně. Každý zdravotník zkouší u horečky tzv. meningeální příznaky - pacient se uloží na lůžko bez polštáře a ohne se mu hlava dopředu bradou ke hrudní kosti. Pokud reaguje bolestivě a pokrčením nohou v kolenou, je nutné ihned přivolat lékařskou službu. Když se u horečky objeví vyrážka, zatlačí se na ní průhlednou sklenicí a pokud pod ní zůstane a nevybledne, jsou to zřejmě petechie a je vhodné rovněž ihned kontaktovat lékaře.

 • INNERSSEP

  Je Meningokok dědičný?

 • Host chatu

  Meningokok je bakterie, kterou získáme v průběhu života vzdušnou cestou nebo respiračními sekrety od jiných osob, většinou od bezpříznakových nosičů. Často se to předává na nejbližší osoby v rodině, ale dědičný problém v pravé podstatě toho slova to není.

 • GFALE

  Jakého nejstaršího a jakého nejmladšího zaměstnance s menigokokem jste léčil?

 • Host chatu

  Nevím přesně co myslí termínem zaměstnance resp. koho zaměstnance. Nákaza postihuje osoby v každém věku od novorozence po starší seniory. Nejvíc nosičů meningokoků je mezi adolescenty a mladými dospělými. Nejhorší průběh nemoci bývá u nejmladších a nejstarších věkových kategorií a také u osob s oslabenou imunitou. V loňském roce se však v ČR vyskytlo úmrtí i ve věkové kategorii 35-44 let, takže jistota není v žádném věku.

 • OZl

  Kolik procent české populace trpí menigogokem a jaké jsou jeho příčiny a důsledky? Souvisí nějak s psychikou, psychiatrií?

 • Host chatu

  Procento nosičů v populaci se uvádí na úrovni 10 až 20 %. Takže statisticky je každý pátý až desátý člověk, kterého potkáme jejich nosičem bez toho, aby o tom věděl. Pokud se z nosičství vyvine invazivní infekce, následky bývají vážné, vedle případů úmrtí jsou to různé formy těžkého trvalého postižení jako hluchota, slepota, psychiatrické problémy, obrny končetin apod. Psychický stres oslabuje imunitní systém a tím představuje jeden z rizikových faktorů vzniku invazivní infekce u nosiče. Psychiatrická nemoc a léčba přímým rizikem nejsou, ale pokud snižují schopnost dodržovat určité hygienické návyky a preventivní opatření, může to přispívat k vetší frekvenci přenosu meningokoků.

 • VADER

  Je dostatek lékařů na léčbu meningokoku v ČR dnes a publikací, nemocnic, ambulancí, sester, vědeckých center?

 • Host chatu

  Jako lékař jsem navštívil pracovně desítky různě vyspělých zemí světa a medicína u nás je na špičkové úrovni. Odpověď je tedy ano. Meningokoková meningitida je však tak zákeřná, že ani to nemusí stačit. Ze začátku to vypadá jako viróza a když dojde na typické projevy, je v některých případech už pozdě. Léčba velmi pokročilých stavů není vždy úspěšná, a to i v nejvyspělejších zemích světa. Nejlepší by bylo tu nemoc pokud možno vůbec nemít a k tomu vede jedině cesta zvýšené proočkovanosti populace. Vzorem nám v tomto případě může být např. Velká Británie. A to nemluvím o obavách, že se k nám dostanou jiné skupiny meningokoků přes uprchlíky. Oni jsou nosiči těchto bakterií tak jako lidé u nás, akorát přichází z oblastí vyššího výskytu jiných typů, např. A či W-135.

 • 1986POWERAGE

  Která stát na světě s meningokokem bojuje nejlépe a kde se nevyskytuje a kde je to nejhorší - v kt. zemi?

 • Host chatu

  Nejvyšší výskyt meningokokové meningitidy na světě je v subsaharské Africe, i když očkovací kampaň tam počet případů v posledních letech snížila. Tzv. meningokokový pás zasahuje od východního pobřeží Afriky až k západnímu, tedy na celou šířku kontinentu. Za dost rizikovou oblast se považuje i Blízký Východ. Meningokoky se však vyskytují ve všech obydlených oblastech světa. Riziková je každá hromadná akce, obzvláště pokud má mezinárodní charakter. Po úspěchu plošné očkovací kampaně proti typu C meningokoka zavedla Velká Británie minulý měsíc i plošné očkování novorozenců proti typu B. V tomto je ostatním zemím příkladem. V jiných státech se očkují rizikové skupiny, např. v USA studenti, nezřídka je to povinné i pro zahraniční studenty tedy i naše z ČR.

 • Jáchym

  Dobrý den, pane docente, chtěl bych se zeptat, slyšel jsem, že přiznaky jsou hodně podobné chřipce, je to pravda? Jak mám tedy poznat, že se nejedná o chřipku. Děkuji

 • Host chatu

  Dobrý den, ano, je to přesně tak. U horečnatých stavů se proto vždy ověřuje, jestli nejsou pozitivní příznaky meningeálního dráždění. Jeden z nich jsem už uvedl u předchozí odpovědi. Dalším je bolestivá reakce ležícího pacienta, když mu zvedneme obě dolní končetiny (ohybem v kyčelním kloubu) a následně se pokusíme o narovnání (extensi) v kolenou. Meningokoková meningitida má nejhorší prognózu ze všech infekčních nemocí v ČR, začíná však tak nenápadně, že průměrná doba vyhledání lékaře je až 8 hodin od prvních potíží

 • Monika Kvaková

  Dobrý den, pane doktore, doporučil byste 16měsíčnímu dítěti očkování proti meningokoku? Děkuji

 • Host chatu

  Dobrý den, ano, doporučil. Uvedená věková kategorie patří k nejrizikovějším. Vakcína proti typu B i samostatně proti typu C se může očkovat už od 2 měsíců života. Očkování 4valentní vakcínou (A,C,Y,W135) se provádí od 12 měsíců. Ve vašem případě je tedy možné očkovat již proti všem typům. Vzhledem k epidemiologické situaci v ČR bych začal vakcínou proti typu B.

 • Jakub Pražan

  Dobrý den, pane docente,
  chtěl bych se zeptat, očkování proti meningokokové infekci je doporučováno při cestách do exotiky, do jakých zemí byste doporučil toto očkování a jaké/proti jakým skupinám. Děkuji

 • Host chatu

  Meningokoky se vyskytují na úrovni 10-20% v každé skupině osob, rizikové je proto už letadlo i letiště, stejně jako např. autobus, vlak či nádraží a to bez ohledu na přesné místo pobytu. Nejvíc rizikové skupiny cestovatelů zahrnují ty, kteří v cílové destinaci cestují hromadnou dopravou, podstupují fyzickou zátěž (hory, kolo, lezení apod.), jsou v bližším kontaktu s místní populací, účastní se hromadných akcí a rizikovější jsou i delší pobyty. Vzniku invazivní infekce napomáhají i únava, stres, jiná infekce apod. Nikdo z nás nemůže vědět, kdy a kde se s meningokokem setkáme a jestli bude náš organizmus schopný se s nákazou v daný moment vyrovnat bez tragických následků. V rámci cestovní medicíny je proto pro mě očkování proti meningokokům hned za žloutenkami a břišním tyfem, hodí se prakticky všude a chrání nás každý den i u nás v ČR.

 • Lovacoop

  Pane doktore na toho blbečka co používá moje pseudonimum nereagujte.

 • Host chatu

  Děkuji za upozornění. Absolvoval jsem již řadu on-line rozhovorů a i to je jejich součástí. I když vůči Vám to není moc korektní, ale reflektuje to reálnou populaci. I takoví jsou mezi námi. Nebudeme si z toho nic dělat.

 • Petr Trojan

  Dobrý den,
  zvažuji očkování proti meningokokovè infekci. Je mi 30 let, pracuji ve školství, cesty do exotických destinací zatím neplànuji. Jakou vakcínu bych měl zvolit a je možné se zároveň naočkovat vakcínou proti chřipce?

 • Host chatu

  Dobrý den, zejména vzhledem k profesní expozici bych Vám očkování rozhodně doporučil. V posledních letech způsobuje v ČR nejvíc infekcí séroskupina B meningokoka. V loňském roce však zapříčinil stejný počet úmrtí jako B i typ C. Začal bych tedy 2 dávkami proti typu B s odstupem min. 1 měsíc a uprostřed toho intervalu tj. s rozestupem nahoru i dolů 14 dní se můžete nechat očkovat proti chřipce. Pro komplexní ochranu doporučuji následně i jednu dávku vakcíny proti typům A,C,Y,W-135 a to buď s druhou dávkou vakcíny Bexsero v jeden den nebo samostatně nejdříve za 14 dní. Imunita proti meningokokovým infekcím bude následně dlouhodobá.

 • Marie Henčeková

  Dobrý den,
  dceru jsem nechala očkovat proti meningokoku cca v 10 letech, je nutné po nějaké době přeočkování nebo toto očkování poskytuje doživotní ochranu? Kde je možné čerpat relevantní informace o problematice očkování?

 • Host chatu

  Dobrý den, záleží od toho, jakou vakcínu dcera dostala. Polysacharidová proti typům A+C vydržela 3 roky, konjugovaná proti typu C 7-10 let. U vakcíny Bexsero zatím potřeba přeočkování nebyla stanovená, jak dlouhá je protekce se ukáže až časem. Čtyřvalentní vakcíny chrání až 10 let, doporučení k přeočkování záleží i na věku a zdravotním stavu. Pokud jde o relevantní informace, můžete se v budoucnu obrátit např. na Poradnu na www.ockovacicentrum.cz

 • Silvana

  Čtyřvalentní vakcína se doporučuje budoucím rodičům jako prevence bacilonosičství. Aby nepřenesli původce na své čerstvě narozené dítě. Funguje proti nosičství i vakcína proti meningokoku B? Pokud ano, jak mají budoucí rodiče postupovat? Co očkovat dřív nebo co zvolit?

 • Host chatu

  Dobrý den, u vakcíny proti typu B dochází k redukci nosičství o cca 30 %. Vzhledem k tomu, že je B nejčastější séroskupinou v ČR, význam to určité má. Pokud se jedná o plánované rodičovství, mohou se oba rodiče očkovat ještě před početím dítěte. U vakcíny Bexsero jsou pro děti nad 11 let věku a dospělé 2 dávky s odstupem min. 1 měsíc. V těhotenství se Bexsero matkám neočkuje, v rámci období kojení s tím však problém není, jelikož se jedná o neživou vakcínu. Pro kompletní ochranu bych následně doporučil i jednu dávky 4valentní vakcíny (Menveo nebo Nimenrix), buď s druhou dávkou Bexsera nebo potom za 14 dní. Následně už bude protekce dlouhodobá proti všem běžným typům.

 • Radek

  Dobrý den. Jaké vedlejsí účinky můze mít očkování proti meningokokům? Komu je očfkování doporučeno? Děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den, u vakcíny Bexsero (typ B) pozorujeme častěji než u jiných vakcín lokální bolestivost v místě aplikace vakcíny. Když na to pacienta předem upozorníme, není s tím obvykle žádný problém. Tak či tak se nemá u všech očkovaných daná končetina 3 dny po vakcinaci moc zatěžovat. Když se podává Bexsero s jinou vakcínou, častěji se objevuje zvýšená teplota, především u dětí. Ani v tomto případě to však není nic dramatického, neznamená to, že by vakcína nebyla bezpečná. Navíc lze pravděpodobnost toho stavu snížit preventivním užitím paracetamolu před očkováním a po něm. Je to neživá vakcína a kromě mírné únavy jsme další reakce nezaznamenali. U vakcíny Nimenrix (typy A,C,Y,W-135) se může vyskytnout lokální zarudnutí a bolest v místě vpichu u očkovaných reagujících podobným způsobem na očkování proti tetanu. Tady je ale možná náhrada vakcínou Menveo (typy A,C,Y,W-135), která má jiný nosič. Výskyt lokální bolesti i zvýšené teploty je u těchto dvou vakcín méně pravděpodobný než u Bexsera, proto se u nich paracetamol běžně preventivně neužívá. Hlavní indikační skupiny pro očkování jsem již uvedl u předchozích dotazů. Hezký zbytek dne.

 • Lucca Kvapilová

  Dobrý den, pane doktore, chtěla bych svého syna nechat naočkovat proti meningokoku a chtěla bych se zeptat, kdy je to podle Vás nevhodnější. Synovi jsou necelé dva roky, ale v rodině máme autoimunitní onemocněni.

 • Host chatu

  Dobrý den, výskyt autoimunity v rodině není kontraindikací očkování a pohledem na loňské statistiky z ČR je Váš syn právě teď v nejrizikovějším období. Očkování bych zbytečně neodkládal a začal bych s vakcínou proti nejčastějšímu typu B. Až následně i proti dalším séroskupinám A,C,Y,W-135.

 • Tereza

  Dobrý den pane docente, chci se zeptat jak se vlastně meningokok přenáší? Vzduchem? A kdo je nejvíce ohrožen nákazou?

  Děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  Dobrý den, přenáší se respiračními sekrety, ať už vzduchem nebo kontaktem se slinami líbáním či sdílením nádob na pití. Nejvíce případů klinické infekce je u nejmenších dětí do 4 let věku, úmrtnost ve věkové kategorii 0-12 měsíců v posledním období v ČR dokonce stoupala. Nejvíc nosičů meningokoků je u adolescentů a mladých dospělých, očkování se proto doporučuje i studentům. Vhodné je i u cestovatelů a osob v profesním či zájmovém kontaktu s větším počtem lidí.

 • Jana M.

  Dobrý den, opravdu je očkování bezpečné? Pro malé děti?

 • Host chatu

  Žádná vakcína, která není bezpečná by nemohla získat platnou registraci a my bychom ji neočkovali. Pokusím se odpovědět v osobní rovině. Svého 5 letého syna jsem očkoval jak kvadrivalentní vakcínou A,C,Y,W-135, tak vakcínou Bexsero proti typu B a jsem rád, že mají rodiče v dnešní době takovou možnost. Na globálně účinnou vakcínu proti typu B se čekalo desítky let, tak náročný byl její vývoj, a to jak po stránce účinnosti tak bezpečnosti. Když se zeptáte pacientů, kteří meningokokovu meningitidu prodělali a do konce života se budou potýkat s následky, jejich rada je jasná: Očkujte se dokud je čas. Doporučuji podívat se na stránky neziskových organizací www.antimeningokok.cz a www.podporaockovani.cz. Jsou tam právě osobní příběhy takových lidí.

 • Pavel

  Dobrý den pane doktore,

  chci se zeptat.....máme už starší děti - 6 a 8 let, je možné je ještě nechat očkovat?

 • Host chatu

  Dobrý den, ano, daný věk není problémem, nejen v dětství může dojít k nákaze kdykoliv. Dětské kolektivy jsou naopak k přenosu respiračních nákaz přímo ideálním prostředím. Očkovat se mohou ale i dospělí.

 • Karel Vejvoda

  Dobrý den, zajímalo by mě, jestli je v některých státech toto očkování povinné? A myslíte, že bude i u nás?

  Děkuju za odpověď.

 • Host chatu

  Dobrý den, povinné toto očkování není, ale je plošně hrazené všem zájemcům ve vybrané věkové skupině. Tak je to např. ve Velké Británii u kojenců, a v některých částech Kanady a Itálie i starším dětem. Zvažují to i zdravotní pojišťovny v Německu. U nás na to zatím přispívají zdravotní pojišťovny ze svých preventivních balíčků jen částečně. Pokud se bude v budoucnu zvažovat plošná úhrada nějaké další vakcíny, bude určitě meningokoková vakcína horkým kandidátem. Je to jen otázka financí. Na druhou stranu musím poukázat na to, že v ČR je zdarma očkování pro 13leté dívky proti HPV infekcím, způsobujícím rakovinu, na kterou ročně v naší zemi umírá až 400 žen, nemluvě o dalších zdravotních komplikacích, a tuto možnost využívá jen 65 % rodičů. Ten zbytek jako vakcinolog i rodič nechápu.

 • Marie

  Kolik očkování stojí?

 • Host chatu

  Cena bohužel není nízká, někdy záleží i na tom, jestli očkuje praktický lékař nebo specializované očkovací centrum. U typu B se pohybuje obvykle kolem 2600-3100 Kč za jednu dávku včetně aplikačního poplatku. Její výzkum a testování byli velmi dlouhé a nesmírně nákladné, což reflektuje i cena vakcíny od výrobce. 4valentní vakcína stojí míň než 2000 Kč a aplikuje se jen jedno dávkou. Na obě částečně přispívají zdravotní pojišťovny. Imunita je po očkování dlouhodobá. Musíme to brát jako cenu za vakcínu, která dokáže zachránit život.

 • Tomáš

  Jsou nějaká preventivní opatření, jak meningokoku předcházet, nebo se jedná jen o očkování?

 • Host chatu

  Prevencí je vyhýbat se slinám jiných osob, a to přímo i nepřímo přes nádoby na pití, příbor apod. Taky se vyhýbat přelidněným prostorám zejména v chladnějším období respiračních nákaz, zakouřeným prostorům, posilovat si imunitu, nestresovat se, dostatek spánku, vitamíny, hygiena rukou - to všechno může přispět ke snížení rizika ale úplně jej nevyloučí. Právě proto by se to mělo kombinovat s očkováním.

 • Dana

  Dobrý den pane docente, plánujeme s rodinou vánoční dovolenou na Srí Lance a bylo nám (2 dospělí a 2 děti - 9 a 16 let) doporučeno i očkování proti meningokoku vakcínou Menveo. Doporučujete ji též? A jaká další očkování jsou dle Vás vhodná pro tuto destinaci?
  Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

 • Host chatu

  V rámci cestovní medicíny je pro mě očkování proti meningokokům svým významem hned v druhé vlně hned za absolutním základem, kterým je žloutenka A+B (pro děti jen A jelikož B mají hrazenou) a vakcína proti břišnímu tyfu. Pokud budete cestovat po zemi v rámci poznávacího programu, zvážil bych i očkování proti vzteklině. Bohužel neuvádíte přesné místa pobytu ani jeho délku. Určitě to bude chtít kvalitní repelent. Antimalarika ani očkování proti japonské encefalitidě v suché sezóně a v turistických oblastech Sri Lanky nejsou nezbytné.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 17/2020 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.