David Prachař

Chat je uzavřený15.03.2012 10:00

Herec David Prachař.

Známý herec David Prachař se poprvé představil jako debutující režisér. Jeho hra s názvem Opona nahoru! je k vidění v Divadle Palace a v představení lze vidět i jeho životní partnerku Lindu Rybovou. A jaké má David Prachař jako začínající režisér ohlasy? Odpovědi čtěte v on-line rozhovoru.

Herec David Prachař se narodil 1. ledna 1959. Pochází z herecké rodiny, jeho otec Ilja Prachař byl vynikajíci herec a legendární představitel Trautenberka z Krkonošských pohádek. Maminka, Jana Prachařová (rozená Želenská, ze slavné herecké rodiny Želenských) pracuje jako loutkoherečka, hlavně pro televizi, podílela se například na večerníčcích a na seriálu Broučci. David Prachař ukončil DAMU v roce 1982. V roce 1994 dostal cenu Alfréda Radoka za roli Hamleta a roce 2001 stejné ocenění za Marlowova Fausta. V roce 2007 získal cenu Thálie za mimořádný mužský herecký výkon roku 2006 a to za roli v monodramatu Novecento. V nynější době ho můžeme vídat v Národním divadle, v Divadle Viola, v Divadle v Dlouhé a v divadle Palace. V roce 2006 vystupoval v seriálu Ordinace v růžové zahradě. Jeho první ženou byla herečka Dana Batulková, s manželství mají dvě děti, dceru Marianu a syna Jakuba Prachaře, který je rovněž herec a navíc muzikant skupiny Nightwork. Se současnou manželkou Lindou Rybovou má tři děti - Rozárii, Josefínu a Františka.

Chat

 • Antonín Kratochvíl, Praha 8

  Dobrý den,
  nevíte, zda někdy nevyjde životopisná knížka o Vašem tatínkovi? Měl jsem pana Ilju Prachaře jako herce rád a myslím, že by si knížku zasloužil.
  Děkuji a přeji hezký den,
  Antonín Kratochvíl, Praha 8

 • David Prachař

  Žádná knížka asi nevyjde, leda bych jí napsal já, ale nemám na to bohužel čas. Nicméně moje vzpomínky na tátu by byly hodně osobní.

 • Josef

  Dobrý den, pane Prachaři, jak dlouho jste zvažoval, jestli přijmete režii? A jak se vám ve vodách pro vás ne úplně známých plavalo? Děkuji za odpověď a zdravím

 • pro josefa

  Nezvažoval jsem příliš dlouho tuto nabídku, protože všechny herečky jsem dobře znal a věděl jsem, že mě to bude bavit a to je asi nejdůležitější. Aby člověk mohl spolupracovat s lidmi kterým věří a kteří důvěřují mě. Byla to hezká práce a doufám, že bude pokračovat i po dobu repríz.

 • Lucie Novotná

  Kromě toho, že v Divadle Palace režírujete hru Opona nahoru!, hrajete tady též v inscenaci Miláček Anna. Čím si vás toto divadlo získalo?
  Mějte se krásně, Lucie Novotná

 • Pro Lucii N.

  V tomto divadle je plno kamarádů a milých lidí a cítím se tu jako doma. Toto divadlo se dalo do vínku že bude svou dramaturgii orientovat na náročnější zábavné texty a návštěvnost naznačuje, že vsadili na dobrou kartu.

 • Vasek

  Byl jste psaný v Meetfactory jako alternace ve zvláštní hře SY, která se moc nehrála. Chtěl bych se zeptat, jestli jste tam někdy opravdu hrál a kolikrát asi? A s kým jste se střídal nebo měl střídat? S panem Mejzlíkem nebo s panem Klemem? A pak by mě zajímalo, jestli nevíte, co vlastně ten zvláštní název SY znamenal? Program k té hře nebyl a nepodařilo se mi to nikde najít, i když jsem se snažil. Díky.

 • David Prachař

  Jednou jsem hrál a nestřídal jsem se s nikým. S Honzou Nebeským jsme měli takovou domluvu že minimálně jednou si v tomto představení zahraju a že moje postava bude do této inscenace vložena jako volná improvizace.

 • Vasek

  Nevím, jestli si ještě po letech vzpomenete na Vaše hostování v Divadle na Vinohradech ve hře Misantrop. Když jsem na tom byl, hrála mi roli Arsinoe Alexandra Tomanová, ale na některých propagačních materiálech jsem viděl, že ji snad hrála i Eliška Balzerová. Mohu se zeptat, pokud se pamatujete, jestli v tom bylo možno vidět i paní Balzerovou? Ještě by mě zajímalo, co jste na to zvláštní pojetí režiséra Kaloče říkal a zda se Vám líbilo? A pak jestli jste nějak intenzivně pocítil v té budově nebo v tom souboru, že hrajete v divadle, kde dlouhá léta působil Váš otec?

 • pro vaška

  Ano bylo to příjemné setkání s panem Kaločem v tomto divadle. Byla to dobrá spolupráce, Sandra Tomanová hrála pokaždé, ELiška Balzerová nikdy. To byl zřejmě nějaký informační šum. Samozřejmě byla to zvláštní situace toto hostování. Seděl jsem v šatně, kde sedával můj otec přes 30 let.

 • Vasek

  Proč se hrál Produkt v Divadle Ta Fantastika tak málo?

 • Pro vaška

  Protože se hrál v době, kdy divadlo Ta Fantastika se chtělo orientovat i na náročnější texty, ale bohužel tato dobrá vůle jim nevydržela dlouho.

 • lenka

  snad nebude vadit jedna osobni otazka. pred lety se v mediich hodne probiraly napjate vztahy s vasi byvalou zenou a synem Jakubem. s nim jste si ale pred pred nedavnem zahral v divadle rubin ve hre Dira. lze z toho usuzovat, ze alespon mezi nim a vami uz je to na lepsi ceste? (sama jsem zazila neco podobneho, tak bych vam to moc prala)

 • pro lenku

  Vše je v pohodě, s Kubou jsem dokonce chtěl spolupracovat na Máchově Máji, ale protože odcestoval na druhou polovinu zeměkoule, tak z toho sešlo.

 • Linda

  Barvíte si vlasy?

 • Pro Lindu

  Ano barvím, používám šedý odstín.

 • Martin

  Dobrý den,
  slyšel jsem, že představení Miláček Anna je velmi oblíbené představení v Praze, ale i na zájezdech. Konkrétně jsem slyšel chválu z Brna. Jak často jezdíte či jak to probíhá prosím?
  S pozdravem Martin

 • David Prachař

  Jezdíme zhruba 4krát měsíčně na zájezdy a do Brna pravidelně jednou za 2 měsíce.

 • Léňa Brynychů

  Dobrý den pane Prachaři, jako herce si vás nesmírně vážím, stejně jako vašeho tatínka. Ale proč píšu, s manželkou Lindou Rybovou máte tři děti, plánujete ještě další, nebo to nechváváte ostudu? :) Děkuji, hezký den.

 • David Prachař

  Musím se zeptat manželky, jestli jestli nechce mít ještě jedno miminko, protože k tomu jsou potřeba dva. Já osobně bych mohl mít miminek plný autobus, ale kdo by se o ně staral, kdo by je živil, šatil? Mějte se hezky.

 • bob

  pozdravujeme pane Prachař
  mohl bych se Vás zeptat,
  jest-li by jste přijal od nabídku ze České televize,
  když zanedlouho bude od pokračování ve taneční show=
  StarDance V ...když hvězdy tančí.,
  právěže se zúčastnili ve pořadu: StarDance,
  tyto se nacházeli ze mnozí
  od Vaších za hereckých kolegů a kolegyň=
  hereček - herců - umělců - umělkyň - Osobnosť í -
  divadelníků - divadelnic.,
  protože si myslíme nejsme Samy všichni ze lidé,
  že by jste se hodil na právem
  do pokračování ze tanečního pořadu - StarDance.
  děkuji za odpověd

 • Pro Boba

  Star dance mám každý den doma, když s holkama tančíme a je to velký zážitek. Možná, že větší než televizní Star Dance. Doporučuji Vám abyste si každý večer zatančil. Tanec uvolňuje přebytečnou energii a působí jako příjemné analgetikum.

 • Kájina

  Už dlouho jste si pohrával s myšlenkou, že byste něco rád zrežíroval? Na představení se těším. Přeji mnoho úspěchů :-)

 • Pro Kájinu

  Už jsem jedno představení režiroval v Divadle Komedie, šlo o částečně taneční představení s činoherci a role režiséra se mi líbí především proto, že mohu na chvíli vystřídat svou profesi herce. V současné chvíli se blíží další premiéra, tentokrát to je Máchův Máj na Nové scéně, která proběhne 19.3. ve 20:00 a jde o taneční variaci na téma Máchův Máj. Jinak si myslím, že coby režisér považuji tuto svou novu roli jako příjemné odskočení.

 • Jarmila Musová

  Dobrý den pane Prachaři. Jak se vám spolupracuje s partnerkou, vy v roli režiséra a ona v roli herečky? Jak to funguje? :-)

 • Pro Jarmilu

  Funguje to dobře, jako doma. Já něco rozhodnu a Linda mé rozhodnutí změní a já s tím většinou souhlasím. Spolupracovat s manželkou v divadle je někdy zábava a někdy přesně nevím jsme-li doma nebo v divadle.

 • Pepička

  Dobrý den, pane Prachaři, už odmalička jste chtěl být hercem? Čím jste chtěl být, když jste byl dítě?

 • Pepička

  Když jsem byl úplně malý, tak jsem chtěl být fotbalistou. Chtěl jsem hrát za slávii a získat titul. Ten naštěstí slávie získala i beze-mne, a tak jsem se mohl věnovat jiným zálibám. Také jsem chtěl být malířem., ( malovat obrazy) ale shodou štastných okolností jsem úspěšně složil přijímací zkoušky na DAMU a vše bylo rozhodnuto.

 • Herec

  Davide, jaký je to pocit být režisérem? :)

 • Pro herce

  Velmi příjemný, protože se nemusím učit roli zpaměti a mohu dávat připomínky a tvářit se, že všemu rozumím a nikdo nic nepozná a to je krása.

 • Petra

  Chodí vaše děti na představení ve kterých hrajete? Ať už ty malé nebo ty velké. A chodíte na koncerty syna Jakuba? :-)

 • pro petru

  Chodíme na koncerty a holky byly na Cyranovi a na Našich Furiantech, ale na některá představení chodit nemůžou, protože probíhají do pozdních nočních hodin

 • Lucie

  Dobrý den. O čem je hra Opona nahoru, kterou režírujete? Podle čeho jste vybíral skladbu hereček, které tam účinkují? Byla to dobrá volba? :) Díky a hezký den

 • Pro Lucii

  Byla to dobrá volba, protože v tom hrají herečky které se znají a které jsou rády, že jsou spolu. Budou totiž spolu jezdit nejméně rok na zájezdy a je vždycky dobré, když dotyční herci jsou schopní spolu vydržet v autě i delší dobu. Opona nahoru je vlastně divadelní téma, neboť vypráví o tom, jak pět žen díky závěti se stane spolumajitelkami divadla. Jsou nuceny spolu vyjít ikdyž je to někdy velmi těžké.

 • Mirek

  Dobrý den, dá se v téhle zemi ještě něčemu nebo někomu věřit?

 • pro mirka

  Ano, věřte sám sobě, že nejste sám a že se dá věřit i jiným. Není jich mnoho, ale na to že je nás 10.miliónů se sem tam někdo najde.

 • Karolína

  Dlouho jsem vás neviděla v nějakém filmu, což mi přijde fakt škoda :-) Neplánujete něco? Máte nějaké nabídky? Z televize, od režisérů...

 • Pro Karolínu

  Zatím točím seriál Vyprávěj a vzhledem ke svému zaměstnání v divadle, nemám často volné termíny pro natáčení. Nicméně že by se nabídky hrnuly to se také nedá říci a tak jsem rád, že se nenudím a že stále toužím po nějaké obměně. Možná proto zkouším režírovat abych si odpočinul od své každodenní profese herce.

 • Václav K.

  Měl jste jako malý kluk nějaké vzory? hrdiny?

 • Pro Václava

  Ano, chtěl jsem hrát fotbal jako František Veselý. Potom jsem chtěl zpívat jako Václav Neckář, chtěl jsem běhat jako Emil Zátopek, ale nakonec to dopadlo úplně jinak.

 • Lucie Krátká, praha 4

  Dobrý den pane Prachaři. Pocházíte z herecké rodiny. Podpořili vás rodiče, že chcete být hercem, nebo chtěli, abyste se věnovala něčemu jinému?

 • Pro Lucii Krátkou

  Rodiče mě nijak neovlivňovali a to je dobře. Já svoje děti taky neovlivňuju protože je to zbytečné. Myslím si, že každý už když se narodí a leží jako miminko v porodnici tak ví, co bude v životě chtít dělat. Na rodičích pouze záleží, jakým směrem dítě nasměrují, co jim budou číst, a jakým jím budou příkladem pro budoucí život.

 • Míš

  Co rád podnikáte ve svém volném čase? Teda pokud nějaký najdete :-) Kdy jste naposled proležel celý den v posteli a nic nedělal? :)))))

 • Pro Míš

  Kdy jsem naposledy ležel celý den v posteli si ani nepamatuji a když mám chvilku volna, tak čtu dětem pohádky, hraju na kytaru či saxofón, nebo na housle, ale hlavně mám vypnutý mobil. Současně děkuji všem čtenářům chatu týden.cz za zajímavé dotazy a přeji Vám pěkný zbytek dne. S pozdravem David Prachař

Foto: archiv

Autor: - lu -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 09/2019 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.