Diabetolog Jan Brož

Chat je uzavřený03.12.2012 15:00

MUDr. Jan Brož (ve výřezu) se zabývá léčbou cukrovky.

Onemocnění diabetes mellitus trápí v Česku přes 800 tisíc lidí. Pacienti jsou nuceni přizpůsobit nemoci svůj životní rytmus a jeho správné dodržování může některým působit problémy. Jak nejlépe upravit jídelníček? Může se diabetik věnovat všem sportům? A jaké jsou novinky v péči o nemocné? Na tyto a další otázky odpovídal diabetolog Jan Brož.

MUDr. Jan Brož pracuje jako diabetolog na 2. interní klinice Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde se zároveň podílí na výchově studentů medicíny. Je autorem mnoha publikací určených k edukaci pacientů a jedním z odborných garantů kampaně VZP Aktivní diabetik.

Chat

 • Jakarte

  Dobry den, povolil by jste Vy osobne kompenzovanemu diabetikovi I. typu
  ziskat pilotni prukaz??
  Dekuji

 • Diabetolog Jan Brož

  Čím větší riziko hrozí z případné hypoglykémie a to riziko je v případě pilota letadla velmi vysoké, neboť může ohrozit nejen sebe, ale i ostatní, tím obtížněji se (v tomto případě pilotní průkaz) schvaluje. Pokud by se takový pacient vyskytl, nechal bych rozhodnout lékažské konzilium složené z několika odborníků. Sám bych ho neschválil.

 • Marie

  Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak na ulici u zkolabovaného diabetika poznám, že potřebuje cukr nebo naopak inzulin? Je v takové situaci vidět nebo poznat rozdíl mezi hypo a hyperglykemií? Děkuji za odpověď.

 • Diabetolog Jan Brož

  Je to většinou poměrně těžké, na hypoglykémii může upozornit třes končetin, bledost kůže či zdychlený tep. V každém případě je na místě přivolat lékařskou službu.

 • Adam Malý

  Dobrý den, chtěl bych vědět, jestli bude v budoucnosti možná transplantace slinivky břišní i pro "normální" diabetiky a ne jen ty, kteří trpí komplikacemi. Proč není možná u těch, kteří potřebujá inzulin například 4x denně? Díky moc

 • Diabetolog Jan Brož

  Transplantace sliniky není úplně jednoduchý zákrok, navíc po něm pacienti musí užívat imunosupresivní léčbu. To je jedním důvodem, proč není nabízen všem diabetikům, tím druhým je nedostatek dárcovských pankreatů.

 • Kristýna

  Zdravím vás. Co je podle vás lepší: inzulinová pumpa, nebo pero? A jaké jsou rozdíly? Děkuji za odpověď.

 • Diabetolog Jan Brož

  Inzulínová pumpa umožňuje přesnější nastavení tzv. bazální dávky inzulínu , které nahrazuje dávku dlouhodobého ( většinou nočního inzulínu) při léčbě pery. O inzulínové pumpě se uvažuje tehdy, když pacient na perech není dobře kompenzován. Pro někoho jsou pera postačující a dobrou léčbou, pro někoho je vhodnější inzulínová pumpa.

 • Henry2

  1,Jak se divate na vyzkum vyleceni diabetu I.typu? Neni loby farmaceutickych spolecnosti prilis silna, aby podporovala pouze lecbu a s tim spojene dodavky spotrebniho materialu?
  2, Jaky je vas nazor na ceny napr. inzulinovych pump? (informace od meho diabetologa je cca 100.000 Kc za Paradigm Veo. Je vyvijen dostatecny tlak na dodavatele aby neprodavali predrazene zbozi? Jako pracovnikovi v tovarne na komercni elektrotechniku se mi to zda prilis drahe, cenu bych odhadl na cca 5.000. Chapu, ze se do ni musi rozprostrit naklady na vyvoj, patenty, distribuci atd, ale to musi i vyrobci ostatnich druhu zbozi a za 100 tis. se prodava malo co. Kdyz si pak musim k reviznimu lekari dojit pro potvrzeni na prouzky do glukometru (800Kc), tak mi pripada, jestli se pak nesetri na levnejsich polozkach a na drahych se trati.
  3, Cena senzoru na kontinualni monitoring glykemije je 800Kc za kus a stejne i zde by propad ceny mel byt vetsi, vysokou cenu bych chapal u prvniho typu a ne po nekolika letech, kdy se musela poptavka zvysit. Vyhody CGM jsou obrovske, ale kvuli cene nedostupne (pro me).

 • Diabetolog Jan Brož

  Vývoj nových výrobků si vyžaduje velké investice, které chtějí komerční subjekty vrátit zpět. Vyjednávání cen, za které se jejich výrobky u nás prodávají je věcí mezi výrobcem a pojištovnou.

 • marcela

  Kde seženu jídelníček pro diabetika ,který užívá inzulín 4x denně?Děkuji.

 • Diabetolog Jan Brož

  Ideální je obrátit se na některou ze specializovaných nutričních terapeutek, která vám poradí konkrétně na míru. Zeptejte se svého diabetologa, na koho konkrétně se ve vašem okolí obrátit.

 • marcela

  Musím mít druhou večeři při píchání inzulínu ve 22 hod. 14 jednotek,když jsem večeřela v 18.30h a píchla si inzul.?děkuji

 • Diabetolog Jan Brož

  Toto je velmi variabilní. Je na každém pacientovi, aby si vyzkoušel jak mu glykémie běží s a bez 2. večeře a vybral si ro sebe nejvhodnější variantu.

 • Lubomír Netík

  Omlouvám se nevšiml jsem si , že se bude na ně odpovídat až v 3. prosince. Mám dotaz ohledně snížené funkce slinivky při tvorbě inzulinu, zda se dá zjistit procentuelní stav snížení její funkce, množství tvorby inzulinu, a jak se zjistí případný začínající karcinom slinivky , nebo jejich ostrůvků Langh., Je ideální měření cukru v krvi hodinu po jídle nebo dvě ? Děkuji za vysvětlení, přečtu si to potom na Chatu.

 • Diabetolog Jan Brož

  Funkci slinivky stran produkce inzulínu lze vyšetřit stanovením hladiny inzulínu ( nebo C-peptidu) nalačno a po zátži jídlem. Při podezření na tumor slinivky se provádí sonografie a CT břicha. Doporučená doba měření po jídle jsou 2 hodiny.

 • Milena

  Dobrý den,kdy je lepší píchat si množství inzulínu dle momentálního stavu glykemie,stává se mi,že někdy po aplikaci se sníží až na 2,6 nebo kolem 3 mmol a je mi zle a musím to urychleně řešit příjmem něčeho sladkého.Nebylo by vhodnější mít dávku pohyblivou.Píchám si 12, 12, 14. , ve 22h 18 jednotek.Děkuji za odpověď.

 • Diabetolog Jan Brož

  Poraďte se se svým diabetologem, pravděpodoběn bude na místě snížit dávku inzulínu před obědem.

 • Jakub Šindelka

  Dobrý den,
  jak je možné, že v 21. století stále existuje cukrovka? Nestojí za tím opět farmaceutická lobby, která na inzulínu vydělává neohorázné peníze, tak proč to měnit? (např. jak je to u rakoviny - několik léků, jako třeba DCA, které zabírají téměř na všechny typy rakoviny, ale je nepatentovatelné a příliš levně a lehce vyrobitelné, tak je všemi dementováno, že nic takového nefunguje a jedinná cesta je chemoterapie za stovky tisíc, ... ) Co si myslíte o transplantaci langerhansových ostrůvků?

  Díky Jakub Š.

 • Diabetolog Jan Brož

  Lidé si málo uvědomují, že je jen málo nemocí, které lze skutečně úplně vyléčit. Naštěstí řadu z nich umíme alespoň léčit. Vědecké poznání je založeno na volné soutěži myšlenek a tlak na nové objevy a jejich využití je natolik silný, že by dlouhodobě žádná z farmaceutických lobby v jejich potlačování neuspěla a podle mého názoru to ani nedělá.

 • zlodej kalousek

  Dobry den pane doktore. Nebylo by vhodne diabetikum odebrat celozivotne ridicsky prukaz? Minimalne ridicum z povolani? Co kdyby upadli do glykemickeho komatu?
  Dekuji za odpoved.

 • Diabetolog Jan Brož

  Bylo by to příliš přísné. U pacientů s diebates mellitus jsou regule pro držení řidičského průkazu nyní poměrně striktní. Pokud je pacient dobře léčen, nemá těžké nebo bezpříznakové hypoglykémie, pak je mu průkaz ponechán. Řidiči z povolání navíc musí měřit glykémie minimálně 2x denně a dále v průběhu jízdy pravidelně.

 • cobreti

  Zdravím. Četl jsem, že se cukrovka ll.typu dá vyléčit dvouměsíční tvrdou dietou na zelenině, po vzoru koncentračních táborů ? Jaký na to máte názor ? Díky

 • Diabetolog Jan Brož

  Cukrovka 2. typu je výsledek genetických dispozic, nedostatku fyzické aktivity a přebytku jídla, kteý vede k obezitě. V řadě případů se dá vyléčit režimovou změnou (tedy redukcí hmotnosti při zvýšení fyzické aktivity a snížení příjmu potravy), rozhodně však ne krátkodobou a intenzivní, ale naopak spíše pozvolnou mírnou a především trvalou.

 • Pavel S.

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak moc je cukrovka dědičná a jestli se počítá i to, když mají rodiče stařeckou cukrovku. Také mě zajímá, jestli je pro mě větší riziko, když má diabetes 1. typu můj sourozenec? Děkuji za odpověď.

 • Diabetolog Jan Brož

  Odpověď na tuto otázku je složitá bez znalosti dalších údajů. Lze říci, že pokud máte sourozence diabetika 1. typu, pak je vyše riziko vůči této nemoci nepatrně vyšší, než kdyby byl váš sourozenec zdravý. Stařeckou cukrovku bych do tohto nepočítal.

 • Andrea

  Dobrý den pane doktore, ráda bych věděla, jestli je takzvaný vlčí hlad, pokud ho občas člověk mívá, jednoznačným příznakem cukrovky? Nebo může jít i o důsledek nezdravé nebo nepravidelné stravy? Děkuji Vám a přeji mnoho úspěchů.

 • Diabetolog Jan Brož

  Vlčí hlad, pokud jím rozumíme skutečně velký hlad, příznakem cukrovky není. Intenzivní pocit hladu se u diabetu může vyskytnout v případě hypoglykémie.

 • Květoslava

  Dobrý den, kamarád má cukrovku, dietu odmítá, bere jeden prášek denně, naměřené hodnoty kolísají od 8 do 17, někdy i k 20. Brní mu nohy a chodidla má místy i necitlivá, brní mu ruce a někdy má problém chytit příbor, myslím, že má "náběh" na karpální tunel (pracuje manuálně). Máte recept, jak takového člověk přimět dělat něco pro své zdraví?
  A ještě jeden dotaz: na kolik "papírků" do glukometru ročně má diabetik nárok přes pojišťovnu? Někdo říká na 400, jiný na 200 nebo jen 100. Děkuji za odpověď a přeji jen zodpovědné pacienty:-)

 • Diabetolog Jan Brož

  Přimět takového pacienta k péči o sebe sama je složité a obecné návody neexistují. Pojišťovna hradí pacientům se 3 a více dávkami inzulínu 400 ks /rok ( + po žádosti reviznímu lékaři dalších až 600), pacienti léčeni tabletami majínárok na 100 ks /rok, ale musí si na své náklady požídat o glukometr.

 • Petr Ř.

  Dobrý den, jaké jsou nové trendy v léčbě? Zkoušelo se inhalování inzulínu, proč se neujalo?

 • Diabetolog Jan Brož

  Slabinou vdechování inzulínu byl především špatný odhad toho, kolik přesně se ze vdechnutého inzulínu nakonec vstřebá do krve. Proto byla většina studií, pokud je mi známo, zastavena. Nejprogresivnějším trendem v současné době jsou technologie a to především inzulínová pumpa a kontinuální monitor glykémie.

 • marcela

  Jak je možné, když si píchám inzulín 4x denně,14,12,14,14 jednotek, jím 4x denně, odpol. mívám cukr 3-4,začínám se motat,tak opět hnedle hypo,už to naštěstí poznám.Je to pro mě neřešitelná situace,ihned pití coly,cukr atd,pak to vylítne na 8, jsem z toho zoufalá.Děkuji za odpověd.

 • Diabetolog Jan Brož

  V tomto případě by bylo na místě se poradit s vaším diabetologem, pravděpodobně vám doporučí snížení dávek inzulínu před obědem. Tato je zřejmě příliš vysoká a vede posléze k hypoglykémii.

 • Marie

  při jaké hladině cukru v krvi je nutné zahájit léčbu? A od kdy je nutné píchat inzilín? Děkuji za odpověď

 • Diabetolog Jan Brož

  Diabetes mellitus znamená, že u pacienta je nalačno alespoň dvakrát nalezena glykémie nad 7 mmol/l. V tuto chvíli je indikována léčba metforminem, jedná-li se o diabetes melitus 2. typu. Pokud jde o diabetes melitus 1. typu léčí se hned inzulínem.

 • Daniel

  Můžete říci něco o netypičtějších následcích nedobře kompenzované cukrovky 1. st. a jak jim nejefektivněji předcházet ?

 • Diabetolog Jan Brož

  Nejšastějšími následky jsou polyneuropatie ( porucha nervů), retinopatie ( poškození cév sítnice) a nefropatie, porucha ledvin. Předjít jim lze dobrou léčbou diabetu. Podrobněji se lze s věcí seznámit například na : http://www.aktivnidiabetik.cz/

 • Karel

  Pane doktore, evidentne se Vam nechce na nektere dotazy odpovidat. Zeptam se tedy podobne, jako se ptal ten clovek nize. Povazuji totiz dotaz (a odpoved) za smysluplny:
  "Je spravne, aby diabetici vlastnili ridicske opravneni? Co kdyz upadnou do komatu?"
  Diky za odpoved.

 • Diabetolog Jan Brož

  Před chvilkou jsem odpověděl.

 • Karel

  Může být DM jednou z přímých příčin infarktu myokardu ?

 • Diabetolog Jan Brož

  Diabetes mellitus přímo k infarktu nevede, ale akceleruje aterosklerózu a urychluje cévní změny, která posléze infarkt mohou vyvolat. Podrobněji například na: http://www.aktivnidiabetik.cz/

Foto: Archiv Jana Brože, profimedia.cz, Montáž Jonáš Vokálek (TÝDEN.CZ)
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 10/2020 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.