Diety a zdravý životní styl očima dietologa: ptejte se prof. Štěpána Svačiny

Chat je uzavřený19.05.2015 10:00

Štepán Svačina.

Rychlá doba má za následek nevhodnou životosprávu a nedostatek pohybu. Důsledkem je vzestup civilizačních onemocnění, především cukrovky, kardiovaskulárních onemocnění, osteoporózy nebo obezity. Co si představujeme pod pojmem zdravý životní styl a jak k němu přistupujeme? Jak vnímá zdravý životní styl lékař? Posunulo se nějak za poslední roky vnímání diet? Na toto i další otázky bude odpovídat profesor Štěpán Svačina v úterý 19. května v 10 hodin.

Prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc., je přednostou III. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. lékařské fakulty UK. Zabývá se vnitřním lékařstvím, diabetologií, obezitologií, klinickou výživou nebo lékařskou informatikou. Napsal na 300 odborných článků a je autorem kolem 30 knih, například Poruchy metabolismu a výživy, Diabetologie, Klinická dietologie, Internet a medicína, O duši lékaře, O duši medika atd. Za svou profesní kariéru zastával nebo stále zastává řadu významných funkcí v odborných společnostech. V letech 1999-2005 působil ve funkci děkana 1. lékařské fakulty UK. Od letošního roku je předsedou České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. O civilizačních nemocech se můžete dozvědět také na www.rokprevence.cz

Chat

 • Karel Zvědavý

  Dobrý den,
  chtěl bych se vás zeptat, co si obvykle dáváte ke svačině. S pozdravem Karel

 • Host chatu

  Já osobně nesvačím, jím cca 3x denně a teorie, že se má jíst málo a často už úplně neplatí.

 • Bell

  Nezdá se vám, že výživové rady jsou hlavně velký byznys na hranici podvodu? Důležitý je pohyb a ne strava. Pokud bude třeba člověk 8 hodin těžce fyzicky pracovat může jíst cokoli.

 • Host chatu

  Ano je to velký podvod. V ČR může být výživovým poradcem kdokoli bez jakéhokoli vzdělání. S patřičným vzděláním nutričního terapeuta lze radit opravdu rozumně a vědecky a je to důležité. Až tři čtvrtiny lidských nemocí jsou způsobeny výživou.

 • pina

  Dobry den,jaky je Vas nazor na keto dietu?Dekuji

 • Host chatu

  Je to dieta dlouhodobě nevhodná a zcela jistě nevhodná i pro staršího člověka. U mladšího škodit nemůže. Jako u každé diety je problém, jak potom hmotnost udržet.

 • SK

  Je nějak zdraví nebezpečný tein v čaji, chinin v toniku?

 • Host chatu

  Tein je bezpečný , chinin je nevhodný u těhotných a dětí.

 • SofM

  Bylo by dobré dát na jakýkoliv alkoholovou láhev, plechovku apod. dát nápis, že alkohol škodí zdraví?

 • Host chatu

  Alkohol patří k naší kultuře a malé dávky alkoholu u jinak zdravého jedince mají i pozitivní efekt např. jsou prevencí cukrovky.

 • GM

  Co si myslíte o osobě R. Dolečka?

 • Host chatu

  Prof. Rajko Doleček je můj dobrý kamarád. Napsal nedávno napsal skoro v 90 letech zajímavé paměti. Je to slavný endokrinolog a velmi se zasloužil o to, aby Češi žili zdravě. Na internetu jsem v posední době zachytil i jeho spojení s nevědeckými postupy v dietologii, ale myslím, že o tom ani neví.

 • Lovacoop

  Rajko Doleček vyhrál v tombole na TV plesu ve Fénixu v Ostravě v roce 1975 štanglu suchého salámu a říkal, že ten se může i ve větším množství. Jeho sparinkpartnerku z TV pořadu jsem si nevzal nepřeskočila tenkrát jiskra. Pane profesore pivo nepiju a když se nehlídám tak přiberu do báchora a nohy mám furt jak hajzlový pavůk.Zesílí mě až mě jako diabetikovi otečou?

 • Host chatu

  Rok 1975 je už dávno, dnes je jasné, že cukrovka 2. typu vzniká především pojídáním zpracovaného masa tedy i salámu.

 • Lovacoop

  Pane profesore přestat ze dne na den kouřit je snažší když má člověk cíl půjdu o 3 roky dřív do důchodu ,ale donutit se k pohybu a jenom diabetologovi slibovat a lhát o dodržování diety.

 • Host chatu

  Pohyb je opravdu důležitější než diety. Pokud nemůžete cvičit tak stačí pravidelná delší chůze. Ze zkušenosti víme, že se k pohybu dá znovu přesvědčit skoro každý, kdo v mládí sportoval.

 • Deadman´s Hand

  Dobrý den, pane profesore. V prosinci 2014 jste napsal, že atmosféra vyvolaná kolem medicíny chytré studenty odpuzuje. A že vyřešit to, aby kvalitních lékařů bylo všude dost a neodcházeli do světa, ale dokáže jen opravdové mzdové vyrovnání se světem. Měl jste možnost tento svůj názor prezentovat i mainstreamových médiích, nejen v poměrně uzavřeném zdravotnickém prostředí? Anebo má televizi zamluvenou jen jistý omotýlkovaný kardiochirurg?

 • Host chatu

  Situace kolem nedostatku lékařů v některých regionech a oborech je tragická a ještě horší než byla . Může za to především destrukce systému popromočního vzdělávání lékařů. Myslím, že to půjde napravit velmi těžko. Do medií se já osobně nehrnu, jen se snažím vyhovět všem novinářům, kdo s ena něco ptají.

 • Žák M.

  Máte nějaký tip, jakými nápoji má člověk, který by chtěl zhubnout, nahradit slazené limonády? Voda se pořád pít nedá, čaj a káva obsahují kofein, alkohol (pivo) zase odvodňuje...

 • Host chatu

  Čaj a káva určitě neškodí, pít i větší kvanta slabých a různě střídaných čajů určitě nevadí. Káva má mnoho pozitivních efektů a nemocí u kterých vadí je minimum. Také můžete jakýkoli nízkoenergetický nápoj.

 • Lovacoop

  Pane profesore vůbec vám Vaši profesi nezávidím, čím líp se budeme mít tím víc budem tlustší . I naši nejchudší spoluobčané romové tloustnou i když hodně kouří.

 • Host chatu

  I obézní člověk může být zdravý, zejména pokud se pohybuje. Existuje i nová klasifikace obezity, která říká, že obezita škodí jen lidem, u kterých se začnou objevovat jeji komplikace.

 • Jan

  Dobrý den. Pracuji dlouhé směny, trvající i déle jak 60 hodin v kuse (lékař) a často po opakovaném vzbuzení v noci nedokážu při pocitu hladu usnout. Nemohu si v práci pochopitelně vzít hypnotika a musím ráno pokračovat v práci, být alespoň trochu odpočatý a šířit kolem sebe pohodu a úsměvy. Tak se prostě najím i ve tři ráno.

  A - pochopitelně - tloustnu ale nevidím východisko. Neumím dělat nic jiného a z osobních důvodu ani nemohu změnit místo povolání. Odejít na západ kde se dodržují zákony - na to jsem už krapet starý. V příštím životě určitě nebudu dělat lékaře v ČR ale problém je, že na příští životy nevěřím. Máte nějaký nápad? ;-)

  Jinak přeji hezký den.

 • Host chatu

  Myslím, že zdravotnictví, ve kterém je něco takového možné, je špatné nejen z hlediska Vás ale i z hlediska pacienta, kterého ošetřuje unavený lékař. Je třeba s tím něco udělat. Myslím, že rozumné je uvařit si kus libového masa, dát si ho do ledničky a ukrajovat.

 • Jan Hák

  Jak vnímáte tzv. hyaluronou dietu ke stabilizace metabolismu lipidů ?

 • Host chatu

  Je to vědecky naprostý nesmysl. Je to pořád stejné najde se nějaké neobvyklé slovo a tím se získává pozornost a inkasují se peníze. Nebo se vybere vhodný herec a jeho jméno také působí přitažlivě. Dá se mu milion a k tomu nějaký nesmysl na hubnutí a tak se lákají lidé. Za milion by zhubl každý.

 • Věra

  jíst nebo nejist pecivo?

 • Host chatu

  Záleží kolik máte celkový příjem energie zda chcete zhubnout. Pokud chcete zhubnout tak je lépe omezit. Chléb je pak vhodnější než bílé pečivo. Při vysokém příjmu pečiva mohou vadit fosfáty na kosti a také vadí na pečivu velmi propečený povrch, který může podporovat rozvoj aterosklerozy.

 • Lida

  Během svého života jsem se snažila několikrát zhubnout -v 15 r., po porodech, před 6 lety a loni. Vždy se mi to podařilo i přes hypofunkci štitné žlázy s velkou vůlí a námahou. Bez pohybu se to neobešlo. Slyšela jsem, že od 11 do 13 hodin by člověk neměl jíst - pracují vnitřní orgány-hlavně játra a ledviny, potom od 23 hod. do 3 hod. v noci chce tělo úplný klid. Pak prý lze váhu udržet. Je to pravda? S přibývajícími roky je to horší s pohybem při svých nemocech. Děkuji za odpověď. email:

 • Host chatu

  Obezita nesouvisí s nižší funkcí štítné žlázy. Rovněž nějaké časování jídla nemá velký smysl. Důležité je jíst málo a nepřejídat se na noc. V organismu skutečně existují vnitřní hodiny a v poslední době existují i práce, že nepravidelný rytmus a nedostatek spánku vede k zánětu tukové tkáně.

 • Radek

  Dobrý den. Mám opačný problém než ten, který se zde řeší. Mám syna, 7 let, ale váží pouze 20 kg. Doktorka tvrdí, že je zdravý. Rád bych věděl co má jíst,aby trochu přibral.

 • Host chatu

  Myslím, že zdraví bude, pokud nemá další obtíže. Do jídla bych ho nenutil. Když vypočítáte jeho BMI váha/ výška na druhou. Tak právě kolem 7 let dochází k fenoménu BMI rebound. To je okamžik kdy BMI, které od narození klesá, začne znovu stoupat. Lidé kterým začalo BMI stoupat před 7 rokem dostanou často později cukrovku , hypertenzi a aterosklerózu. Paní doktorka má pravdu, on zesílí až v pubertě a to je lepší.

 • Chosé Klicperka

  Pane profesore ,říkáte ,že platy lékařú se musí přizpůsobit západu ,ale to by se musely přizpůsobit všem profesím .Ještě něco ,je možné ,aby člověk pracoval 60 hodin v kuse ?To přece normálně pracující nemůže vydržet ,většina chodí z práce po 8 hodinách z práce vyřízeni ,jak to tedy je ?Již se mi několikrát stalo ,že lékař sloužící v noci vynadal sestře i pacientovi ,že jeho milost vzbudili . Přeji hezký den -

 • Host chatu

  Máte pravdu, české zdravotnictví je zcela špatně zorganizováno, ale platová otázka to také je. Jinak nevím, jak zabránit odchodům lékařů do zahraničí.

 • Adam

  Dobry den, dva mesice jsem drzel bilkovinovou dietu a zhubnul jsem cca 12 kilo. Za rok jsem pribral 3 kila a zkousel jsem si ji znovu, ale vysledky se nedostavily. Je mozne, ze se organizmus nauci a proste odmitne dietu jako takovou. Pohybovou aktivitu mam aktivni, stejne se nemuzu dostat po hranici 80 kilo (rad bych 77). Nejake tipy?

 • Host chatu

  Ano s kazdým rokem věku se hubne hůře a i po dietách dochází k adaptaci na nízký příjem a jde to pak také hůře. Prostě je třeba příjem omezit více a je jedno jakou je to dietou. Lze pomoci např. léky.

 • Bohuslava Stejskalová

  Vážený pane inženýre, chtěla bych vás požádat o reakci na nedávný článek v Respektu, který je o tom, že lékaři o tom, jaká strava je a jaká není pro člověka prospěšná, nevědí v podstatě nic, důkazem čehož je to, že neustále vychází protichůdné studie o pozitivním/negativním vlivu určitých potravin na lidský organismus.

 • Host chatu

  Máte pravdu, u nás na fakultě má lékař o dietologii jen několik hodin výuky. Myslím, ale že to je správně. Na Americkém kardiologickém sjezdu je z 30000 účastníků nejméně 1000 nutričních pracovníků a na Diabetologickém kongresu z 15000 také tak 1000. I u nás existuje v Praze a Brně toto studium a jde o to, aby lékař měl blízko někoho, kam pacienta poslat. Jinak dietologie je obor jako každý jiný, vědecké poznatky se rozšiřují a některé starší se vyvracejí. Není to jiné než třeba v kardiologii nebo v diabetologii.

 • Pavel R.

  Dobrý den,
  jaká je molekulární (biochem.) podstata tzv. jojo efektu, vzniku úsporného metabolismu? Máme českou monografii o endokrinologii tukové tkáně?

 • Host chatu

  V našich knihách např. Obezitologie a terorie metabolického syndromu je toho hodně. Úsporný metabolimus vzniká snížením hormonu štítné žlázy T3 a také malou aktivitou tzv uncouling proteinů v buňkách. To se zjouší ovlivnit léky a moc to nejde. také vzniká úbtkem hnědého tuku, a intenzivně se zkoumají mechanismy které vedou k hnědnutí tuku. To umí hormony svalové tkáně myokiny, ktreí jsou dnes více zkpoumáíny než hormony tuku. Ten jsem zrovna četl dvě knihy jedna se jmenuje Endokrinologie fyzické aktivity a druhá Imunologie fyzické aktivity a zdá se že to jsou důležitější věci než hormony tukové tkáně, jejichž výzkum za 20 let tolik nepřinesl.

 • Marcela

  Dobrý den,chtěla bych redukovat váhu ,asi 10 kg.Můj problém je, že zeleninu
  ani ovoce nejím a to vůbec.Občas trochu ovoce.Ale opravdu málo.Co byste mi poradil.

 • Host chatu

  Jíst nízkotučné mléčné výrobky, libová masa a málo příloh.

 • Kristina

  jste krásný, přitažlivý muž, jak se na tomto stavu podílí Vaše stravovací návyky ? Jste věřící ?

 • Host chatu

  Asi se pletete, za polsedních 20 let jsem přibral kolem 15 kg a hubnutí vyžaduje především čas, který nemám.

 • Zdenek Štepanek

  Ranni hodnota cukru se mi mirne zvysuje az na 7,4 ale dlouhodoby naopak klesa na 35 moll.Jsem kompenz.diabetik.Neni to zvlastni?Dekuji.

 • Host chatu

  Zvláštní to není, ranní glykemie diabetika není z jídla, je to cukr, který Vaše tělo tvoří celou noc. a Zcela jistě byste měl brát léky, které to omezují.

 • Antonín Špelec

  Dobrý den, pane doktore, zajímala by mě jedna věc. Lze naordinovat nějakou "racionální výživu" člověku, který např. špatně tráví luštěniny, na ovoce je vesměs alergický, dobře mu nedělá ani celozrnné pečivo nebo syrová zelenina? Nejde pouze o požitek z jídla samotného, ale aby dotyčný, nemá-li čas a prostředky k tomu neustále si vařit, vůbec měl šanci nějak rozumně jíst a z výživového hlediska nestrádat. Děkuji.

 • Host chatu

  Můžete nízkotučné mléční výrobky a libová masa a to je myslím dostatečně pestrá dieta. Různá koření a pochutiny také obsahují málo energie a i sladké věci například marmelády apod. přinášejí dostatek zajímavé chuti i v malém množství.

 • Em. T.

  Pane profesore, je pravda, že při hubnutí je důležitější úprava stravování než pohyb, protože prý není reálné mít tolik pohybové aktivity, aby dokázala kompenzovat vysoký energetický příjem z potravy?

 • Host chatu

  Pohyb je nejdůležitější pro zdraví a pravidelně se pohybující obézní bývají zdraví. Tuková tkaň má v těle asi 10 funkcí a značná část jich je i pozitivních. Fyzickou aktivitou s e zhubnout nedá ale velmi pomáhá udržení dosažené hmotnosti.

 • Ela Nová

  Dobrý den, mohu se prosím zeptat, zda jíte maso, bílou mouku a bílý cukr? Pokud to nepovažujete za moc osobní otázku a odpovíte, předem děkuji.

 • Host chatu

  Maso a mouku jím, nápoje nesladím, cukr třeba na jahody nebo na ovocné knedlíky si rád dám.

 • Ela Nová

  A ještě jeden dotaz, jestli mohu. Netušíte, kde se bere názor, že ovoce je moc sladké, takže ho spousta lidí odmítne a dá si místo toho raději maso se šesti, tlačenku nebo hamburger? Prý je před ovocem varoval lékař a prý je to prevence před cukrovkou. Myslíte, že nějaký lékař opravdu mohl něco takového říct nebo je to jenom "výmluva", proč se nacpat "mrtvým" jídlem, které tělu nic nedá, jenom jim kvasí ve střevech? Proč to lidé dělají? Je to zvyk? Je to neznalost? A proč lidé nezmění stravovací návyky ani když vážně onemocní? Proč jim to lékaři nedoporučí? Děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  Zdravá je zejména zelenina, ovoce rovněž ale problém může být s obsahem ovocného cukru fruktozy, ktreý ve velkém kvantu může působit negativně. To se ale týká toho, že bývala tendence fruktózu přidávat do potravin, ovoce byste opradu musela sníst kilogramy aby to vadilo.

 • Zbyněk Mandarinka

  Dobrý den, máte rád písničku "Dám dělovou ránu bum bum bum bum"?

 • Host chatu

  Na ti si vzpomínám jen velmi matně

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 09/2019 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.