Energeticky úsporná stavba svépomocí? Odpovídal Jiří Koudelka

Chat je uzavřený14.11.2019 11:00

Ing. Jiří Koudelka.

Požadavky na výstavbu nových domů se neustále zpřísňují, zejména v požadavcích na spotřebu energií. Jedním z prvních kroků před stavbou energeticky úsporného domu je volba systému pro jeho obvodové stěny. A parametrů, na které brát ohled při výběru stavebního materiálu pro hrubou stavbu je hned několik. Jak vybírat materiál pro stavbu svépomocí? Jsou polystyrénové stavební prvky vhodné pro záplavovou zónu? A jak jsou na tom se vzduchotěsností? Na vaše otázky odpoví Ing. Jiří Koudelka ve čtvrtek 14. listopadu od 11 hodin.

Ing. Jiří Koudelka začal ihned po vystudování stavební fakulty na ČVUT pracovat ve společnosti Izopol Dvořák, s.r.o. jako manažer vývoje. Izopol Dvořák je tradičním českým výrobcem materiálů z EPS a EPP. Významnou součástí segmentu stavebnictví je i výroba a vlastní distribuce systému stěnového ztraceného bednění Maxplus.

Chat

  • Radek Ch.

    Dobry den, jakou životnost má ten polystyren?

  • Host chatu

    Dobrý den, ověřená životnost EPS je v praxi 55 let. Laboratorně však nevykazuje změny ani po 150 letech. Existují informace, že EPS časem na vzduchu ubývá a mizí. Na vzduchu však nikdy přeci jen nezůstává, vždy je ukryt pod finální úpravou stěny. Avšak z praxe vím, že i na vzduchu Vám za několik let ubude prakticky neznatelně.

  • Vaníček

    Na internetu uvádíte rozměry 1200 x 250 x 100-300 mm. Lze objednat jiné rozměry na míru nebo uvažujete o rozšíření rozměrů? A v jakém balení (po kolika kusech) je ten plus ke koupi?

  • Host chatu

    Dobrý den, v současné době máme nabídku pevně nastavenou. Výrobky na míru by momentálně byly technologicky náročné a neefektivní. Zároveň si myslím, že pro výstavbu obvodových stěn zatím není potřeba výroba jiných speciálních tvarovek, už s těmito máte dostatečný prostor pro kreativitu. Co se prodeje týče, objednávat můžete v libovolném počtu kusů tvarovek. Avšak například jedna paleta tvarovek Maxplus 200N obsahuje 24 kusů.

  • Karolína

    Dobrý den, pane Koudelko! Chceme s manželem brzy začít stavět a váháme, zda je vůbec bez předchozích zkušeností možné zvládnout výstavbu svépomoci. Prostě nevíme, jestli to je reálné a nechceme si ukousnout příliš velké sousto. Existuje cesta, kterou se můžeme vydat a výstavbu úspěšně zvládnout? Budu vděčná za všechny tipy. Mějte hezký den!

  • Host chatu

    Dobrý den, určitě je dobré mít alespoň nějaké zkušenosti s výstavbou jako takovou. S tím Vám však může pomoci někdo, kdo se v oboru lépe vyzná. Zároveň není potřeba svépomocí provést celou stavbu, ale můžete se zapojit tam, kde chcete a složitější prvky nechat na profesionálech. Například u nás, pokud chcete stavět nosné stěny ze systému Maxplus, lze stavět svépomocí s tím, že od nás budete mít zajištěnou asistenci, technický dozor nebo přinejmenším "přítele na telefonu" který Vám kdykoliv poradí. Zároveň Vás zaškolíme a se systémem Vás naučíme pracovat.

  • Lucie Kolesová

    Dobrý den, zajímalo by mě, když mám barák postavený z PS, tak je z hořlavého materiálu, jak může být schválený? Děkuji, Kolesová

  • Host chatu

    Dobrý den, námi používaný materiál je deklarován jako samozhášivý. Co se požárních požadavků týče, tak nosné jádro je provedeno ze železobetonu, takže s odolností vůči požáru problém určitě není. Vezměte v potaz, že pomocí EPS se domy zateplují běžně. Zároveň se staví domy ze dřeva a jiných hořlavých materiálů a všechny nakonec požárně vyhovují. Dům může být postaven prakticky z čehokoliv, jen se pak musí řídit přísnějšími požárními požadavky. Zde se pak řeší odstupové vzdálenosti od jiných staveb, velikosti otvorů, výška stavby, atd., aby dům požárně vyhověl.

  • Lubomír Moravec

    Syn chce stavět barák sám, já si myslím, že bez vzdělání si neohlídáte tu kvalitu. Souhlasíte s tím, mladý pane, nebo byste se toho nebál?

  • Host chatu

    Dobrý den, určitě je dobré mít alespoň nějaké zkušenosti s výstavbou jako takovou. S tím Vám však může pomoci někdo, kdo se v oboru lépe vyzná a ohlídá Vám tak zmiňovanou kvalitu. Například u nás, pokud chcete stavět nosné stěny ze systému Maxplus, lze stavět svépomocí s tím, že od nás budete mít zajištěnou asistenci, technický dozor nebo přinejmenším "přítele na telefonu" který Vám kdykoliv poradí. Zároveň Vás zaškolíme a se systémem Vás naučíme pracovat.

  • Lukáš Voborník

    Chci se zeptat, jak vypadá interiér té pěnostavby? Nahazuje se to omítkou, nebo dávají sádrokartony? Jak se do toho pak dá vrtat? Děkuji za zodpovězení.

  • Host chatu

    Dobrý den, finální úpravu na systém Maxplus můžete provést v podstatě jakoukoliv. Stačí tenkovrstvá omítka s perlinkou, lze provést i sádrokarton nebo nalepit dlažbu. Pokud chcete do systému kotvit předměty, tak existují hmoždinky přímo do EPS, kde každá unese zhruba 5-10kg (ty by stačili v případě roštu pro sádrokarton, nebo zavěšení lehčích předmětů). Těžší předměty se pak kotví skrz EPS až do betonového jádra, k tomuto účelu jsou na trhu k dispozici speciální kotvy.

  • Petra K.

    Dobrý den, čistě ze zvědavosti, když vedete ve firmě vývoj - jaké stavební materiály mají budoucnost, co se dál testuje? Přijde mi, že stejně je pak polovina domů z itongu, protože je nejlevější... Díky

  • Host chatu

    Dobrý den, vzhledem k tomu, že budoucnost pro stavby celkově je taková, aby se v maximální možné míře šetřili spotřebované energie na jejich provoz, je nutné to řešit ve všech částech stavby samotné. Ideálně tedy zkombinovat ekonomickou, energetickou a ekologickou stránku věci. My se snažíme mít takový systém, který je úsporný v co největším možné míře, ať už se jedná o jednoduchou manipulaci, náročnost výstavby, úsporu energií a tím pádem i ceny za provoz, prostorovou úsporu, minimální množství odpadu, atd.

  • Marek Koška

    Zdravím vás, pane Koudelko,"dýchá" dům udělaný z EPS?Děkuji

  • Host chatu

    Dobrý den, v dnešní době je nutné stavět domy, které jsou maximálně energeticky úsporné. S tím přímo souvisí i to, že dům nesmí ztrácet vyprodukovanou energii skrz obvodovou konstrukci. Tím pádem nemůžete chtít, aby dům "dýchal", jak tomu bývalo dříve. Pro výměnu vzduchu je v úsporných domech používána rekuperace (mechanická výměna vzduchu), která vzduch vymění, ale ponechá v domě vyprodukované teplo. Dům tak nikdy nebude úplně uzavřen.

  • dotaz

    Chtěl bych se optat, jestli je ten váš materiál uznatelný pro Zelenou úsporám. Vadlejch

  • Host chatu

    Dobrý den, ano, systém Maxplus je plně uznatelný při žádosti o dotaci pro výstavu energeticky úsporného domu.

  • D. Šrůtek

    dobry den, cetl jsem na internetu o pasivnich domech, ktere jsou hodne energeticky usporne. Jak takovy dum postavit? co musi splnovat?

  • Host chatu

    Dobrý den, pasivní dům je takový, který je postaven z takových materiálů a technologií, že splňuje dané požadavky: Jedná se především o celkovou spotřebu energií. Ta závisí na zvolených konstrukcích a prvcích v obálce budovy (izolace základů, stěn a střechy, typ oken a dveře, atd.). Zároveň je nutné tyto konstrukce postavit v požadované kvalitě, protože dům musí být vzduchově nepropustný a nesmí tak skrze spáry a spoje unikat teplo. Zásadní jsou také zvolené technologie jak pro vytápění a větrání, ale i pro osvětlení, atd., zde jsou také požadované hodnoty spotřeby, které nesmí být překročeny.

  • Zuzka

    Dobrý den, co doporučujete v záplavových oblastech? Je tento materiál vhodný? Děkuji

  • Host chatu

    Dobrý den, systém Maxplus je díky své struktuře odolný proti vodě a při kontaktu nemění své vlastnosti. EPS nehnije, neplesniví ani netrouchniví. Zároveň je v systému jádro ze železobetonu, který je ideální pro stavbu v záplavové oblasti.

  • SOD

    Výhody energeticky úsporné stavby svépomocí?

  • Host chatu

    Dobrý den, u jakékoliv stavby realizované svépomocí je asi hlavní výhodou cenová úspora za práci, která je mnohdy velmi výrazným bodem v celkovém rozpočtu stavby.

  • Zelenkovi

    Jaké jsou prosím NEvýhody toho polystyrenového zdiva? Kromě plusů chceme u materiálu porovnat i mínusy, děkujeme.

  • Host chatu

    Dobrý den, pro někoho může být nevýhodou mokrý proces betonáže, kterou nelze vždy provést svépomocí. Jinak jsem přesvědčen o to, že výhody celkově výrazně převažují.

  • Josef V.

    Jak se do toho VAŠEHO systému pověsí kuchyňská linka, když je uvnitř taky polystyren?

  • Host chatu

    Dobrý den, Pokud chcete do systému kotvit předměty, tak existují hmoždinky přímo do EPS, kde každá unese zhruba 5-10kg. Těžší předměty se pak kotví skrz EPS až do betonového jádra, k tomuto účelu jsou na trhu k dispozici speciální kotvy.

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 05/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov