Hormonální antikoncepce: tableta, náplast nebo injekce? Odpovídala MUDr. Kamila Nouzová

Chat je uzavřený20.03.2019 12:00

Kamila Nouzová.

Antikoncepčních metod existuje celá řada: kondom, tabletky, náplasti, vaginální kroužek, hormonální injekce nebo tělísko. Každý pár si může vybrat z nepřeberných možností pro něj ten nejpohodlnější způsob, jak se chránit. Selhání antikoncepční metody je přesto poměrně běžné – dokonce 87 % žen, které užily pohotovostní antikoncepci Escapelle nebo Postinor, uvedlo, že tak učinily poté, co jim selhala obvykle používaná antikoncepce. Jaké jsou metody hormonální antikoncepční ochrany a jak fungují pohotovostní pilulky? Ptejte se MUDr. Kamily Nouzové. Host odpovídá ve středu 20. března od 12.00.

MUDr. Kamila Nouzová, specialistka v oboru gynekologie a porodnictví, se věnuje svým pacientkám od roku 1993. Získanou praxi po I. atestaci uplatnila ve zdravotnickém zařízení GynCentrum, kde strávila 14 let. V polovině roku 2011 zahájila provoz gynekologické ordinace Remedis. Od 1. 1. 2014 pokračuje v ambulantní gynekologii a péči o těhotné ve vlastní ordinaci ProfiGyn.

Chat

 • dayd

  Je dobré používat najednou více typů antikoncepcí?

 • Host chatu

  Dobrý den, jistě to není na škodu, ale může to být zbytečné... osobně doporučuji zejména v období hledání partnera , tedy u nestálých sex. vztahů kombinovat kondom s dalšími metodami, např hormonální ATK , tělískem , vhodný je kondom zejména jako prevence většiny sexuálně přenosných chorob!!!!!!

 • MORTAR

  Která antikoncepce je vůbec nejbezpečnější?

 • Host chatu

  Nabízí se odpověď sexuální abstinence !!! Je to velmi individuální... záleží i na celkovém zdravotním stavu jednotlivé uživatelky, věku, dalším lékům, které případně užívá, určitě je to otázka individuální konzultace s gynekologem....

 • MORTAR

  Která antikoncepce nejmíň ubližuje lidskému organismu?

 • Host chatu

  Též velmi individuální … kondom ? nitroděložní tělísko s obsahem gestagenů, v některých případech - málo častý sex. styk (méně než 1x za měsíc...) je možné poradit i kombinaci kondomu či antikoncepčního/spermicidního krému či čípku s tzv. postkoitální antikoncepcí, jež blokuje ovulaci a brání usazení oplodněného vajíčka v děložní sliznici....

 • Tereza

  Dobrý den,

  kolují zprávy o nebezpečí dlouhodobého užívání hormonální antikoncepce. Pokud se tedy budu chtít vyvarovat problémům a stane se, že dojde k rizikové souloži, je lepší si jednorázově opatřit pohotovostní antikoncepci? Jaké přináší nejpříjemnosti a rizika?

  Děkuji

 • Host chatu

  Pohotovostní ATK , jednosložková gestagenní pilulka je určena k použití maximálně 1x za měsíc a POZOR!!! nechrání před pohlavními chorobami, při rizikovém sexu jak píšete a za rizikový považujeme my, gynekologové, sex s novým či ne úplně známým resp. spolehlivým partnerem , bych vždy doporučila KONDOM !!!! Jednorázová postkoitální pilulka by se měla k dostatečnému efektu použít co nejdříve, ideálně do 60minut po styku v doporučené dávce - dle doporučení ke konkrétní pilulce v lékárně (v současné době máme v ČR k dispozici tyto pilulky 3). K možným vedlejším účinkům patří nevolnost, bolesti hlavy, slabé či střední krvácení z dělohy, opoždění menses, pocit napětí a tlaku v podbřišku.....

 • Bára D.

  Dobrý den, pamatuji si, že Postinor býval na předpis, ale pak jsem slyšela o nějakých změnách. Jak je tomu prosím teď?

 • Host chatu

  Dobrý den, již několik let je postkoitální ATK tedy i Postinor volně v prodeji bez lékařského předpisu v lékárnách.

 • Simona

  Dobrý den, paní doktorko,
  musím mít předpis na zakoupení tabletek od lékaře?

 • Host chatu

  Dobrý den! Pokud máte na mysli dlouhodobě užívanou hormonální antikoncepci ve formě pilulek, náplastí, kroužku... tak určitě ano , ale v případě potřeby nákupu PILULKY K JEDNORÁZOVÉ POHOTOVOSTNÍ ANTIKONCEPCE , tzv. nouzové nebo postkoitální, není recept od lékaře zapotřebí!!!!!

 • Honza

  Jak rychle musí partnerka tabletku vzít? Není pozdě druhý den?

 • Host chatu

  Ideálně do 1 hodiny po nechr. styku, max do 12 h a to 2 tablety najednou ! konkrétně je tento postup u Postinoru ! Ćím déle od nechr. styku tím je vyšší pravděpodobnost selhání.....

 • Anežka P.

  Dobrý den,
  jak často je možné Postinor vzít tak, aby to nebylo nebezpečné nebo nevyvolalo nějaké nežádoucí účinky?
  AP

 • Host chatu

  Dobrý den, v příbalovém letáku a na podkladě vědeckých studí a našich pozorování je maximální doporučené použití jedenkrát během jednoho lunárního cyklu.... některé nežádoucí účinky - popisovány byly v některé z předchozích odpovědí však eliminovat ani při jednorázovém užití neumíme, nicméně možná rizika ovlivnění další reprodukce po užití tohoto typu pohotovostní antikoncepce jsou zbytečně nadhodnocována .

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 43/2019 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.