Hormonální antikoncepce: tableta, náplast nebo injekce? Odpovídala MUDr. Kamila Nouzová

Chat je uzavřený20.03.2019 12:00

Kamila Nouzová.

Antikoncepčních metod existuje celá řada: kondom, tabletky, náplasti, vaginální kroužek, hormonální injekce nebo tělísko. Každý pár si může vybrat z nepřeberných možností pro něj ten nejpohodlnější způsob, jak se chránit. Selhání antikoncepční metody je přesto poměrně běžné – dokonce 87 % žen, které užily pohotovostní antikoncepci Escapelle nebo Postinor, uvedlo, že tak učinily poté, co jim selhala obvykle používaná antikoncepce. Jaké jsou metody hormonální antikoncepční ochrany a jak fungují pohotovostní pilulky? Ptejte se MUDr. Kamily Nouzové. Host odpovídá ve středu 20. března od 12.00.

MUDr. Kamila Nouzová, specialistka v oboru gynekologie a porodnictví, se věnuje svým pacientkám od roku 1993. Získanou praxi po I. atestaci uplatnila ve zdravotnickém zařízení GynCentrum, kde strávila 14 let. V polovině roku 2011 zahájila provoz gynekologické ordinace Remedis. Od 1. 1. 2014 pokračuje v ambulantní gynekologii a péči o těhotné ve vlastní ordinaci ProfiGyn.

Chat

 • dayd

  Je dobré používat najednou více typů antikoncepcí?

 • Host chatu

  Dobrý den, jistě to není na škodu, ale může to být zbytečné... osobně doporučuji zejména v období hledání partnera , tedy u nestálých sex. vztahů kombinovat kondom s dalšími metodami, např hormonální ATK , tělískem , vhodný je kondom zejména jako prevence většiny sexuálně přenosných chorob!!!!!!

 • MORTAR

  Která antikoncepce je vůbec nejbezpečnější?

 • Host chatu

  Nabízí se odpověď sexuální abstinence !!! Je to velmi individuální... záleží i na celkovém zdravotním stavu jednotlivé uživatelky, věku, dalším lékům, které případně užívá, určitě je to otázka individuální konzultace s gynekologem....

 • MORTAR

  Která antikoncepce nejmíň ubližuje lidskému organismu?

 • Host chatu

  Též velmi individuální … kondom ? nitroděložní tělísko s obsahem gestagenů, v některých případech - málo častý sex. styk (méně než 1x za měsíc...) je možné poradit i kombinaci kondomu či antikoncepčního/spermicidního krému či čípku s tzv. postkoitální antikoncepcí, jež blokuje ovulaci a brání usazení oplodněného vajíčka v děložní sliznici....

 • Tereza

  Dobrý den,

  kolují zprávy o nebezpečí dlouhodobého užívání hormonální antikoncepce. Pokud se tedy budu chtít vyvarovat problémům a stane se, že dojde k rizikové souloži, je lepší si jednorázově opatřit pohotovostní antikoncepci? Jaké přináší nejpříjemnosti a rizika?

  Děkuji

 • Host chatu

  Pohotovostní ATK , jednosložková gestagenní pilulka je určena k použití maximálně 1x za měsíc a POZOR!!! nechrání před pohlavními chorobami, při rizikovém sexu jak píšete a za rizikový považujeme my, gynekologové, sex s novým či ne úplně známým resp. spolehlivým partnerem , bych vždy doporučila KONDOM !!!! Jednorázová postkoitální pilulka by se měla k dostatečnému efektu použít co nejdříve, ideálně do 60minut po styku v doporučené dávce - dle doporučení ke konkrétní pilulce v lékárně (v současné době máme v ČR k dispozici tyto pilulky 3). K možným vedlejším účinkům patří nevolnost, bolesti hlavy, slabé či střední krvácení z dělohy, opoždění menses, pocit napětí a tlaku v podbřišku.....

 • Bára D.

  Dobrý den, pamatuji si, že Postinor býval na předpis, ale pak jsem slyšela o nějakých změnách. Jak je tomu prosím teď?

 • Host chatu

  Dobrý den, již několik let je postkoitální ATK tedy i Postinor volně v prodeji bez lékařského předpisu v lékárnách.

 • Simona

  Dobrý den, paní doktorko,
  musím mít předpis na zakoupení tabletek od lékaře?

 • Host chatu

  Dobrý den! Pokud máte na mysli dlouhodobě užívanou hormonální antikoncepci ve formě pilulek, náplastí, kroužku... tak určitě ano , ale v případě potřeby nákupu PILULKY K JEDNORÁZOVÉ POHOTOVOSTNÍ ANTIKONCEPCE , tzv. nouzové nebo postkoitální, není recept od lékaře zapotřebí!!!!!

 • Honza

  Jak rychle musí partnerka tabletku vzít? Není pozdě druhý den?

 • Host chatu

  Ideálně do 1 hodiny po nechr. styku, max do 12 h a to 2 tablety najednou ! konkrétně je tento postup u Postinoru ! Ćím déle od nechr. styku tím je vyšší pravděpodobnost selhání.....

 • Anežka P.

  Dobrý den,
  jak často je možné Postinor vzít tak, aby to nebylo nebezpečné nebo nevyvolalo nějaké nežádoucí účinky?
  AP

 • Host chatu

  Dobrý den, v příbalovém letáku a na podkladě vědeckých studí a našich pozorování je maximální doporučené použití jedenkrát během jednoho lunárního cyklu.... některé nežádoucí účinky - popisovány byly v některé z předchozích odpovědí však eliminovat ani při jednorázovém užití neumíme, nicméně možná rizika ovlivnění další reprodukce po užití tohoto typu pohotovostní antikoncepce jsou zbytečně nadhodnocována .

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 9/2021 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.