Hrozí vašemu mazlíčkovi paraziti i během chladných měsíců? A jak ho před nimi ochránit? Odpovídala MVDr. Dagmar Minaříková

Chat je uzavřený07.10.2016 13:30

MVDr. Dagmar Minaříková.

Když se mluví o ochraně psů či koček před parazity, nejčastěji je to v souvislosti s klíšťaty a blechami. Majitelé pak pro své čtyřnohé miláčky pořizují antiparazitární ochranu, která chrání zvíře před klíšťaty a blechami, protože většina přípravků je multifunkčních. Jakmile ale vyprší účinnost a přichází chladnější počasí, mají pocit, že klíšťata zvířatům už nehrozí, a do dalších investic na ochranu se jim nechce. Blechy však z nechráněného psa či kočky (na rozdíl od klíšťat) dokážou zamořit celý byt. Jak ochránit svého čtyřnohého přítele po celý rok? Měl by se člověk obávat zvířecích blech? Je během podzimu stále třeba se obávat klíšťat? Ptejte se MVDr. Dagmar Minaříkové v pátek 7. října od 13.30.

MVDr. Dagmar Minaříková vystudovala veterinární lékařství na VFU v Brně, promovala v roce 2004. Již při studiu sbírala první zkušenosti v Záchranné službě veterinární Pet-medic. Po ukončení studia se začala naplno věnovat všeobecné interní medicíně psů a koček, gastroenterologii a chirurgii měkkých tkání ve veterinární nemocnici Stodůlky, kde v průběhu let získala cenné zkušenosti. V roce 2016 otevřela Veterinární kliniku v Jinočanech. Součástí její rodiny je kromě manžela a syna také černá labradorka Kessy, staffordšírský bulteriér Denis, perská kočka Luisa, britský kocour Boko a morčátko Julie.

Chat

 • DENMARK

  Hrozí zakrslému králíkovi paraziti během chladných měsíců?

 • Host chatu

  Dobrý den, pokud je králíček doma, tak nehrozí. Mohlo by se teoreticky stát, že budou parazité v seně. Preventivní opatření v tomto případě ale nepovažuji za nutné.

 • Dáma s kaméliemi

  Je potřeba chránit po celý rok zakrslého králíka před parazity?

 • Host chatu

  Dobrý den, pokud Váš králíček chodí ven tak ano. V žádném případě však nedoporučuji použití přípravků na bázi fipronilu, které jsou pro králíky toxické. O vhodné léčbě se poraďte se svým veterinářem, který posoudí vhodné ectoparazitikum právě pro Vašeho králíčka a to na základě posouzení jeho zdravotního stavu. V součastné době nejsou známy přípravky přímo registrované pro králíky.

 • DAYD

  Pokud zakrslý králík žije ve společnosti kocoura a psa - můžou paraziti přeskočit ze zakrslého králíka na ně, či od kocoura a psa na zakrslého králíka?

 • Host chatu

  Dobrý den, přes některých parazitů možný je (blechy).

 • Karmil

  Dobrý den, paní doktorko. Vím, že blechy asi nikdy nespí a pes je může chytit od koček, ježků a všude možně. Zajímalo by mně, co je tedy skutečně účinné, protože už jsem asi dvakrát zbavoval psa blech a musel jsem pracně prát i pelech a desifinfikovat koberce. Rád bych se tomu už vyhnul. Díky K.

 • Host chatu

  Dobrý den, pokud se stane, že Váš pes už blechy chytne, je nutné vyluxovat, vystříkat a vyprat vše v okolí psa preparáty k tomu určenými, protože 99% blech žije v prostředí. Ideální je však prevence, mě se nejvíce osvědčila práce s tabletami.

 • Kamila

  Dobrý den, paní doktorko, psa většinou chráním před blechama tím, že mu na jaře koupím obojek (letos to tedy poprvé byla žvýkací tableta Bravecto, která se velmi dobře osvědčila) a blechy pak řeším až další jaro. Nikdy mne nenapadlo psovi dávat další antiparazitní prostředek i na podzim a musím říct, že se mi ani nikdy nestalo, že by se na podzim blechami nakazil, nebo chytil klíště. Jak vysoká je pravděpodobnost, že se to stane? Má cenu antiparazitikum pořizovat ještě nyní, na začátku října? Děkuji

 • Host chatu

  Dobrý den, i na podzim je riziko hlavně u blech, které v těchto dnech řešíme poměrně často, protože se ježci stahují na zahrady rodinných domů. Aktivita klíšťat je závislá na počasí. třeba minulý rok, byla klíšťata aktivní celou zimu a nebylo výjímkou vyndávat klíště v prosinci.

 • Ivana

  Je opravdu třeba psa před blechami chránit celoročně? I v zimě, když je teplota pod nulou? Co mám psovi pořídit, aby nemusel stále nosit na krku obojek, po kterém mu v tom místě řídnou chlupy? D.

 • Host chatu

  Dobrý den, ochrana je určitě důležitá po celý rok, protože vývojová stadia blech přežívají i teploty pod nulou. Zároveň se pejsek může venku potkat s ježkem, potkanem, nebo jiným pejskem napadeným blechami a tak se nakazit. Pokud nechcete používat obojek, je možné aplikovat pipetku, u té však šamponování snižije účinnost, nebo tabletku buď na jeden, nebo na tři měsíce.

 • Petra

  Dobrý den, paní doktorko. Máme tříměsíční stafordširskou bulteriétku, kterou jsme zatím žádným přípravkem proti vnějším parazitům nechránili. Máme s tím začít teď, nebo to bude stačit až na jaře? A jaký doporučujete? Toto plemeno mívá přeci jen občas kožní problémy, tak chci vědět, co je pro ni nejlepší. Děkuji

 • Host chatu

  Dobrý den, na zimu bych doporučila přípravek proti blechám. V tomto případě nedoporučuji obojky, ale přikláním se spíše k tabletkám, protože pejsek rychle poroste.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 1/2022 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.