Inkontinence trápí i muže. Ptejte se na ni primáře Zachovala

Chat je uzavřený29.11.2013 10:00

Doc. MUDr. Roman Zachoval, Ph.D., MBA.

Za inkontinenci je považován jakýkoli únik moči. Přestože není život ohrožující, ve většině případů představuje závažný zdravotní, hygienický i sociální problém. Během svého života se s ním setká až 16 % populace Evropy a Severní Ameriky. Inkontinencí trpí většinou ženy, onemocnění u mužů však není výjimkou. Příčinou může být symptom hyperaktivního močového měchýře nebo tzv. stresová inkontinence. Moderní metody léčby nemoci dokáží pomoci velkému množství pacientů znovu se zapojit do běžného života. Na vše, co s touto komplikací souvisí, jste se ptali docenta Zachovala 29. listopadu od deseti hodin.

Doc. MUDr. Roman Zachoval, Ph.D., MBA vystudoval 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a po ukončení studia se začal věnovat oboru urologie. Klinické zkušenosti sbíral především na lékařských fakultách v Praze a při dlouhodobých studijních pobytech v Německu a Francii. Od roku 2006 je primářem Urologického oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze. Mezi jeho odborné specializace patří poruchy močení a inkontinence, onkourologie, problematika selhání ledvin a transplantace ledvin či urogenitální tuberkulózy.

Chat

 • Golem

  Když srovnáte kolostomii a inkontinenci, není kolostomie společensky horší?

 • Host chatu

  To je individuální, záleží na stupni a závažnosti inkontinence a provedení a funkci stomie.

 • Valkýra

  Co pomočování u pubescentů - při dospívání, to je také inkontinence?

 • Host chatu

  Ano, až u 1 % populace přetrvává pomočování do dospělosti, většinou za to může hluboký spánek, ale mohou to být poruchy tvorby moči funkce dolních močových cest apod.

 • Magda Holenská

  Co je stresová inkontinence?

 • Host chatu

  S psychickým stresem, jak si ho v současné době vykládáme, nemá nic společného. Je to termín kdysi převzatý z angličtiny. Stresová inkontinence znamená únik moči při zvýšení nitrobřišního tlaku, nejčastěji při zakašlání, kýchnutí, poskočení, běhu, zvedání těžkého předmětu apod.

 • Dotaz

  Jak vzniká symptom hyperakt. moč. m. či stresová inkontinence?

 • Host chatu

  Hyperaktivní močový měchýř vzniká většinou "stárnutím" tkání, ale dost často je příčina neznámá, zejména u mladších pacientů. Také může být způsoben zvětšenou prostatou nebo neurologickými poruchami. Stresová inkontinence znamená oslabení funkce svěrače močové trubice. S věkem se funkce svěrače zhoršuje. U žen k tomu dále napomáhají např. porody, obezita, těžká fyzická práce. U mužů operace prostaty.

 • WINTER

  Jaká je prevence inkontinence a léčení inkontinence?

 • Host chatu

  Prevence: zdravý životní styl, správné namáhaní a aktivita svalů v oblasti pánve a trupu. Léčba: u obou typů inkontinence fyzioterapie, eventuálně magnetoterapie či elektrostimulace. Dále u hyperaktivního močového měchýře většinou poměrně efektivní léky, u stresové inkontinence miniinvazivní chirurgické metody.

 • nademlýnský

  Je mi šedesát let, dosud jsem neměl s únikem moči potíže, poslední půlrok mě obtěžuje, že se pocit plného močového měchýře nepřihlásí včas a já pak někdy nestihnu vyhledat toaletu. Vždy se to stane jen přes den, kdy víc přijímám tekutiny, v noci nikdy, ani se nebudím, nemusím na wc. Mám se s tím smířit jako s problémem, který patří k věku a tedy k jistému opotřebování organismu, nebo je to problém, který je možné úspěšně řešit? Děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  Většinou je možné tento problém vyléčit nebo alespoň zlepšit.

 • Ing.Jana Bobáková

  Dobrý den, pane primáři, v r. 2007 mi byla dg. intersticiální cystitída močového měchýře (urgentní močení s obstrukcí), 4 roky jsem užívala Ubretid a Fokusin (múj bratr v r.22007 zemřel na rakovinu moč,mechýře a prostaty a začínal právě s těmito léky. Léky mi pomáhaly, ale když jsem je zkoušela vysadit, problémy se vrátily.
  Před asi 1/2 rokem se k tomu přidal slabý únik moči, hlavně při sportu a v čase, kdy nemohu jít hned na toaletu. Prosím, co by ste mi doporučil na odstranění tohoto problému?
  Mám 54 let, 2 dospělé děti, po gyn.stránce všechno OK, jiné zdravotní problémy nemám.
  Děkuji, odpověď prosím poslat na jana.bobáková@gmail.com

 • Host chatu

  U Vás bude nutné zopakovat komplexní vyšetření a podle toho najít nějaké řešení, které povede ke zlepšení stavu. Intersticiální cystitida je kromě Vašich dalších eventuálních problémů skutečně složitější onemocnění.

 • Jana Hodonská

  Dobrý den,pane primáři,již asi třetí rok trpím tzv. stresovou inkontinencí.Užívám už druhé léky,které mi už neúčinkují.Paní gynekoložka mi nabízela operaci tzv."pásku",o které jsem se ale dočetla,že se používá jen při "normální"inkontinenci.Pro řešení mého problému bych potřebovala jinou operaci. Chci se zeptat o jakou operaci se jedná a jak moc je tato operace "závažná".Ještě dodám,že je mi 55 let.Děkuji za Vaši odpověď.Jana

 • Host chatu

  V otázce se nemohu dobře vyznat. Základní chirurgickou metodou řešení stresové inkontinence jsou právě miniinvazivní páskové metody.

 • mirek prokeš

  Dobrý den, pravděpodobně trpím hyperaktivním měchýřem. Ale místní urolog zde v Třebíči dr. Vermousek mi pouze řekl abych se s tím smířil. Je mi 39 let a smířit se s tím rozhodně nechci, chodím na malou cca 12x a v noci někdy i 2x.Proto raději když mám nějaké vyřizování nepiji, ale z toho mám zase někdy až motolice. Mohl byste mne prosím vyšetřit ? Děkuji Prokeš M. tel. 608 418 649 nebo mirek.prokes@centrum.cz

 • Host chatu

  Samozřejmě, je vhodné vyšetření a dle toho najít vhodné řešení. Myslím, že šance alespoň na zlepšení frekvencí jsou.

 • onderka

  dobry den, jsem po RAPE a mam potize pri domocovani, stale mi unika i po domoceni trochu moci, co se s tim da delat?

 • Host chatu

  Po operace je nutné trénovat svěrač, šance na zlepšování jsou alespoň jeden rok. V případě neúspěchu je možné ve většině případů operovat, poté dochází ke zlepšení úuniku o 60 - 100 %.

 • Kalous

  Dobry den pane doktore,je mi 37 let a trapi me prilis caste moceni, pravidelne kazdou noc jednou. Kdyz se nachazim ve spolecnosti, vsimam si, ze se chodim casteji nez ostatni mocit. Obvodni lekarka kde jsem nedavno byl objevila infekci (problem me trapi jiz leta, az nyni jsem jej zacal resit)i,dala mi antibiotika a soucasne me po doleceni poslala na urologii. Tam mne po vsech vysetrenich rekli, ze je vse v poradku. Mozna ano, ale neprijde mi normalni, ze mocim alespon jednou casteji nez vsichni v mem okoli. Soucasne se abnormalne potim, v nekterych letnich momentech ze me doslova kape. Nemyslim, ze by to bylo dano neumernym prijmem tekutin.Dekuji

 • Host chatu

  Je potřeba provést komplexní urologické vyšetření (možná, že jste již alespoň částečně absolvoval) a zjistit o jaký problém běží a dle toho léčit. Většinou medikamentózně.

 • karel

  Dobrý den,
  je mi 35, posledních pět let mám problémy s inkontinencí se zhoršující se tendencí. Zejména při sportu, ale i v běžném životě dochází k únikům, zejména po vymočení.
  Vyšetření (byl jsem i na rentgenu) neprokázalo žádný problém.
  Nevím už, co s tím mám dělat. Máte nějakou radu?
  děkuji

 • Host chatu

  To opravdu nejdříve potřebuje pečlivé probrání obtíží a důkladné vyšetření.

 • Tomáš

  Dobrý den,

  je mi 26 let a již přibližně dva roky mě trápí velmi časté močení - cca 10x za den, občas s únikem moči.
  Jeden urolog mi řekl, že to nic není a časem se to upraví.
  Šel jsem proto k druhému, ten diagnostikoval hyperaktivní močový měchýř a nasadil léčbu Vesicare. Ta však výrazně nepomohla. Navrhuje proto další medikamenty, ale tvrdí, že Vesicare je stejně nejúčinnější.
  Rád bych se zeptal, zda se nezaměřit jiným směrem, zda to nemůže být nějaká nemoc s těmito příznaky, se kterou jste se v praxi možná setkal?

 • Host chatu

  Samozřejmě neznám Vaši dokumentaci, ale pravděpodobně se jedná o hyperaktivní močový měchýř. V tom případě je nutné pátrat po eventuální příčině a pokud se najde, tak ji léčit. K tomu samozřejmě léčit příznaky hyperaktivního močového měchýře. Vesicare je skutečně velmi dobrý preparát, ale v efektu jsou jistě individuální rozdíly.

 • nikita

  Dobry den,je pravda,ze jsme prvni na svete ve vyskytu rakoviny ledvin???

 • Host chatu

  Ano výrazně, přesné vysvětlení není známo. Může jít o určité genetické dispozice i vliv prostředí.

 • Libor

  Chtěl jsem se zeptat které léky jsou na zvětšenou prostatu,aby neměly vedlejší účinky,a nebo zda existuje ůčinná léčba přírodními léky?Je mi 55 let,a mám problémy s udržením moči.Lékařsky zjištěná zvětšená prostata,a nadváha,2 léky které jsem bral je vesicare na noc a na druhý už si nevzpomenu,byly neůčinné,tak jsem je přestal brát,protože jsem nepozoroval žádné zlepšení.A nebo existuje jiná léčba,třeba i operace?Děkuji za odpověd .Libor

 • Host chatu

  Bohužel většina léků může mít zároveň i vedlejší účinky, i když v léčbě prostaty či hyperaktivního měchýře nebývají časté ani závažné. Chtělo by to provést vyšetření a vyzkoušet různé preparáty, citlivost může být dosti individuální.

 • diana

  Pojí se s inkontinenci např.častější záněty močových cest? Jaká jsou nebezpečí??

 • Host chatu

  Při zánětu močového měchýře bývají přítomny urgence (silná nutkání na močení), které mohou vést až k úniku moči. Inkontinence může vést ke vzniku infekčních komplikaci zejména kůže v oblasti genitálu, ale i ke zvýšenému výskytu močových infekcí.

 • Ing.Vldimír Rulc

  Mám symptom hyperakt.moč.měchýře a z toho vyplývá určitá inkontinence(problém včasného dojití na WC a pod.).Dá se s tím něco dělat? A jaké prostředky si mám event,zakoupit aby ten únik moči nebyl až tak vidět?

 • Host chatu

  Určitě je vhodné se nechat nejdříve vyšetřit. Rozhodně se neléčit sám bez vyšetření.

 • Ladislav

  Hezký den, pro ženy trpící inkontinencí existují např. vložky Tena lady apod., ale jsou i nějaké pomůcky pro muže, kteří trpí únikem moči?

 • Host chatu

  Samozřejmě, existuje celá škála výrobků, které uspokojí prakticky všechny pacienty s únikem moči. Je vhodné nechat si poradit u urologa, a poté vyzkoušet a vybrat si ty správné pomůcky.

 • Nelina

  Kam vsude saha lecivy ucinek brusinke, co se mocoveho ustroji tyka? Mam s nimi dobre zkusenosti pri zanetech mocovyh cest, ale zajimalo by me, zda pomahaji i na jine rproblemy. dekuji

 • Host chatu

  Jejich účinek je deklarován na záněty močových cest, u jiných diagnóz dosud není dostatek přesných dat o účinnosti - takže zatím nelze přesně říci.

 • Milada H.

  Přečetla jsem si o časovaném močení a tréninku měchýře. O co jde, pane doktore?

 • Host chatu

  Pacienti s hyperaktivním močovým měchýře trenují v situacích, kdy je to společensky vhodné, kapacitu močového měchýře. Pokoušejí se překonat nucení na močení a vydržet o něco déle, a tím trénují nárůst kapacity.

Foto: archiv
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 14/2020 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.