Jak během smogové situace chránit sebe a malé děti? Odpovídala pediatrička MUDr. Jarmila Seifertová

Chat je uzavřený30.01.2017 10:30

MUDr. Jarmila Seifertová.

Smogovou situaci, tedy vysokou koncentraci polétavého prachu v ovzduší, hlásí v posledních dnech města napříč celou republikou. Mezi nejohroženější skupinu obyvatel patří děti, které by měly omezit fyzickou aktivitu venku. Smog má výrazný vliv i na sníženou obranyschopnost organismu, negativně ovlivňuje především děti s alergií či astmatem. Citlivější jedinci si mohou stěžovat na zhoršené dýchání, pálení očí a na pocity spojené s úzkostí. Jaká režimová opatření mohou pomoci dospělým a dětem ulevit? Ptejte se pediatričky MUDr. Jarmily Seifertové v pondělí 30. ledna od 10.30.

MUDr. Jarmila Seifertová je praktická dětská lékařka, provozuje vlastní ordinaci v Kladně-Kročehlavech od roku 1992. Její praxe je akreditována pro pregraduální i postgraduální výuku a neustále se věnuje svému dalšímu lékařskému vzdělávání.

Chat

 • Marlenka

  Dobrý den, paní doktorko, chtěla bych se zeptat, jak je nejlepší doma větrat při smogové situaci - je nějaký "šetrnější" způsob, než na pár minut otevřít okno? Mám dvě malé děti, obě jsou často přes zimu nemocné - rýma, kašel, záněty spojivek. V rodině máme alergie, astma ne. Jak je mohu co nejlépe chránit? Děkuji

 • Host chatu

  Při smogové situaci větráme jen krátce rychle průvanem, nejlépe v poledne. A je dobře ev. používat v uzavřené místrnosti čističku vzducu

 • Alice

  Dobrý den, myslíte, že současná smogová situace může malým dětem uškodit? Má smysl jezdit na hory alespoň na víkend? Doma se snažím "vylepšovat" vzduch zvlhčováním, občas nechám děti inhalovat nad hrncem s heřmánkovým čajem, dělám správně?

 • Host chatu

  Určitš i víkendový výlet na hory udělá dětem dobře. Domácí zvlhčování může vést také ale k tvorbě plísní. Výborný nápad je nechat je občas Inhalovat přes správný inhalátor. Do dvou let je vhodný Omron duo baby a pro starší Omron A3. Také buďte opTRNÁ S HEŘMÁNKEM, NĚKDO JE NA NĚJ ALERGICKÝ.

 • Fido

  Zdravím paní doktorko! Chtěl bych se zeptat, zda je normální mít rýmu ne týden, ale smrkat celou zimu.

 • Host chatu

  Hezká otázka. Normální je rýmu nemít. ale takového ranní ev i večerní pročištění a vysmrkání je běžnou součástí hygieny nosu. Sliznici můžeme i otužovat vhodným občasným či denním inhalováním a tím urychlíme odstanění nahromaděných hlenů. Pokud vydrží volný nos do odpoledne nejde o opravdickou RÝMU.

 • Radmila Nová

  Hezké dopoledne. Zajímalo by mě, jak může dětem smog uškodit? Je rozdíl mezi zdravím dětí, které vyrůstají na severu Čech, kde je vzduch obecně horší, a dětmi například z Prahy? Existují na to nějaké studie?

 • Host chatu

  Smog škodí dětem při delší expozici určitě. Studie na to byly dělány, nyní z hlavy neumím žádnou citovat. Smog je vlastně větší navázání škodlivých - více chemických látek a zplodin ze spalování a dětská sliznice je tím jakoby "škrábána" otéká ( tím se brání) a tvoří hlen. A do oteklé "poškrábané sliznice" zase se velmi snadno ubydlí " kolem letící" vir nebo bakterie. A poškozená sliznice snadno potm reaguje i na pyly-jaro .

 • BBB

  Jak vlastně funguje samočistící schopnost plic? Dá se nějak aktivně uspíšit? A ještě jeden dotaz, je pravda, že plíce dokáží "odbourat" - vyčistit ekvivalent znečištění jedné cigarety?

 • Host chatu

  Samočistící schopnost plic samozřejmě existuje. Začíná to ale již u horních cest dýchacích- nejdůležitější klimatizační jednotkou s očištˇovací schopností je nos a nosohltan. Tam dochází k prvnímu obalování nečistoto a škodlivin hlenem, ten spolkneme do žaludku a tam jsou bakterie, viry a nečistoty průběžně likvidovány již jen kyselým prostředím. Tudíž častější inhalací v době smogu můžeme zlepšit odbourání škodlivých částitc z dýchacích cest. Dobrý je inhalátor Omron Aš pro větší děti a dospělé. A čistící schopnost plic urychlíme správným dýcháním( třeba dle jógy) a inhalací opravdu čistého vzduchu a posilováním či spíše uvolňováním dýchacích svalů A o té cigaretě to přesně nevím, ani nevím jaký časový úsek máte na mysli.

 • SK

  Kde je v současnosti smogu v ČR nejméně a kde nejvíce?

 • Host chatu

  Dle smogových zpráv na horách od cca 900m n.m. a na jižní Moravě

 • SK

  Jaké nejhorší následky má smog na dětské zdraví?

 • Host chatu

  Smog poškodí sliznice dýchacích cest a jakoby je otevře i jiným škodlivinám chemickým a též prachovým a pylovým částicím a může vzniknout až astma.

 • SOD

  Které děti se se smogem vyrovnají nejlépe a které nejhůře?

 • Host chatu

  Se smogem se vyrovnají lépe děti, které nejsou jinak závažněji nemocné, nemají alergii, umí si dobře samočistit horní cesty dýchací, hlavně nos. A také ty,kteří sportují a umí tedy lépe hospodařit s dechem. A v době smogu se mohou prodýchat třeba v tělocvičně bez prachu a plísní.

 • ANTI

  Co vše smog může dětem způsobit?

 • Host chatu

  Smog může "uvolnit" cestu pro viry, bakterie, prachové, plísńové či jiné chemické škodliviny. Pak se snadněji rozvinou oPRAVDICKÉ ZÁNĚTY DÝCHACÍCH CEST i středouší a vedlejších nosních dutin. Při čASTÉM OPAKOVÁNÍ MOHOU DĚTI I HŮŘE SLYŠET.

 • SD

  Má smog i nějaké pozitivní následky pro dětský organismus?

 • Host chatu

  Moc pozitivních přímých následků po expozici smogem asi nebude. Ty vedlejší mohou být sociálního charakteru, že rodiče vymyslí jinou zajímavou činnost než dlouhou procházku venku a tou může být třeba divadlo, koncerty, výstavy apod.

 • Radek

  Dobrý den. Mám dojem, že bránit se smogu jde jen tak, že před ním ujedeme. Ale kdo si to může dovolit? Práce, škola, peníze...Snad někdo vymyslí obří čističky vzduchu či nějalé masky abychom vůbec ve zdraví došli do práce či školy. Tak čím podpořit imunitu dětí, aby je smog moc neohrožoval? Díky.

 • Host chatu

  Ujetí smogu by bylo nejlepší. Obří čističky jsou asi vhodné jen pro třeba uzavřené prostory škol na kratší dobu. Masky bez příslušného filtrační bariery jsou neúčinné- právě tak jako šály přes nos a pusu ( spíše naopak). A abychom došli bez většího"úrazu" do školy , tak je lépe jít v klidu-nespěchat a hned ve škole si pročistit a lépe ještě propláchnout nos. Třeba mořskou vodou a doma pak po návratu vhodným inhalátorem k opláchnutí sliznic od škodlivina jejich zvhčení. Doporiučuji pro větší Omron A3 a pro malé do 2 let (ty asi nechodí do školy) Omron duo baby.A podpora imunity je obecná: sportovat - dobře dýchat, jíst trochu v nadbytku ovoce, opravdické jogurty, vlákninu a dost zeleniny.

 • Romannka

  Co dělat , když soused topí celou zimu starými dřevěnými pražci napuštěnými thérem , vede to k tomu , že je nedýchatelno , všichni máme záduchu a nikdo s ním nehne . Neexistuje ani otevřít okna , protože to znamená se dusit i doma . Děti marodí skoro pořád i když děláme vše proto , abychom se tomu vyhnuli .Starosta říká , že si to s ním nechce rozházet a on se nám všem jen směje . Nyní se řeší jen nedotknutelnost obydlí , ale co ochrana zdraví ? O to nejde ?

 • Host chatu

  V tom Vám bohužel z lékařského hlediska neporadím. ale jistě na hygienické službě by radu měli.

 • Julian

  Víte o tom , že v posledních letech se mnohé udělalo pro města a na vesnice se jaksi pozapomnělo a tak je tady mnohem horší vzduch , než ve městech ?Co s tím , dotace na lepší topení jsou mizerné a minimální .Možná se mělo spíš investovat do zavedení plynu i do obcí a bylo by nám tu lépe .Díky za reakci .

 • Host chatu

  Souhlasím s Vámi, ale směřujte to spíše na politiky....

 • Mirka Rubošová

  Paní doktorko je možné , aby přes zimu naše děti neustále marodily s dýchacími problémy a pokud jedou k sestře do města na týden , nebo dva , mají druhý den pokoj ?Je pravda , že lidé topí vším možným , cítím plasty a podobné chemikálie . V otázkách vidím , že tento problém je v mnoha vesnicích , hlavně na vesnicích .

 • Host chatu

  To na co se ptáte možné určitě je! Můžete jim ty nečistoty pravidelně oplachovat mořskou vodou či přes inhalátor( já používám Omron baby). A myslím, že už jde podobného souseda i udat, že jsou možné kontroly čím se topí.

 • Leona

  Dobrý dne, paní doktorko,
  zajímalo by mne, jak chránit děti a jak chránit sebe? Vyžadují děti nějakou speciální péči, nebo je to stejné jako u dospělých? Děkuji a hezký den, Leona

 • Host chatu

  Děti mají dýchací cesty výrazně kratší než dospělí a citlivější. potřebují se důsledně naučit nosní hygieně- mořské vody , inhalátory , aby jejich sliznice se otužovaly. A vlastně nejen sliznice, ale celý člověk. A to je vlastně stejné i u dospělých. Hlavně se vyvarujte pobytu v zakouřených prostorách- je to cítit i z oblečení.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 1/2022 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.