Jak cestovat v době covidové? Kam se vypravit v Česku? Odpovídal ve středu 22.12. od 13.00 Jiří Peňás

Chat je uzavřený22.12.2021 13:00

Jiří Peňás, novinář, literární publicista a cestovatel.

Jak cestovat v době covidové? Kam se vypravit v Česku?  Co si určitě na výlet či delší cestu nezapomenout doma? Co bylo jeho největší dobrodružství? Jaké exotické země při svých cestách navštívil? Nejen na tyto otázky odpovídal Jiří Peňás, cestovatel, novinář a autor knižní trilogie Výpravy

Jiří Peňás je především novinář a literární publicista.  Kromě toho také vášnivý cestovatel. Narodil se v Prostějově, vyrostl v Krušných horách, na gymnázium chodil v Sokolově. Na Filozofické fakultě UK vystudoval češtinu a historii (1989), poté krátce pracoval jako zeměměřič, knihkupec a noční vrátný. V roce 1992 nastoupil do deníku Prostor, pak pracoval v Mladé frontě a Lidových novinách. Od roku 1995 vedl kulturní rubriku v Respektu a od roku 2000 v časopise Týden. V roce 2009 se vrátil do Lidových novin, v roce 2016 odešel do Týdeníku Echo. Za své novinářské počiny získal cenu Novinářská křepelka (1997) a Cenu Ferdinanda Peroutky (2013). Již více než deset let píše každý týden záznam ze svých výprav po Česku či blízkém zahraničí. Jeho cestopisné fejetony se mezi čtenáři napříč generacemi staly tak populárními, že v posledních letech vyšly ve dvou knižních souborech Výpravy pro starší a pokročilé (2019) a Výpravy pro blízké i vzdálenější (2020). Nyní na pulty knihkupectví zamířil třetí díl pojmenovaný Výpravy pro den i noc.

Chat

 • SK

  Není lepší v době covidové vůbec necestovat?

 • Host chatu

  Doba covidová může trvat asi stejně dlouho jako doba ledová. Takže třeba se ani jiné nedožijeme. Ale samozřejmě záleží na každém, a taky, co to znamená cestovat... Pokud jde o moje cestování, tak na něm se toho moc nezměnilo. Prostě nějak jedu a je to.

 • DENMARK

  Jak cestovat - ale zodpovědně - v době covidové?

 • Host chatu

  Asi zodpovědně jako dřív: nestrkat špinavé předměty do pusy, občas si umýt ruce, neolizovat kliky, nešahat na podezřelé věci a lidi, nenavazovat nahodilé intimní kontakty, chodit jen do lékařsky prověřených veřejných domů... Asi tak nejak.

 • ANTI

  Jak jste celkově vy cestoval v covidové době?

 • Host chatu

  Vždycky jsem si sbalil své věci, podíval se, jak to jede, koupil jsem si lístek a jel jsem.

 • GF

  Jestli jste v covidové době vy přímo cestoval, kladl jste si otázku o tom, zda je to zodpovědné v této době cestovat?

 • Host chatu

  Kladl jsem si různé otázky, tahle se mezi nimi příliš nevyskytovala. Když covid (či jako to nazval) vrcholil, tak jsem chodil spíš na procházky. V mém pojetí cetování to není zas takový rozdíl.

 • Mirka Nová

  Dobrý den, kolik zemí jste již procestoval? Jak vás napadlo psát ze svých výprav povídky? Mirka

 • Host chatu

  Není to nějaký ohromující počet. Já jsem vlastně spíš domácí cestovatel. Soustavně objíždím pár zemí kolem Čech, občas, když se dostanu dál, tak je to spíš výjimka. A napadlo mě to tak, že jsem si řekl, že mě to bude bavit, psát o různých místech, a to trochu jinak, než se tak o nich obvykle píše, pokud vůbec.

 • Petr D.

  Zdravím, jak cestuje poslední dva roky? Je to kvůli covidu hodně omezené? Stala se vám na cestách kvůli covidovým restrikcím nějaká nepříjemnost?

 • Host chatu

  Už jsem to psal: na mých cestách se žádné velké změny neudály. Jednu dobu nejezdila veřejná doprava (tou jezdím skoro výhradně), tak to jsem prostě nejezdil. Jinak se mi nic zvláštního nestalo. Jednou mě v Madarsku, bylo to v červnu, nepustili do jednoho muzea, protože se přísné paní nezdálá důvěryhodná kartička z mého očkování. Jinak nic. Ovšem pochopitelně, že nepříjemností jsou ty věčné roušky, jednak je to hnusné nosit na hubě, a za druhé nevidíte lidem do tváře: což je jedna z hodnot cestování: že si můžete (decentně) prohlížet lidi, které jste nikdy neviděli.

 • Aleš

  Podle ceho si vybirate mista, která navstivite?

 • Host chatu

  Podle toho, jak se mi tam právě chce nebo tam něco jede. Spíš je náhoda, která ke mně nějak doputuje. Moje cesty nejsou ostatně žádná exotika, jen vyjíměčně to je víc než 250 kilometrů od Prahy.

 • ZITA

  Cestujete sám nebo s někým? Chci se odhodlat někam vycestovat po vlastní ose, ale bojím se. Jak se odhodlat? V čem jsou výhody a nevýhody?

 • Host chatu

  Sem tam se někdo přidá. Cestování o samotě má vyhodu, že se nemusíte s nikým dohadovat (a ještě za ni platit...), ale zase vám pak třeba nemá kdo dát umělé dýchání, když ho zrovna potřebujete. Ted jsem třeba na výletě s plastickým chirurgem dr. Milanem Lahučkým, který mě přemlouvá, abych si nechal provést kolonoskopii. Nevím, zda mu vyhovím. A vy se ničeho nebojte.

 • Milan

  Jiří moc vás zdravím, líbí se mi vaše knihy Výpravy. Nyní přemýšlím nad třetím dílem, je v něčem speciální?

 • Host chatu

  Je speciální v tom, že je o jiných místech než ty první dva. Také se tam vyskytují jiné postavy, například dr. Lahučký (viz přechodzí odpověd). V každém případě Vám ji doporučuju. (Pošlete mi pak ke kontrole fotografii zakoupeného výtisku).

 • Iveta Pokorná

  Dobrý den, co je vaším nejoblíbenějším místem v Česku? Chceme na jaře udělat dvoutýdenní dovolenou po ČR, co byste nám doporučil? Děkuji, Iveta

 • Host chatu

  Děkuju za otázku. Já nemám nějaké úplně oblíbené místo, vždy si nějaké oblíbím a pak zase jiné. Ale možná se dá něco vyčíst právě z těch knížek. Ale kdybych mohl poradit, tak nejlepší je si oblíbit, třeba i zamilovat místo, kde žijete. Pak jste vlastně pořád na výletě. A kdybych tedy musel jedno nebo dvě oblíbená místa prozdit, tak tedy Plumlovská přehrada a jedno louka u Boče na břehu Ohře. Z osobních důvodů.

 • Radek

  Dobrý den. Máte nějaké doporučení na pobyt v ČR? Mám rád pobyt v přírodě s rodinou.

 • Host chatu

  Viz předchozí... A kdybych Vás třeba mohl tajně někam poslat, tak zkuste Krušné hory, ta část od Božího daru po Kraslice.Je tam krásné a smutné.
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 1/2022 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.