Jak chápat módu a jak si vybrat, co na sebe? Odpovídala návrhářka Lucie Marková

Chat je uzavřený13.02.2018 13:00

Módní návrhářka Lucie Marková.

Jak vnímat módu? Co to znamená mít svůj styl a jak ho najít? Znamená to, že musím mít ty nejdražší kousky nejlepších značek nebo zvládnu být krásná i s košilí ze second handu? Móda znamená pro řadu z nás něco, v čem se vlastně moc nevyznáme a jednou za čas si prostě koupíme novou bundu nebo tričko. Jak vlastně módu chápat a jak si vybrat, co na sebe?

Lucie Marková se naplno věnuje módě od 18 let, kdy jí v indické knihovně palmových listů předpověděli kariéru úspěšné módní návrhářky. Od té doby tvoří kolekce oděvů a šperků. Zdůrazňuje jednoduchý přístup k designu, kvalitní materiály a pohodlí. Mezi jejími návrhy najdete především pohodlné a funkční kabáty, které můžete nosit všude - jak na hory, tak do divadla. Ráda upravuje oblečení ze svých kolekcí zákaznicím tak, aby jim perfektně sedělo na míru. Její portfolio najdete na www.luciemarkova.com a aktuální kolekce na www.luciemarkova.cz. Říká, že krásu si nosíme v sobě, móda ji jen ukáže. Host odpovídá v úterý 13. února od 13.00.

Chat

 • Jolana

  Jaké kousky by v šatníku rozhodně neměly chybět?

  Děkuji

 • Host chatu

  Zdravím Vás Jolano, rozhodně pár věcí, na které se můžete vždycky spolehnout. V dámské módě je to bílé (nebo tělové) a černé hladké spodní prádlo, bílé a černé tílko, bílá klasická košile, dobře padnoucí džíny, oblíbené tričko, volnější svetr, klasická kostýmková sukně nebo kalhoty a sako a samozřejmě nestárnoucí klasika, malé černé. Ostatní můžete doplnit dle vlastního uvážení a Vašeho životního stylu, například oblečení na sport, večerní šaty apod.

 • Kája

  Co "pofrčí" na jaře a v létě?

 • Host chatu

  Zdravím Kájo, obecně jsou teď docela v kurzu devadesátky, ale na Vašem místě bych se zaměřila spíš na svůj osobní styl, než kousky na pár měsíců. Když si vytvoříte styl, který Vás definuje a sedí k Vám, budete to Vy, kdo "pofrčí".

 • Hedvika

  Zdravím,

  kolik barev může mít člověk na sobě, aby nevypadal jako papoušek, ale zase ani příliš usedle? Jaké barvy k sobě perfektně pasují?

 • Host chatu

  Milá Hedviko, před lety jsem četla krásnou radu pro začínající návrháře, která mi v začátcích práce dost pomohla. Když nevíte, jak kombinovat barvy, pracujte s maximálně čtyřmi barvami najednou. Kolik barev na sobě člověk nosí, obvykle záleží i na prostředí, ve kterém žije, například v Africe se běžně kombinuje všechno dohromady a dámy tam září na 50m dopředu. V Evropě je to umírněnější. Typické němky obvykle ladí vše do jednoho tónu, stejná barva střevíčků, sukně, halenky, kabelky, doplní maximálně drobnou změnou odstínu nebo třeba bílou košilí. Výsledek působí usedleji a rezervovaněji. Francouzsky volí nejčastěji jako základní černou a k tomu jednu až dvě doplňkové barvy, například oblíbenou kabelku nebo šálu. V případě oblíbeného kousku (po babičce, od kamarádky, poklad ulovený v tom maličkém roztomilém obchodě) k sobě barvy nemusí nutně pasovat a tento drobný rozpor vytváří jejich unikátní styl. Pokud chcete pracovat s více barvami, najděte se barevný kruh a pracujte s barvami, které jsou buď přímo proti sobě nebo těsně vedle sebe.

 • Mirka

  Máte vy nějaký vzor? Návrháře či módní ikonu? Kde berete isnpiraci?

 • Host chatu

  Milá Mirko, z návrhářů mám nejraději Elsu Schiaparelli. Byla to skvělá inovátorka a řadu projektů připravovala se Salvadorem Dalím. Inspiraci nacházím nejčastěji v tom, co vidím na ulici kolem sebe. Často sedím někde v kavárně, dívám se kolem sebe a představuji si, co bych oblékla lidem, kteří chodí kolem mě. Často mě ale inspirují výstavy nebo hudba. Ráda chodím na vernisáže do Rudolfina, mají skvělé výstavy a vždycky mě tam napadne něco nového.

 • Petra

  Dobrý den
  Z jakých materiálů nejraději šijete?

 • Host chatu

  Zdravím Vás Petro, obecně mám nejraději velmi kvalitní materiály. Raději si vyberu dražší a kvalitnější materiál, než levný, který nic nevydrží. Z toho důvodu ráda pracuji se sportovními materiály, ale mezi moje oblíbené patří i merino, bavlna s elastanem nebo viskóza. Snažím se vyhýbat materiálům, které nejsou při výrobním procesu citlivé k životnímu prostředí nebo fér k lidem, kteří je vyrábí. Není to vždy snadné, protože musíte daleko více hledat, od koho materiál vlastně máte. V případě, že berete látku z obchodu s látkami, to bývá skutečný oříšek. Raději oslovuji přímo výrobce.

 • Erika

  Zdravím, zajímalo by mě, jaké vzory jsou momentálně trendy a které naopak z módy nikdy nevyšly a ani nevyjdou?

  Předem díky za odpověď!

 • Host chatu

  Zdravím Vás Eriko, zcela upřímně Vám řeknu, že už trendy pomalu přestávám sledovat. Pokud chcete znát ty aktuální, vždyje nejlepší podívat se rovnou na internet, Elle nebo Vogue. V poslední době začíná být daleko zajímavější fenomén slow fashion, kontrast k nikdy nekončícím trendům a koloběhu, který se po pár měsících mění a celé to jede znovu. Slow fashion je stejný rozdíl jako když si dáte hamburger ve fast foodu nebo budete doma 12 hodin péct kachnu (pokud jste vegetarianka, tak se za to přirovnání omlouvám). Mít v šatníku kousky z kvalitního materiálu a dopřát prostor vlastní kreativitě může být neocenitelným zdrojem vnitřního štěstí. Časem z módy vyjde úplně všechno. Posledních 50 let se ale celkem slušně drží černé koktejlky, klasická bílá košile, černé lodičky s uzavřenou špičkou, v posledních letech už i džíny. Co se týká vzorů, pokud chcete nadčasový design, bez vzoru, soustřeďte se jen na barvu, ideálně černou, bílou nebo tmavě modrou.

 • Eva Zelená

  Dobrý den, osobně miluji módu šedesátých let. Které dějinné období je vám co do módy osobně blízké? A nejvíce vás inspiruje?

 • Host chatu

  Milá Evo, co se týká šedesátých let, naprosto Vám rozumím. Byla to úžasná doba. Z dvacátého století je mi také nejblíž. Jinak mě ale hodně inspirují období, která se vztahují k tomu, co aktuálně prožíváme nyní. V současné společnosti pozoruji určitou formu dekadence a ta se samozřejmě promítá i v módě. V historii Evropy k tomu podle mě má nejblíže móda baroka a Řím - chléb a hry. Nevázanost, uvolněnost, rychle se měnící nálady, vjemy, hry, snadná změna pozornosti na něco nového, dalšího, tlak na silnější emoce, výraznější dojmy. Tohle mě inspiruje. Vidět to propojení s něčím, co už jsme prožili a část prvků, které byly typické pro tato konkrétní období, použít ve svých návrzích. Nejbližší je mi to aktuální období, ve které žijeme. To je móda - mode de vie, způsob života.

 • Linda

  Dobrý den,
  co je indická knihovna palmových listů?
  Děkuji

 • Host chatu

  Milá Lindo, knihovny palmových listů jsou místa v Indii, kde řeknou osud všem lidem, co tam přijdou. Když jsem tam byla, řekli mi, že těch původních bylo sedm, podle sedmi duchovně vyspělých bytostí, které knihovny založily. Časem vzniklo pět kopií a nedávno jsem slyšela, že jednu zavřeli. Já byla v knihovně v Bangalore, které najdete v jižním cípu Indie. Po prvních pár zpřesnujících otázkách (máte bratra? Ano-ne, narodila jste se v dubnu? Ano-ne, apod.) najdou Váš palmový list, který sedí přesně na datum a hodinu Vašeho narození. Přečtou vše zásadní, co se Vám stalo až do momentu, kdy jste tam přišla a následně, pokud vše souhlasí, začnou číst, co Vás čeká dál. Až doteď se mi vše, co předpověděli, splnilo.

 • Petra

  Dobrý den, v jakém cenovém rozmezí se pohybují vaše kousky? Může si i "normální smrtelník" u vás koupit třeba originální šaty nebo tričko?
  P.

 • Host chatu

  Milá Petro, záleží, jak které, ale obvykle se šperky pohybují od 290 Kč, trička kolem 600 - 700 Kč, šaty 1500 - 4000 Kč, pláště 4900 - 6900 a večerní šaty jsou kole 6 - 7 000 Kč. Aktuální nabídku najdete u mě na strankach na www.luciemarkova.cz, případně starší kousky v mém portfoliu na www.luciemarkova.com. Prodávám modely, které jsou pro nás smrtelníky určeny a které se nám budou dobře nosit. Vyšší cena je daná vyšší kvalitou materiálu a zpracováním, ale kabáty ode mě by Vám měly 5 - 10 let běžného nošení vydržet. Pokud byste chtěla originál/sample, ty sebou obvykle mívám na nejrůznějších výstavách pro návrháře jako jsou například Life is Fashion, Mint Market nebo občas dávám fotky na facebook na stranku Design by Lucie.

 • Julie

  Co byste poradila ženám, které se chtějí oblékat hezky, ale nechtějí za to utrácet tisíce?

 • Host chatu

  Zdravím Vás Julie, poradila bych jim, aby začaly chodit po městě a našly si dobré second handy nebo vintage obchody. Když jsem dělala kostýmy do divadel a měli jsme nízký rozpočet, často se mi neuvěřitelně hodily. Když si koupíte košili za 20 - 30 Kč, nebude Vám líto do ní střihnout a trochu experimentovat. Na internetu najdete stovky videí a rad, co s takovou košilí provést. V případě, že nejsou peníze, nastupuje kreativita. A když budete mít v šatníku kombinaci pár designerských kousků a mix toho, co jste ulovila v pokladnicích minulosti, budete sama překvapená, jak skvěle budete vypadat.

 • Ziggy

  Jak se podle vás oblékají Češi?

  (V metru si všímám sladěných kabelek s botami, jinak ale nevím, čeho se chytit.)

 • Host chatu

  Zdravím Ziggy, zcela upřímně, z většiny mám pocit, jako by se Česká republika chystala právě vyrazit na hory. Všichni chodíme ve sportovním. Džíny, tenisky, sportovní bunda. Dáváme najevo, že upřednostňujeme pohodlí a milujeme svojí komfortní zónu. Proč experimentovat, když je tak pohodlné dělat věci pořád stejně? Na druhou stranu, trochu překročit vlastní stín by řadu lidí příjemně překvapilo a jejich život by se jim rozzářil jako žárovka.

 • Jana

  Pro jakou nejznámější osobnost jste kdy něco ušila? Jaký je váš největší módní úspěch?

 • Host chatu

  Milá Jano, muj největší módní úspěch nastal v momentě, kdy jsem si uvědomila, že mě tahle práce uživí a můžu ji dělat. To je něco, čeho si nesmírně vážím a jsem vděčná všem svým zákazníkům, že u mě nakupují. Tady v Čechách mezi nejznámější osobnosti, pro které jsem šila, patří asi Agata Hanychová, Veronika Žilková, redaktorky ČT, například Zuzana Černá,... fotky obvykle můžete vidět u mě na instagramu lucie.markova. Řada zákaznic si ale přeje poněkud delikátní přístup a tam je v módě zvykem zachovávat mlčení. Ne každý chce být vyfocený na sociálních sítích.

 • Dan

  Dobrý den,
  kde se dá oblečení od vás koupit? Pouze na webu nebo je prodáváte i v nějakém kamenném obchodě, tudíž je možné si je vyzkoušet? Šijete i zákazníkům na míru?

  Děkuju Dan

 • Host chatu

  Zdravím Dane, díky za dotaz. Oblečení ode mě se dá koupit na více místech, jedním z nich je můj ateliér, kde se za mnou můžete zastavit, stačí se mi ozvat a domluvit schůzku. Aktuálně najdete moje modely v obchodech Czech Labels&Friends v OC Chodov nebo Železné a šperky v galeriích Modernista v Obecním domě nebo Rudolfinu. Na strankách luciemarkova.cz v sekci obchody je seznam. Často mě najdete na ruzných akcích pro módní návrháře. Když mě budete sledovat na instagramu nebo facebooku, tak se novinky vždy dozvíte včas. Když zvolíte možnost zastavit se u mě v ateliéru, můžeme model upravit na míru tak, aby perfektně seděl, takže k Vaší otázce, na míru upravujeme, z nabídky nebo látek, které máme aktuálně k dispozici.

 • Kateřina

  V kolika letech jste našla svůj vlastní styl a kdo Vás v jeho hledání ovlivnil?

 • Host chatu

  Ovlivnily mě především knihy, výstavy, způsob života, škola. To, s kým se setkávám, co nosí mí přátelé a na jaké výstavy a filmy chodím, co čtu. Říká se, že Váš život určuje 5 lidí, se kterými se potkáváte nejčastěji. Myslím, že na tom něco je. Styl se mi pořád mění, jinak jsem chodila oblékaná ve 20 a jinak teď a věřím, že až mi bude 80, budu vypadat zase jinak. Ale beru to tak, že styl je projevem aktuálního stavu mysli, to jaká zrovna teď jsem. Takže zrovna teď mě nejčastěji potkáte v nějakých decentních šatech s absencí vzoru, na instalaci bývám v džínách a košili, obvykle s nějakým oblíbeným šperkem a Arthurem, mojí milovanou rtěnkou. Ve 20 jsem nosila v jednom kuse růžovou sportovní mikinu, bez které jsem nejela nikam.

 • Alex

  Zajímalo by mě, kdo předurčuje módní trendy? A jak si tedy vybrat něco na sebe, aby to nebylo jen IN, ale aby mi i to sedlo?
  Díky.
  Saša

 • Host chatu

  Krásný den Sašo, módní trendy dneska už předurčují trendové agentury, na dva roky dopředu, někdy i víc. Na druhou stranu, i tohle se mění a když se objeví něco výrazného na sociálních sítích a rychle se to rozšíří, je z toho trend jako hrom. Aby vám to sedlo, především by Vám měla sedět správně velikost. Dál je tu kvalitní materiál, protože v tom lepším a kvalitnějším prostě vždycky budete vypadat líp. A pokud chcete něco, co nebude jen "in", hledejte kousky, které jsou trochu nadčasové, tj. tušíte, že příští sezónu něco takového zase najdete. Například v casual, košili a džíny. Nemusíte experimentovat moc, stačí decentně. Přemýšlejte, jak v tom budete působit na ostatní a cítíte se dobře. To poznáte snadno, obvykle podle toho, když se na sebe do zrcadla automaticky usmíváte. (Usmíváte přirozeně, ne se tlemíte jako kůň, protože vypadát děsně a rozesmálo Vás to v kabince až k slzám)

 • Camaie

  Muž v sukni. Ano či ne?

 • Host chatu

  Proč ne, když má sebevědomí na to, že se po něm budou všichni otáčet. Když se v Praze poprvé objevila kalhotová sukně (a to byla dámská), způsobila takový poprask, že se zmíněné dámy v tomto modelu před rozběsněným davem musely zamknout v blízkém obchodě a situaci uklidňovala policie.

 • SK

  Jak vnímat módu?

 • Host chatu

  Jako mode de vie = způsob života. Zrcadlo aktuálního dění. Podle toho, jak chodíme na ulici oblečení, vidíme, na co klademe jako společnost důraz. V Čechách je to pohodlí, klid, teplo. Máme rádi, když je nám dobře a to, jestli působíme sexy nebo jako intelektuálové, vůbec neřešíme. Máme svojí pohodičku.

 • ANTI

  Je móda životní styl?

 • Host chatu

  Životní styl jsou určité činnosti a vztahy, které ovlivňují Váš život, typické pro Vás. Moda znamenáv překladu způsob života, z francouzského Mode de vie.

 • DIS

  Navrhujete pro muže i ženy a děti?

 • Host chatu

  Navrhuji převážně pro ženy, příležitostně pro muže, když je prostor mezi šitím, a pár dětských modelů jsme už také dělali, vždy je to o konkrétní dohodě. Když nemám čas nebo prostor něco vyrobit nebo navrhnout sama, vždy doporučuji návrháře nebo značky, o kterých si myslím, že to zvládnou líp, než já.

 • Pavlína

  Kde nakupujete vy? A na jaké akce se letos chystáte?

 • Host chatu

  Milá Pavlíno, v posledních pár letech jsem se úplně přeorientovala. Dřív jsem velkou část šatníku měla z běžných obchodů z obchodních center, ale v poslední době si vysloveně užívám lovení mezi návrhářskými značkami a menšími obchody. V nejbližší době se chystám na Life is Fashion, několikadenní akci v březnu, kde bude prezentovat svoje kolekce několik mých přátel. Loni jsem se účastnila i jako designerka, letos si to chci užít jako návštěvník. Zrovna tohle je jedna z akcí, která mi za to stojí. Často nakupuju také na různých fashion marketech. Jsou tam věci, na které prostě jinak nemám šanci narazit a často se tam prezentují i nové značky s nižšími cenami za překrásné modely, které by v zahraničí byly několikanásobně dražší.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 52/2018 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Plus

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.