Jak chránit jeden z nejdůležitějších orgánů - oči? A jak se zbavit potíží s nimi? Ptejte se MUDr. Lucie Valešové. Host bude odpovídat v pondělí 11. května od 11.00

Chat je uzavřený11.05.2020 11:00

MUDr. Lucie Valešová.

Oči dokážou prozradit různé zdravotní obtíže, které nás mohou potkat. Jeden z nejdůležitějších smyslových orgánů našeho těla, kterým z okolí přijímáme až 80 procent podnětů, ale může sám trpět nejrůznějšími vadami a onemocněními. Které mezi ně patří, jak se projevují a jak se jich účinně zbavit? Ptejte se primářky Oční kliniky DuoVize Praha MUDr. Lucie Valešové. Host bude odpovídat v pondělí 11. května od 11.00.

MUDr. Lucie Valešová je primářkou Oční kliniky DuoVize Praha, laserovým chirurgem v Oční klinice NeoVize Brno a primářkou Dětského očního centra Kukátko. Působí také na Oční klinice 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze, kde přednáší zahraničním studentům. V oblasti oční mikrochirurgie se primářka Valešová specializuje na laserovou léčbu dioptrických vad femtosekundovým laserem i nejnovější metodou NeoSMILE 3D a laserovou léčbou keratokonu. MUDr. Lucie Valešová je prvním očním chirurgem v ČR, který implantoval metodou Raindrop, hydrogelový mikroimplantát na léčbu presbyopie. Primářka Lucie Valešová pravidelně přednáší na odborných oftalmologických vzdělávacích akcích a účastní se odborných oftalmologických kongresů a seminářů v ČR i v zahraničí.

Chat

 • Jarda

  Dobrý den,

  mají antioxidanty vliv na zdraví očí ve vyšším věku? Mohla byste uvést příklady?

 • Host chatu

  Například šeý zákal je způoben oxidačním stresem, antioxidanty mají ochranný vliv proti procesům způsobeným stárnutím, jako je šedý zákal nebo např. věkem způsobená makulární degenerace sítnice.

 • Oldřich Khür

  Dobrý den,
  chci se zeptat jestli může očím škodit příliš mnoho světla na pracovišti? Zaměstnavatel nechal modernizovat osvětlení a výsledkem je,že máme z pracoviště málem solárko. Děkuji vám za odpověď.

 • Host chatu

  Může způsobovat zrakovou únavu a křeče víček zmhouření, takže rozhodně je lepší světlo tlumit tak, aby se pracovalo pohodlně. Dokazovat vysokou míru osvětlení bude ale těžké, spíše bych zkusila lidskou rozmluvu.

 • SK

  Co narkomani, kteří aplikují drogy přes oči? A je tento případ asi nejhorší ničením očí?

 • Host chatu

  ...

 • SOD

  Jaká je obecně nejlepší oční prevence?

 • Host chatu

  Oči nepřetěžovat, dávat jim odpočinout, nostit správnou brýlovou korekci, pokud ji naše oči potřebují. Omezit hlavně práci na krátké vzdálenosti, kdy je třeba vždy po 20 minutách na chvíli oči uvolnit pohledem do dálky. Zdravá výživa je důležitá i pro zdraví očí, stejně jako celého těla

 • DENMARK

  Jak často po čtyřicítce chodit na preventivní prohlídky ohledně očí?

 • Host chatu

  Oči nepřetěžovat, dávat jim odpočinout, nostit správnou brýlovou korekci, pokud ji naše oči potřebují. Omezit hlavně práci na krátké vzdálenosti, kdy je třeba vždy po 20 minutách na chvíli oči uvolnit pohledem do dálky. Zdravá výživa je důležitá i pro zdraví očí, stejně jako celého těla

 • ANTI

  Denně sedím u počítače - tedy dívám se do něj a v místnosti, kde sedím u tohoto počítače - tedy dívám se do něj - mám vždy zatažené žaluzie, je to celkově hodně škodlivé pro mé oči?

 • Host chatu

  Žaluzie si zřejmě stahujete, protože vám míra venkovního osvětlení přijde vysoká. Při práci s počítačem je vhodné mít tlumené světlo v místnosti, tkže myslím, že se žaluziemi by to mohlo být v pořádku. Dlouhodobá ráce s počítačem obecně není zdravá nejen pro oči, ale i pro páteř, pro ochabování pohybového aparátu, u dětí zhoršuje poruchy soustředění. Asi počítač celé dny používáte, protože chcete. Je ale třeby vždy dát očím odpočinout a aspoŇ 3x za hodinu uvolnit oči pohledem do dálky, třeba z okna, nebo se projít aspoň po místnosti.

 • ANTI

  Co můžu dělat sám pro své oči, co prevence návštěvou lékaře, co případně nějaké cviky, co případně nějaké léky?

 • Host chatu

  Očního lékaře by měl preventivně navštívit každý, alespoň při pořízení řidičského průkazu, kdykoliv má oční potíže, a od 40 let každé 2 roky. Cviky nepomáhají, ale zdravá výživa je vždy prospěšná, event po 50. roce atioxidanty, které zpomalují vliv stárnutí.

 • Martin Formánek

  Dobrý den. Jsem po operaci šedého zákalu obou očí. Mám pocit, že mi slzí, ale viditelně ne. Při pohledu v noci na měsíc jej vidím trochu posunutý jakoby částečně dvojitě Lze s tím něco dělat ? Děkuji za odpověď . MF

 • Host chatu

  Dobrý den, to bude nejspíše drobná dioptrická vada - astigmatismus, při něm se zdají předměty jakoby zdvojené, nebo májí stín. Dá se to snadno řešit dioptrickými brýlemi. Astigmatismus lze také operovat laserem, ale po operaci šedého zákalu je častějším řešením brýlová korekce. Pokud slzení nevytéká z očí, nebude to nic vážného. Někdy pomůže užívání umělých slz, kapek volně prodejných v lékárně, protože slzení může být důslekdem nedobré kvality slz.

 • Marta z Ostravy

  Co znamená přeloženo lidským jayzkem "hydrogelový mikroimplantát na léčbu presbyopie!? V tom jsem se ztratila jak moravák na úřadu práce.

 • Host chatu

  ...

 • Radek

  Dobrý den.
  Kdysi se tvrdilo,že chroupání mrkve má pozitivní vliv na oči. Platí to pořád nebo došlo k nějakým významným závěrům ohledně potravin vhodných pro oči?
  Děkuji.

 • Host chatu

  Všechna zelenina obsahující antioxidanty je považovaná za vhodný potravinový doplněk, nejde jen o mrkev.

 • Marek řidič

  Dobrý den, někdy mi při řízení v noci začnou slzet a pálet oči. Ne pokaždé, ale jen někdy, vždy jen v noci. Čím by to mohlo být?

 • Host chatu

  může to být tím, že byste možná potřeboval nějakou brýlovou korekci nebo odstranit dioptrie i jiným způsobem. Nebo to může být celkovou únavou a velkým soustředěním, kdy se zapojuje více svalů. Může vámtak vadit klimatizace v autě, která vyšušuje oči a dráždí je k slzení, tam by pak mphly pomoci umělé slzy - volně prodejné v lékárně

 • DENMARK

  Jak závažné je to, když člověk podstupuje operaci očnice?

 • Host chatu

  V očnici většinou bývají opravdu složité věci, pokud je nutná operace, takže jistě jde o vážnější druh oční operace

 • ANTI

  Jak je důležité nechávat si vyšetřovat oční pozadí?

 • Host chatu

  Oční pozadí by si měl preventivně nechat vyšetřit každý, o 40. roce věku přibližně každé 2 roky, u hypertoniků a diabetiku 1x ročně, neboť na očním pozadí mohou nepozorovaně vznikat chorobné změny, aniž by si toho člověk sám všiml. Prevence je pak jediným způsobem, jak včas odhalit problém.

 • Martin Starý

  Je mi 65 let a mám počínající šedý zákal, měl bych jít na operaci? Paní doktorka mi ji zatím nedoporučuje.
  Děkuji
  MS

 • Host chatu

  Dnes se již šedý zának nenechává uzrát, protože operace dnes je šetrná a rekonvalescence po operaci je rychlejší, když je zákal malý. Pokud se vám již mírně zamlžuje vidění nebo nemáte pocit, že je tak ostré jako dřív, je vhodný čas pro operaci. Dnes se operace šedého zákalu provádíme nejbezpečněni laserem. Laser řoku rozdrtí za několik vteřin, operace trvá asi 10 minut a pacient většinou již 2. den vidí velmi dobře.

 • Veronika

  Dobrý den, jsem 3 měsíce po porodu a uvažuji o laserové operaci očí, mohla bych přijít na vyšetření když kojím? Zhoršuje se zrak po porodu, neměla bych ještě počkat? mám 5,5 dioptrií na dálku, takže nosím brýle a s dítětem je to dost problém,:-( mlží se mi skla u koupání apod. děkuji

 • Host chatu

  Kojící maminky operujeme laserm běžně, není na co čekat. V období s nočním vstáváním k miminku jsou brýle velmi nepohodlné a odstranění dioptrií, pokud o něm uvažujete, nyní velmi oceníte. Nárůst po porodu je vyjímečný, při kojení k němu nedochází nikdy. Krátkozrací lidé mohou mít i během celého života mírný nárůst dioptrií, ale i s tím si v budoucnu umíme poradit, laserová operace se dá doplnit. Na našem pracovišti toto doplnění provádíme dokonce v rámci původní ceny operace, takže zdarma.

 • Marie K. Žatec

  Dobrý den, paní doktorko,
  moje maminka plánuje operaci šedého zákalu a já bych jí chtěla dopřát tu nejlepší kvalitu, jak vybrat vhodnou kliniku či nemocnici? a pak i operace šedého zákalu, lze si připlatit za nadstandard?

 • Host chatu

  V dnešní době je nejbezpečnějším způsobem operace šedého zákalu laserem asistovaná operace, je šetná v tom, že je vše přesnější, rychlejší a operace má mnohem kratší dobu, kdy je oko otevřené, takže je bezpečnější. I pooperační centrace čočky je takto přesnější, což vede k ostřejšímu vidění. Co se týče umělých nitroočních čoček, tak dnes jsou nejkvalitnější trifokální čočky, které poskytují vidění na tři vzdálenosti, blízko, počítač a dálka. Jak se rozhodnout pro správnou kliniku, doporučuji si zjistit, jestli používají materiály a přístroje renemovaných firem, co ž zajišťuje dobrou kvalitu implantátu na doživotí a také jsou důležité reference pacientů, kteří tam již operaci podstoupili, od nich se dozvíte hodně. Nejlevnější cena bývá známkou toho, že materiály nejsou příliš kvalitní.

 • Blanka

  Dobry den,
  Je mi 35 let a mám na dálku 4,5 dioptrie + astigmatismus. Uvažuji o laserové operaci, doporučila byste mi ji a jakou? Nebo existuje jen jeden typ?
  Dekuji

 • Host chatu

  Pro Vás vhledem k vašemu počtu dioptrií a vzhledme k věku bych nejlépe doporučila metodu NeoSMILE 3D - je to metoda, kdy femtosekundový laser uvnitř vaší rohovky, aniž by otevřel povrch oka, vytvoří jemnou lamelu, tu následně lékař jemným nástrojem vyjme malým otvůrkem z rohovky. Narušení pevnosti i povrchu rohovky je pak jen minimální, takže pocit pooperačního řezání trvá jen krátce a oko se velmi rychle zrehabilituje, vidění se vylepší velmi rychle a sportovní aktivity můžete začít jen za pár dní po zákroku

 • viťa

  Dobrý den, paní Valešová, nějaká možnost existuje. Jak pak, přímo k vám mohl bych se objednat, pro laserovou operaci. Co, pro-to musím udělat. Děkuji za odpověď

 • Host chatu

  Dobrý den, děkuji Vám za důvěru, snadno, na internetu si podle mého jména snadno vyhledáte mé pracoviště a tam se Vás již telefonicky či mailem ujme naše příjemná koordinátroka zdravotní péče, smluví si s vámi termín vyšetření, kdy nezávazně dostanete odborné posouzení zdraví vašich oční a informace o možné operaci, kter by pro vás byla nejvhodnější. Pokud pro Vás operace vhodná nebude, také vám to vysvětlíme a navrhneme pro Vás nejvhodnější řešení Vašich problémů.

 • viťa

  Dobrý den, paní Lucie, zajímalo by mě, když, tři dioptrie na dálku jsou u mě. A také, zájem o laserovou operaci mám. Jest-li pak, třeba do 30 000korun bych se vešel, nebo, vůbec se mýlim. Děkuji za odpověď

 • Host chatu

  Pokud budete mít nekomplikovanou dioptrickou vadu, a vhodné zdravotní oční podmínky, vešel byste se i do této částky. Složitější vady a sofistikovanější operační metody jsou nákladnější.

 • Nováková

  Hezký den, chtěla bych vás jen pozdravit paní primářko a poděkovat za laserovou operaci očí. Vidím jako rys! Jsem moc ráda, že jsem ji na Oční klinice DuoVize mohla podstoupit. Díky vám vidím ostře!

 • Host chatu

  :-). Děkuji, to moc potěší

 • Eva

  Dobrý den, chtěla bych se zbavit dioptrií, ale mám opravdu velký strach. Co udělat jako první?

 • Host chatu

  Rozhodně zajděte na pečlivé oční vyšetření na dobré pracoviště s dobrou pověstí. Tam, kde Vás pečlivě vyšetří ( tak jako u nás) a řeknou Vám Vaše možnosti, zda je pro Vás operace vhodná a jáaká by připadala v úvahu, také Vám vysvětlí, jak operace probíhá a jaké má pracoviště s operaciemi a spokojeností pacientů zkušenost, část těchto informací najdete i na internetu. Nenechte se nikde nutit, vše si v klidu promyslete, rozhodně nechoďte na operaci ve stejný denjako vyšetření. Po vyšetření se objednejte na oepraci, ale nechte si vše uzrát, abyc Vaše rozhodnutí bylo správně. Držím Vám palce, jestli chcete obraťte se na nás, rádi Vám poradíme.

 • Škardová Kateřina

  Dobrý den. Jsem k Vám na kliniku objednaná na laserovou operaci NeoSMILE 3D. Chtela bych se zeptat, jak dlouho po zákroku nemohu hrát na dechový nástroj? Studuji hru na klarinet na vysoké škole a je to pro mě důležité vedet. Předem dekuji za odpověď a preji krasny den. Škardová K.

 • Host chatu

  Dobrý den paní Škardová, nemějte obavy, rehabilitace je velice rychlá a za pár dnů po operaci můžete hrát jako dřív.

 • Jana

  Dobrý den, paní doktorko, moje maminka má kataraktu a v nemocnici jí řekli, že ji teď nebudou operovat, prý je to zákrok, který počká, takže sedí doma a čeká. Špatně ale vidí! Mohla by přijít k vám? Máte dřívější termíny? Děkuji za pomoc!

 • Host chatu

  Dobrý den, ano, může my již fungujeme v plném provozu se všemi bezpečnostními opatřeními. Používáme roušky, respirátory, brýle, rukavice, všude je k dispozici desinfekce i pro pacienty, dodržujeme rozestupy mezi pacienty. Vzduch pravidelně větráme, čistíme germicidními lampami i generátorem ozonu. Zajišťujeme maximální bezpečí. Jak je to jinde to nevím, ale my ošetřujeme pacienty již plně. Jen vysoce rizikoví lidé, což zjišťujeme při telefonickém rozhovoru, by své návštěvy lékaře měli pečlivě zvážit. Rádi se o Vaši maminku postaráme, operace šedého zákalu provádíme běžně, náš operatér jich provedl již 40 000 a opravdu to umí skvěle! :-)

 • Lucie

  Zdravím vás, jmenovkyně, mám šedý zákal, ale lékařka mi doporučila operaci v nemocnici, kam mám odpor jít. Psala jsem už na ministerstvo zdravotnictví, zda tam opravdu musím, neozval se mi nikdo. Poradíte vy? Mohu si vybrat, kam jít na zákrok?

 • Host chatu

  Operaci šedého zákalu můžete absolvovat, kdekoliv si vyberete, nemusíte jít do spádovéh pracoviště, na internetu dostanete recenze na dobrá pracoviště a myslím, že se to vyplatí si zjistit, kde dostanete nejlepší péči.

 • viťa

  hezký den, paní Valešová, takový nápad mám. Co, kdyby politická příležitost se naskytla, pro vás. Aby, jenom mohla jste se stát, jako prezidentkou v České republice? Co na to by jste řekla, jako úspěšná žena a primářka, doktorka. Snad možná, nejbližší době chtěla by jste být, nebo, vůbec ne. Děkuji za odpověď

 • Host chatu

  Kdepak, já mám ráda svou práci, své léčení lidí, politika pro mne není. :-)

 • viťa

  Příjemný den, paní Lucie, zajímalo by mě, tady, přímo v popisku se píše. Že, prý na Oční klinice 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze učíte, pro zahraniční studenty a studentky. Tudíž, ale znamená. Že, vůbec o české studentky a studenty se nezajimáte, jako primářka a chirurg, doktorka, učitelka, lékařka. Děkuji za Vysvětlení, a omlouvám se

 • Host chatu

  Ty uci jini lekari, ja dostala pridelene zahranicni studenty, ucim externe.

 • viťa

  Dobrý den, paní Valešová, třeba, někdy zajdete se podívat, přímo do Lékařských škol? Jak pak, vašeho pohledu jsou, právě mladý(í) doktorky a lékaři, chirurgové, sestřičky, bratři, doktoři, lékařky ....i podobně. Děkuji za odpověď, a mějte se

 • Host chatu

  ...

 • viťa

  Dobré odpoledne, paní Valešová., mile, Rád bych se vás zeptal, až, někdy čas a volno budete mít. Snad možná, opět na týden chat by jste přišla. Že, právě na dotazy odpovídat. Děkuji za zprávu

 • Host chatu

  ...

 • viťa

  Dobrý den, paní Valešová, zajímalo by mě, zda-li pak, nenahraditelné oči jsou. Co na tom, pravdy je, nebo není. No protože, ruka a noha můžou se protézami nahradit. Teď, vůbec zle nemyslim. Ale v podstatě, tak je. Děkuji za názor

 • Host chatu

  ...

 • Aneta Šmídková

  Dobrý den,je mi 28 let.Uvažuji o odstranění dioptrií pomocí opetace,ale mám obavu,abych za rok brýle nepotřebovala znovu.Jaký je nejlepší věk kdy operaci podstoupit?
  Děkuji za odpověď
  S pozdravem
  A.Šmídková

 • Host chatu

  Dobrý den, ideální věk je v době kdy dioptrie alespoň rok jsou stabilní ale není překážkou ani když stabilní nejsou, operaci lze doplnit i za několik let po laserovém zákroku znovu. Výsledky jsou u opakovaných operací výborné. Váš věk myslím je velmi vhodný pro operace dioptrií laserem

 • Martina

  Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak často bych měla chodit na vyšetření zraku, když je mi 30 let a nosím kontaktní čočky. Mám 3 dioptrie na každém oku. Bude se zrak s věkem zhoršovat? Občas při delším nošení kontaktních čoček mě pálí oči a cítím lehké řezání v koutku oka, měla bych čočky odložit a chvíli nosit brýle?

 • Host chatu

  Pokud nosíte kontaktní čočky, Měla byste mít vyšetření oční rohovky každého půl roku Pokud vás kontaktní čočky zlobí je lepší nechat dioptrie odstranit laserovou operaci která je bezpečnější než nošení kontaktních čoček. Vřele vám to doporučuji mám s nimi opravdu velmi dobré zkušenosti na rozdíl od komplikací které způsobují kontaktní čočky

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 16/2020 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.